Pád Bílého domu

• USA Olympus Has Fallen (více)

Mike Banning dlouhou dobu velel ochranné směně amerického prezidenta. U prezidentského páru byl oblíben a jejich syn, Connor, Mikea miloval. Pak přišla nešťastná autonehoda, při které se Mikeovi nepodařilo zachránit prezidentovu manželku. Mike odešel ze služby a teď pracuje jako ochranná služba na ministerstvu financí. Jednoho dne z okna své kanceláře uvidí podivně nalétávající letadlo na Bílý dům. Mike ihned spěchá zjistit, co se děje. Je na čase. S delegací jihokorejského ministerského předsedy proniklo do Bílého domu teroristické komando. Teroristé využili momentu překvapení a na Bílý dům zaútočili ve třech koordinovaných útocích. První útok provedli teroristé ukrytí ve speciálně upraveném vojenském nákladním letadle. Letadlo napáchalo na Bílém domě velké škody, bylo však naštěstí sestřeleno jednou ze stíhaček, které proti němu byly vyslány. Vzápětí došlo k druhému útoku. Na Bílý dům zaútočila skupina teroristů, kteří se vydávali za turisty. Prezidentská ochranka odvedla prezidenta do bezpečnostního bunkru v podzemí úřadu. Toho využila třetí teroristická skupina ukrytá mezi členy korejské delegace, která vyřídila prezidentovy strážce a prezidenta a jeho doprovod zajala. Mike se ihned zapojí do bojů o Bílý dům a podaří se mu do budovy proniknout. Stane se tak ve chvíli, kdy teroristé budovu dobydou. Mike se tedy schová ve vnitřních prostorech. To se už však velení nad státem ujímá předseda sněmovny Trumbull, který ihned organizuje záchrannou akci. Mikeovi se s velením podaří spojit vysílačkou. Prvním úkolem, který od Trumbulla a šéfky tajné služby, Jacobsové, dostane, je najít prezidentova syna, Connora. Ten se před teroristy schovává v zázemí budovy. S americkým velením se spojí i vůdce teroristů, Kang. Ten požaduje, aby se americká armáda stáhla z demilitarizovaného území v Koreji a a její flotila opustila Japonské moře . Kang při tomto požadavku popraví jednoho z rukojmích, aby Trumbulla přesvědčil, že vše myslí vážně. Jenže Kang má v ruce ještě další trumf. Z vojenského velitele prezidentovy kanceláře mučením dostane spouštěcí kód k autodestrukčnímu systému amerických jaderných zbraní. Systém je sice jištěn třemi kódy, Trumbull a zbytek velení ale vidí, že teroristé jeden z kódů již použili. Trumbull s velením proti tomu nejsou schopni zasáhnout. Mike v útrobách domu hledá Connora. To už ale i Kang a jeho lidé zjistí, že se Mike po budově pohybuje. Kang posílá na Mikea jednoho ze svých lidí, Američana Forbese, který pracoval tak jako Mike v prezidentské ochrance, ale stal se z něho zrádce. Mikeovi se zatím podařilo v budově najít prezidentova syna a dokázal ho také skrz ventilaci dostat bezpečně z budovy. Teď se na rozkaz Trumbulla Mike vrací do nitra Bílého domu najít prezidenta... (TV Prima)

IQ Tiqe

Trailer napoví, co se dá asi čekat. Film o nic víc nepřekvapí. Pár známých ksichtů, útok, zapomenutý agent, trocha akce a politikaření a krátký patetický závěr. Dějově mi to hodně připomíná Převzetí moci od Vince Flynna, proto jsem si střední pasáž svým způsobem užíval, ale mohlo to být lepší. Sečteno podtrženo nic převratného, v rámci žánru rozumně odvedená práce, ale nepřináší nic nového. # [viděno: monitor, 5.1, EN sub] # příběh 5 | hudba 7 | humor 0 | akce 7 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5 ()

