Vikingové

Irsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Scénář:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Série(6) / Epizody(89)

Rannveig

Pro i proti. Například historická věrohodnost chování některých postav, ztvárnění některých situací a dokonce třeba i jen vyjadřování postav, je zoufale chabá a takřka nulová. Ale to je vše zřejmě obětováno na oltář líbivosti západnímu publiku bez špetky inteligence. Naproti tomu filmařská práce jako střih a kamera jsou docela povedené a samotná snaha udržet diváka lapeného v touze "vědět jak to bylo dál" je pozoruhodná. Ač se mi mnohé na seriálu příčí, musím mu nechat že mě přiměl dodívat se. ()

anatheman

V průběhu čtvrté série: Pořád je to skvělý seriál, byť první dvě řady byly zřejmě těmi nejlepšími. Jenom do komentáře chci napsat to, že tvůrci již naprosto rezignovali na nějakou historickou přesnost. I první dvě série sice nepředstavovaly nějaký historický dokument, což samozřejmě nikdo nemůže očekávat, ale v současnosti se v každém díle vyrojí řada takových do očí bijících blbostí, že to nepřestává udivovat. Tyhle problémy se týkají jak nepřesnosti synchronie se skutečnou historickou chronologickou přímkou, tak i v tom, jaké se používají exteriéry, interiéry a všemožné kostýmy, zbroj apod. O dobových zvyklostech ani nemluvě. Dlouhověkost (a nestárnutí) postav se může přirovnat ke královským zápisům z dávných mezopotámských států. Od vylodění na Lindisfarne již nějaký ten čas uplynul, že? Zlatý seriál Řím, kde dítě narozené v dobách konce Caesarova pobytu v Galii pouze dospělo do mladšího školního věku, když se Octavian stal císařem. Paříž vypadá jako mix Mont-Saint-Michel, Carcassonnu a romantických vizí o podobě Kamelotu a máte pocit, jako by stavitelé města měli zkušenosti z prací na Minas Tirith. Na 9. století opravdu precizní práce. To pomalu člověk dospívá k názoru, že slavní Vikingové objevili dokonce i Disneyland. No a z návštěvy zdejšího seriálového Říma si odnesete maximálně to, že se divíte, proč za pár následujících století nastala renesance. Zlatá Bílá královna, kde se Anglie nacházela v Bruggách. Taky mě velice pobavili zjevně římští cosplayeři nebo tradicionalisté, kteří svou pochybnou vizáží ctili odkaz dávných pretoriánů. Nedávno jsem se díval po dlouhé době na Borgie (s Ironsem v hl. r.), kde Francouzi nosili zbroj nápadně podobnou té anglosaské z Vikingů. Asi zřejmě suvenýry po středověkých anglo-francouzských radovánkách. :-) No a co se týče vojenských manévrů nyní před Paříží, je nutno říct, že to, co tady obě bojující strany vyvádí, se dá jedině přirovnat k iniciativě "siemek" ve World of Tanks. Ale abych pouze nekritizoval - již v úvodu jsem psal, že seriál je to stále výborný. Hlavně díky scénáři a postavám, byť některé z nich jsou místy celkem otravné. Naprosto úžasné jsou herecké výkony Travise Fimmela, díky kterým se velice moc těším na nový Warcraft. :-) ()

hororwatch

Na samej začátek musim říct, že už začínám bejt fakt přežranej toho HBO porno stylu. Oni díky rozpočtu dokážou točit Ačkový seriály, ale mohli by se konečně vysrat furt na samý cecky a bobry a ušetřit ty prachy na kvalitnější obsah/efekty. Chápu,že to prostě k HBO a jejich syrovýmu stylu patří a já nepohrdnu spočinout okem na něčem líbeznym, ale ne aby to bylo fakt všude a moc. Prakticky až na Simsny a nějaký dokumenty se dívám jen na jejich seroše, ale za tohle ode mě bude vždy hvězda dolu. Co se samotnýho seriálu týče platí pro něj to samý co o Spartakovi, Římě , atp. Kvalita mezi jednotlivými díly je zejména po první sérii dost výkyvová a vyjádřit graficky by se dala takhle W. Pokud se zrovna nebojuje nebo se děj alespoň nemotá kolem nadcházejícího boje, seriál nudí. Linky Kategatu jsou vyloženě zbytečný bez Ragnara a přítomnost Harbarda na obrazovce ve mě vyvolá vždycky upřimnou vlnu nechuti. Některý díly, kde se celejch 45 minut kopou všichni aktéři nudou do řiti, mi přijdou jako zdlouhavá upoutávka na další dily. Nejdřív mi šlo k chuti, když se začal počet linek rozšiřovat i mimo Skandinávii, ale obsahově seriál zkolaboval ve chvíli, kdy těch linek bylo přehnaně moc jak v Anglii, Francii i Skandinávii, protože se během těch 45 minut stihlo jen něco málo odžvanit a šmitec. Je pravda že těd se to alespoň trochu zkomprimovalo v Anglii. Ohledně postav a samotného příběhu: osobně nemám problém s žádnym z aktérů(ikdyž malej Bjorn mi lezl na nervy). HBO si vždycky dokáže vysloužit přinejmenším 2* za výběr herců, kostýmy, ex / interiéry. Hudba mi nepřijde v tomto seriálu nijak zvlášť výrazná a mimo něj se dá poslouchat snad jen tohle OST ,,The Vikings Are Told Of Ragnar's Death''. Celkově ale odemě seriál dostane opravdu průměrné 3*, protože počet kladů je silně vyvažován nedostatkama, nudnejma dílama, trhlinama v ději a hlavně některý konflikty jsou skutečně hraný toporně a výsledek vypadá podbně jako byste se dívali na hašteřící se děti na pískovišti.Floki a jeho ztvárnění tomu kolikrát přidá na nevěrohodnosti, byť jeho postavu mám rád. Kulervoucího tu toho není tolik abych si z toho sed na prdel a samozřejmě - ta jedna za můj problém s HBO zmíněný na začátku. Aby to ale neznělo až moc kriticky musim ještě dodat, že pořád je nehledě na moje hodnocení těžkej nadprůměr a rozhodně se vyplatí podívat se na něj. ()

MikeeTheory

Trochu paradox, že seriál je postaven na osudu lidí, kteří by nám měli být z x důvodů totálně nesympatičtí. Ono tomu do určité míry skutečně tak je, divákovi to však může být ve výsledku jedno. Příběh je totiž tak zajímavý (i když zatím ne fascinující), že sám o sobě jako lákadlo obstojí. Na svůj "wow" efekt nicméně zatím čekám. Tak doufejme, že přijde :) EDIT PO 4. SÉRII: Přišel! Aby měl seriál už čtyři série a tak bravurně se vyhýbal všem možným klišé, chce mít mimořádné nadání a vizi. A přesně tohle Vikingové mají! ()

Wallis3

Ač start 1. série seriálu byl takový pomalý, ačkoliv seriálu škodí prudérnost, kde schází nahotinky-po sexu všechny zabaleny do houní a kožešin, na to jak naznačují grúpnsex apod. a schází usekaný končetiny, či rozdrcený lebky-při mlatách na sekery by to člověk očekával, kór u barbarských seveřanů, tak prostředí, podmalované skvělou hudbou vás vtáhne tak nehorázně, že konvertuji k Ódinovi, Thórovi a Lokimu a falešnému bohu nedám šanci :-) Ragnar je sympaťák i umí lézt na nervy, Lagertha, no ehmmm, slint... ty houně a kožešiny ona prostě umí nosit a Floki je můj oblíbenec a správnej rapl ()

yvona

Od čtvrté série jde seriál do kopru. Takže hodnotím jen první tři a ty byly super po všech stránkách. ()

baiskon108

Seriáloví Vikingové spoutají a nepustí – dobově a žánrově se jedná o nepřekonaný natočený skvost a nikde jinde jsem si tyhle "pígns" neoblíbil více. Ke konci se sice kvalita rapidně zhoršila, ale právě díky tomu jsem si uvědomil, jakou úroveň si tento seriál předtím držel. Prvotní postavy jako Ragnar, Rollo či Lagertha se tak stávají legendami už jen v porovnání s pozdějším nezajímavým obsazením. Tím však nechci tento úpadek tolerovat. Můj zájem o svět začal slábnout od jisté smrti a poslední hřebíček tomu dala finální série, která se zbavila posledních dobrých postav a ty zbylé začaly jednat zcela mimo svůj charakter. Pět hvězd si ale tahle jízda na drakkarech i tak zaslouží. Skol! ()

hEROic

Drsná vikingská podívaná. První řada mě tedy nenadchla, celé to lacině smrdělo, podobně jako v případě první řady Posledního království. Naštěstí to však pak nabralo na otáčkách, příběhu a zřejmě i rozpočtu. Dokonce i Ragnar se přestal tak chsichtit a stal se z něj parádní borec! Další dvě série jsou skvělé. Víc jsem neviděl a dle hodnocení zbytku ostatními ani nevím, jestli se donutím. Nechci si kazit parádní dojem. S1-S3 90% ()

Charlie84

S01E06: Za zabití Kulicha zvláště trapným způsobem hvězda dolu. Za bitku na pobřeží dvě na horu. Občas se to vleče - hvězda dolu. Za celý šestý díl, dvě na horu. Čas od času klišé - hvězda dolu. Fimmel je až překvapivě přesný, hvězda na horu. A tak dále. Ale to je celé úplně jedno, protože VIKINGOVÉ!!!!!!! ZA PĚĚĚĚĚĚĚĚĚĚĚĚĚT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):) ()

SamanthaM.M

Seriál, ktorý vyniká medzi ostatnými svojou strohosťou, priamočiarosťou, ale aj historickou autentickosťou. Napätie stúpa pomaly, ale isto, rovnako ako sa odkrývajú charaktery jednotlivých postáv. Po siedmych dieloch sa teším na koniec prvej série, pretože verím, že tvorcovia ma dovtedy vyburcujú k maximálnej spokojnosti. Navyše má seriál geniálny soundtrack, strhla ma už pieseň pri úvodných titulkoch. ()

gp_one

Po první sérii jasných 5* a zároveň dost velké překvapení. Pár dní maximální zábavy - na rozdíl od mnohem očekávanější poslední řady Spartaca. EDIT: Tak mi došla trpělivost. Jako celek to s třetí řadou začíná upadat do šedého průměru. První řada byla famózní, druhá přijata s mírnou skepsí a třetí potvrdila, že seriál nikam dějově nesměřuje, neustále se dokola odehrává ohraná písnička a začíná to být třeskutá nuda. Takže nekompromisně sundavám jednu pěticípou a doufám, že si tvůrci čtvrté opakování dokola jdoucího scénáře již odpustí. ()

bararich8

Moc hezky udělaný a odvyprávěný seriál, které svými dobře postavenými scénami dokáže diváka vtáhnout do děje a přinutit ho mít strach a radost spolu s postavami. Ale asi jsem moc zmlsaný produkcí HBO, jelikož bojové scény nebyly nijak moc úžasné. V Anglii jsou Vikingové až směšně vybarveni jako neporazitelní bojovníci a protivníci jako úplní idioti, co drží meč prvně v ruce a když dojde na boj Viking vs. Viking, najednou to vypadá, jako když se perou malé děti. Pak se mi zdá, že History tak nějak mají zakázáno ukazovat nahotu nebo surovější scény, někdy je to skrývání prostě až moc okaté, přičemž by to celkovému dojmu celkem dost pomohlo a daná scéna by tak byla kompletní. I přesto se jedná o velmi dobrý počin, 4* ()

Torgal

Ragnar a jeho chasa ma veľmi príjemne prekvapili. Obával som sa ďalšieho preštylizovaného a predigitalizovaného Spartaka, ale dostal som nekompromisnú severskú rubanicu okorenenú mytológiou. Páči sa mi ako ide seriál proti očakávaniam, väčšina situácii sa vyvŕbi inak ako vám hovoria skúsenosti z podobných filmov a seriálov. Dej chváta dopredu až príliš veľkým tempom - to, o čom som si myslel, že bude zápletka na celú sezónu je v jej polovici vyriešené a ide sa ďalej. Plnú paľbu nedávam len kvôli pomalšiemu rozbehu v úvode a priveľkému odklonu od pôvodného smerovania v závere sezóny. Druhá sezóna má ale nakročené parádne. 8/10 Update: Druhá sezóna napokon očakávania nenaplnila, obzvlášť ma naštvalo odpinkanie vojny medzi bratmi za 15 minút prvej epizódy. Tretia mala svoje pozitíva (dobývanie Paríža a vyšší rozpočet), ale celkovo pomalšie tempo a otravný Floki udržali výsledné dojem len vo vysokom nadpriemere. Prvá polovica štvrtej sezóny ale zahájila masívny kvalitatívny ústup, ktorému dominoval sfetovaný Ragnar, smiešny Rollo a zbytočná línia v Anglicku. Bojovný záver čo-to zachránil, ale rozpačité pocity nerozptýlil. Celkové hodnotenie zatiaľ 7/10 Update po konci 4. sezóny: Kvalitatívny zostup naplno zahájený na jar pokračuje aj na jeseň. Ragnar je definitívne za debila a je veľmi smutné pozerať sa na to kam od začiatku seriálu upadol. Jeho synovia sú nesympatický frackovia a chovanie postáv je úplne mimo moje chápanie. Piatu sériu si už asi odpustím. 6/10 ()

Stíba

Devítidílnou první sérii jsem zhltl na pár nádechů a vzhledem k jejímu zakončení doufám, že v té druhé nabere ještě větší obrátky. Líbí se mi ta celková komornost vesnice a i přes chladné skandinávské prostředí příjemné živočišné teplo, které tady vyzařuje. Věřím, že k plnému hodnicení se dopracuju v další sérii. 4* a kousek ()

misbos

Slabší 4. Tvůrci se snad mohli vyvarovat jistých "banderasovských" stereotypů, a Upsala byla vyloženě průser, ale jinak je to lehce koukatelný. P.S.: Sem netušil, že i v Dánsku znali model "chytrá horákyně" :-)))____ Po druhé sérii silnější 4. Očividně se zlepšilo ztvárnění bitev a šarvátek, někdo naučil Katheryn Winnick líp zacházet s mečem (nebo se naučili ji snímat tak, že není poznat, že to drží jak prase kost), a vyložených lapsů je míň než prve. ALE - proč má druhá vlna "engliš" jízdy v bitvě, kde vikoši dostanou na řiť, na hlavách přilby z 16-tého století, to mi hlava nebere.... ()

feryk

Velmi zajímavý seriál s velkým potenciálem. Sice neoplývá bohatou výpravou, ale kupodivu to nijak neškodí. Postavy jsou věrohodné a vykreslení tehdejší doby velmi reálné. Seriál má slušné tempo, i když se kolikrát za celý díl moc důležitého nestane, stejně se nenudíte. Nevím čím, možná to je severskou mytologií, vikingama a námětem, který neni tak častý, ale něco vás prostě nutí koukat na další díly... Pokud bude druhá série, tak doufám, že se dočkáme nějaké epičtější bitvy a seriál nabyde větších rozměrů, zatím to je takové komornější. ;) Ale držim filmařům palce. :) EDIT: Druhá série je parádní !!! Jasných pět hvězdiček. ()

HOFMAN

Hodně povedený seriál s parádní atmosférou. Sice mně trochu vadilo, že se tam příliš často střídají stejné záběry a je to rozkouskované, jako by v těch místech původně byla reklama, ale to je drobnost. Rozhodně dobrý způsob, jak si zkrátit čekání na Hru o trůny. ()

Stefan_M

Chodte vsetci "odbornici" DORITI. Toto je pecka serial. A hlavne (konecne) S2E10. Mozem sa vysrat na to, ci to bolo historicky presne alebo nie. JE TO VYMYSLENY PRIBEH. V prvom rade hodnotim, ako je to natocene. Zaujalo ma to a vtiahlo do deja. To, ze je to historicky nepresne, ma momentalne nesere. Kompenzoval to pribeh. Nechapem, ako moze dat niekto ODPAD po prvej epizode. Alebo max 3* po troch dieloch. Iba idioti to mozu urobit. ---------------------------------------------------------------- Diabolsky Travis Frimmel. Neda sa mu absolutne vycitat z vyrazu tvare naco mysli. Psycho Floki. Nechyba romantika(aj ked mi nejako zvlast v tomto pripade nechyba), intrigy, akcie a aj humor obcas. Prijal by som ku kazdemu dielu dalsich 15 minut, lebo tych 45 ubehne ako voda. Chyba mi tam viac priestoru pre Vladimira Kulicha - skoda ho. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku