Doupě

Brick Mansions

• slovenský

Zakázaná zóna

Akční / Krimi / Thriller / Drama

Francie / Kanada, 2014, 90 min (SE: 100 min)

• MartinezZ

Dementní Amíci přetočili do émeričtiny Okrsek 13 a aby to vyšperkovali, najmuli na to scénáristy z hvězdného studia Asylum (zjevně). Ale protože jim zaplatili málo, scénáristé se jim pomstili a napsali ještě něco horšího, než běžně dělají - a tak vznikl Brick Mansions. Totální nesmyslná idiotská sračka, která sbírá kredit jen jako Walkerův posmrtný odkaz. Ten si pro své účinkování zvolil jemu nejlépe sednoucí akční béčko, kde uplatnil své hvězdné kvality. Má pech, že si už hereckou reputaci nevylepší, protože rozloučit se s fanoušky a světem takovouhle debilitou je teda fakt... pech. Hvězdička za osobu Davida Belleho, kterého pro tento filmový skvost museli předabovat, protože měl příliš francouzský přízvuk - což samo o sobě je napřesdržku autorům filmu.(12.7.2014)

Začalo to parádními, možná i nejlepšími titulky, které jsem viděl. Bohužel postupně atmosféra upadá, ale jsou zde v celku úsměvné scénky."Máme problém, umí někdo čínsky?!" Povedené slow motion záběry a v jednom kuse se zde něco děje. Film nabitý parádní akcí, zpracováním a samozřejmě výbornou hudbou, kterou nemohu opomenout. Film je věnován památce Paula Walkera a myslím, že ostudu mu rozhodně neudělá. Za předchozí bod přidávám jednu pomyslnou hvězdu navíc..61%(28.4.2014)

• eLeR

Davidova bitkársko-gymnastická zostavička na začiatku filmu bola celkom fajin. Aj Paul sa naučil v predchádzajúcich filmoch fajin šoférovať autá. Ináč to bola priemerná, ničím neohurujúca akčná záležitosť. Škoda toho Paula, fešák to je, a škoda toho konca, lebo možno by som dala aj tri hviezdy.(17.7.2014)

Zabavny akcak, pri ktorom netreba premyslat nad tym, co je a nie je realne. Ak chcete premyslat, vyhnite sa tomuto filmu ako sa len da. Chcel som ho vidiet aj vdaka Walkerovi, predsa len jeho posledny kompletny film, ak sa nemylim a Luca Bessona mam tiez rad, len ten zaver by som az tak neprehnal. Inac film je lepsi, nez som cakal na zaklade priemernych hodnoteni.(16.7.2014)

• maddy

Posledný kompletný film Paul Walkera (budúcoročný FF 7 nepočítam, nakoľko ten nestihol dokončiť celý) a popravde zaslúžil by si dôstojnejšiu filmovú rozlúčku. Americký Brick Mansions čoby remake francúzskeho Okrsku 13 je totiž až neuveriteľne tupý film. Pôvodný snímok som nevidel, takže nemôžem posúdiť nakoľko je remake verný originálnu, ale takto dementne vystavaný príbeh so scestným motívom hlavného zloducha a nezmyselným plánom s odpálením rakety, ktorý sa spolieha čisto na náhodu (to nešlo ghetto normálne odpáliť?!) som tento rok ešte nevidel. Celá tá story je tak ultimátne debilná, že je až na pozastavenie, že niekto dá v dnešnej dobe prácu a státisíce dolárov niekomu kto vyplodí z hlavy niečo podobné. Príbehovo je to tak ledva za tú jednu hviezdu (obyvatelia mesta to odsúhlasia a jednoducho vystavajú okolo problémovej oblasti vysoký múr a nechajú tam ľudí bez polície, požiarnikov, nemocníc alebo vzdelania, ale samozrejme s prístupom k všemožným druhom zbraní/rakiet a drog, aby sa vyzbrojili a prípadne prichystali odvetu. Lenže potom sa dozvedia, že sviňa starosta chce celé toto problémové ghetto, ktoré ohrozuje celé mesto a ktoré sme kvôli tomu izolovali zrovnať so zemou, aby bol svätý pokoj, tak zrazu tí istí ľudia, ktorí nemajú problém s tým, že za stenou nechali celé roky žiť ich spoluobčanov bez zabezpečenia akýchkoľvek sociálnych potrieb, kričia aká je tá stena zlá a sviniar je vlastne len starosta. Až kým neprišlo k hrozbe s bombou akože nikomu nevadilo čo sa tam deje? A vôbec načo sme ich izolovali, keď aj tak majú prístup k takému arzenálu a v podstate môžu ohroziť celý zvyšok mesta? A keď chcem to ghetto ako starosta odpáliť tak namiesto toho, aby som tam jednoducho nastražil bombu a nechať ju vybuchnúť tak vymyslím plán, ktorý zahŕňa nastavenie časovača, ktorý keď skončí odpočet, tak bomba nevybuchne, ale musím tam predtým poslať policajta, u ktorého ani nie je isté, či ju stihne nájsť a dostať sa k nej, aby za stanovený čas stihol do bomby zadať špeciálny PIN kód, inak je tá bomba kompletne useless ... Kristove rany!). Našťastie tu o príbeh ide až v druhej, ak nie tretej rade a niečo také ako príbeh začne v Brick Mansions vychádzať na povrch až takmer v samotnej záverečnej polhodinke, dovtedy je to chvalabohu priamočiary akčný výplach. A v tom prípade nemá zmysel hlbšie sa pozastavovať nad tým príbehom. Po akčnej stránke je totiž celkom fajn. Mestský parkúr bol síce vo filmoch cool asi tak pred 10 rokmi, ale Brick Mansions má stále dostatočný drive, dobre nasnímanú akciu, ktorej je našťastie dostatočné množstvo, celkom zvládnutú choreografiu s pútavými akrobatickými kúskami, nadupané ozvučenie a brať to ako akčné béčko, v ktorom bitka strieda bitku a naháňačka ďalšiu naháňačku, tak výrazne neurazí. Lenže po nejakej hodine musí nutne dôjsť aj na nejakú tú story, vysvetľovanie motívov a debilné, až naivné zvraty (naklusanie negrov z ghetta ku starostovi) a tam sa nepomáha ani vypnutie mozgu, nastupuje nuda a film zachraňuje len to, že je relatívne krátky a skončí skôr, než začne otravovať úplne. Walker je síce tradične sympaťák, ale on samotný ani pri pomyslení na jeho tragický osud film neutiahne. Viem si predstaviť, že to mohlo dopadnúť aj oveľa horšie a ani tá akcia by nebola nijako zaujímavá, ale to stále neznamená, že aj v tomto podaní sa jedná o výrazne dobrý film. Vo výsledku je to totiž len úplne zbytočný remake, ktorý zaspal o niekoľko rokov svoju dobu, dnes už v kinách nemá čo hľadať a skutočne nechápem čo viedlo Bessona k tomu zremakovať si po tých rokoch film zo svojej vlastnej dielne len s inými hercami. Dosť zbytočnosť. CELKOVO: 2* (4/10)(5.9.2014)