Sobis87

Nabubřelé americké ego, cukrkandlový patos a ta "magická" aura kolem státníků, kterou hollywood dlouhá desetiletí toliko vytrvale přiživuje - tak to jsou ty věci, které mi pokazily jinak vcelku solidní akčňák, který disponuje parádním hereckým obsazením, nebojí se krve a sem tam je i příjemně staromódní. Škoda výše zmíněného a také dokonalé předvídatelnosti, málem se nám tu rýsovala uspokojivá náhrada za zpackanou Smrtonosnou past 5. Málem. P.S.: To opatrné šťouchnutí do Severní Korey, které se následně omlouvalo odhalením pravé identity záporáků (a popravou severokorejského státníka), mi přišlo nadmíru úsměvné. Ze socio-politického hlediska se nakonec jedná o nadmíru zábavné dílo, stejně jako např. Zelené barety s Johnem Waynem, aneb vychovávání národa skrze zábavní průmysl a užívání jednoduchého kódování v praxi. Další důkaz toho, že USA se toho od Sovětského svazu naučilo více než dost. ()

Anderton odpad!

Tak bohužial aj môj zmysel pre nostalgiu má svoje limity. Neviem ani poriadne, kde začať. Skúsim to s Fuquom, ktorého tu nikto nespomína. Je to rutinér, ktorý si vyslúžil svojou podpriemernou prácou v poslednej dekáde status podobný tomu Rattnerovmu, lenže on je na tom ešte horšie, pretože kedysi filmy točiť vedel. Bohužiaľ asi nebude ani inteligentný, čo z Pádu bieleho domu je viac ako jasné. Zčasti chápem niektoré tunajšie argumenty pre, avšak pre mňa je to stále iba lovenie hrozienok z hovna a nahováranie si, že vďaka nim je to koláč. Najväčším nedostatkom je pre mňa absolútne tupo krutá akcia, ktorá nešetrí vôbec nikoho a keďže je podávaná maximálne vážne, výsledným dojmom je zhnusenie. Fuqua nevie narábať s klišé, scenáristické hlášky sú iba tým, čím sú, čiže primitívnou propagandou, pričom aj taký Emmerich by vyznenie sloganu "ostanem verná vlajke USA" posunul niekde inde, nehovoriac o takom Soderberghovi, kde by to bolo niečo na dlhý rozbor. Napríklad prečo nechce byť verná prezidentovi a ľudu, ale iba kusu handry, atď. Exemplárnym príkladom je záverečný preslov, ktorý by sa v rukách inteligentného režiséra dal čítať ako priblížnie reálnej trápnosti, ktorú pociťujeme v televízii pri preslovoch skutočných prezidentov divákom v kinosále a nechal im precítiť tú trápnosť kolektívne. Lenže toto všetko by bola vo Fuquovom prípade nadinterpretácia. Samostanou kapitolou je Butler, ktorý nie je ani náhodou MCcLane a ani nová verzia Schwarzeneggera. McClane pôsobí totiž v akčnom svete ako Jacques Tati, ako cudzorodý prvok, ktorý je v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Butler tu má oproti tomu charizmu zlého pornoherca. Možno je OHF nejaký nový druh postmodernizmu, keďže chápe, že akčné filmy sú sebazhadzujúce a on chce všetky jeho klišé brať zrazu vážne. Lenže to nie je vo filme Antoinea Fuquu možné. Film dopláca najmä na fakt, že podľa mňa porušuje estetiku akčného filmu a predovšetkým nie je vôbec zábavný a potenciál Bieleho domu absolútne nevyužíva (často sme v tme). To sa koniec koncov nepodarilo ani Emmerichovi, ale aspoň sa o to v niektorých momentoch pokúsil. Teraz je mi ľúto, že dvaja Mckáči to v devedesiatkách v Bielom dobe tiež nerozbalili a neukázali divákovi, aké vtipné momenty a hlášky sa tu dajú prenášať a samozrejme aká cool akcia tu môže prebiehať. ()

