Eso es

• Československo

Eso všetkých es

Dobrodružný / Komedie / Válečný

Francie / Západní Německo, 1982, 100 min

Jedinečná komedie, v níž se Belmondo předvedl v plné formě. Všechny ty vtípky, vtipy a situační komika byli prostě perfektní.(31.1.2009)

Film pochopitelně staví na charisma Jeana-Paula Belmonda, takže divák si užije spousty jeho typických gest a fanfarónských reakcí. Navíc je příběh zasazený do meziválečného období nacistického Německa a pohybuje se v žánru komedie, což není moc typické. Válečných komedií ve Francii vznikla spousta, ale tohle je svým zařazením ojedinělý snímek. Prostředí totalitního režimu, který se chce předvést světu v co nejlepším světle při pořádání olympiády, je kombinované s útěkem židovské rodiny z Říše. Belmondo coby francouzský trenér a přítel vysokého německého důstojníka ještě z dob, kdy spolu soupeřili na nebi během 1. světové války, je německé ozbrojené mašinérii víc než důstojným protivníkem. To, co funguje, je hlavní příběhová linie, ale Ouryho film podle mě selhává v účinnosti jednotlivých vtipů, které mi prostě přijdou buď obehrané nebo nedotažené. Na druhou stranu je málo snímků, které by si dovolily líčit Hitlera jako komickou postavičku, která pořádá automobilovou honičku z hlavním hrdinou. Celkový dojem: 60 %.(30.5.2011)

Příjemný filmeček, jedna z lepších Belmondovek a... a hajlující kukačky mě dostaly :)(1.1.2008)

Opět skvělý film s Jean Paul Belmondem. Zastavím se na chvilku u jeho hereckého typu. Hraje obvykle to samé, i když v jiných postavách. Jeho gesta, řeč, které umí rozehrát, nikdy neztratily typicky belmondovský šarm. V jeho filmech najdeme spoustu nápadů, které sám vytvořil. Nedá mi to, abych jednu vynikajicí scénu komického výstupu nevzpomněl. Jean Paul Belmondo podává knihy esesmanovi a ten hřímá, Brecht - zakázanej, Hemingway - zakázanej , Freud - zakázanej, Hitler ten je taky zakázanej a třískne s Mein Kampf o podlahu. Situační a slovní vtip prostě Belmondovi sedí. Takový je film Eso es. Kdesi jsem četl ve francouzských novinách, že o svých rolích říká: „Chtěl jsem bavit lidi, aniž bych si kladl špičkové umělecké cíle a to se myslím podařilo.“ A pro úplnost zbývá jen dodat, že je velká škoda, že některé údajně jeho skvěle zahrané filmy jako třeba http://www.csfd.cz/film/32441-bud-hezka-a-mlc/ není možno u nás spatřit.(11.7.2010)

Eso es - mozna ta nejzabavnejsi, ale urcite nejblaznivejsi komedie v podani Belmonda.(31.7.2002)