Kandidát

Candidate

(festivalový název)

Thriller / Komedie

Česko / Slovensko, 2013, 106 min

"Ty závidíš takovýmu kokotovi ??" ;)(5.6.2015)

Každý jeden záber v Kandidátovi vyzerá ako vystrihnutý z audiovizuálne raz viac, raz menej nápaditej reklamy alebo videoklipu – je to zámerný autorský ťah, formálna hračka, ktorá zdôrazňuje obsah o nechutnej moci médií? Prikláňam sa k názoru, že skôr nie. Že ide o (s)prosté vizuálne lákadlo pre cieľového tj. panelákového slovenského diváka. A taký divák má rád konšpirácie a kydanie na súčasnú politiku, pokiaľ ich dostane po lopate. To všetko Kandidát má a občas v ňom prebleskne ambicióznejšia a kontroverznejšia myšlienka, ale po väčšinu stopáže je presne taký plytký, povrchný a prvoplánový ako Panelák sám. Kostrbato vystavaný príbeh a chabé dialógy z úst poväčšinou nepresvedčivých hercov (Majeský je úplné dno) silnú tému neunesú. Ani totálne z prsta vycucaný záverečný zvrat. Vo filme najlepšie funguje humorná dvojica Kubovčík-Dlouhý, ktorej línia s dejom samotným paradoxne skoro nič spoločné nemá. (5/10)(27.1.2014)

Výborné z řemeslného hlediska (kamera, střih, využití hudby, vizuální zámlky), podstatně horší na rovině realizace scénáře, dramaturgie a herců. Silný a nosný motiv politické kampaně s přesahy do minulosti (klipovitý sestřih přípravy a realizace kampaně je nejlepší částí filmu, bohužel však dohromady zabírá jenom asi 15 minut) rozmělňuje dvojice rádoby vtipných a satirických techniků komentujících kampaň, Lambertův život a politickou a společenskou situaci Slovenska.(19.10.2014)

Občas docela lituji toho, že se na csfd nedá hodnotit mezistupněmi. K tomuto filmu by se hodilo 3,5 hvězdičky a bohužel ani o trošku více. Čtyřmi hvězdami si dovoluji hodnotit filmy skoro dokonalé, kterým k dokonalosti chybí opravdu málo. Zapůsobily na mě už první minuty filmu, které měly zvláštní formu zpracování, kterou jsem snad ani nikde neviděla. Na druhou stranu se mi nelíbily záběry, které zbytečně často kopírovaly rozpoložení postav. Samotný obsah nebyl zbytečně zkrášlován a tudíž splnil s filmem mé očekávání. Docela jsem se divila, jak málo lidí se sešlo v kině a taky tomu, že se skoro nikdo nesmál při vcelku vtipných scénách. Nejvíce mě pobavilo, jak Slovák přemýšlel nad naším českým národem (viz. scéna v McDonalds). Kandidát je snímkem obstojným ba až nadprůměrným na našich pultech a tak ho mohu jen doporučit.(27.2.2014)

• Wacoslav1

Po dlouhý době jsem věřil v netradiční a kvalitní žánrový odklon Českého či Slovenského filmu někam jinam. Bohužel nekoná se. Není to úplně špatný, ale něco tomu prostě chybí a je to nedotaženo. Takže solidní pokus, nicméně bohužel zůstalo to jen u pokusu. Víc z toho vyždímáno nebylo.45%(12.2.2014)