Dzeyna

Tak to je snad nejlepší snímek o teroristech a Americe + Koree. Gerard Butler předvedl naprosto brutálně excelentní výkon, ne jako vždy, tenhle byl opravdu TOP. Přímo mě to pohltilo a tajil se mi dech. Mohu pouze doporučit, tenhle skvost prostě musí vidět každý a udělat si na něj názor sám. Smekám! ()

Kothy

Bál sem se toho, ale povedlo se to. Gerard Butler těm teroristům pěkně nakopal prdel. Freemanovi ta funkce zastávajícího prezidenta taky celkem šla. Korejci nakonec neměli šanci. Být tam míň těch amerických keců, bylo by to super. :) ()

teutates

Další "Die Hard" to není, i když tlak je tady neskutečný no to by tam nemohlo figurovat jméno Fuqua (vypravěč neskutečný). Americký nacionalizmus je tady cítit jak olej na zavšivené dílně a trapnost střída hláška, která alespoň z Butlerovy huby nezní tak, no proste... 5/10 je to takové průměrné, béčkové osvěžení, kde člověk jen kuka jak pero z dyvana a snaží se vypustit scénář ať to tak neboli. ()

swamp

Na oko velice podobný film jako White house down (o distribučních názvech ani nehovořím), ale vzatý z naprosto jiného pohledu. Můžu říct, že tahle verze s Butlerem mi sedí mnohem lépe - jedná se o poctu klasickým akčním filmům 80. let typu Die hard (Gerard vs. všichni). Film jsem si užil, za měsíc už si na něj nevzpomenu. ()

predators

Noo, pro mě za 5*. Kur*va, po 70 km úmorné dřiny nechci a nemám ani sílu nad něčím přemýšlet! Jasné, každý v tom vidí tisíc jiných filmů, hlášek a jiných serepetiček, ale přesně o to tady jde, fungují a jsou od věci. Žádný výstřel do prázdna, prostě akční jízda ze staré školy s opravdu KŮL G. Butlerem. Jo, málem bych zapomněl...jak to tu pozoruju, tak hodně lidí zajímá, co na to Emmerich...já jen vím, že by se měl sakra snažit! 77% ()

PetrPan

Velkohubá americká patriotická sračka se skvělou, jednoduchou a přímočarou akcí. Pocity zhnusení nad dalším americkým hrdinstvím ( nejsilnější jsme, když je na nás vyvíjen nátlak), možná nechtěnou hořce komediální vložkou ( Právě jsme ztratili Jižní Koreu ... hergot a taková pěkná provincie, že ?) se mísily s nadšením z akčního nářezu alá Smrtonosná past a tak dále a musím říct, že to druhé nakonec zvítězilo. Aby se Vám to ale líbilo, je třeba umět vypnout jisté části mozku nebo prostě být jednodušší.. zatím jsem nepřišel na to, jestli vypínám nebo takhle jedu na plno. ()

cukorek

Olympus padol, ktože nám ho zachráni? Ešte, že sa niekto našiel a z horúceho pekla dokázal zachrániť "chudáka", amerického prezidenta. Nech padne Olympus, vôbec by ma to nemrzelo, skôr by ma mrzelo ak by za cieľ amerických neprajníkov padlo nejaké úspešné filmové štúdio. Akčné filmy mám rád, alebo lepšie povedané mal som ich najradšej, pretože ich kvalita stále hlbšie klesá (a to stále nepovažujem dejový priebeh za dôležitý ). Akcia v tomto filme u mňa celkom obstála, hlavne vo zvukom prevedení, ale po výzorovej stránke to už nebolo také fajn. Akčným scénam odohrávajúcich sa v tmavom prostredí chýbalo pomocné osvetlenie kamery, aby bolo vidno aspoň do tváre hercov z čoho pramenila nepriehľadnosť. Film úplne rozvrátil americký perfekcionalizmus, ktorý A.Fuqua statočne inhaloval do svojich pľúc. Nedokázal som prehltnúť dvojnásobnú frázu "boh žehnaj Amerike", správanie a počínanie si uväzneného prezidenta a nakoniec ľahké narušenie vzdušného priestoru ako aj likvidáciu tohto vzdušného piráta. 60% ()

nash.

Akční blbina na jedno použití, ve které se nejprve elitní armáda amerických agentů chová jako stádo ovcí na porážce, aby se mohlo nechat pobít superkorejci, a pak si to prohodí a superkorejci se začnou chovat jako stádo ovcí, aby se mohlo nechat pobít jedním americkým superagentem. Nechybí vlastenecké řeči, prostřílená americká vlajka, tlačíto zastavené tři vteřiny před explozí a žádná další z oblíbených žánrových atrakcí. Padouch dopadne přesně tak jak mu hrdina slíbí, traumata jsou vyléčena a v americkém lidu plamenným projevem probuzen ten správný budovatelský elán. Butler cedí drsné hlášky, všechno co může to taky vybuchne, mrtvol je, že by daly hráběma přehazovat, logika se zavražděna už při úvodním útoku a do konce filmu se ji nepodaří resuscitovat, ale o to myslím nikomu nešlo. Je to prostě zábavná atrakce, něco jako pouťový řetízák. Stačí zaplatit, připnout se do sedačky, vypnout mozek a užívat si. S tímto přístupem se člověk dokonce i pobaví. A ano, bavil jsem se a nestydím se za to. Koneckonců, bylo to lepší než poslední McClane a jeho moskevské piškuntálie. ()

eLeR

V rozpätí dvoch dní už druhý film o bielom dome a útoku naň, porovnávať nejdem. Uši mi išli prasknúť od toľkého strieľania a výbuchov a aj hudba v pozadí bola brutálna. Butler to tam zabíjal hlava - nehlava, Freeman hral asi Freemana a Eckhart si moc nezahral. Taká priemerná záležitosť, vhodná do kina, a samozrejme nechýbala americká vlajka. ()

Chrustyn

Rutinér Fuqua se po dlouhé době vrací na scénu, tentokrát s variací na "devadesátkové" akčňáky, kdy neohrožený hrdina bojuje proti mnohonásobné přesile v uzavřených prostorách (Smrtonosná past, Přepadení v Pacifiku). Tentokrát je tím prostorem Bílý dům (poprvé využit, jako hlavní kulisa) a hrdinou Gerard Butler (dříve nejlepší přítel prezidenta, nyní troska s traumatem z minulosti). Po všech stranách ničím inovativní, ale na druhou stranu řemeslně slušný akční thriller, který zaujme převážně velkolepou první třetinou, jejíž celkově dobrý dojem sice kazí příšerné počítačové triky, ale aspoň je zde tolik akce, že si toho ani divák nestačí všímat. Bohužel však svižný úvod, upadne v zapomnění ve chvíli, kdy se hrdina přesouvá do útrob Bílého domu, kde veškerá zábavnost upadá a film se přepíná na neutrál. Přesto zábavná a cíleně hloupá podívaná, která slouží převážně, jako vzpomínkový výlet do minulosti. ()

SeBig

Já tenhle styl filmu prostě žeru tam kde je akce, hlavní nabitej hrdina a pořádný drsný záporáci tak to je fakt moje. Hodně jsem se na tento snímek těšil až se na něj podívam a film byl mnohem lepší než jak jsem očekaval jak se to rozjelo čumel jsem s otevřenou hubou. Butler kosil korejce libový fighty a libový přestřelky trochu mi to připomínalo hru Rainbow six na playstation 1 kterou jsem hrával jak jste museli zachránit prezidenta z bíleho domu od a vykosit teroristy. Prostě pecka sice už to tu bylo několikrát tenhle námět je to klišé Die hard, Under siege a spoustu dalších, ale mě tohle neomrzí. ()

