Reklama

Reklama

Epizody(13)

Obsahy(1)

Dokumentární série Kosmos - časoprostorová odysea je nový strhujícího třináctidílný pořad producentky a scénáristky Anny Druyanové a producenta Setha MacFarlana (Griffinovi, Méďa). Po více jak třiceti letech, kdy měla premiéru původní série, u nás uváděna pod názvem Vesmír, ve které mohli diváci spolu s Carlem Saganem ohromujícím a ikonickým způsobem prozkoumat vesmír, se Seth MacFarlane spojil s původními Saganovými spolupracovníky, scenáristkou a producentkou Druyanovou a spoluscenáristou a astronomem Stevenem Soterem. Společně pak vytvořili třinácti dílnou sérii, která má být nástupcem původního pořadu, jež získal televizní cenu Emmy a cenu Peabody za význačný úspěch a záslužnou veřejnou službu. Průvodcem pořadu Kosmos – časoprostorová odysea bude renomovaný astrofyzik doktor Neil deGrasse Tyson. Stejně jako původní legendární série je nový Kosmos ságou o objevování zákonitostí přírody a nalezení našich souřadnic v prostoru a čase. Série oživí nikdy nevyřčené příběhy, diváci podniknou cestu do nového světa a napříč kosmem, aby v malém měřítku poznali velkolepost vesmíru. Dokument přichází s novým způsobem vědeckého vyprávění, který odkrývá majestátnost vesmíru a znovu využívá slavné prvky z původní série, včetně kosmického kalendáře a lodi imaginace. Nejdůkladnější vědecké koncepty jsou prezentovány s ohromující jasností, spojuje se skepse s údivem a precizní přírodní vědy se setkávají s citovou a spirituální rovinou, což představuje jedinečnou zkušenost. (National Geographic)

(více)

Videa (46)

Trailer

Recenze (92)

boshke 

všechny recenze uživatele

"Kosmos je strhující pořad". Může to být jakýkoli pořád, ale není strhující. Vzhledem k tomu, že mi to z bůhví jakého důvodu doporučila má dospělá, bezdětná sestra, tak mi dlouho nedocházelo, že zřejmě nejsem cílovkou já, ale spíše (pre)pubescenti, protože obsahem je tak z 80-90% látka probíraná na gymnáziu. Viděl jsem tedy jen dva díly, dál jsem to nezvládl, ale pochybuji, že by se ve zbylých začala řešit témata jako Higgsův boson nebo červí díra (možná jo, nevím). Neviděl jsem přidanou hodnotu v kreslených pasážích, neviděl jsem přidanou hodnotu v létání v Ship of Imagination, neviděl jsem přidanou hodnotu v Neilovi tu na pláži, tu u ohně či tu v italských uličkách. A toto vše rámuje informace jako "Jupiter je největší planeta, Saturn má prstence, psi se vyvinuli z vlků či lední medvěd je bílý, protože tak má větší pravděpodobnost k přežití". Krom toho když se to jmenuje "Kosmos", tak bych čekal více informací o kosmu. Ano, můžete namítnout, že život na planetě Zemi je V RÁMCI kosmu, ale to bychom potom pořad o valašských krojích mohli nazvat Planeta Země... Není to zřejmě a priori špatné, ale pro mne osobně téměř bezcenné... 50% ()

Maryinka 

všechny recenze uživatele

Kéž by na mě tak velký dojem udělal každý dokument, který jsem kdy zhlédla. Ačkoli - to bych si pak Kosmu tolik nevážila a to by byla opravdu škoda. Dokumentů, které by měly tak široké rozpětí napříč různými vědami, moc není a ačkoli ani Kosmu se nepodařilo zabrousit do všech oborů veškerého našeho vědění (jako by to koneckonců bylo vůbec možné?), má k tomu ze všech pořadů, dokumentů, filmů či seriálů, co jsem kdy viděla, nejblíže. Pokud chcete získat základní znalosti z astronomie a nejen z ní podané doslova na stříbrném podnose (vizuální stránka je totiž úchvatná), rozhodně doporučuji. Dodatek po zhlédnutí Saganovy verze z roku 1980: Originál je stále úchvatný, ačkoli byl vytvořen už před 35 lety! Sagan byl obrovský sympaťák a můj nový vzor a jeho Cosmos má podle mě větší filozofický přesah a širší záběr než tato nová verze. Proč mám tedy v oblíbených seriálech tuto verzi a ne originál? 1. Mám hodně ráda estetiku a vizuální dojem a v tomto nový Cosmos (pochopitelně) vede na celé čáře. 2. Nový Cosmos je aktuálnější, za tu dobu jsme zjistili mnoho nového. 3. Nový Cosmos je vypracovaný stejně pečlivě a se stejnou láskou k vědě jako ten předchozí. A konečně za 4. Jeden z dílů se věnoval mé oblíbené astronomce, Cecilii Payne, takže vítěz je jasný. :D ()

Reklama

hallelluja 

všechny recenze uživatele

Pre mňa je ľubovoľný diel tohto seriálu ako hodinová meditácia. Historické animované vsuvky, grafické výlety do mikrosveta, do toho prekrásna hudba či pokojný hlas Neila deGrass Tysona. G E N I Á L N E. Pre každého, kto miluje vesmír, kvantovú fyziku či dejiny vedy a nehľadá v každom rozkvitnutom kvete nadprirodzeno. Ach, a ja môžem dať len 5 hviezdičiek... ()

Jespe-film 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejpoutavěji zpracovaných dokumentárních cyklů vůbec. Svou populárně naučnou formou shrnuje vše podstatné od atomu, přes vznik života, země či slunce až po samotný vesmír tak, jak ho známe. Neil deGrass Tyson je jako vypravěč sympaták, byť k hodnotnému vědci má zřejmě daleko. Ale o to vůbec nejde, vždyť on sám se nazývá populizátorem vědy a šiřitelem odkazu Carla Sagana, v jehož duchu Kosmos navazuje po více než třeti letech na saganovu sérii Vesmír. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Luxusně zpracovaný dokumentární seriál plný jak drahých dechberoucích CGI sekvencí, tak sympatických 2D animací. Zábavný, vtahující, dostatečně zjednodušený a podaný tak, aby ho pochopil opravdu každý. Historie, světlo, atomy, hvězdy, galaxie, černé díry, ale i Země, vnitřní vesmír, chemie, trocha fyziky, ekologie, budoucnost. Tvůrci měli ambice nechat diváka nahlédnout do všeho okolo nás. To je ohromné plus, ale zároveň i tak trochu můj osobní problém, který s tímhle seriálem mám. Epizody (zejména ty první) kloužou jen tak zlehka po povrchu a skáčou od tématu k tématu. Před 10 lety bych si mlaskal, ale dneska bych už přeci jen ocenil o fous hlubší, soustředěnější, informativnější a třeba i meditativnější přístup. Třeba i více samotného vesmíru, jeho pro lidské myšlení nepochopitelných mechanik a méně odbíhání od tématu. Na druhou stranu, pro doplnění takového toho všeobecného přehledu o životě, vesmíru a vůbec mě nenapadá přístupnější a atraktivněji zpracovaný populárně-naučný seriál. Minimálně epizodu věnovanou problematice globálního oteplování bych povinně pustil všem sebestředným jarinům, kteří tenhle do budoucna pro naši planetu zásadní problém tak s oblibou v internetových diskuzích bagatelizují... ne-li se mu dokonce, i přes všeobecný konsenzus vědecké obce, ve své bezbřehé hlouposti vysmívají. ()

Galerie (11)

Související novinky

AFO 2014: Festival plný hvězd

AFO 2014: Festival plný hvězd

08.04.2014

Měsíc duben patří Mezinárodnímu festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Ve dnech 15. – 20. 4. se uskuteční jeho 49. ročník, který diváky vezme přímo ke hvězdám. AFO totiž letos… (více)

Reklama

Reklama