Kandidát

Candidate

(festivalový název)

Thriller / Komedie

Česko / Slovensko, 2013, 106 min

Každý jeden záber v Kandidátovi vyzerá ako vystrihnutý z audiovizuálne raz viac, raz menej nápaditej reklamy alebo videoklipu – je to zámerný autorský ťah, formálna hračka, ktorá zdôrazňuje obsah o nechutnej moci médií? Prikláňam sa k názoru, že skôr nie. Že ide o (s)prosté vizuálne lákadlo pre cieľového tj. panelákového slovenského diváka. A taký divák má rád konšpirácie a kydanie na súčasnú politiku, pokiaľ ich dostane po lopate. To všetko Kandidát má a občas v ňom prebleskne ambicióznejšia a kontroverznejšia myšlienka, ale po väčšinu stopáže je presne taký plytký, povrchný a prvoplánový ako Panelák sám. Kostrbato vystavaný príbeh a chabé dialógy z úst poväčšinou nepresvedčivých hercov (Majeský je úplné dno) silnú tému neunesú. Ani totálne z prsta vycucaný záverečný zvrat. Vo filme najlepšie funguje humorná dvojica Kubovčík-Dlouhý, ktorej línia s dejom samotným paradoxne skoro nič spoločné nemá. (5/10)(27.1.2014)

"Ty závidíš takovýmu kokotovi ??" ;)(5.6.2015)

Adam Lambert Vs Ivan Muller. Dvaja "gladiátori v koloseu", v súboj o jeden z najvážnejších, politických postov. Kým Muller disponuje najväčším favoritom na víťazstvo v prezidentských voľbách, Lambert si vyberá verejnosťou neznámeho outsidera. Podarí sa mu svojho kandidáta, za pomoci všemožných zákulisných praktík, posadiť do kresla hlavy štátu SR? Mal by sa veľmi snažiť. V sazke je totiž celý jeho majetok! Pane Bože, si mi svedkom, aký som bol unesený prvou polovicou snímku! Neskutočne ma tento film ihneď od úvodu zaujal. To akým spôsobom bol točený, strih, hudba, na naše pomery, neskutočný nadštandard. Zápletka, pointa, DIALÓGY, no proste SATIRA na parádu. AVŠAK - napriek mnohým plusom sa postupne vďaka vývoji deja dostavilo, tak obrovské sklamanie, že som z vnútorného presvedčenia, udelenia (dokonca!!) 5 hviezd, "prepadol" až takmer na dve! Kandidát sa z ničoho nič stal tak prehnane rozvíjajúcim sa príbehom, že doposiaľ budovaná reálnosť story stiekla do pisoáru krčiem najnižšej cenovej kategórie. Cítim sa rovnako podvedený, ako väčšina voličov pri "parlamentných" voľbách. Je to smutné, no voliť sa NEOPLATÍ. A veriť už VÔBEC.(28.5.2014)

• - Film nakrútili podľa knižnej predlohy napísanej Marošom Hečkom a Michalom Havranom. Obaja si v snímke dokonca zahrali aj malé úlohy a obaja sa tiež stretli v krátkej scénke pri operačnom stole, kde jeden hrá lekára a druhý obeť atentátu. Zaujímavosťou je, že Michal Havran hrá najdôležitejšiu postavu filmu, ktorá sa však objaví len minimálne. Knihu pôvodne písali ako scenár k budúcemu filmu, mala teda podobu, z ktorej bolo možné už hravo pripraviť skutočný scenár. Počas premiéry snímky sa na pulty kníhkupectiev dostala reedícia z vydavateľstva IKAR. (classic)

• - Záběry z vlaku jedoucího z Bratislavy do Prahy na konci filmu jdou po sobě tak, jak mají, ale směr jízdy je opačný, tedy zpět na Slovensko. (tomaschenko)

• - Vo filme sa objaví viacero bratislavských lokalít: Petržalka, Most SNP, Most Lafranconi, tunel Sitina, Palisády, starožitníctvo na ul. Panenská, podjazd pod Hodžovým námestím, River Park a mnohé iné. (ZetDaElO)