klerik

Asi rovnaký megavýkal ako bola SMRTONOSNÁ PASCA 5, len o niečo lepšie natočený a oveľa hlúpejší. Začiatok ešte ujde, ale potom sa to zvrhne na totálnu sprostosť. Príšerné konanie postáv - od vojakov cez politikov až po záporákov. Vedľajšie postavy absolútne nevyužité a tým pádom zbytočné (Radha Mitchel, Dylan McDermott, Finley Jacobsen). Finále je krásnou ukážkou scenáristickej neschopnosti... Byť Američanom, tak sa tak hanbím.... ()

ainny

Mno, sice mi do filmu zamontovali milovanou Koreu a hrál v něm neméně milovaný Gerry Butler, ale... to bylo asi tak všechno. Takových filmů už jsem viděla mraky a tomuhle chyběl jakýkoliv náznak originality. A navíc si neumím představit, že ve chvíli, kdy mě teroristé vláčí po zemi, budu řvát, že zachovám věrnost vlajce státu XYZ. Myslela jsem, že takhle příšerně patetičtí umí být právě jenom Korejci a no ne. Jednou stačilo. ()

korbitch22

Nadupaná akční řežba, u které sem si skoro se slzou v oku vzpoměl na Smrtonostnou Past a Seagalovo Přepadení.Tohle je totiž přesně ten oldschool, který oba tyhle fimy míchá dohromady.Akce je brutální, dynamická a surová.Butler sice není nijak zvlášť sympaťák, ale hlášky se mu celkem daří a kosti lámat umí.Prvních snad 75 minut sem byl na 5* a nostalgicky slintal nad vzpomínkou, kdy Seagal zasekával sekáčky do řezníků v obchoďáku a dělal bomby z mikrovlnky, potom ale přišlo něco, čeho sem se moc bál, patriotismus nabyl na moci tak strašně moc, že při několika scénách byla jeho slizkost až extrémně nechutná (např. když táhnou tu kurvu po schodech a ona přísahá na vlajku) píčo to sem nevěřil no a po tom všem akčním námrdu přijde takové nijaké finále a docela stupidní pointa.To neměni nic na tom, že vždy budu rád vzpomínat a vracet se k tomu akčnímu masakru v prvních 80 minutách, zapomenu na ten čuráckej konec a ty 4*, leč slabé vypláznu, kurva, ale chvilku to bylo vážně na 5*.70%. ()

Marze

Je zde kompletní sbírka všech hollywoodských klišé žánru, počínaje jadernou hrozbou a konče americkou vlajkou proděravělou střelami. Akční film se pochopitelně řídí jistými zákonitostmi, to však neznamená, že by musel opakovat šablony jako zaseknutý papoušek. Každou hereckou větu i hudební notu napoví publikum předem, pokud zrovna neřičí smíchy - a opravdu, ač je Bílý dům po útoku teroristů napadrť, kino vesele haleká. Scénář, jejž studio svěřilo dvojici nováčků, zjevně nikoho netrápí, hlavně když jej režisér Odstřelovače či Krále Artuše Antoine Fuqua obalí dostatečnou zásobou pyrotechniky. Jako už tolikrát hrdinova žena současně ošetřuje raněné, tupý generál žene vojáky na smrt, Morgan Freeman čili prezidentův zástupce hovoří k lidu. A zrádce, jenž prezidenta ani nevolil, mu vyčte globalizaci i Wall Street. Ach Bože. ()

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

01.08.2021

Po Scarlett Johansson a její žalobě studia Disney se nám v Hollywoodu nejspíš se soudními přestřelkami roztrhne pytel. Jako další prý o podobné žalobě uvažuje herečka Emma Stone, mezitím se ale… (více)

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

12.11.2020

Studio Millennium a herec Gerard Butler už před několika měsíci avizovali, že akční série Pád rozhodně nikam neodchází. Naopak – v budoucnu bychom se kromě nových filmů měli dočkat také seriálu. No a… (více)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět