Vikingové

Irsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Scénář:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Série(6) / Epizody(89)

vyfuk

1. série - jaro 2014 - Skvělé nadhození do světa kmene, či plémě zvaného Vikingové ve skvělém rozpoložení. Mezitím spíše politikaření a menší dohady, které nás přivádí do míst, které jsme neznali a zjišťovali vše kolem. Nicméně chyběl mi v tom trochu ten bum toho, že by se člověk těšil na další díl. 2. série - září/říjen 2014 - Seriál dostává své grády, kterou jsou vyplněné někdy dost humornými scénami a hlavně je naplněn bitevní složkou, která první sérii dosti chyběla a nyní se ukazuje v perfektním světle. Je sice fakt, že o proti první série zde přihází viditelné zlepšení, nicméně si myslím, že k němu nenajdu takovou silnou lásku jakou jsem našel třeba v Game of Thrones. Každopádně... jednoznačně to patří k jedním z mých TOP, na který se vždy rád podívám. 3. série - jaro 2015 - Třetí série se rozjela a zároveň nerozjela. Celkově už si sám nedokážu přesně vybavit co se dělo na začátku, nicméně mám neskonalou radost, že to bylo takový, jaké to bylo. Ragnar a jeho tlupa opět zavítá do Anglie a vypadá to, že konečně budou moci ostatní žít v míru. Heh... ne! Našim anglickým přátelům se to zjevně nelíbí a to bere za následek Athlestanovského bastarda a menší genocidu. Zavítáme i k žabožroutům, kteří vás postupně začnou srát až to vyvrcholí samotným rozkolem mezi všemi ostatními. Na seriálu mně nejvíce štve, že postavy umírají a odcházejí a nikdo nedává sebemenší mrd. Ragnar se začíná uchylovat ke křesťanskému bohu, Floki začíná šílet a Rollo zase dělá trollolo. Myslím si, že čtvrtá série bude více než zajímavá... konečně jsem si Vikings oblíbil dostatečně. Začíná to být lepší než Game of Thrones... 4. série - jaro 2016/podzim 2016 - No prostě nová série Vikings... hnedka skoro dvojitá dávka. No to je přeci úžasné, ne? No zas tolik ne. První půlka hodně dělá dojem klasického nájezdu ze třetí série. Děje se to, co tak nějak asi očekáváte, že se bude dít a jste s tím spokojeni. První půlku bych hodnotil převážně pozitivně. Druhá půlku už takový nájeb nebyla. Mým problémem asi hlavně bylo, že jsme se posunuli o bůhví kolik let dopředu a musíme si zvykat na nové postavy. Taky je zde vidět Ragnarův dojezd, což je v rámci příběhu prospěšné. Ale nevím, i když mám Vikings hodně rád, tak dvacet dílů během jednoho roku je asi moc i na mě. Příběh sice má svou gradaci a akci, která se mi líbila i v dřívějších sériích. Ale teď jsem převikingovanej. A čekat další asi dva měsíce na pátou série je v celku zajímavé. Ale natěšenost vládne, zvláště po poslední scéně celé série. A taky kupříkladu finální scéna v lázních - seance dokonalosti. 5. série: Hodnotit celou sérii je velký špatný už jenom z principu toho, že musíte celistvě hodnotit něco, co je vydáváno po půl roce, ale jako celek. Tohle rozhodnutí History asi nikdy nepochopím. Nejde o nic špatného. Cítím z toho seriálu stále sentiment, jelikož jde stále o dílo, které ale lehce ztratí na svém skvělém lesku. Proto je asi skvělé, že další série bude poslední. Seriál samozřejmě není to, co býval. Ale nejde o nic, to bych zakopal hluboko pod zem. I když tendence k tomu jsou někdy až příliš silné. 6. série - zima 2020/prosinec 2020 - Je hodně těžké seriál hodnotit takto retrospektivně, jenom z úhlu pohledu toho, že první půlku poslední série jsme viděli skoro před rokem, ale spíše protože první série byla venku již šest let zpátky a to se stihne dost věcí stát. Obecně vzato se Vikingové rozloučili. A to je důležité, dokázali to udělat s nějakou pompou a respektem, i když je mnoho lidem jasné, že seriál, který sledoval s první sérií je docela jiný než v následující době. Určitě bychom nejednou našli nějaké i logické nesouvislosti. O historických ani nemluvě. Viz že Harald zkape v jedné z nejvíc bezvýznamných bitev v historii seriálu, jen aby byl nějaký konec trochu epicky naladěný. Kde je jeho potomstvo? Kde je doslova nějaký konec toho typu, že jeho syn byl doslova Erik, asi nejznámější Viking? Po nás potopa, hádám. Seriál si sám o sobě dosti hraje na struny, které mohou být velice rozladěné. Do poslední chvíle se snaží trochu konspirovat a vymýšlet si. Jasně, mnohdy když máte historii musíte ji nějak zdramatizovat, pak je ale otázka o čem v tomto případě vlastně seriál byl. Nereflektoval realitu a nějak si vymýšlel, co mu zrovna se hodilo. Takže to bylo fantasy? Je tedy otázkou jestli bude někdy možnost se na seriál dívat s nějakým pocitem, že to má smysl. Podobně jako u Game of Thrones, akorát s tím, že tady se tvůrci dokonce dokázali držet nějaké kvality. Jsem velice zvědav, jak si tvůrci poradí s novým materiálem. Určitě mu dám šanci, ale opět bude stejná otázka. Bude to mít cenu, když to bude celé vymyšlené? () (méně) (více)

Ravi

Legendární dobývání západního světa Vikingy ožívá díky výjimečnému výkonu Travise Fimmela, který vytvořil, dovolím si tvrdit, jeden z nejzajímavějších charakterů, který jsme kdy na obrazovkách viděli. Ale postava Ragnara není tím, čím si Vikingové vysloužili takové ovace. Seriál je nelítostný, nebojí se těch nejhorších a nerozmotatelných zápletek, jde sám sobě tvrdě po krku a světe div se, všechno to dává smysl. Ani historická stránka příběhů není ponechána stranou, ale přímo se z ní vychází - tedy z poznatků a legend interpretovaných historiky. Je vidět, že za natáčením se odehrávají velké věci a každá scéna je předem dobře promyšlena tak, aby dávala smysl nejen ve stopáži dílu, ale i série a celého seriálu. Nové charaktery Ragnarových synů začínají být ještě zajímavější, než Ragnar sám. Těším se na každou epizodu. Jediné, co bych seriálu vytkl, je, že často působí až příliš naskriptovaně a některé dialogové mechanismy se se strojovou přesností opakují, ale na celku to příliš neubírá, naštěstí. Po epizodě 4x17 90% = 4+/5 ()

Dagoussek

Kdo má rád středověkou kulturu s nádhernou hudbou, dobové kostýmy a severskou dobrodružnou, vikingskou a napínavou atmosféru s nepředvídatelným dějem, musí vidět. Hlavní hrdina je neuvěřitelný sympaťák.(viz Deníček) ()

LizianShaw

Musím říct, že se jedná o velmi znamenité dílo, které je hodno rovnat se s Game of Thrones a v některých případech ji i převyšuje. Ano, nemá to tak velký budget jako si mohlo dovolit HBO, ani to není skoro krvavé a šokující, ale první dvě série jsem zhltnul za pár dnů, bavilo mě to hodně. Co je na tom nejlepší je rychlost seriálu. Tím chci říct, že se to nikdy nevleče a když se vynoří nějaký antagonista, normálně by se čekalo, že bude proti vikingům bojovat po celou sérii, toto není ten případ, protože nějaké spory jsou vyřešeny během dvou epizod. U GoT by to lidem nevadilo, z důvodu character development, (ten je zde sice malý) ale vůbec jsem se nenudil, hlavně kvůli tomu, že se na nic nečeká. GoT má dvě výhody - má o dost zajímavější (a různorodé) postavy (ne, že by zde nebyly sympatické postavy, jen jich moc není) a poměrně měnící se děj, tím chci říct, že u Vikingů se můžou dít snad jen dvě velké věci - nájezd na Britské ostrovy, nebo vzpoura nějakého klanu. Doufám, že to v příští sérii trochu okoření, protože tyto dvě věci (neustále se opakující) po chvilce začnou nudit. GoT mělo také výhodu nesčetného množství postav, přitom každá měla v seriálu jinou cestu a prostředí. Tady jsou cesty pouze dvě, buď Ragnar a jeho rodina, či Athelstane a Británie. Ale dost o GoT, na to, jak je tento seriál ''malý'' a ne-Rkový si zaslouží vysoké hodnocení. S1 = 83%; S2 = 90% Třetí série měla své dobré a špatné epizody, negativem je že zde přibylo dramatu a to hlavně co se týče Flokiho/Ragnara/Aslaug ať už že se vzájemně obviňují o tom, kdo se s kým vyspal, nebo mám pocit, že polovina scén Flokiho jsou jen závistivé pohledy na Athelstanea nebo Ragnara. Ke konci série už to trochu ubralo, a dostali jsme nádherný nájezd na Paříž. Hlavně to finále potěšilo. S3 = 86% Po trochu dramaticky nudnější třetí sérii, 4. vrací úder skvělým dějem, a to jsem o dost víc překvapený, protože dílů místo deseti bylo dvacet, i přesto odsýpala každá epizoda. Mrzelo mě jen, že Ragnar nedostal tolik prostoru jako v sériích předešlých a také už nebyl ve svém živlu jako dříve. Nicméně Travis Fimmel odvádí skvělý výkon, a až pozdě jsem si uvědomil jak jsem zbožňoval scény mezi ním a králem Ecbertem. Tato série mě také bavila z důvodu, protože Vikingové drží při sobě (pokud nepočítám Rolla) a nebojují mezi sebou navzájem, což bylo v minulosti dost unavující. Nastal další time jump a série se už připravuje na nástup Ragnarových synů, z nichž mi ani jeden nepřirostl k srdci (protože jsou to svině :D) Snad se to do budoucna změní. S4 = 87% Na to, že to je už pátá série, to má překvapivě dobré tempo. Ano, už tu není Ragnar, ani Eckbert a ačkoliv žádní ze synů nejsou tak charismatičtí jako jejich předchůdci, tak se děj stále hezky pohybuje kupředu. Pořád tu máme překrásnou Katheryn Winnick (které je v seriálu asi 60, ale pořád vypadá na 30...) a Ivar ačkoliv je velká svině, tak jeho herec to podává tak chytrým a krutým způsobem, že mě baví sledovat jeho vychytralé taktiky. Co mě také překvapilo, je nový "bad guy" v podobě bishopa Heahmunda, jehož herec podává brutální výkon a hodně mi připomíná hlavního Tudorovce (edit: On to hlavně je Tudor!!!). Bjornovu cestu také rád sleduji, a v Africe, to bylo místy i vtipné, což bych od Vikingů nečekal. Líbí se mi, že už tu není moc důraz na repetitivnost, jako nájezdy na Anglii a přetahování o trůn Kattegatu, jo, jsou tu stále konflikty mezi Vikingy, ale už na to není kladen takový důraz. Co se mi nelíbí je fakt, že proti sobě Vikingové X a Y bojují na život a na smrt, a o dvě epizody později se stávají skvělými přáteli, jen aby porazili Vikinga Z. To trochu nedává smysl. S5 = 75% () (méně) (více)

Jaro.Krafcik

Konečne som dorazil vikingov a musím uznať že prvé dve série boli veľmi dobré. Potom už iba neškodný priemer a ani tá posledná séria ma nepresvedčila na lepšie hodnotenie. Samozrejme to niekto porovnáva z GoT, ja ešte nemôžem. Nakoľko som nevidel všetky série ale Vikingovia boli dobrým seriálom s výborným vizualom a perfektnými postavami. Určite lepšie ako ich tohtoročný spin off, valhalla. 3* ()

tommmy89

Už po troch epizódach som si spravil veľmi pozitívny úsudok o seriály. Vo svojom druhu je jedinečný – je málo filmov o vikingoch, no tento seriál to naozaj klincuje. Podobný seriál „Hra o Tróny“ je skvostné dielo, ale Vikingovia sú uliaty z iného cesta, čo pochopí snáď každý divák. Prvá epizóda pomaly, ale isto otvárala ekonomickú kapitolu národu vikingov (zvyky, obyčaje, náboženstvo, spolupatričnosť klanu....) a ďalej sa to už len prelieva zo súdka do kalichu vojen a drancovania. Ragnar Lothbrok ale až prílíš skoro pochopí, že sa v klane dejú čudné veci a jeho prvá výprava na západ do Anglicka nebola až taká úspešná, ako si naozaj myslel. Musí chopiť svoj osud do vlastných rúk ! 1. séria - 95% 2. séria - 80% 3. séria - 90% 4. séria - 95% ()

DeathTheKid

Ve skutečnosti se právě tady zrodil první koncept Avengerů! A taky si dělám prdel :))) Vikingové oplývají prostými lidmi, prostým dějem, prostým prostředím (tedy pokud beru tak nadpozemskou přírodu v současně době jako prostou), téměř nulovými triky a vysoce efektivními slowmo scénami, které dávají rituálům a seriálu osobitý náboj. V závislosti na celé sérii pak děj spolehlivě graduje za přítomnosti nechutně klidného Ragnara a po většinu času nenudí, takže mi k plnému kotli chybí asi temná hmota. ()

Masrii

Rozhodně zajímavého námětu Vikingů se tvůrci zhostili skvěle, obzvlášť je výborné herecké obsazení, jak ušklebujícího se Ragnara, tak i pošahaného Flokiho, ale i záporáků jako třeba jarl Borg. Stejně tak je bezchybně zpracovaná atmosféra středověku jak ve Skandinávii, tak i v Anglii. Jediné, co nechápu je, proč si tvůrci nezavolali někoho normálního na střih. Je to sice maličkost, ale náhlé přerušení scény, ještě když není úplně ukončena a skok na jinou se objevilo nejednou a trochu to ruší. Nicméně děj je promyšlený a akce zde rozhodně taky nechybí, není dílu, kdy by neproběhla nějaká bitva, takže se na další řady můžu jedině těšit. EDIT: Po smrti Ragnara už to nebylo ono. Neříkám, že postavy nebyly zajímavé, ale bylo to trochu násilně natahováno. Kvůli legendárnímu Ragnarovi ale nechávám 90% ()

giovanni3

Hodnotím po shlédnutí 1.série a mohu říci, že jsem přeci jen čekal více. Vikingové, jejich doba, severská mytologie a vůbec sever jako takový je neskutečným zdrojem inspirace i příběhů plných severské tvrdosti, mystiky a všeho kolem. V tomto seriálu jsem dostal vesměs to všechno, ALE děj není zrovna moc propracovaný +/- by první série šla shrnout do krátkého odstavce v které bych zmínil neustálý růst Ragnara, výpravy na západ a Ragnarův vztah s Rolem víc nic a to je dost málo. Tudíž vzniká otázka proč 4z5 a odpovědí je právě atmosféra, prostředí severu, mytologie, uvěřitelné postavy, syrovost atd... Kdybych hodnotil "férově" a tudíž řešil více děj tak by to bylo tak na 3*. ()

Ironfood

Řemeslně dobře natočený historický seriál z atraktivního období vikingských nájezdů. Vyzdvihl bych hlavně řadu zajímavých a dobře obsazených postav (i když můj oblíbenec Gabriel Byrne dlouho nevydržel). Naopak děj mi občas připadal poněkud rozvláčný, některé díly z hlediska příběhu téměř přešlapují na místě. Ale možná je to lepší, než kdyby tam neustáli cpali nějaké překvapivé zvraty. Navíc doufám, že se některé dějové linky ve čtvrté sérii ještě rozvinou. ()

Šakalík

Hodnocení po prvním dílu: Pilotní díl mě bezesporu zaujal, i když je škoda, že tam Vikingové mluví anglicky. Myslím, že některý ze skandinávských jazyků by seriálu slušel daleko víc, no ale to už bych chtěl asi moc. Zápletka pilotního dílu otevřela několik zajímavých témat, ale je otázka, kudy se bude seriál ubírat příště. Pokud to bude o cestě Vikingů na západ, může to být fajn, pokud se budou jen handrkovat mezi sebou, může to být celkem nuda. No uvidíme. Potenciál to určitě má... ()

civrss

Pilot se u mě minul účinkem. Jako divák předpokládám, že první se mě bude co nejvíc snažit navnadit na sledování druhého dílu a celé série. Pokud srovnám pilota seriálu Game of Thrones a Vikings, je to jako nebe a dudy. Ale nechci dělat ukvapené závěry, dám tomu ještě jeden, dva díly, a pak se uvidí. ()

Marty89

Zatím velmi zajímavý seriál. Téma střetu dvou odlišných civilizací v Evropě se v seriálech moc často neobjevuje a za to si ode mě zaslouží palec nahoru :) ()

danca044

Nejprve se seriál trochu vlekl, ale s druhým dílem začíná dostávat spád a baví mě. Děj by ovšem mohl být více napínavější a občas by neuškodilo nějaké to překvapení. Jinak je to určitě dobrý seriál a herci jsou dobří. Nejvíc mě baví Travis Fimmel, který je v roli vikinga velmi přitažlivý. ()

Zombik.

Po 7. dílu zvyšuju na 5*, jelikož si mě tento seriál získal nejen propracovanou vikingskou tématikou a bojovými scénami, ale i válečnou strategií, a dokonce jemným humorem při porovnávání vzájemných kultur a jejich tradic. PS: Gustaf Skarsgard alias Floki je velmi zajímavá postava, která se stává zatím mou nejoblibenější, teda samozřejmě až po Katheryn Winnick :) ()

kenkaku

1.série: *** Upřímně z Vikingů jsem měl obavy... dílo z pera autora Camelotu - jedné z největších tragédií co jsem viděl v záplavě konkurence jako Spartakus nebo Hra o trůny jsem mu nedával velké šance na úspěch. No... částečně jsem měl pravdu, ale uznávám že mé hodnocení je značně subjektivní (pokud se nad mnou uvedená negativa níže dokážete nadnést, klidně si hodnocení zvedněte). Prakticky i přes obrovské varování před každým dílem "obsahuje násilí a sexuální scény" jsem ve seriálu nezahlédl jedinou nahotinku a drtivá většina krvavějších scén je cudně situována mimo kameru. Tedy pokud jste "nakalibrovaní" na výše uvedené konkurenty, budete zklamáni. Dále, co se týká děje dost zle nesu příběhovou nevyváženost (tady se naplno projevila ruka packala - scénáristy). Prvních 6 epizod jede celkem fajn... pak nastane sešup. Zcela nehomogenní (bráno do celé série) díl o Uppsale a v poslední epizodě série rozjetí několika nových linií příběhu (a s tím souvisejících otevřených otázek) mě doslova rozčílilo a stálo sérii hvězdičku. To zakončení série tedy fakt Mr. Hirst nezvládl. A to ani nezmiňuju, že Floky nechutně připomíná Merlina ze zmíněného Camelotu (kterého jsem neměl rád). Poslední co považuji za nešťastné je neschopnost se zařadit. Vysvětlím. Do série se náznakem vsouvají prvky fantasy (jakože Bohové fakt jsou a co řekne věštec je na 100% pravda), ale vše je až příliš okrajové a nedotažené. Prakticky vůbec se s tím nepracuje a nerozvíjí. Díky tomu všemu nedám víc než průměr. 2.série: **** Nevím jestli jsem si prostě zvyknul, nebo se autoři "dali dohromady", ale z Vikingů se stává sakra příjemná podívaná. Vše do sebe přehledně zapadá, děj odsýpá (ne jako trůny kde se prakticky hovno děje) a krom pár podezřelých zvratů (hlavně ten v poslední epizodě) jsem spokojen a natěšen na další řadu :). 3.série: **** příjde mi, že producenti dostali peníze, protože začaly nájezdy které jsou opravdu velkolepé a bitev přibývá. O zvraty není nouze a přijde mi, že se série konečně usadila (a ví co chce) 4a.série: ** ta je ve znamení úpadku :(. prakticky šest epizod z deseti se nic neděje a děj se dělí na 4 linie, kdy dvě se prakticky vůbec netýkají Vikingů (to že se o nich občas promluví nic neznamená). Cítím se podveden a série mě začíná nudit. To jako nemají o čem vyprávět??? To jako všechna "tajemství" už byla objasněna? Korunu tomu dává idiocie s jakou začínají Vikingové vystupovat. Takhle se chová národ dobyvatelů? Navíc ten závěr série... Už jsem na to moc starej... série by si zasluhovala konec. 4b.série: ** série z ničeho nic začala pokračovat (dle mého názoru pátou sérií), nicméně autoři se rozhodli přidat jednou tolik epizod do té stávající. Ne že by se nějak použili z předchozího. První polovina je jen plácání se v rozlitém mléce a druhá nabere neuvěřitelný spád (no dějou se věci). Závěr série je opět tak trochu ne-závěr a začíná mě rozčilovat jak si série neumí najít kam patří (je to jakože děsně realistický, nebo tam poletují duchové a věštíme budoucnost z olíznuté ruky?). Za sebe říkám smutné. 5a.série: ** série vesele pokračuje dál a začíná vybírat všechny neduhy co si jen umíte představit. Recyklují se zde nápady (křesťan mezi pohany), děj se tříští na uměle vyrobené linky (asi aby nebyla nuda), které jsou úplně zbytečné a díky tomu se celkem solidně "odflakují". Nejhorší na tom je, že jsou mi z poloviny ukradené. Nejen protože mě výsledek nezajímá (prakticky cokoliv okolo Anglie nebo vypatlance Flokyho), ale protože ubírají čas tomu na čem záleží a točí se pořád v kruhu. "Ovar Boning-less" něco řekne a za minutu to zase odvolá, chová se jako labilní psycho a přesto ho ostatní následují... Nebo ten náboženský exot se vzhledem (a sestřihem) německého pornoherce. A ten schizofrenní závěr? Ten mě doslova vytočil... 5b.série: * seriál si sáhl na dno... Nejenže se 80% času jen žvaní, ale dokonce se žvaní i o ničem. Přeskočit některé epizody vůbec nevadí. Linie okolo vypatlance Flokyho je maximálně otravná a zbytečná. "psycho-Ovar" je chová jako totální magor a je protivný jako nikdy dřív. Hoblina Lagerta je jen zoufalá loutka a stínem toho co byla v předchozích řadách. Seriál už nenabízí naprosto nic zajímavého (a dle konce řady nenabídne ani další šestá řada) i přes solidní čistu v postavách příběhu. 6a.série: ** Dle očekávání je další řada plná zvratů (alespoň není nuda). Bohužel těch snad nejtrapnějšich co si lze jen představit. Přeživší Ovar se dostane na Ukrajinu a zalíbí se mistnímu mocipánovi... jeho bratr (nyní smažka jak sviňa) udělá jednu debilitu za druhou (a projde mu to). Pak následuje LOL zvrat jako prase. Co prakticky přes všechna pozitiva půl-řadu zabíjí. Rusko je jediné oživení skomírající seriálové mrtvoly... 6b.série: * Tohle byla už opravdu křeč. Polovina dílů zcela o ničem a stupidita vývoje děje dosáhla maxima. Cokoliv spojené s Islandem-Grónskm- atd. je naprosto navíc a o ničem. Přišlo mi že scénárista se snažil do děje nacpat vše co jen šlo. Zcela bez logiky. Celkový dojem ze závěru je spíš “oslavme, že je to z krku” než “smutek nad ukončením seriálu”. pozn.: pro zvědavce... "křtím tě na jméno Athelstan..." To byl Saský a později Anglický král (rok 930 plus-mínus). Takže další óóóóbr LOL nakonec... () (méně) (více)

Andy_Ziky

Parádní historický akčňák, který vás vtáhne do děje a nepustí. Po pár dílech musíte vyplouvat s Ragnarem Lothbrokem na loupeživé výpravy na západ znovu a znovu a dychtit po usudu, který si pro něj a jeho blízké přichystal Odin a čeládka oněch dalších severských bohů. Pokud milujete Game of Thrones, jistě si oblíbíte i tohoto menšího brášku. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku