Old Firehand

Thunder at the Border

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie, 1966, 91 min

• Big Bear

Průměrné zpracování a nudný scénář udělaly z tohoto filmového zpracování románu Karla Maye celkem nudnou záležitost. Oproti jiným filmům s Vinnetouem, které se odehrávají více severněji tak zaujmou ,,mexické'' pouštní lokace a hlavně pyrotechnické efekty. Vybuchující bedny s dynamitem na vozech se zapřaženými koni či hořící ohrada plná zděšených koní na mne celkem u tohoto jinak ,,kapslíkového'' westernu celkem zapůsobila. Jinak samozřejmě herecké ztvárnění Old Firehanda Rodem Cameronem bylo děsné a souhlasím s Tosimem, že tato legendární postava mayovek vypadala Jak lovec Brežněv kdesi na dače. Nšo-či se nám tu zamiluje do pistolníka a kdyby jej netrefila kulka proradného bandity, možná se psala tato historie jinak. Naštěstí tou dobou mnohem severněji už Old Shatterhand coby zeměměřič zaměřoval trať pro železného oře... * *(2.7.2014)

• GILLWANDER

Ono..ono to bolo strašne?! Na to sa nedalo ani pozerať a robilo to hanbu celkovému western žánru. Takéto filmu vzniknúť nemali...15%(15.7.2014)

A tak tady nastupuje moje nejoblíbenější postava(skoro stejně tak velká jako postava Terence Hilla) a to Old Firehand, to je neskutečnej borec kterej sestřelí letící šípy jen tak. Jen mi je líto že zrovna tahle Mayovka je tak neoblíbená, sakra mě se zrovna tahle líbí:-)(3.7.2011)

Velice zajímavá míšenina mezi klasickými německými mayovkami a americkým westernem, jímž se film poprvé očividně snažil být. Z tohoto hlediska se zase o tak špatný western nejedná, i když ve srovnání se podobnými Sedmi statečnými nám zůstává pouze hodně slabý odvar. Hudba Petera Thomase pak musí každého porazit, na druhou stranu slavných původních melodií jsme si užili více než dost, a proto nemůže malá, Mexikem okořeněná, změna ničemu uškodit. Naprosto nechápu zdejší úšklebky nad Rodem Cameronem (mimochodem vzorem pro Fordovu postavu v Raiders of the Lost Ark)(16.2.2005)

• novoten

Zcela nejhorší Mayovka plná nelogičností, které odhalí i málo zběhlý divák klasických dílů. V knize úchvatný dobrodruh Firehand je v téhle podobě jenom pro ostudu.(17.7.2005)

• - Bylo spotřebováno okolo 2000 litrů benzinu a petroleje, 20 lahví butanu, 40 kg střelného prachu, 1500 kg cementu (prach po výbuchu), 100 metrů azbestové plachty a 2000 metrů elektrických kabelů. (hippyman)

• - Natáčení začalo v pondělí 15. srpna 1966 scénou, v níž bandité přepadnou apačské bojovníky. Poslední klapka padla o 66 dní později, 20. října 1966. (hippyman)

• - Místa natáčení - Jugoslávie: Solin u Splitu, Stobreć u Splitu, Vrlika. (hippyman)