Trabantem až na konec světa

• angličtina Trabant at the End of the World (více)

Cestovateli Danu Přibáňovi a jeho partě nestačilo, že dokázali nemožné, když přejeli Trabantem Afriku a natočili o tom nezávislý film. Rozhodli se vypravit na ještě náročnější cestu. 21 124 kilometrů napříč Jižní Amerikou až na konec světa. A aby to nebylo moc jednoduché, tentokrát nepojedou jen Trabantem. Sestava snů v mezinárodním týmu Čechů, Poláků a Slováků patří podle Dana „buď do blázince, nebo na šrotiště." Dva Trabanty, polský Fiátek a Jawa 250 z roku 1957 se místo toho vydává vstříc tomu nejnáročnějšímu, co se dá v Jižní Americe najít. Amazonský prales, pětitisícové průsmyky And, pouště i oceán. Tahle šílená jízda rozhodně není bezstarostná, je ale fascinující a zábavná. Jak se dokáže snést osm lidí ze třech zemí, kteří se navzájem skoro neznají, čtyři měsíce ve žlutých ponorkách? Ta největší výzva není venku, ale uvnitř. (Aerofilms)

Cartmen9

Již třetí filmový, cestovatelský snímek připadající Danu Přibáňovi. Všechny tři cestopisné filmy mě až neskutečně vtáhli do „děje" a hltal jsem cestu společně s cestovateli, ani jsem nedutal. Na tomto filmu (i na těch předchozích) mě zaujalo, jak se s lehkostí dokáží vypořádat s kdejakou nástrahou na cestě (rozbité auto, špatná cesta apod.) V určitých pasážích filmu to na mě působilo až nečekaně akčně – například když cestovatele překvapil velmi rychlý přiliv u Atlantského oceánu. Filmy od Dana Přibáně mě zkrátka baví. Dávám plných 100 %. ()

Majxi

Jak může takový stroj jet 20 tisíc kilometrů... pro mě úchvatné... dokumentární film z české strany spolu s dvěma auty a afrika ... úžasné :) jak říká borec ve filmu- ČEŠI? TRABANT? SOUTH AFRIKA? this is too much.... ()

camomilla

Asi pujdu proti proudu, ale me to nechalo chladnou. Proste lepe natocena a sestrihana soukroma "road-party", kde cestovani bylo az na poslednim miste, i kdyz se (vetsinou) porad jelo. 98 min jsem se divala porad na to stejne dokola. Az si budu chtit opravdu pustit skvely dokument, sahnu po World Safari od frajera Albyho Mangelse. Kluci uzili jste si to, ale ja si pripadala jak na home-video party u Vas doma. ()

Ann2

Naprosto skvělý snímek, který ve mě zase po dlouhé době probudil "českou hrdost". Ovšem natočit něco tak vtipného, milého a zároveň velmi autentického je něco, čeho si na tomto dokumentárním filmu cením asi ze všeho nejvíc. Je to jeden z těch filmů, ze kterého má člověk posléze takový ten uspokojivý pocit, že když se chce, všechno jde. ()

TBS

čo by fotograf hodnotím 5+, nádherný dokument, veľa krásnych miest, odhodlanie autorov ísť si za svojim cieľom ...to všetko má môj veľký obdiv... ()

Neemfa

Další pokračování putování s trabanty. Je až neuvěřitelné, že tyto staré stroje (občas sice s obtížemi) dokážou jet terénem, mnohdy horším, než v Dakaru. Společnost slovenského motorkáře a polských dobrodruhů tu vůbec nevadí, naopak je moc příjemné přihlížet společné spolupráci. Doufám, že toto není poslední tažení těchto úžasných vozů a brzy se dočkáme dalšího pokračování. 85%. ()

raru

Dávam plný počet.Prečo?Pretože to malo úplne všetko,čo má dokument tohto typu mať.Neviem,ale nedá mi dodať,kde sa hrabe Barabáš...(Aj keď to je iný frajer.) ()

phoex

Já se přiznám, že mě to moc nebavilo. Jako bych viděl první díl s Afrikou, jako přes kopírák.. tentokrát ale přes Amér. Docela mi i vadilo, jak se pořád řešil ten trabant (kdyby to bylo udělaný alespoň dramaticky, nebo.. že jde o kejhák.. ale byla to prostě jen nudná oprava). 50% a to asi jen proto, že je mi nějak blbý dát méně. ()

Alvin

V kategorii dokumentární film to nezaslouží snad ani tu jednu hvězdu z milosti. I potřetí dává Pribáň v roli režiséra přednost záběrům kdy se něco v trabantech rozbilo, někam se nedalo vyjet, někomu bylo špatně, někde moc pršelo a jinde foukal vítr a tak pořád dokola. Fakt nerozumím tomu, proč někdo projede celý kontinent, ale v dokumentu pak neřekne téměř nic zajímavého o místech kudy projíždí, žádný geografický nebo historický kontext, dokonce chybí i mapa (která aspoň u prvních dvou výprav byla), aby se divák trochu lépe orientoval, v které že to části putování vlastně jsme. Zato záběrů z jedoucích aut nebo ještě hůř na posádky v jedoucích autech je tu dost. To je zřejmě ten Pribáňův pokus o filmovou kategorii road movie. Jenže i na tu potřebujete nějaké sympatické "herce". To že sám autor mi svým lehce nafrněným projevem moc nesedí jsem psal už u Hedvábné stezky. Tady vzal na výlet ještě dva Poláky, které nemůžu označit jinak než za namachrované kokotky. Naštěstí dokonalým charakterovým protipólem je ten Slovák na motorce. Moc toho nenamluví, ale aspoň nepřehrává na kameru a nesnaží se dělat humory ani tragédie jako zbytek účastníků zájezdu. Tak nějak z něj cítím skromnost, pokoru a obyčejnou radost, že je na někde cestě. K pozitivům řadím kameru, je znát lepší technika a to že jí drží někdo zkušený. Co je to ale platné, když do výsledného sestřihu pustí režisér jen minimum zajímavých záběrů. ()

KuceraJohny

Něco co těm českým divákům opravdu vykouzlí úsměv na tváři. Neskutečně těm klukům při sledování fandíte a žijete s nimi tu cestu. To co dokázali je opravdu krásné a ohromně mě to bavilo. Jižní Amerika je kulturně a vlastně celkově zajímavý kontinent a já jsem měl díky tomuto dokumentárním snímku možnost do té Jižní Ameriky nahlédnout. Cenu za největšího sympaťáka vyhrává Marek Slobodník. Jeho vášeň mě ohromila. Celé je to skvěle natočené a podané že musím klukům poděkovat. Jste borci! ()

freddykruege

Vtipné, zábavné, člověk uvidí kus světa. Prostě super. Jenom bych možná ocenil delší stopáž, řekl bych, že dvě hodiny by byly ideální. ()

Ironsky

Jen pro ty komu tam něco chybělo,tak si myslím,že to uvidí v chystaném 12 dílném seriálu pro ČT.Bavil jsem se jak dlouho ne a to jim zřejmě šlo. Technické věci , řešení problémů a vrtání trochu do hloubky čekám v seriálu.Svět patří Vám ..Trabanti. ()

xyro

Další z řady „trabantí“ dokumentární road movie. Krásné záběry, kdy vám teče slina z koutku; absurdní situace – dvojitá ztráta pasu mě naprosto odrovnala; vtipy a blbosti – jízda na šlapacích labutích, zdolání rekordu na solné planině; občas trocha mrazení – auta zaplavovaná příbojem. Prostě příjemný filmový zážitek. Nicméně oproti předchozí cestě po Africe mi v tomto dokumentu chybělo více interakce protagonistů s místními lidmi. ()

Robbisek

Třetí dílo stejného autora už vykazuje solidní dávku profesionality. Přestože byl film natáčen z ruky obyčejnou kamerou, vypadá to spíš jako kdyby za trabanty cestoval celý štáb s profesionálním vybavením. Záběry jsou promyšlené, jako kdyby byl scénář připraven předem. Cesta na konec světa je od první do poslední vteřiny film, který extrémně namáhá bránici a zároveň nedovolí byť na jedinou vteřinu odtrhnout oči od plátna. Není nouze o situace, které jsou zároveň dechberoucí, vtipné i trochu děsivé. Právem si vysluhuje maximální hodnocení 5/5. ()

Mach Tom

Nemohu už nic říct, co už zde bylo řečeno. Jediná vada na kráse u seriálu bylo to, že ten závěr by si zasloužil ještě jeden díl. 3 minuty na 4000Km je prostě málo. ()

PF 2015

PF 2015