Temný případ - Série 3

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2019, 8 h 11 min (Minutáž: 55–76 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo, Scoot McNairy, Ray Fisher, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Emily Nelson, Jon Tenney, Rhys Wakefield (více)

Epizody(8)

Oceňovaný seriál Temný případ se vrací na HBO se třetí řadou, která se točí kolem nové kauzy a pyšní se impozantním hereckým obsazením. Mahershala Ali ztvárňuje postavu vysloužilého detektiva Waynea Hayse, který je už pětatřicet let sžírán případem zmizení dvanáctiletého chlapce a jeho desetileté sestry, k němuž došlo v arkansaském městečku West Finger. Zatímco stárnoucí Hays, jemuž začíná selhávat paměť, prochází podrobnosti svého vyšetřování s producentem dokumentu o tomto skutečném zločinu, je nám umožněno nahlédnout nejen pod pokličku případu, ale i Haysovy minulosti. Sledujeme události v roce 1980, kdy došlo k vraždě, a v roce 1990, kdy šokující objev znovu vyvolal o tento děsivý případ zájem. Skrze vzpomínky poznáváme klíčové postavy jako jsou Roland West (Stephen Dorff), Wayneův partner v době vraždy, učitelka a spisovatelka Amelia Reardonová (Carmen Ejogová), stejně jako okresní úředníci, agenti FBI, členové rodiny a podezřelí. Každá z osmi epizod poodkrývá další kousek skládačky toho, co se oné osudné noci v roce 1980 stalo, a zároveň odhaluje, jak tato událost ovlivnila tolika lidem život. (HBO Europe)

vnimatkrasu

Napůl dusná, fantasticky nasnímaná kriminálka se skvělým Alim, napůl vyhoněná zhovadilost bez špetky pokory. Třetí řada Temnýho případu je prostě osmidílnej paradox. Rád bych to totiž z řady důvodů sežral Pizzolattovi i s navijákama. S každým subjektivně nekonečným rozhovorem hlavního hrdiny s manželkou mi ale v hlavě padaly hvězdy. Z původních pěti na slabý tři. Něco si přejte. ()

Motinski

Návrat ku koreňom. 3 séria mi pripomenula prečo som miloval tú prvú a presvedčila ma vrátiť Temný prípad medzí obľúbené seriály. Málokedy sa to stane ale ja nemám ani jednu vec čo by som vytkol. Od prvej scény som bol v tom a preciťoval atmosféru. Hudba dokreslovala chladnosť a prelínanie časových línii bolo prehľadne, často aj obrazovo alebo strihačsky obvzlastnené. Námet a scenár sú temné ako sa patrí a herecky vyčnieval Mahershala Ali. Toho herca asi začnem viac sledovať. Deprimujúci zážitok a chuťovka pre milovníkov detektívnych trilerov 10/10 ()

Cedr

Slibní úvod, skvělá atmosféra early 80. let jsou jedinými pozitivy. Zbytek je nudný, natahovaný senilní bullshit, který šel odvyprávět ve třech epizodách. Předchozí dvě série uměly rodinné drama na pozadí a charakterové studie podat chytlavě. S3 by si mohla podat ruku s Ulicí. ()

Gothar

Po skvelej 2. sérii je to dosť veľké sklamanie. Atmosférou a príbehoom pripomína 1. sériu, ale scenár je slabší a 8 dielov je veľa. Miestami sa to veľmi vlečie a prehadzovanie časových línií mohlo byť tiež lepšie. Zachránili to až posledné 2 diely. ()

Lachtaan

Tam, kde mnozí nadávali na zpackanost druhé řady zprvu vynikajícího krimiseriálu, tam jsem já osobně spíše trpěl až u jeho silně nekonzistentní série třetí, kde se sice mihne sympaťák Mahershala Ali, potřeba ho cpát do několika zmatečně propojených časových linií vám ovšem způsobí, že vám začne vadit i on sám. V prvních cca třech epizodách se mi chtělo věřit, že budeme sledovat řádnou detektivku. Posléze už jsem ztratil notu i zájem a jen se vezl do zdánlivě nedosažitelného konce. Tak snad bude letošní Night Country o dost lepší. [viděno na HBO Max] ()

hroubek

Na jedné straně mírné zklamání, a na té druhé celková spokojenost. Každá řada True Detective to po fenomenální první sérii bude mít neskutečně těžké, a je jedno s jakým příběhem a obsazením přijde. Nic Pizzolatto umí psát charaktery jako málokdo, ale dotáhnou dobře rozehraný příběh do konce se mu už tolik nedaří. A nebo mu o to ani tak nejde. Třetí řada True Detective je pomalejší a dává si hodně na čas. Je to taky dáno tím, že zde jsou tři časové roviny, kde každá má své vlastní zakončení. Což by samo osobě nebyl žádný problém. Tím největším problémem, krom samotné pomalosti(při sledování na jeden zátah tolik nehrozí), je absence silný a nezapomenutelných scén. Neříkám, že zde silné scény nejsou, ale opravdu zde chybí nějaký moment, který bych si chtěl pouštět do kola, nebo nadšeně o něm vypravovat kamarádům. Samotný případ je zajímavý, ale není tak "temný", jak nám bylo poodhaleno v průběhu celého seriálu. A zde je asi to nejdůležitější co je potřeba si uvědomit, Pizzolattovi jde více o postavy, než o samotné řešení temných případů. Mahershala Ali je zde velmi dobrý a předvádí parádní výkon. Carmen Ejogo je velmi dobře obsazená a její výkon se mi dost líbil. Nicméně nejlepší výkon podle mě podal Stephen Dorff, který si krade scény pro sebe a skvěle zahrál svou postavu. Dorff má taky jednu z nejsrozumitelnější a nejobyčejnějších postav, a proto bude většině divákům nejbližší. Seriál má poctivou atmosféru, skvělou práci se střihem a prolínání časových rovin, jen s tou gradací je to horší. Rozhodně to graduje jinak, než bychom jako diváci chtěli nebo čekali. Neříkám, že je to vyloženě špatně, ale dovedl bych si to představit lépe. Ve výsledku jsem se třetí řadou True Detective dost spokojený, na druhou stranu obě předchozí řady mě sedly více. 8/10 ()

SamVimes

Třetí Temný případ nabízí velice zajímavý tým detektivů odehraný špičkovými Mahershalou Alim a Stephenem Dorffem, opírá se o prvotřídní produkční hodnoty a musím vypíchnout i to, jak vynikající práci odvedli maskéři na „starém“ Alim, nebo zmínit neokázalé kamerové a střihové finesy při přechodech mezi časovými rovinami. Kriminální zápletka se v prvních epizodách rozjíždí velmi slibně a s ní i pochmurná atmosféra zahalující celý případ. ALE… Ale nevydrží to. Od vynikajícího prvního dílu tempo v třetí řadě čím dál tím víc zpomaluje a tento trend se bohužel drží až do konce, místo aby to v závěrečných epizodách začalo zase gradovat. Vyprávění pak už není ani tak pomalé, jako spíš přímo rozvleklé a divák začne chtě nechtě přemýšlet, jestli se to nedalo stihnout během asi tak poloviční stopáže. V kontextu čehož začne být trochu na obtíž i předtím tak pěkně fungující střídání časových rovin. A i přes jednu moc pěknou katartickou scénu v závěru se Nicovi Pizzolattovi povedlo svůj třetí temný případ mnohem lépe předestřít než jej potom rozplést. ()

Eleanor05

"True Alzheimer aneb detektivové, u nichž byste nikdy nechtěli, aby vyšetřovali zmizení členů vaší rodiny". Tak se správně měla jmenovat třetí série seriálu True Detective. OBSAHUJE SPOILERY! Wayne Hays má problém - byl ve válce, je černoch v USA, nemá charisma, má jeden jediný výraz obličeje, na stáří dostane Alzheimera a k tomu má na krku nepříjemnou manželku, která ho každodenně otravuje hovadinama. Roland West má asi taky problém, jenomže se nikdy pořádně nedozvíme jaký, protože je mu věnováno minimum prostoru a je tam jenom proto, aby měl Wayne Hays bílýho parťáka. Amelia Reardonová má rovněž problém - je tak trochu šílená. Místo rodiny a dětí neustále řeší manželovo vyšetřování, plete se do něj, píše o něm knihu a uměle vyvolává hádky. No, nemilujte ty hlavní postavy! :O Pak je tu jeden případ zmizelých dětí, který zabírá maximálně 10% série, a to jen jako výplň přeskakování mezi třemi časovými liniemi, jejichž převážná část se zaměřuje na hádky manželů Haysových, interview o nevyřešeném případu "po letech", neustálé zapomínání starého Wayna Hayse a jeho halucinace. Nakonec díky "příkladné" detektivní práci (opomíjení detailů, ledabylé zpovídání svědků, stupidní eskapáda s bývalým policistou) "věhlasní" detektivové Wayne Hays a Roland West za celých !25 let! vlastně do případu nijak nezasáhnou, nikomu z obětí nepomůžou a vše podstatné se odehraje bez nich. A to už ani nemluvím o stupidním závěrečném rozuzlení... Vraťte zpátky Rusta Cohlea a Martyho Harta coby hlavní postavy. Vraťte seriálu bývalou temnotu a syrovost skvělé první série. Vraťte na post režiséra Caryho Jojiho Fukunagu, nebo v tom už nepokračujte. Díky, Eleanor05. ()

VanTom

Temný případ vraždy malého kluka a únosu jeho sestry vyšetřuje dvojice detektivů, která (na přeskáčku) odhaluje stopy ve třech časových rovinách, dekády od sebe - přesto zůstává pro diváka přehledný. Superlativy si tedy kromě propracovaného scénáře zaslouží jak atmosférická režie, tak především dokonalými maskami podepřené herecké výkony. Pomalejší průběh trochu drhne (nejvíc v posledním díle) snad jen v rozebírání nelehkého vztahu / manželství toho hlavnějšího z nich, psychicky lehce nevyrovnaného, černošského (ano, řeší se to), s Alzheimerem zápolícího. ()

JohnSmith

Třetí série Temného případu je pro mě obrovské zklamání. Po první excelentní a druhé výborné řadě, je ta třetí hodně slabá. Nebylo to jen tím, že chyběly jakékoli zvraty a vyprávění bylo doslova uspávání hadů. Chyba byla možná i v hercích, kteří nedokázali vtáhnout diváka do děje a určitě byl kámen úrazu český dabing, který byl opravdu příšerný. Pořád jsem čekal, že se to rozjede a opravdu jsem u 4 dílu měl pocit, že to začíná nabírat obrátky, ale ejhle, ono nic. A závěr? Hodně slabý a bez dramatičnosti. Obrovská škoda. ()

fabecc1222

Po druhé sérii, která měla znatelně horší přijetí, než první řada, si Temný případ vybral docela dlouhou pauzu, než se vrátil ve třetí řadě, která měla slibovat návrat ke kořenům a stylu první řady. Ano, opět se tak pohybujem napříč časovými liniemi, ale bohužel, mnohdy než slepování jednotlivých prvků případu, se dopředí napříč časem dostává osobní linka hlavního detektiva, která určitě nepatří ke scénáristickým vrcholům. Třetí řadě, obdobně jako druhé, by tak prospělo škrtání ve vedlejších linkách, které slouží jen k naplnění celkové stopáže, a zkrácení na takových 5-6 dílů. Krom samotného Aliho  bohužel třetí řada nenabízí dostatek propracovaných charakterů, které by dokázali diváka udržet přikované u obrazovky, a to i přesto, že tvůrci stále mistrně pracují s dobovou či lokální atmosférou. ()

vyfuk

Návrat ke kořenům. A menší reparát pro nejednoho fandu a nebo obecně diváka. Mně to asi nějak bylo asi ve výsledku jedno. První série byla v jistém ohledu průlom, druhá byla zklamání, ale v celku se na to v pohodě dalo dívat. Třetí byla zajímavost. To prvotně. Začalo to velmi zajímavě a tak, že byla radost se na to dívat. Jenže pak jsem si uvědomil něco, co nechalo prasknout sklo v mé hlavě. Šlo jednoduše o to, že Temný případ se už spolu s první sérií ani tolik nezajímal o případ nějaký, ale spíše problémy mezi postavami a jejich psychiku. Což je zajímavé a může to v pořádku fungovat. Jenže mne to nějak zaujalo. Asi protože čekám spíše atmosférickou a zajímavou kriminálku. A ono je z toho spíše brouzdání v hlavě postav, kterou jsou se sebou nespokojené, psychicky odpradávna rozviklané a neustále prodlužující minutáž. Což je potom opruz samo o sobě. Oceňuji menší plot twist na konec. A obecně mi bylo jasné, že části, kde se vyšetřovalo mne silně zajímali a bavili. Ty kde se mluvilo a bádalo v myslích mne tolik nezaujali. Proto bych asi celou série nehodnotil tak pozitivně, protože vyšetřován tam bylo asi jenom na 25%. ()

Jaro.Krafcik

Jednozančne najslabšia séria. Čo sa týka obsadenia tak tiež velmi slabé. M.Ali nemal takú charizmu ako predošlí detektívovia. Príliš dlhé epizody ktoré nudili. Ale dopozeral som to. Finále teda vôbec nevyšlo. Čakal som určite viac. A to som si myslel že druhá seria bola zlá. No na seriál od produkcie hbo celkom dobrá detektivná séria. Ale jedna vydarená séria nestačí. Teraz hovorim o tej prvej, ktorá ostala neprekonaná. 3* ()

cpt.Lynch

Na konci to dává hlavu a patu, ale dojít do cíle je celkem martyrium. Natočeno je to sice řemeslně a nechybný pár silných momentů, ale to jsou tak jediné positivit. Neskutečně se to vleče a je to nemístně natahováno prázdným obsahem, klidně z toho mohl být jen celovečerní film. Ústřední depresivní dvojice má asi tolik charismatu, jako bratrstvo kočičí pracky. To se ovšem nedá říct o hlavní ženské postavě (manželka/spisovatelka), ta mě vyloženě srala a při každém záběru v kterém byla mě brala dušnost. Minimálně do nějakého 7/8 dílu je ten případ zcela nezajímavý. V časové rovině současnosti vypadají oba herci jako šedesátníci, ale belhají se, funí a mluví, jako by byla už 20 let po smrti, tragikomické a dost to rušilo. ()

Soweek

Třetí série je poctivě odvedená práce s výbornými hereckými výkony, která určitě nedělá kultu True Detective ostudu. Co začíná jako největší kriminální bomba pod sluncem, která Vás nenechá spát, se postupem času přetavuje do dramatu o životě.Trochu nečekaně se ale celá série nežene do fantastického vyhroceného finále, které všichni očekávali, ale naopak pomalu postupně vyšumí do životního dramatu s filozofickou rovinou a nechá většinu otázek otevřených a nevyřešených, což spoustu fanoušků ( včetně mě ) nepřenese přes srdce. ()

Arkanoid

Suverénne najslabší opening aj charizma detektívov, čo sa sérií týka. S prípadom sa to vlečie, s dopadom najmä na hlavnú postavu sa to rozvíja, no pôsobí to skôr ako krovie ku hlavnému deju, a to je vyšetrovanie prípadu. ()

Maynard.

Ještě nikdy se mi nestalo, že sem přesta sledovat seroš po 5 dílu... U mě je to tak, že buď po 1.dílu nepokračuju dál a nebo to s chutí dokoukám celý. A tady? Pořád sem si říkal, to se rozjede, přece se to nebude celý točit okolo jednoho chlapa, kterej je navíc v jakýmsi životním rozkladu :o). Jako asi nejzajímavější je to, že jeden herec hraje 3 svý alterega. Jenomže tohle má bejt do prdele detektivka a né psychologická pípčovina. Co se týče samotnýho případu, tak je to strašně nudný... ()

kenkaku

Opět jedem od znova a musíme si projít otravnou poznávačkou postav. Tentokrát se ale dávkuje (kecy/děj) strojovou dikcí každou epizodou od začátku do konce. Dost otravné je roztříštění do tří časových linek (díky tomu víme, že se v roce 80 i 90 hovno vyřeší hned od začátku). Přítomnost TV štábu je prakticky jen berlička na milé propojení s první řadou. Každopádně. Díky slušnému rozjezdu a brilantnímu závěru se mi na #3 koukalo paradoxně lépe než na #1 (#2 se prostě nestala a snažím se zapomenout). ()

666Carnage

Dočkali jsme se třetí série temného případu, který se více vrací ke kořenům jedničky ale zase né zase tak moc jak by jsme chtěli. Škoda toho, že celý seriál stojí spíše na tom jaký mají vztah oba dva protagonisté mezi sebou a v rodině. A případ, který se zdá být zajímavý je posunutý až na druhou kolej. A když dostanete rozuzlení nespadne Vám takový ten kámen ze srdce, že víte jak to bylo. Ono to není tak záludný jak se zdá a není to taková bomba. Já nevím prvních 5 dílů jsem slupl jako malinu a byl hotovej ale pak moje nadšení nějak kleslo a poslední dva díly úplně. Je to škoda protože mi to ve finále sráží kvalitu seriálu o něco níž. Herecky je to bomba musím říct, že Mahershala Ali ale hlavně Stephen Dorff předvedli skvělý výkon. Dobře zahrané, občas tísnivé a hlavně dost podmanivé ale prostě scénář se nějak pokazil a dopadlo to jak to dopadlo. Ta síla toho potencionálu se nějak vytratila a je to docela škoda. Uzavřený je to však pěkně ale stačí to když mě to takhle namlsalo? Ani ne. Určitě ale třetí série je lepší než druhá ale první nešlape ani na paty, takže tu máme poctivou sedmdesáti pěti procentní osmi dílnou sérii co si ale pozornost určitě zaslouží. 75% ()