Vikingové

Irsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Scénář:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Série(6) / Epizody(89)

frype

Veľmi podmanivý seriál ale teda hlavne po pár epizódach. Zo začiatku si treba zvyknúť. Pre mňa príjemné spestrenie v čakaní na nové diely Game of Thrones. Seriál sa skutočne naplno rozbieha až v druhej polovici prvej série. Samotné vraždenie kresťanov a to aj bezbranných mníchov je proste skutočnosť, ktorú treba prijať v rámci seriálu. Ale medzi nami mne sa to páči. Kto má právo vykrikovať, že ten jeho boh je jediný. Až na pár nezrovnalostí a nelogických presunoch je to veľmi zaujímavý počin a príjemné televízne sledovanie. ()

michald99

Po každé epizodě otevírám dychtivě ČSFD, abych se přesvědčil, jestli náhodou nepřibyla možnost šesti hvězd. Naprosto skvělé vypravěčské schopnosti, všechno založeno na skutečných událostech (přestože některé postavy se vyskytují jen v severských legendách, zbytek je historicky podložen) a pane bože, ta absence klišé je tak opojivá, když sledujete seriál jako Arrow, který je klišémi nasáklý jak houba, VIkings se sledují tak lehce. ||1000000%|| ()

FeroFabus

Hodnotím po třetím dílu čtvrté série. Vikings jsou pro mě nejlepší historický, dobrodružný seriál. Ani na na chvilku vás nenechá vydechnout. Skvěle natočené bitevní scény, napínavý děj, rozporuplné postavy, intriky, zrada, odvaha, ženská vypočítavost, podmanivá hudba, vynikající herecké výkony. To vše dohromady pro mě dělá z Vikings seriál č.1 100% ()

geek.ondra

Nářez který je do čtvrté řady úctyhodně drsný a nekompromisní. Od páté řady je ale trapný a nechtěně vtipný. I přes katastrofální vyústění je to ale super ()

tranquill

"V mém světě jsem pořád rozpolcený mezi zabitím sebe sama nebo všech ostatních kolem..." V prvních sériích opravdu drsný seriál, který si na nic nehrál, pak už asi změnili úroveň sledovanosti, protože ubylo krve a především nahých scén (ostatně jako i ve Hře o trůny). Každopádně skvělé herecké výkony i vizuální zpracování. "Jsem Viking, nejsem tím, kdo by se usadil a zůstal!" ()

