Get On Up - Příběh Jamese Browna

• Česko Příběh Jamese Browna (více)

James Brown byl nespoutaný živel, jenž si vždycky dělal, co chce. Nesnesitelná frackovitost, kterou v plné kráse rozbalí hned v úvodu filmu, má hluboké kořeny v jeho minulosti. K ní se divák propracovává postupně, prostřednictvím retrospektivních střípků, které odhalují nelehké dětství v dobách hospodářské krize, odloučení od rodičů, pobyt v polepšovně a v base. James se nikde nenaučil pravidla, podle kterých společnost fungovala. I proto je permanentně porušoval. Na druhou stranu se nebál měnit zavedené pořádky, což mu pomáhalo v zásadních životních a především hudebních rozhodnutí. Film Get On Up, který si název vypůjčil od jedné z nejslavnějších Brownových písniček, je nejen silným životním příběhem, ale zároveň si ho lze užít jako hudební koncert napěchovaný jeho největšími peckami. (CinemArt)

Blazis34

Životopisné dílo s drama prvky snažící se vystihnout příběh fenomenálního zpěváka a originálního člověka. Nutno říci, že film nám ukázal, že James měl těžké dětství a v dospělosti byl velice samolibý a sebestředný, což asi nebyl hlavní záměr tvůrců. Avšak o jeho hudebních kvalitách nemůže být sporu, přišel na trh s něčím novým a udělal ze sebe hvězdu na kterou, například kvůli písničce I feel good, budou vzpomínat ještě další generace. Dávám zelenou lidem, kteří se snaží vyjít a prorazit s něčím novým a Jamesovi se to podařilo. Je zajímavé, že mnoho těchto lidí nemělo jednoduchý život a k své bohaté budoucnosti se prokousali trnitou cestou. Tate Taylor zrežíroval život tohoto muže tak nějak rychle, možná málo výrazně, ale naopak vše podstatné vystihl. Dávám 70% - tři hvězdy. ()

blondboss

Slušná a obstojná spomienka na hudobného funky guru, ktorý bol preslávený po celom svete a ktorý aj v našich končinách zaznamenal s niektorými skladbami obrovský úspech. Boseman v tejto roli skvelý a aj piesne pobavili. Čo ma však dosť prekvapilo, že neodznela v tomto filme jeho najznámejšia pieseň, čo je trošku na škodu. Ja moc neobľubujem životopisné filmy, preto je to u mňa len film na jedno pozretie, za ktorým sa už zrejme neobhliadnem, ale každopádne príjemná oddychovka. 60 % ()

tomics

Jeden už se těší na pořádně šťavnatou krvavou flákotu, a místo toho mu z kuchyně přinesou osmahlou a vyschlou šmouhu, sice na pěkném klubovém talíři, ale naprosto nepoživatelnou přepečenou žvýkačku. Přitom to vypadalo tak slibně, když Jagger jakožto producent na svém fcb profilu pravidelně tlačil nadšené komentáře k natáčení a zdobil ho fotkami z placu. To už jsem se začal těšit na tu pecku do kina, kde jsem se nakonec se sebezapřením a zklamáním kousal vzteky dvě hodiny do rtu. Pohybově se Boseman vytáhl a dal si s přípravou práci aby Browna dobře vystihnul, ale jinak jsem mu ho nežral. Bosemanovi bych to určitě odpustil, protože kdyby měl lepší vedení a scénář, tak by se s tím popasoval vcelku dobře. Ano, tím si odpovídám na otázku, co bylo špatně. Selhalo to nejdůležitější, a totiž scénář, který je plytký a deklasuje celý, jinak slibný projekt na obyčejnou filmovou limonádu. Brown by si zasloužil Opus, a já upřímně doufám, že se k tomu postaví ještě někdo poctivější a zkušenější než Tate Taylor, aby James mohl zase v klidu odpočívat v hrobě. ()

solisoli

Festivalová Femme Fatale opičiakov na americký spôsob, kde chýbalo v prvom rade umenie. Navyše keď černoch vyriekne. Poznáš toho negra? V prvej polovici degradujúci dej. Predsa len niečo so Slovenskom ho spája. Narobil deväť detí, ako aj náš politický génius, čo réžia, akosi opomenula. Keď už bol divák z tohoto tu otrávený, sa to začalo konečne zmysluplne niekam uberať. To už záujem o vývoj poklesol a nepriniesol nič pozitívne pre celkový dojem zo životopisu top amerického synonyma, keď už fungoval v plnom prúde BB King, Woodstock 1969, Cream, Betales, Led Zeppelín, Pink Floyd a ďalší, ďalší... ()

BoKo_CzT

Po životopisnom filme o kráľovi blues Ray Charlesovi tentokrát rovnako zaujímavý príbeh o kráľovi funku. S DTS stopou do slúchadiel Sennheiser Momentum On-Ear to bol skvelý zážitok. Už sa teším na OST. Samotný film hodnotím tak na 70 % , zvyšných 30 je za herecký výkon (a nielen hlavného predstaviteľa) a samozrejme za skvelý funk. ()

david666

Kupodivu jsem se nějak nemohl na film naladit i když hudební filmy mám rád. Možná kvůli tomu, že vlastně se jednalo o standardní příběh, který byl prostě klišovitý i když to tak možná bylo. ()

jecmen2

Groove je hudební základ, který hraje rytmická složka hudební skupiny (bicí, basová linka, případně rytmická kytara nebo klávesy). Groove je typický pro populární hudbu a nezbytný v hudebních žánrech jako swing, bebop, funk, rock nebo soul. Označení „mít groove” nebo „mít drajv” se také používá ve smyslu „mít švih”, „mít svěží rytmus”, „mít odpich“. Groove je ta hudební složka, která některé posluchače nutí tančit nebo si podupávat do rytmu. A tohle je presne to, co ten film nemel. Nemel drajv, tah na branku, chytlavost. Nijak nesnizuji vyznam Jamese Browna pro hudebni scenu, jen ten film. Bylo to velmi prumerne. Ale moc se mi libily proslovy k divakum, kdy obecenstvo funguje jako nekdo, komu se sveruje, koho uci a take je zpevakovym svedomim. A vykon Bosemana byl velmi presvedcivy - a hlavne je JB fakt podobny! Bohuzel ani tyhle dve slozky z toho pro me nedokazaly vytriskat vic nez za 3. ()

kaukola78

Film nebyl špatný.Značně mně mrzí velice odfláknutý konec filmu,kdy během 10. či 15. minut je nám zde vypovězeno snad celých 15.posledních let Jamese.Škoda že tomu nenechali více prostoru. ()

PTuranyi

Výborne natočený portrét Jamesa Browna ako hudobníka, ktorý sa nezaoberá príliš životnými detailami, ktoré "odbije" krátkymi spomienkami počas deja. Ich emocionálna hodnota a citlivé umelecké stvárnenie však poukazujú na osobnú dôležitosť pre hlavného hrdinu. To čo je v centre deja je sám James Brown, jeho osoba a groove. Áno, sú tu ženy, manželky, deti, rodina, priatelia, spoluhráči, spoločnosti, biznis. Ale to sú len kulisy toho čím je krstný otec soulu. Produkcia je perfektná a Chadwick Boseman je v roli Jamesa skvelý. ()

flakik

Přes dvě hodiny nudy, kterou nezachrání ani světoznámé hity tohoto skvělého zpěváka, natož pak taneční kreace Chadwicka Bosemana, který je, připusťme si to, spíše seriálovým hercem. Skokový střih vyvolává více zmatku než užitku a nechává v divákovi více otázek, než by bylo záhodno. Žádné napětí, překvapení nebo jasnější linie, co tím chtěl autor říct... ()

Nýdnol

Chadwick Boseman se stal Jamesem Brownem stejně jako se Val Kilmer stal Jimem Morrisonem. Skvělé hudební scény, dějově nic moc. ()

montel

James Brown (Chadwick Boseman) odmalička vyrůstal v malém lesní chatrči s násilnickým otcem, který jeho i matku vyhnal z domu. Matka se Jamese vzdala a ten měl díky krádeži problémy se zákonem. James se však díky zpěvu dostává z vězení, zakládá kapelu a díky svému originálnímu hlasu i stylu se brzy stává miláčkem publika. Jeho drzá povaha mu však škodí jak ve společnosti, tak mezi přáteli a kolegy, což začne ohrožovat jeho kariéru... První půlka je skvělá. To jak James vyrůstal v době hospodářské krize se zde líčí velmi obstojně a jakmile se poprvé James objevil na jevišti, huba mi šla rychle dolů. Boseman ho zahrál úžasně, ale čím dál víc se film začal táhnout, koncerty se opakovali až začali být nudné. No naštěstí to skončilo dřív, než by se mi začala otevírat pusa. Lehký nadprůměr hlavně díky Chadwickovi. 60% ()

gizi

Životopisné filmy to nemají jednoduché, tento se vydařil. Možná vynechává některé nepěkné stránky Browna víc, než by si divák zasloužil, ale celkově si užijete příběh i hudbu. 70% a 4*. ()

Dupac

Ani Wikipedie, ani encyklopedie funku, ani bulvár, ani svatořečení. Z toho prvního si bere naštěstí jenom chudé poměry a hudební milníky, které jsou mimo diskusi. Brownovu pověstnou "jemnost k ženám" reprezentuje pár decentně nasnímaných strkanic (přestože by, samozřejmě, vydala na samostatný biják - možná by ve výsledku dopadl ještě líp, ale zase by ho nezacvakal Mick Jagger, čili něco za něco). Pro mě ale Brownovo zbytnělé (a skvěle zahrané) ego vysvětluje mnohé - jak na poli hudebním, tak na poli kriminálním. 75 % ()

hujerita

Pri živote Jamesa Browna sa toho dalo natočiť omnoho viac a lepšie. Škoda, veľká škoda. Funk mám rád a tešil som sa na film, ale nakoniec som bol sklamaný, hoci musím povedať že Chadwick Boseman hral Jamesa Browna super. ()