Smrt ve tmě

• USA Don't Breathe (více)

Rocky (Jane Levy), rozhodnutá vymanit se z područí své násilnické matky a zachránit svou mladší sestru před životem bez jakékoliv perspektivy, ke kterému jsou obě okolnostmi odsouzeny směřovat, je ochotna udělat pro dosažení svého cíle naprosto cokoliv. Společně se svými kamarády Alexem (Dylan Minnette) a Moneym (Daniel Zovatto) mají už na svém kontě sérii pečlivě naplánovaných vloupání ve snaze získat dostatek peněz na nový život daleko od svých beznadějných osudů v rodném Detroitu. Jejich zoufalá kriminální činnost jim ale zatím příliš peněz nevynesla, takže když se jim donese informace o slepci (Stephen Lang), žijícím o samotě v opuštěné čtvrti, v jehož domě se údajně ukrývá velké bohatství, souhlasí všichni tři s tím, že se pokusí o svou největší a poslední loupež. Jejich zamýšlená oběť se ale velice záhy ukazuje jako mnohem nebezpečnější, než si vůbec dokázali představit. Zatímco je slepec nemilosrdně pronásleduje svým důkladně opevněným domem, s hrůzou zjišťují, že se v něm ukrývá mnohem více než pouhé cennosti. (Falcon)

vyfuk

Když budu egoistický, tak asi řeknu, že umím poznat dobrý horor. Já tak nějak začínám být (hovno, už dávno jsem) alergický, na rádoby "horory", které nejsou nijakým způsobem zajímavé a jenom krmí svými vlastními výkaly mladé a nemyslící diváky. No a tohle podle mě není tolik ten případ. Zápletka jako z mé vlastní hlavy, party blbečků jde vykrást barák "slepýmu, milýmu a vetchýmu" pánovi, ale prostě se to zvrtne. Tohle je prostě moje. Jen tak mimochodem, jedna poznámka lidské demence. Když "loupežník 2" hnedka v úvodní scéně dostane nápad se vystříkat na podlahu oloupené rodiny (což svědčí o speciálním druhu exhibicionismu), tak určitě policii nenapadlo to vzít, dát na test DNA a tak na vystříkance přijít. Jistě že ne. Tohle je totiž první film, co v životě vidím. Scénka s touhou, aby starý pán měl dítě byla taky velice... ehm... hezká? Jsou zde prostě momenty, které by stály za napravení, ale pořád jde podle mě o lesklý obrázek v hromadě hnoje dnešních hororů. Dobrá práce! ()

Pedross800

Halelúúúújááááááh.......konečně zas jednou sakra povedený thriller s naprosto famozní atmosférou a neustálým a stupňovaným napětím. Tož já u toho ani nedejchal a jen pil, pil a pil jedno pifko za druhým. Fakt skvělé, ten boj slepého veterána s mládežníky neměl chybu, ty okamžiky kdy zatajovali dech a stáli zoči voči proti sobě...... no to já nedejchal s nima a nadával při tom, radil, chytal za hlavu, to už se mně dlouho nestalo, abych při letnáku něco takhle prožíval. Jen ten konec tuhle pětihvězdičkovou parádu trošku zazdil, ale i tak, naprostá pecka. Ten opuštěné Detroit je skvělá kulisa....ale kurva proč už nějakej ten amík toho nevyužil k natočení naprosto luxusní dechberoucí postapo chuťovky???? LETNÍ KINO 2017 ()

drackula

Minimalistické a dusné. Stephen Lang bol skvelý. Záver síce trochu skĺzol do roviny žánrového klišé, ale aj tak ide o skvelý kúsok. 80% ()

Jaro.Krafcik

Určite to nie je na plný počet, ako spomenul jeden obľubeny uživateľ. Ale aj po rokoch to je skvelý napinavý thriller. Lepší ako priemerná dvojka. Odporúčam pozerať v tme. Dokonca aj so slovenským dabingom a s reklamami sa to dalo pozrieť. Neľutujem, fakt škoda toho pokračovania, teda sequelu. 4* ()

manonfire

Opravdu nevidím jediný aspekt, kterým by se zrovna tahle stupidita vymezovala těch stovek příbuzných a stejně průměrných horůrků. Stejně jako třeba v Zajetí démonů se nějaké konspirační uskupení význačných kritiků usneslo, že se lidi pro něco nadchnou, vytáhli z osudí tuhle bezvýznamnost a dali jí význam řetězovou reakcí nadšení. Nemohu na sebe nechat působit pokus o temnou atmosféru, když je to celé vykonstruovanější než vina Milady Horákové. Napětí? 90 minut tohohle filmu nevydá za 90 sekund sklepní naháněné z Mlčení jehňátek. Už jsem fakt asi starej a zbytečně náročnej, ale tohle mi prostě nestačí. 40% ()

obivan568

Není to tak napínavý, jak jsem čekal, ale pořád dobrá práce. Fandil jsme tomu dědovi, protože kdo chce krást, musí počítat s následky. Navíc je to takový hrdina z lidu - "Bohatý děcka do basy nechodí". ()

luksky

Nechápu proč je to horor, na to jsem ve filmu žádny hororový prvek nenašel.. Měl sem strach, že se budu nudit, ale nestalo se, fajn thriller, fajn napětí...nelogické momenty neřeším ()

LexBarker

Znáte to, jedna z nejčastějších vět před smrtí je : Zbijeme ho, vždyť je sám... To si také řekli tři nesympatičtí američtí spratci a hnali se vyloupit barák slepého důchodce, jehož jediným společníkem po smrti dcery, je rotvajler vypadající jako Arnold v nejlepší formě. No...ani beretta jim nakonec nepomohla a stařík si alespoň naposledy pořádně zařádil :) Nebudu prozrazovat podrobnosti, jen říkám, že to bylo slušných osmaosmdesát minut bez hluchého místa, s velmi dobrým Stephenem Langem. ()

netahlo

Hrozna curakovina! Uzivatelum, kteri poslali tenhle blabol do cervenych cisel, se me podarilo zase jednou obalamutit. ()

herr_carter

Tak tenhle film mě vážně nasral !! Člověk tu celou dobu fandí tomu "ubohému" slepci a válečnému invalidovi a kriplovi, zatímco sleduje tupé počínání velice krajně nesympatických a škaredých zlodějů, aby tomu pak tvůrci filmu v závěru nasadili korunu a nechali ho chudáka prohrát? Fakt škoda, film je to fakt drsný a po jeho shlédnutí mám nejvyvinutější svalstvo v oblasti svěrače, ale vyhrát měl prostě na celé čáře Lang !!!! Fuj !!...............moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

coscarelli

V pohode zmaknuty atmo-kolorizovany thriller, sice nervy ostali v pokoji, cakal som ze ich budem hladat po okoli. Ale lepsie ako s drotom do oka, pan Lang. Nevidome 4. ()

Firebug

Don't Breathe není zdaleka "jenom" výtečným hororem s mistrovským budováním napětí a skvělými hereckými výkony. On je to zejména skvěle natočený snímek, jež velmi dobře pracuje ze základní premisou, kterou se nebojí dále rozvíjet, stavět na ní a diváka překvapovat nejenom příběhovými zákrutami (trailer doporučuji vynechat), ale i změnami stylu, tempa, přelíváním sympatií a zkrátka vším, čím lze v rámci hororu odehrávajícímu se v jednom baráku překvapit lze. Postavy se nechovají stupidně a divák jim fandí a trpí s nimi. Psi a slepí lidé nikdy nepůsobili tak hrozivě. Pro mě jeden z nejlepších filmových zážitků roku 2016 a 5* ________ p.p.č.: Film se místy možná až příliš inspiruje snímkem Panic Room od Davida Finchera, což ovšem vzhledem k výsledku rád odpouštím. ()

vitekpe

Docela koukatelna hororova/thrillerova jednohubka. Zladejicci chteji vykrast dum slepeho valecneho veterana. Jenze vsechno nejde podle planu... 3+ ()

Forsberg11

Som nadšený. Konečne poriadny hororový psycho-thriller s výborným námetom a nie žiadni démoni, duchovia a pičoviny. Ako pardon ale 5* som neudelil hororu už poriadne dávno, tak mám právo si riadne zanadávať..... Fede Alvarez je v tomto žanri doma a je to naviac obrovský frajer. Don´t Breathe je po všetkých stránkach skvelo zvládnutý film. Alvarez presne a precízne dávkuje jednotlivé príbehové sekvecie so vzrušujúco gradujúcim tempom. Od začiatku do konca je poznať kvalitná áčková produkcia z rúk skutočných odoborníkov s vysokým rozpočtom. Chválim taktiež príhodne zvolenú lokalitu. Detroitské "štvrte duchov" ma zaujali už dávno a práve tu boli veľmi dobre využité. K tomu poriadne desivý Stephen Lang a krásna Jane Levy, ktorá má pred sebou snáď bohatú hororovú budúcnosť. Nemám viac čo dodať, film odporúčam a teším sa na dvojku. 90 %!! ()

sedm.1

Po geniální, ultimátní brutalitě remaku Evil Dead, dokázal Fede Alvarez, že to určitě nebyla jen náhoda, a že je to prostě zatraceně výrazný tvůrčí talent, a tak ve svém dalším počinu přichází s další extrémně zábavnou náloží, tentokrát ale co se napětí týče, neboť krev, násilí a explicitu nechal bokem a skutečně zde pracuje s úplně jinými prostředky, spíše tedy thrillerovými, takže tu hraje prim tísnivá atmosféra, syrový styl a především již zmiňované luxusní napětí. A samozřejmě perfektní zápletka, která, jen tak mimochodem, pochází též přímo od Feda, což je pro něj, jako stoupající tvůrčí ikonu, další hodně velké plus, neboť se jedná o vážně originální a nápaditý scénář, který je sice i poměrně jednoduchý a přímočarý, zároveň ale disponuje i nemalým množstvím všemožných nápadů, vychytávek, dech beroucích momentů, zvratů, prostě lahůdka a jen se zde potvrdilo, že i za málo peněz, lze s tvůrčím umem vykouzlit hodně kvalitní muziky. Don´t Breathe je tedy devadesátiminutovým mrazivým infernem, kde se po pár minutkách ocitají tři mladí lidé v jednom starém, periferním domě, kde dojde ke konfrontaci s jeho majitelem, starým slepcem, no a zbytek je prostě jen jedna šíleně našláplá jízda, kde skutečně napětí doslova stříká bez přestávek do všech stran, celé je to zpracováno strašně chytře, dynamicky a nápaditě, dějová gradace začíná snad hned po úvodních deseti minutách a spolehlivě funguje až do úplného závěru, kde už musí být na nervy snad úplně každý, fakt síla. Filmu jinak přispívá i velice sympatické obsazení, kdy mi bylo až líto, že se z toho nedostali se zdravou kůží všichni a výborný je pak i hudební podkreslení, které je též děsuplné, a svou funkci plní více než dobře. Zkrátka, Fede Alvarez je zatraceně šikovný filmař, který mě už dvakrát za sebou zcela nekompromisně posadil na prdel a jen tak dále, tohle si nechám líbit. Don´t Breathe je každopádně hororová extratřída!!! ()

Sdoom

Docela fajn thriller s jedním twistem, který je ale dle mého názoru celkem zbytečný. Pokud by se to drželo čistě linie ze začátku filmu, bylo by to lepší. Ale za těch 90 minut se člověk nenudí, lepší 3 hvězdičky. (HD, orig.) ()

see_sawandrew

Hrátky s žánrovými klišé, brutální scény, nekompromisní přístup k postavám, disturbing pointa a hlavně nefalšovaný strach o život. Jestli takhle mají vypadat horory příštích let, bude to opravdu žrádlo. 85% ()

radecacek

Po delší době jsem se tetelil v kině, jak výborně naservírovaný thriller jsem dostal. A nebýt vyloženě debilního a překombinovaného konce, bylo by to na pět hvězd. Atmosféra v prvních třech čtvrtinách filmu je ale vynikající. ()

bari68

Znovu ničím extra zaujímavý a ani v malej časti prelomový, či aspoň o malý detail okorenený pre tento žáner. Takže v krátkosti: štýlom v podstate klasická ,,vyvražďovačka,, , kde hlavného hrdinu hľadajte v pojatí ,,padouch nebo hrdina - všichni jedna rodina,, , resp. zlodej (lovec) vs. slepý veterán (korisť) , postupom času sa mení v opačný gard. Scenár je celkom nápaditý, ale problémom sa stáva gradácia deja, ktorá je pomalá a film naberá na obrátkach až v posledných dekádach. ()

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

21.01.2020

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

16.10.2016