Vinnetou a Old Firehand

• Česko Old Firehand (více)
TV spot

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

PetrPan

Naprostá katastrofa, šílená nuda a zbytečný film se zbytečnými herci, v tomto případě Pierra Brice nevyjímaje ()

nash.

Vinnetou a Sedm Firehandů. Mexická odbočka od klasických mayovek k westernům, která posbírala všechny tradiční trademarky mayovek (včetně trhlého Angličana) a nasypala je do laciné variace sedmi statečných. Občas zábavné svou naivitou, občas nudné, občas jalové a směšné, občas snaživě akční. Nechybí komicky nevinná romantika a kupodivu ani překvapení. Stále jsem například čekal, kdy se Battaglia vybarví jako padouch, a ono nic. A kdy se ukáže, že ten kašpárek se za Firehanda jen vydává a na scénu nastoupí skutečný Firehand, ten nekopromisní ostrý řízek, se kterým není radno si zahrávat. A taky nic. Navíc jsem si celou dobu říkal, jak může být Vinnetou náčelníkem Apačů, když Nšo-či, a tedy i Inču-čuna, ještě žije. Ale když přimhouřím oko, není zo zase tak hrozné, jak se tu některé komentáře tváří. Lehký podprůměr, který se dá přežít bez otravy nudou, pokud ovšem dokážete nemyslet na literární předlohu. ()

klerik

Mayov Firehand bol nespútaný divoch, ktorý s tomahavkom a nožom dokáže vyriešiť každého. Tento filmový je akýsi klon Koženej pančuchy, ktorý nemá ani štipku charizmy... Logika silno škrípe, hudba sa úporne snaží o inakosť, ale výsledok je slabý. Ani reinkarnovaná Nšo-či nedokáže diváka prinúťiť, aby bol pri hodnotení zhovievavejší... ()

Crocuta

Spolu s Petrolejovým princem patrně nejslabší film z celé této série, obvzlášť rádoby komické výstupy působí přímo úděsně. ()

Šandík

Velmi slabý odvar ze Sedmi statečných. Komický angličan je vysloveně na zabití, Vinnetou místy v podstatě taky, Old Firehand a další postavy ale zase nejsou úplně marné... Celkový dojem: 45% ()

BMW12

Máme zde dalšího Old... tentokráte Firehanda. A opět je to dědek! Já nevím co dělali na tom castingovém oddělení... Avšak Rod Cameron je určitě sympatičtější než Stewart Granger. Příběh mě ze začátku celkem bavil, ale postupem času to bylo horší a horší až nakonec roli druhé hlavní postavy místo Vinnetoua převzal Londýňan, kterého hrál mimochodem další dědek, který mě neskutečně štval. Ta postava mi pila krev, tím tvůrci celý ten film zkazili. Ale oceňuji snahu, že se snažili přijít s něčím novým a hodili do děje Mexikánce. Většina filmu se však odehrává v jednom malém horském městečku, takže nečekejte žádné krásné scenérie jako v trilogii Vinnetoua. ()

becki_tu

Může být filmová verze "mayovky" na úrovni průměrného filmu se Stevenem Seagalem? Ano, může. Old Firehand je toho (bohužel) důkazem. ()

Terva

Vedlejší příběh, kde Old Shetterhanda zastoupil Old Firehand. CITÁT - Jen nerad plýtvám náboji............ Námět se však už nebezpečně opakuje a začíná to být už jen rutina. Vinnetou zde vypadá jako zfetovaný. CITÁT - Jako ozvěna v horách......... ()

Marek1991

Hudba bola fajn, ale zbytok katastrofa, sem tam sa niečo blyslo v dobrom, ale dej, scénky, postavy, dialógy otras. Winnetou tam radšej ani nemal byť, je tam úplne zbytočný a jeho sestra ešte viac. Hrdina a jeho líščia čiapka nebol ani zďaleka oslnivý a nemalo to ďaleko od toho, aby som to nazval veľkým brakom. ()

corpsy

Toto x-té mayovské dobrodružstvo operuje s rovnakým materiálom, ako vždy. Dôjde tu aj na explozívne akčné scény, herec Rik Battaglia tentokrát nie na strane zla a Vinnetou a jeho sestrička kostička Nšo-či, skôr v úlohách šperkov. ()

kaylin

Docela by mě zajímalo, proč si museli scénáristé vymýšlet zrovna tenhle příběh a nezkusili ještě něco jiného použít. Old Firehand není úplně špatná postava, ale nějak moc nevyniká. Vinnetou je tu opět jen jako vedlejšák a jeho role není nic skvělého. Ostatní postavy jsou v podstatě vypustitelné a ani Nšo-či nějak moc nepotěší. ()

K.I.N.G.

Italové a Američané jsou v točení westernů mistři, o tom žádná. U těchto, natočených v komunistických zemích, mi někdy přijde, jako by bud'to neměli ucelený pohled na to, jak to na divokém západě na konci 19. století vlastně vypadalo nebo jakoby si to prostě chtěli zidealizovat k obrazu svému. Proto zřejmě také velmi často vznikají jisté úsměvné a trapné situace, které prostě jinde neuvidíte a u kterých znalý divák tohoto žánru jen nevěřícně kroutí hlavou. Potom také není divu, že tento fakt částečně ubíjí mnohdy i třeba velmi dobrý scénář. Na obhajobu filmu zase musím říci, že tyto mayovky působí snad všechny velice příjemně až atmosfericky a to snad dokáže částečně omluvit i tu banalitu. Proto 50% ()

L_O_U_S

Dějově předchází všem ostatním dílům, nicméně netuším, proč je zde Vinnetou představen jako náčelník Apačů. Opět velmi špatný dabing, který tahle "mezipokračování" neuvěřitelně skopává. (133.) ()

GILLWANDER odpad!

Ono..ono to bolo strašne?! Na to sa nedalo ani pozerať a robilo to hanbu celkovému western žánru. Takéto filmu vzniknúť nemali...15% ()

Diamant

Pomáhajú mexickému mestečku Miramonte, ktoré je obliehané banditmi. Výborná hudba, kamera, herecké výkony, dynamický, napínavý, zaujímavý a poučný dej! ()

ilemas

Nejnudnější z mayovek, spousta hloupých postav, další zbytečný Old, Vinnetou také naprosto zbytečný, v knize naopak naprosto skvělé. ()

lekr

Nechápu vás...skvělá akce, dobrá hudba a skvělý herecký výkon Roda Camerona....na Grangera sice nemá ale pořád je hodně slušný.....film by se podle mě obešel i bez Brice, protože v těch posledních filmových mayovkách už jen zoufale hlavním hrdinům přicmrndává a navíc to ani dobře neumí....oproti knižní předloze ale stejně nepochopim proč tvůrci postavu Vinnetoua tak oškubaly a ubraly z příběhu...to už se na to mohly vykašlat a nedávat tam nablblý Bricovy camea...za Camerona a výbornou akci ale čtyři hvězdičky... ()