Poklad Aztéků

• Západní Německo Der Schatz der Azteken (více)

Mexiko 1864. Země je obsazena Francouzi. Napoleon III. navzdory odporu lidu prohlásil za mexického císaře arcivévodu Maxmiliána Rakouského. Mexický prezident Juarez však boj proti Francouzům nevzdal. Do země stižené občanskou válkou přijíždí v utajení Juarezův přítel a poradce doktor Sternau, jenž se vrací z USA z cesty za prezidentem Lincolnem s prosbou o finanční a zbrojní podporu. Následně má Sternau pro Juarese získat podporu místního hraběte Fernanda di Rodrigandy. Jeho cesta je však lemována mnohými nebezpečími, a to nejen ze strany Francouzů, ale také nekontrolovatelného Juarezova důstojníka Verodojy i proradného syna hraběte Alfonsa. Ten kvůli dluhům předstírá lásku k indiánské princezně Karaje, která jako jedna z mála ví, kde se ukrývá bájné aztécké zlato... Rok 1965 přinesl nejen největší počet filmových adaptací mayovek do německých kin, ale také definitivní rozdělení produkce mezi dva výrobce. Zatímco producent Horst Wendlandt měl výsadní a smluvně vázané právo na adaptování příběhů z Divokého západu, konkurenční producent Artur Brauner se ujal knih zasazených do jiných lokalit. Divácký úspěch Žuta Braunerovi potvrdil, že zlatým dolem nejsou pouze snímky s Pierrem Bricem, ale že nemenším lákadlem může být i pouhá účast Lexe Barkera. Zatímco spřádal plány na realizaci dalších vyprávění o dobrodružstvích Kary ben Nemsího v Orientu, přistoupil k realizaci projektu s jiným Mayovým hrdinou, doktorem Sternauem. Výsledkem adaptace rozsáhlého kolportážního románu byl dvoudílný projekt, jehož je Poklad Aztéků první částí. Vyprávění pak přímo pokračuje v Pyramidě boha slunce... Původní Braunerův plán natáčet film přímo v autentických lokacích v Mexiku vzal, s ohledem na rozpočet i nelehkou spolupráci s mexickými partnery, rychle za své, a tak i tentokrát filmařům americké scenérie suplovala Jugoslávie. Pro zdání autenticity si zapůjčili záběry mexických pyramid z cestopisného dokumentu, které se ve filmu objevují pod úvodními titulky. Režie se nakonec ujal ostřílený řemeslník Robert Siodmak, jenž pro Braunera realizoval již Žuta. Herecký ansámbl opět využívá osvědčených tváří v čele s Lexem Barkerem coby doktorem Sternauem. Humornou figurku obchodníka s kukačkovými hodinami Andrease Hasenpfeffera ztvárnil Ralf Wolter, známý divákům coby Sam Hawkens. Role záporáka se také tentokrát ujal španělský herec Rik Battaglia a part druhého zloducha přes původní neochotu přijal francouzský představitel Gérard Barray, jenž byl do té doby znám ryze opačnými rolemi. Řady záporáků tentokrát obohatila i intrikující žena v podání slavné francouzské herečky Michele Girardonové. Ve vedlejší roli se také objevuje italská hvězda konce padesátých let Alessandra Panarová. (Česká televize)

klúčik

Tieto diely z mexického prostredia nemám tak rád ako filmy z divokého západu. No musím priznať , že tvorcovia vytvorili dokonalú ilúziu, že sa natáčalo v Mexiku. Pekná príroda, kostímy a podobne. Je len škoda, že film nedosahuje kvalitu na ktorú som čakal. Gerárd Barray v titulkoch na druhom mieste sa vo filme ukáže len pár krát. No R.Battaglia, ako záporná postava si zahral schuti. Filmu dávam 50%. ()

Ripley

Film působí velmi směšně.Obvzlášť ve scénách s indiány.Už samotný úvod je jako z nějaké pohádky a ne z dobrodružného filmu.Do očí bijící kulisy a pyrotechnické efekty jsou směšné,stejně tak i indiáni.Vyžehlené kostýmy jsou jako ze škatulky a na rozdíl od mayovek s Shatterhandem tu zřejmě indiány hrají jen němci.Jejich bílé tváře píchají do očí.40% jen za Barkera a Woltera. ()

DocBrown

Nové prostředí není tak úplně špatné ale Doktor Sternau už mi tu moc nesedl. Naproti tomu je tu ale spousta jiných slavných postav, jako Abraham Lincoln, Ralf Wolter, Benito Juarez a maršál Bazaine (v něm ale zkušený divák pozná převlečeného Fantomase). Oproti jiným mayovkám jsou tu slabší záběry, dost scén je točeno v interiérech se slabými kulisami. 65% ()

Paity

Lex Barker už v Jugoslávii natočil lepší věci, než tohle. Jednou se na to podívat a dost, asi tak nějak... ()

ThomasL

Tak to konečně vypadá, že ani Lex Barker v Mayovkách není nesmrtelný. Excelentně se ovšem předvedl Ralf Wolter, protože tak šílenou postavu nehrál v žádné předešlé Mayovce. ()

Mikino00

Slabý odvar z Mayovek, kde scénář, režie ani herecké výkony nedosahují ani průměrného hodnocení a jen z nostalgie dávám dvě hvězdičky. Jen lituji Barkera v čem všem musel hrát. ()

arcticsky

L Barker, R. Battaglia, R. Wolter, G Barray - to je velmi slušné obsazení, ale jinak je scénář nějaký takový zmatený... A to i v porovnání s ostatními zfilmovanými mayovkami. ()

Vesecký

Tento western se nedá přirovnávat ke klasickým vinnetouovských zpracováním mayových knih. Je to jen průměrná podívaná s řadou drobných skriptérských i scénáristických chyb, z nichž do oka bijící jsou kašírované kaktusy, jugoslávská příroda je hodně vzdálená té mexické, samotný příběh je málo propracovaný a jako by násilím ukončený. Přitom vlastní poklad Aztéků v něm hraje velmi malou roli a závěrečná scéna působí dost násilně. Film nakonec zůstává jakousi epizodou v boji mezi Maximiliánem a Juárezem a my se nedozvídáme ani to, jak dopadla předpokládaná bitva mezi Juarezovým a Bazinovým vojskem. Ralf Wolter zde sehrává menší napodobeninu Sama Hawkense, spíše se ale svým charakterem někdy přibližuje více Castlepoolovi. Nu, a nepřemožitelný Lex Barker? Je to tak naivní, že to může nadchnout předpuberťáky a v dnešní době možná ani to ne. ()

sadlokan

Mudr.Sternau si vybírá dovolenou po rehabilitaci v Novomexickém pueblu a pouští se do hledání pokladu Aztralopitéků na území kmene číčimeků?V roli padoucha opět Přeučil! ()

MickeyStuma

Rok 1965 byl na mayovky velice plodný a tak není divu, že podle toho vypadala také kvalita. A tak došlo k tomu, že si Lex Barker mimo jiné nestřihl jen Old Shatterhanda a v orientální sérii Kara ben Nemsiho, ale i dr. Sternaua v dvojdílném filmu o pokladu Aztéků z prostředí mexického. Je to proto, že producent Artur Brauner již neměl práva na dalšího Vinnetoua a tak se pustil kromě orientální série také do mexické. Není divu, že se Barker neobjevil ve své nejslavnější roli např. ve snímku ´Mezi supy´ natočeném ve stejném roce, byť se v knižní předloze Old Shatterhand vyskytuje. Scénář tohoto snímku by nebyl špatný a kamera také nijak nezaostává, ale bohužel je nižší rozpočet značně znát na výpravě. Studiové scény z filmu doslova svítí vlivem nedokonalých kulis a nasvícení. Dějově se jedná o klasickou mayovku jako takovou. Máme tu záporáka lačnícího po pokladu (toho si opět střihl v mayovkách dobře známý Rik Battaglia), máme tu poklad, tentokrát indiánského kmene Aztéků a dr. Sternaua coby obhajitele míru a klidu. Ten takový neporazitelný není, ale odvahy má na rozdávání. A jako mírně komická figurka tu je i Ralf Wolter v roli Andrease Hassenpfeffera. Film tedy vypadá spíše na televizní produkci, ale jinak jako dobrodružný odpočinkový film pro celou rodinu ustát může. Jen od toho neočekávat lecjakou ledabylost. ()

BOURQUE

Klasický dobrodružný film na základe románu K. Maya. Lex Barker a parta dobrých vedľajších postáv (na čele s vynikajúcim R. Wolter). Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

Nerd4Dreaming

Vzhledem k tomu, jakému počasí filmaři čelili, povedlo se jim na Balkáně naprosto přesvědčivě vytvořit Mexiko. Navíc jsem byl až do půlky filmu nadšenej, ze vidím ne úplně černobílé charaktery a jejich vývoj, a na to u Mayovek nejsem zvyklej. Konec vyznívá plytce a do prázdna, ale vzhledem k tomu, ze je otevřený, da se to odpustit. ()

Kakho-oto

Kdysi jsem toto považoval za nejhorší filmovou mayovku ze 60. let, potom jsem však viděl podstatně horší - Firehanda či Petrolejového prince. Navíc se mně Poklad Aztéků začal časem více líbit a v míře oblíbenosti předstihl všechny snímky se Surehandem. Horší průměr z řady 17 filmů z let 1962-1968. Malý výskyt dobrodružných a akčních scén je vyvážen trochu netradičním prostředím a zápletkami, které spíše než klasické knižní mayovky připomínají alespoň vzdáleně Dumase staršího. Není to náhoda, mexická série je inspirována Mayovým kolportážním cyklem "Lesní růženka," který May napsal pod pseudonymem Ramon Diaz de la Escosura (sic!). V tomto i jiných kolp. cyklech (především Hulánova láska) se May inspiroval nejen u Dumase, ale třeba i Eugena Sue - srovnej jeho Tajnosti pařížské a Mayova Ztraceného syna... Ralf Wolter hraje v mexické sérii ještě mnohem většího trotla, než je jeho Halef v sérii orientální. 65 % ()

PavelZava

Nejlepší postavou byl Andreas Hasenpfeffer, obchodník s kukačkami, který ipřes používání svého "Mexikonu" (Lexikonu o Mexiku) pořád pletl slova , Například : Nesmíte mě teďka iritýrovat , pač potom správně nezavyju Néé neblazněte. Proč ? Nechte mě bejt, kolhoti tak vždycky vyjou. Kolhoti, co je to ? To jsou takové pouštní lišky. Á, vy myslíte kojoty to bych nedělal ... ()

waska

Nejlsabší filmová mayovka, přiřadil bych to někam k Old Firehandovi. I když mám tenhle příběh hodně rád, film se vůbec nezdařil. Svůj podíl na tom má tragický režisér. Ani výborná Ralf Wolter to nezachránil. ()

Psycho.R

Pan May má mojí úctu, ale podle tohoto si rád občas dal frťánka - můj starý komentář, kdy jsem byl ještě hloupoučký :D. Myslím si, že jde o průměrnou Mayovku, která je místy dost nelogická (např. pokud souhlasil indián, že pomůže Sternaueovi, proč ho tedy bral k pokladu, kde ho hned po otevření očí chtěl zabít??? Čekal, že už se nikdy neprobudí, proto mu pomáhal? :D). ()

BigBang

Dobrý díl. Mnoho velice pěkných exteriérů na vrcholcích hor. Do toho zábavné kvalitní interiéry (kasíno, paláce, hacienda atd.). ()