Nebezpečné známosti

• Čína Wei xian guan xi (více)
Drama / Mysteriózní / Romantický
Čína / Jižní Korea / Singapur, 2012, 110 min

Čínská adaptace slavného francouzského románu Les Liaisons Dangereuses (Nebezpečné známosti), odehrávající se v Šanghaji třicátých let – okouzlující a bouřlivé 'Paříži východu'. V Šanghaji se schyluje k válce a stárnoucí celebrita Mo Jieyu narazí na svého bývalého přítele Xie Yifana, který ji nikdy nepřestal milovat. Mo ho přesvědčuje, aby s ní hrál zrádnou hru. Xie musí svést nevinnou a naivní Du Fenyu a pak ji odkopnout. Jenže když se Xie do Du zamiluje, vše se nečekaně zvrtne a následky budou tragické i šokující. (oficiální text distributora)

Madsbender

Fan je šarmantný zvodný švihák a nenapraviteľný sukničkár, pohybujúci sa vo vyššej spoločnosti a obklopený pozlátkom zloženým z bohatstva, moci a krásnych žien. Svoje dni trávi na rozličných spoločenských akciách, kde striehne na svoje nové úlovky. Jedného dňa narazí na svoju dávnu priateľku, ktorú ešte stále miluje, a uzavrie s ňou stávku, ktorej predmetom je pripraviť o počestnosť Du Fen-yu, ktorá práve prišla do mesta. To však nie sú jediné postavičky v nebezpečnej hre plnej milostných pletiek, intríg a ťahaní za povrázky v pozadí. To všetko v úžasnom, vizuálne nádhernom a atraktívnom prostredí Šanghaja 30.-tych rokov minulého storočia, v ktorom zúria nepokoje a priepastné rozdiely medzi spoločenskými vrstvami vidno na každom rohu. K tomu si pripočítajte luxusné obsadenie a voilá - jeden z najlepších ázijských filmov roku 2012. 85% ()

Mi Nü-Chai

Ze všech viděných adaptací Laclosova románu se mi Weixian Guanxi zamlouvá nejvíce - skvělí herci, kterým se dá věřit každý zamilovaný i pobavený pohled, báječná atmosféra rozmařilé Šanghaje 30. let (včetně náznaku existence studenstkých bouří - za to dík!), boží kostýmy a v prvních dvou třetinách filmu mne moc potěšil mírně odlehčený způsob pojetí. [4,5*] ()

Aljak

Les Liaisons dangereuses od Pierra Choderlos de Laclosa patrí medzi moje srdcovky, takže pochopiteľne sa teším na každé možné spracovanie - či už klasické, poňaté modernejšie, alebo v exotickom prostredí. Čínske adaptácia ma bohužiaľ až tak veľmi nenadchla, hoci vizuál bol naozaj vkusný a zaujímavý a dejové súvislosti zostali viacmenej zachované. No musím sa "xenofóbne" priznať, že mi k tomu vôbec nepasovala tá čínska "duša", aj keď tu bola veľká a citeľná snaha do toho primiešať aj európsku esenciu. Ale nemôžem si pomôcť, nebolo to ono. Ale na 3* to určite dosiahlo. ()

IQ Tiqe

Neznám předlohu, ale mám dojem, že tenhle snímek je v několika klíčových momentech až moc přibližuje Cruel Intentions. Je vážnější, chybí mu ten správný náboj; ve známých scénách není tak odvážný; děj je zasazen do 30. let v Číně, a tomu i uzpůsoben, ale až na závěr nebylo nic, co by mě překvapilo nebo na mě zvlášť zapůsobilo (svou roli mohla hrát posilvestrovská únava). Ziyi Zhang byla zpočátku lehce prkenná – sice to je součást role, i tak to bylo na škodu. Naopak Cecilia Cheung v sobě měla správnou gellarovskou rafonovanost. Doprovodné hudby mohlo být víc; zkrátka to není Bittersweet Symphony. A v samotném závěru chybí oproti C. I. ten úžasý „epilog“. Neznat C. I., možná by to bylo i na 4* a víc, ale to se nedá posoudit. # [viděno: monitor, 5.1, EN sub] # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5 ()

Padme_Anakin

Zdařilá variace původních Nebezpečných známostí, tvůrci to uchopili po svém, přesadili děj do Šanghaje 30. let, opatřili snímek nádhernou výpravou, krásnými kostýmy a vypiplali do detailů (např. náušnice, kabelky). Ústřední herecké trio Ziyi Zhangová, Cecilia Cheungová a Dong-gun Jang báječné, viditelně to mezi nimi jiskří a jsou ve svých rolích lehce uvěřitelní, moc hezky se mi na ně koukalo.. Jiný závěr mě překvapil, nicméně vůbec nevadil, sedlo mi to.. ()

• V okamžiku, kdy Du Fenyu (Ziyi Zhang) břitvou zbavuje Xie Yifanovu (Dong-gun Jang) tvář posledních vousů, lze v záběru vidět jen zbytky pěny na holení pokrývající jeho tvář. Kdežto v dalším záběru je pěna zpět i na místech, která pěny v předcházejícím okamžiku zbavena již byla. (Conspi)
  • Filmovým námětem je slavná epištolská novela "Les Liaisons Dangereuses" francouzského novelisty a válečného generála Choderlose de Laclose prvně publikované nakladatelstvím Durand Neveu v roce 1782. Jako inspirace rovněž posloužil skutečný skandál, který otřásl Shanghaí v roce 1930. (Conspi)

Časové pásmo bylo změněno