Poklad Aztéků

• Západní Německo Der Schatz der Azteken (více)

Mexiko 1864. Země je obsazena Francouzi. Napoleon III. navzdory odporu lidu prohlásil za mexického císaře arcivévodu Maxmiliána Rakouského. Mexický prezident Juarez však boj proti Francouzům nevzdal. Do země stižené občanskou válkou přijíždí v utajení Juarezův přítel a poradce doktor Sternau, jenž se vrací z USA z cesty za prezidentem Lincolnem s prosbou o finanční a zbrojní podporu. Následně má Sternau pro Juarese získat podporu místního hraběte Fernanda di Rodrigandy. Jeho cesta je však lemována mnohými nebezpečími, a to nejen ze strany Francouzů, ale také nekontrolovatelného Juarezova důstojníka Verodojy i proradného syna hraběte Alfonsa. Ten kvůli dluhům předstírá lásku k indiánské princezně Karaje, která jako jedna z mála ví, kde se ukrývá bájné aztécké zlato... Rok 1965 přinesl nejen největší počet filmových adaptací mayovek do německých kin, ale také definitivní rozdělení produkce mezi dva výrobce. Zatímco producent Horst Wendlandt měl výsadní a smluvně vázané právo na adaptování příběhů z Divokého západu, konkurenční producent Artur Brauner se ujal knih zasazených do jiných lokalit. Divácký úspěch Žuta Braunerovi potvrdil, že zlatým dolem nejsou pouze snímky s Pierrem Bricem, ale že nemenším lákadlem může být i pouhá účast Lexe Barkera. Zatímco spřádal plány na realizaci dalších vyprávění o dobrodružstvích Kary ben Nemsího v Orientu, přistoupil k realizaci projektu s jiným Mayovým hrdinou, doktorem Sternauem. Výsledkem adaptace rozsáhlého kolportážního románu byl dvoudílný projekt, jehož je Poklad Aztéků první částí. Vyprávění pak přímo pokračuje v Pyramidě boha slunce... Původní Braunerův plán natáčet film přímo v autentických lokacích v Mexiku vzal, s ohledem na rozpočet i nelehkou spolupráci s mexickými partnery, rychle za své, a tak i tentokrát filmařům americké scenérie suplovala Jugoslávie. Pro zdání autenticity si zapůjčili záběry mexických pyramid z cestopisného dokumentu, které se ve filmu objevují pod úvodními titulky. Režie se nakonec ujal ostřílený řemeslník Robert Siodmak, jenž pro Braunera realizoval již Žuta. Herecký ansámbl opět využívá osvědčených tváří v čele s Lexem Barkerem coby doktorem Sternauem. Humornou figurku obchodníka s kukačkovými hodinami Andrease Hasenpfeffera ztvárnil Ralf Wolter, známý divákům coby Sam Hawkens. Role záporáka se také tentokrát ujal španělský herec Rik Battaglia a part druhého zloducha přes původní neochotu přijal francouzský představitel Gérard Barray, jenž byl do té doby znám ryze opačnými rolemi. Řady záporáků tentokrát obohatila i intrikující žena v podání slavné francouzské herečky Michele Girardonové. Ve vedlejší roli se také objevuje italská hvězda konce padesátých let Alessandra Panarová. (Česká televize)

rublik05

Ždímačka jede na plné obrátky. Lex Barker ve své již třetí roli udatného a chrabrého bojovníka proti zlu a ochránce těch dobrých. Jeho doktor Sternau působí takovým civilním dojmem, stejně tak i Ralf Wolter, který se tradičně stará o tu komediální stránku, byť se tentokrát moc nepředvede. Moc mě ale potěšil záporák Rik Battaglia, ten chlap se pro tyhle role snad narodil. Příběh nepřináší absolutně nic nového, jen recykluje již viděné a zažité postupy, odpovídá tomu i zpracování filmu. Celkově je to těžký průměr, na ty nejslavnější mayovky to nemá ani omylem, přišlo mi to víceméně stejné, jako například Divokým Kurdistánem nebo V říši Stříbrného lva. Uvidíme co přinese pokračování, na rozjezd to každopádně zas tak špatné není. 5/10. ()

eFOXsize

Tady se mi Lex Barker ale vůbec nelíbí... Ralf Wolf je tu ale super. Rik Battaglia, uf, nemám ho ráda. Je to slabé, efekty nedává smysl. Není to prostě ono. 2* zejména za Ralfa :-) ()

helrohir

Opäť len priemerná mayovka, a to dávam body aj za to, že zmena prostredia opäť dodáva filmu aspoň určitú šťavu. Lex Barker je síce charizmatický človek, ale skôr ako Old Shatterhand alebo Kara ben Nemsi, pretože v osobe dr. Sternaua by som vedel predstaviť aj iného herca, lebo známe pravidlo, že všetkého veľa škodí, je pri všetkých týchto Barkerových úlohách úplne namieste. Jedine u Ralfa Woltera to neplatí, pretože on dokáže pobaviť v každej svojej mayovskej úlohe. 50%. ()

Pitryx

V některých scénách ty divadelní kulisy opravdu přímo bily do očí. Ale jinak jde o takovou zábavnou blbinku, zcela neškodnou. Můj oblíbenec Karel May se ani v knize moc nevyznamenal, přečetl jsem sice, ale na klasiku to nemělo. S filmem je to totéž. ()

ostravak30

Filmařský tým (režie + scénáristi) se podíleli už na jiných dobrodružných filmech, takže ta práce je víceméně stejná. Já bych ale řekl, že Poklad Aztéků se víceméně nevymyká průměru. Opět jde o zlato, v zápletce figurují i indiáni, kteří poklad střeží, chtějí ho bandité a padouši v cestě za ním musí odstranit ty hodné, kteří se jim v tom snaží zabránit. Podobný námět už byl použit v Pokladu na Stříbrném jezeře. Tento díl mi navíc přijde jako docela nudný, nezáživný. Zajímavé nejsou ani souboje a Lex Barker tentokrát ztvárňuje hrdinu, co do rvaček příliš nechodí a je to hlavně proto, že to ani moc neumí. Nakonec ani Andreas Hasenpfeffer není až toliko zábavný. A aby toho opáčka nebylo málo, tak Rik Battaglia hraje padoucha už pokolikáté a to se taky trochu omrzí. ()

Miyamoto

Tady není moc co dodat... Snaha o navázání na legendárního Old Shatterhanda už ale moc nefunguje a tak z filmu stává klišé, které místy pobaví, ale je vhodné spíše pro mladé ročníky:-D ()

zigy

Škoda, že Wolter tentokrát není tak vtipný jako Halef a už vůbec ne jako Sam Hawkins...jinak to jede ve standardním schématu včetně záporáka Battaglii (tentokrát Přeučil). Hudba taky už nic moc....Kdyby nebylo skvělého a procítěného dabingu, nevím, nevím.....asi bych to označil za trapnou až směšnou romantickou báchorku....ale když ti herci to tak prožívají:) ()

Scaevola

První díl je spíše předehrou skutečného děje, ale zdařile a s patřičnou porcí zábavného dobrodružství a odpovídající akce představuje všechny potřebné postavy a širší "historické" rámování děje. Překvapil mne i relativně velký prostor, který si získali padouchové a jejich vnitřní vývoj, ale film jednoduše bez druhého dílu nedává smysl. ()

PTuranyi

Ďalší film zo ságy dobrodružstiev Karla Maya má opäť jednoduchý priamočiary príbeh, ktorý nás prenáša už na pôdu Ameriky. Aj postavy už sú westernovejšie. Ešte stále nie do USA aj keď "Old Shatterhand", tu nazývaný doktor Karl Sternau stretne osobne amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Príbeh sa predsa len odohráva na mexickom území a miestni indiáni sa tvária niečo ako potomkovia Aztékov. Viditeľne však už majú viac spoločného s Vinnetuom. Prechod neprežil lord Lindsay a jeho sluha, takže o zábavu sa svojimi popletenými žartíkmi stará iba "Sam Hawkins" ako Andreas Hasenpfeffer, predavač kukučkových hodín. Zlosynovia sú tu hneď dvaja, takže hrdinovia majú čo robiť. Produkcia je dobrá a herci sú uveriteľný, takže príbeh celkom dobre ubieha. Žiaľ film akoby mal otvorený záver pre ďalšie pokračovanie. 50% ()

gerry007

Tenhle film mi přijde poměrně zdařilý. Kupodivu, skoro všechny ostatní "mayovky" kromě Vinnetou I-II, Old Shatterhanda a Oldy Shatterhanda, považuje veskrze za zbytečnou ztrátu času. ()

Jorge K

Mexická minisérie využívá podobnou šablonu jako filmy série západní. První ze dvou filmů je ještě relativně ucházející, i když dějově je to bída. Nejlepší je zřejmě postava Ralfa Woltera (seňor Hasenpfeffer), je třeba ovšem film vychutnat v německém originále. Jeho roztomilé žvatlání v němčině s těžko říct jakým přízvukem je výborné. ()

topol999

Nakonec jsem Aztékům dal hvězdy 4, ale bylo to opravdu na hraně. Potěšilo mě obsazení, dále pak krajina Mexika a hlavně drsná hudba. Co mě naopak rozčílilo, bylo velké množství postav a jejich následná nepřehlednost. Postava Hassenfefera byla milá a originální a občasný vtip se vcelku vyvedl. Kpt. Verdoja byl slizký jako hadí kůže a hlas Jana Přeučila byl správně vybrán. Hrabě Alfonso byl zmetek a Josefa intrikánka. Princezna Karja byla naopak naivní. Celkově tedy 75-80% ()