Urukhaj98

S01-S04: Doba vikingského dobývání Anglie je téma, které kinematografie navzdory jeho atraktivnosti zas tak moc netěží. Nebo alespoň dřív tomu tak bylo. Dokud nepřišel seriál Vikingové, který své titulní jmenovce v kultuře zpopularizoval víc, než cokoliv předtím. Jenže... První vlaštovka popkulturní renesance skandinávských bojovníků se nakonec zvrhla v absolutně nekoukatelnou telenovelní srágoru. V rámci prvních dvou řad přitom šlo o skoro až výjimečné dílo a malý zázrak. Byl to sice malý seriál od History Chanel (Aliens!) s téměř neznámým obsazením (Gabriel Byrne promine), který ale dokázal zaujmout právě do té doby neokoukaným historickým zasazením, ukázal, že středověk nejsou jen rytíři v nablýskaných zbrojích, ale i špinaví barbaři se sekyrami co se neštítí rabovat a znásilňovat, představil sympatické a nejednoznačné charaktery po vzoru Hry o trůny, která byla v té době na kvalitativním vrcholu, a nechybělo ani pletichaření a syrová brutální akce. Ragnar byl ultramotherfucker, Lagertha stejně nebezpečná jako sexy, Floki sympatický magor a Athelstan milý nekňuba, který poznával svět Vikingů spolu s diváky. A to jsem ani zdaleka nevyjmenoval všechny zajímavé charaktery. Nicméně si i tak myslím, že byli Vikingové už tehdy svými nejvěrnějšími fandy silně přeceňováni a jediné, v čem opravdu excelovali, byla zmíněná akce. To ostatní byl jen povedený televizní nadstandard. V porovnání s tím, co však přišlo poté, se první dvě řady nyní jeví jako geniální oscarové veledílo. Zápletka se stávala čím dál dementnější, scénář působil jako slabší chvilka tvůrců Ordinace v Růžové zahradě, snaha svézt se na vlně Hry o trůny byla čím dál křečovitější a vychtěnější (incest dvou postav, které měli oproti Jaimemu a Cersei hloubku asi jako dětskě brouzdaliště a význam této zvrácenosti byl pro děj zcela nulový) postavy se začali chovat jako banda nesvépravných hovad (linka s Odinem, jako WTF) a nic už prostě nedávalo smysl (jako vážně, co to sakra bylo s tim bezďáckym Odinem). Po čtvrté řadě, které nepomohla ani obměna postav, jsem to zabalil. Pokračovat v seriálu, který dokázali tvůrci tak strašně zprasit, by totiž vyžadovalo velkou míru sebezapření, kterého já zkrátka nebyl schopen. O tom, co se dělo dál, vím jen z doslechu, tudíž nemám jediný důvod věřit nějakému pozdějšímu zlepšení. Vikingové pro mě zkončili, a bohužel tak učinili ve formě totálního televizního dna. Vikingskou horečku, kterou však odstartovali, stále velmi kvituji, neboť nebýt nich, možná by nikdy nevzniknul jeden z mých nejoblíbenějších seriálů Poslední království, které s toutéž tématikou pracuje mnohem, ale opravdu MNOHEM lépe. Sayonara Ragnare. 3/10 ()

Ahurmen

Původně jsem od Vikings zázraky nečekal, ale nakonec se z toho vyklubal velmi dobrý počin, který se může rovnat kvalitě velikánů jako je Game of Thrones. Jako velké plus musím dát tvůrcům zasazení seriálu do krásného severského prostředí, výborně zpracované kulisy velmi dobře napsané dialogy díky kterým postavy nemluví víc než musí, což dělá dobrý dojem a seriálu to jen prospívá. A hlavně chválím postavu Flokiho. ()

Doski

Celý seriál započal vynikající atmosféru svým prostředím, krajinou, hudbou a hlavní znělkou! První řada 85% ()

Durgas

Po prvých dvoch dieloch musím povedať, že sa to rozbieha veľmi sľubne. Vikoši sú spracovaný vcelku verne (pokiaľ to môžem ja posúdiť) a zaujímavo, tvorcovia si často dávajú záležať na historických detailoch a to ja hodnotím veľmi kladne. Hodnotiť po prvých dieloch je, ako povedal Verbal, trochu od veci, takže to si zatiaľ odpustím ale nateraz - veľmi dobre! UPDATE - Po dopozeraní prvej série dávam plnú paľbu, pretože je to celé presne tak super, ako sa od začiatku zdalo. UPDATE - Bohužiaľ, zhruba od tretej série šli skoro všetky aspekty dolu vodou a to čo seriál odlišovalo od tuctových rádoby-historických počinov a čím bol jedinečný úplne vymizlo. Smrťou Ragnara a sústredením sa na otravného Ajvara pre mňa seriál stratil aj posledné známky atraktivity. Možno sa niekedy odhodlám na 5. sériu, ale zatiaľ s tým končím ()

RajAthen

Své druhu komornější, a přesto výpravné, akční, a přesto historické, nekomplikované postavy, a přesto ve výsledku zajímavý děj, kvůli kterému se na ten další díl zkrátka těšit budete. Navíc byl povolán nejproslulejší viking - našinec Vladimír Kulich, který pár dílů svou přítomností zdatně sekunduje. K radosti by mi nyní stačilo, kdyby někdo sebral Odinovi kloubouk, aby nevypadal jako strašák do zelí... ()

Mockrosh

První díl je čirá nuda, druhý díl tak na tři kousky a od třetího dílu se už rochníte v této nádherné severské sáze! ()

Ergon

Opravdu realistický náhled do života, zvyků a mytologie Vikingů. Navíc je seriál zasazen do nádherné přírody. A nejlepší postavou je pro mě jednoznačne Floki. ()

Sykon

Zatím poměrně krátký seriál, který si ovšem navzdory své délce nedělá hlavu s tempem vyprávění. Dlouho má člověk prostě pocit, že se nic moc neděje, a když to vypadá na slušný rozběh, první série končí. Stejně tak se úplně nedá mluvit o historicky přesném díle, což nemění nic na tom, že jako seriál mě to jednoduše bavilo. Hodnoceno po první sérii. ()

Franc1s

Chtěl jsem psát "recenzi" už po pilotním díle,ale radši jsem si to nechal až po konci 1.série a budu jen vychvalovat a rozplývat se :) Ragnar ztvárněný T.Fimmelem = jiná volba snad není, kdybych bych teplej, chci ho za manžela :D Jeho seriálová žena, veliký charakter, nenechá si do ničeho kecat, má pevnou ruku, prostě správná vikingská žena. Floki, správnej šílenej týpek, stejně jako brácha Ragnara - je radost čekat na co bude mít koule a co provede svýmu bráchovi. Obsazení je prostě špica, úvodní píseň stejně tak, srovnávání zvyků křesťanů a vikingů - super a mnoho nových věcí se i dozvím. Od začátku až do konce bomba, nebudu se dál roplývat, bylo by to na dlouho :) Těším se na další sérii jak dítě na Vánoce, snad budou tři. 10/10 a kdo neviděl, ať čumí!!!!! 2.Série ještě lepší než předešlá, víc všeho na co člověk pomyslí :) Takhle to má vypadat, i když šťouralové se vždycky najdou. 10/10 P.S: Finále u kterého jsem ani nedýchal!!! 3.Série: Vše zde bylo, řádné bitvy, krve, křestanů fanatiků, zrady, smrti, nečekaných zvratů. U prvního dílu jsem skoro brečel jak malý děcko co dostane bábovičku po roce, tak jsem se těšil :) A po dosti otevřeném konci, bude to čekání ještě delší. Sakra práce! Ale za to 16 dílů, tak se necháme překvapit. ()

Trias

Zatím jsem v polovině první série a seriál hodnotím asi tak, že jde o lepší průměr - nepřekvapí, ale ani neurazí. Prostředí světa Vikingů sice působí místy docela věrohodně, ovšem na druhou stranu se děj hemží kýčovitými scénami, které vytváří dojem "pěkné rodinné sešlosti". Samotný vývoj postav není nijak zvlášť zajímavý, obvykle jde o jednoduché motivy, které nepřežijí dva díly. Seriál sice dokoukám, ale znovu bych si ho nepustil. ()

Forty-

Tento seriál je ako káva. Prvý hrnček mi nechutil a nevedel som si pripustiť, prečo by som to mal piť znova. Ale ono to nutkanie tak nejak príde samo. Lenže nechutil mi ani druhý, ani tretí a ani štvrtý. Vlastne som nevedel prečo to vlastne pozerám. Ale tento seriál má niečo v sebe čím si toho človeka na seba namotá a bude mať takú divnú potrebu sa k nemu vrátiť. V druhej polovici Vikingovia naberú tempo a je to už paráda. Plní krvi, špiny, cti, zrady a intríg. Po prvej sezóne u mňa 80% a držím autorom palce, nech sa to nepremení v umelo naťahovaný bulšit (áno Game of Thrones, pozerám sa na teba). Update 2020: Bohužiaľ, je z toho zasa raz umelo naťahovaný bulšit :/ Jedna hviezda dole. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku