Doupě

Brick Mansions

• slovenský

Zakázaná zóna

Akční / Krimi / Thriller / Drama

Francie / Kanada, 2014, 90 min (SE: 100 min)

• sniper18

Je to slabý akčný film, ktorý je remakom skvelého originálu. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy je v Detroite kvôli nadmernej zločinnosti vytvorené špeciálne, zákonmi takmer nekontrolované geto oddelené od zvyšku mesta, v ktorom žije množstvo zločincov, ale stále aj dosť slušných ľudí. A tak keď sa skupine miestnych zločincov podarí ukradnúť bombu, schopný policajt dostane za úlohu sem preniknúť a spriateliť sa s miestnym bojovníkom proti zločinu, aby ju zneškodnili skôr, než bude neskoro, pričom policajt má k tomu aj osobné dôvody, no stojí im v tom mnoho prekážok. Spracovanie ale nestojí takmer za nič, síce sa na jednu stranu dá celkom pochváliť, že sa tu takmer stále niečo deje a tak aj vďaka krátkej dĺžke až na pár častí film ani tak moc nenudí, lenže je to vlastne len väčšinu času doslovne prekopírovaný originál so všetkými zásadnými scénami, pričom pozmenených je len pár maličkostí a tých pár scén navyše tvoriacich hlavne menšia línia s policajtom a jeho starým otcom mi prišli skôr len zbytočné. Takže v porovnaní s originálom to nielen neprinesie vlastne žiadny klad, ale nefunguje ani väčšina z toho, čo predtým výborne, napríklad chémia medzi hlavnými hrdinami, a tak vlastne všetko je na neporovnateľne nižšej úrovni a navyše mi to prišlo aj o dosť hlúpejšie. Aj preto ma to už po chvíli prestalo baviť a už som to pozeral len zo zvedavosti, ako verne sa budú držať originálu a či sa aspoň jedna z tých zásadných scén vydarí, ale dopadlo to veľmi zle. Akcie je tu plno, ale moc ma nezaujala. Opäť je väčšina z nej takmer totožná s originálom, nájdu sa tu súboje, prestrelky, samozrejme parkourové naháňačky a navyše pribudlo niekoľko automobilových naháňačiek, lenže je to slabo natočené, toho strihu je tu zbytočne moc, takže o lahodne prevedenom parkoure z originálu tu nemôže byť ani reči, pričom mi ani tie uhly kamery moc nesedeli a tiež tomu úplne chýba ten správny náboj. Síce pár zaujímavejších momentov sa tu nájde, ale všetky kazí práve ten vizuál a tak ani jedna akčná scéna ma moc nebavila. Herecké obsadenie nie je zlé, David Belle je opäť ten správny sympaťák, ktorý je na tom fyzicky stále dosť dobre, ale tvorcovia mu to kazia, Paul Walker sám o sebe nie je zlý, ale tu sa jednoducho vôbec nehodí, svojmu predchodcovi nemôže konkurovať a ako som spomínal, ani tá chémia medzi nimi nefunguje. plusom je sympatická Catalina Denis ako bývalá priateľka hlavného hrdinu a ani hlavný záporák RZA ma nesklamal, jeho postava je aj celkom zaujímavá. Inak už nie je o koho stáť. Réžia a technická stránka sú rozhodne sklamaním, aspoň tie kulisy sú pre potreby filmu ideálne a ani vizuál mimo akcie nie je najhorší, ale inak je to bieda. Originál mám veľmi rád, je to nielen doteraz najlepšia filmová prezentácia parkouru, ale aj celkovo jeden z najzábavnejších akčných filmov nového tisícročia, ale tento remake je úplne zbytočnosť, nielen tým radikálnym prekopírovaním, ale ani sám o sebe nestojí takmer za nič. Takže aj keby nebol originál, moje hodnotenie by nebolo lepšie. 40%(17.8.2014)

Naprosto zbytečný remake, který postrádá drive, charismatičtějšího hlavního hrdinu a hlavně více akce. Celé to bylo bez štávy a nevidíme nic, co by jsme nikde jinde neviděli. Třetí hvězda spíše jen za Walkera. 45%(23.6.2014)

• castor

Stříhal třetího Kurýra, Útěk z MS-1 nebo Colombianu, a v úvodní honičkové sekvenci Doupěte je to znát. Teď to Camille Delamarre zkouší coby režisér a na jeho tupou hru je docela obtížné přistoupit. V daném žánru jsme zvyklí na cokoliv, ale tady je to, co se příběhu, situací a dialogů týče, natolik odfláknuté, že mnohdy ani neplatí ono známé: oči a uši připravit, mozek odstavit!! Všichni jsou zkorumpovaní, všichni odklánějí zrak a zodpovědnost od obřího izolovaného ghetta v prohnilé části Detroitu. Mezi hlavním duem to nefunguje, Belle může přeskočit nebo proskočit co chce, ale stejně to bude nuda, Walker si zasloužil konzistentnější předčasnou tečku za svou kariérou. A u Bessona nevíme, jak moc si dělá srandu, nebo to myslí smrtelně vážně. A abstinující děda na konci? Raději už bez komentáře!!(31.5.2014)

Pravděpodobně film s nejretardovanějším scénářem všech dob - je to až tak ultimátně blbé, že si nedokáži představit jak může existovat někdo tak tupý aby toto napsal - nicméně jako v pornu, "příběh" je jen záminka pro akci. A ta je kvalitní, efektně natočená, dostatečně častá... a adekvátně prokládaná shazujícími hláškami a pro film očividným sebeparodováním, takže i ta jeho nesmyslnost jde přežít. 7/10(28.4.2014)

Adept na nejzbytečnější remake roku. Ono, pokud jste neviděli předlohu, tak Vás to bude bavit dost, ale já jako předlohy znalý jsem se moc nebavil. Některé scény jako vystřižené z té původní verze. Paul se do role vůbec nehodil a ani té akce není tak dost jak v předloze. Na druhou stranu film utíká docela rychle, je tam pár hezkých scén a záběrů, ale to je tak vše. Pokud jste viděli předlohu, tak tohle můžete klidně vynechat.(23.6.2014)