Smrt ve tmě

• USA Don't Breathe (více)

Rocky (Jane Levy), rozhodnutá vymanit se z područí své násilnické matky a zachránit svou mladší sestru před životem bez jakékoliv perspektivy, ke kterému jsou obě okolnostmi odsouzeny směřovat, je ochotna udělat pro dosažení svého cíle naprosto cokoliv. Společně se svými kamarády Alexem (Dylan Minnette) a Moneym (Daniel Zovatto) mají už na svém kontě sérii pečlivě naplánovaných vloupání ve snaze získat dostatek peněz na nový život daleko od svých beznadějných osudů v rodném Detroitu. Jejich zoufalá kriminální činnost jim ale zatím příliš peněz nevynesla, takže když se jim donese informace o slepci (Stephen Lang), žijícím o samotě v opuštěné čtvrti, v jehož domě se údajně ukrývá velké bohatství, souhlasí všichni tři s tím, že se pokusí o svou největší a poslední loupež. Jejich zamýšlená oběť se ale velice záhy ukazuje jako mnohem nebezpečnější, než si vůbec dokázali představit. Zatímco je slepec nemilosrdně pronásleduje svým důkladně opevněným domem, s hrůzou zjišťují, že se v něm ukrývá mnohem více než pouhé cennosti. (Falcon)

agentmiky

Remake Lesního ducha z roku 2013 opravdu nebyl mým šálkem kávy, ale i tak jsem Alvarezovi dal ještě jednu šanci. Jsem rád, že jsem tak učinil. Smrt ve tmě aspiruje na jeden z nejlepších a nejoriginálnějších filmů s hustou mrazivou a opravdu neočekávanými zvraty, které mi docela vyrážely dech. Ani bych tento film nenazval hororem, on je to spíše dost hutný thriller. Film začíná docela nevinně, seznámí vás s hlavními postavami, vy si k nim postupně vytváříte nějaký citový vztah. Jakmile ale zaklapnou dveře od domu, tak se to nesmírně rychle rozjelo. Chtěl bych pochválit scénáristy, protože samotný scénář neměl žádné díry a vše dávalo smysl, což je u takových typů filmu spíše zázrakem než samozřejmou věcí. Akce s napětím a klidové sekvence jsou v přesném poměru, v jakém mají být. Stephen Lang sice toho za celý film moc nenamluvil, ale věřte, že do domu takového magora a zvrhlého člověka byste se dostat nechtěli. Jeho postava měla řádné charisma. I když jsem coby divák věděl, že hlavní postavy nejsou takoví beránci, tak jsem jim držel palce po celý film. Konec byl strhující. Trochu bych to přirovnal k Jezeru smrti. Beznaděj a pesimismus ze Smrti ve tmě číšily na každém kroku. Skvělý film. Ještě bych chtěl na závěr připomenout jednu věc, a to jméno Fede Alvarez. Myslím si, že jsem o něm neslyšeli naposled. Za mě dávám 89 % ()

NinonL

Nelíbilo se mi to. Pár scén, které nedávaly smysl (uspaný pes, uspaný slepec a pobíhají si po baráku jako by se nechumelilo), lekačky nebyly nic extra, měla jsem celou dobu pocit, jako bych už podobný příběh viděla. Asi film Sběratel polibků. Takže za mně nespokojenost. ()

Davered

Inteligentni a skutecne originalni zanrovy film jeste neumrel. Jedinecne ambivalentni postavy, perfektni prace se zvukem, a napeti jak struna po celou dobu. Kam se hrabe James Wan... ()

Praxis

Hororová lahůdka o jednom baráku, ve kterém nelítají bubáci, ale jen jeden magor s psíkem, a tři nešťastníci, kteří mají tu smůlu a chtějí okrást pána, co má kolty proklatě nízko... Výživná atmosféra, spousta roztomilých filmových lahůdek (scéna ve sklepě filmovaná na infrakameru TOP) a Stephen Lang, který toho tady moc nenapovídá, ale vy byste v jeho společnosti nechtěli prožít ani jednu noc. Všichni mladí herci hrají jak o život (no, vlastně jen dva) a Sam Raimi v pozici producenta záruka kvality. Tohle mě hodně bavilo, i přes všechna žánrová klišé, která se tady vyskytla. 80% ()

ArsenalEagle

Hodně slušná home-invasion s povedenou atmosférou a hlavně vynikajícím Langem. Bohužel se tento horor nedokáže vyvarovat typických chyb žánru a závěrečné televizní noviny (podložené pravděpodobně opravdu kvalitním vyšetřováním) "Nedýchej" docela sráží. Nikdy jsem nebyl fanda hororů (a nikdy téměř s jistotou nebudu), nicméně film splnil pravděpodobně vše, co se od něj dalo čekat, ale je to právě chudák nevidomý hrdinný veterán, kvůli kterému bych jej mohl doporučit dál. ()

Sidonka

Není vždy zvykem, aby horor vyvolával otázky. Například co má dělat s osudem teenager, který žije ve městě, kde žije třetina lidí pod hranicí chudoby, kde je velká nezaměstnanost, ze škol vychází pologramotní a když má člověk neštěstí na špatné rodiče (což se v takovém krachujícím městě většinou stává), cesta ze začarovaného kruhu skoro neexistuje. Přestěhovat se? Za co? Navíc s mizerným vzděláním, tudíž i nemožnostmi jak se uplatnit na prac.trhu. Člověk už má špatné návyky, je zdeformovaný prostředím, přežijí jen nejsilnější s jistou dávkou egoismu. I zvrácené jednání pomateného, osudem trápeného staříka se dá "pochopit", i když mu ve filmu zrovna nefandíte. Svým způsobem se dá litovat. Ale to už je námět spíše na zcela jiný žánr, tak zpátky k hororu.- I když se dá jednání postav pochopit, stejně je tam několik těžkopochopitelných situací. Holka, která si prošla peklem,je pomlácená a v šoku, tvrdošíjně podstupuje další rizika kvůli penězům a nechce opustit peklo , v němž se nachází. Pouhý kriminální kamarád-spíše známej -pro ni oddaně a opakovaně nasazuje z posledních sil život, i když s jejím jednáním tak úplně nesouhlasí. Mlaďoši se snaží celou noc dostat z domu a když najdou klíče, zavřou v neobydlené čvrti za sebou dveře a vrací se zpátky dovnitř, aby za chvilku zase narychlo odemykali, jde jim přece o život...Nevidomej stařec se pohybuje po domě rychlostí světla a má až nadpřirozené schopnosti, i když divák vezme do úvahy, že býval vojákem. Vzteky nepříčetný pes zazobaného staříka je tak vyhládlej, že skočí po špeku s uspávacím sajrajtem a usne pokojně jak mimino (jak znám pejsky, takovéhle házení přes plot by vzteklouna naopak ještě více vydráždilo k útoku)...Scéna se psem v autě ke konci filmu vyvolala dokonce (tvůrci dozajista nezamýšlený) smích, úsměšek. Dcera chce odjet s nezletilou sestrou do jiného města a tam ji vychovávat, no nevím, nevím, jestli se to nedá kvalifikovat spíše jako únos dítěte?- Když se přes podobné přenesete, můžete se bavit. Já čekala nářez a byla jsem kvůli vysokým nárokům kvůli supernávštěvnosti, recenzím a ukázkám, lehce zklamaná. Ale dobré tři čtyři hvězdy i návštěvu kina si to dle mého přesto zaslouží, přese všechno je to slušná práce a jsou tam věci k přemýšlení, ne jen další bezduchá vyvraždovačka. ()

Laxik

Typičo! Tak takhle mě žádnej thriller už hodně dlouho nethrilloval. Málem jsem se posral strachy a málem jsem se poblil znechucením. S filmy si moc nepovídám, ale tady jsem tolikrat hlasitě nesouhlasil, až to není pěkný. Už to nikdy nechci vidět, děkuju pěkně. ()

kaylin

Snímek „Smrt ve tmě“ ale přece jen doplácí na to, jak je zápletka jednoduchá, protože ke konci už se rozmělňuje a neustále natahování toho, kdy má příběh vlastně skončit, trochu dojem kazí. Jednoduše řečeno: Dokud se děj odehrává v domě, je to dobré, jakmile se dostanou postavy ven, už je to trochu moc klišovité a vy jen čekáte, kdy skutečně dojde k té poslední scéně. ()

blackrain

To nebyl zrovna moc dobrý nápad jít vykrást dům postaršímu slepému muži. Minimum postav a izolovanost místa dění filmu jenom prospělo. Hodně to utváří hutnou atmosféru. Je tu pár dobrých nápadů a pár velmi zajímavých zvratů. Chvíli jsem byla na straně "oběti" a chvíli na straně zlodějíčků. Je tu samozřejmě i pár nelogičností a absurdit. Jinak spokojenost. ()

movieband

Nárůst kvality oproti předešlému Evil Dead zapřít nemůžu. Co ale s hrdostí přiznávám, že šel film nakonec mimo mě. Na mě zbytečně americky zvrhlé. Jednou stačilo, podruhé asi těžko. ()

topi

Po zmršeném remaku Evil dead se režisér Alvarez pustil do původní látky a povedl se mu natočit napínavý a originální thriller s minimem postav a jedním šíleným rotvajlerem (mimochodem záběry se psem byly dost nepříjemný a perfektně natočený). Produkce se ujal král Sam Raimi a violu si do soundtracku nahrál sám Alvarez. Šikovnej týpek. Akorát opět nechápu ten kreténskej početěnej název, to fakt musí vymýšlet úplnej idiot. ()

slunicko2

Věčně recyklované téma zase znovu a zase stejně. 1) Film je založený na akci, mluví se tu málo, což je v tomto případě asi dobře. Ovšem vzhledem k tomu, že nezúčastněně sleduji, co se děje, bez špetky náznaku, komu fandit, je to vlastně jedno. 2) Výstižný koment: BoredSeal**. ()

Remedy

Jó, zloděj, ten tvrdej chleba má. Žánrová lahůdka, která do jisté míry dekonstruuje „home invasion thriller“ a zajímavě proti sobě staví dva antagonistické charaktery. Minimalismus jde v tomto případě ruku v ruce s napětím (scéna, kdy obě strany v úplné tmě „srovnají“ síly, je boží) a stopáž je přesně tak dlouhá, abyste si ani na moment nevydechli a zároveň nebyli o nic podstatného ochuzeni. Tohle je pekelně svěží a poctivá (se vší technickou brilancí) žánrovka, kterou si rád kdykoliv zopakuju. [85%] ()

PogoJoe

Skvěle natočený thriller s hutnou atmosférou, kdy napětím spolu s lupiči ani nedýcháte, kdy vám zvoní v uších a kdy si říkáte - to je skvělý nápad na epizodu seriálu, ale nemůže to přece fungovat 80 minut, aniž by se děj nějak "rozpliznul". A kdy si na konci spokojeně pokyvujete hlavou, že ono to fungovat může, když je to tak bravurně a zručně napsané. Po přečtení námětu jsem váhal, zda se na film podívat, a po jeho shlédnutí rozhodně nelituji a doporučuji! ()

stration

Záporák z Avataru ještě přitvrdil a Alvarez splnil očekávání. Klíčem ke všemu je originální scénář, hutná atmosféra a perfektně vybalancované tempo, které je od začátku zběsilé a celý film uteče jak nic. Konec je sice překombinovaný až hrůza, všichni znovu ožívají a naháněčky se už zdají být těžce přitažené za vlasy. Ale i tak velice povedený kousek. ()

Flipnic-RE

Parádní horor od Alvareze, tvůrce jednoho z nejlepších moderních hororů, remaku Evil Dead. Tenkrát mi ten film unikl, protože jsem řešil jiný věci než filmy a pak jsem na něj zapomněl, takže teď to byla paráda se k němu dostat. A supr! Jednoduchej námět, parádní zpracování. Kamera, napětí, tajemno, bezvýchodnost, dobře zahraný. Ten "záporák" je fakt skvělej a klidně bych s ním snesl nějakej i jinej film, jako třeba prequel, nebo sequel, nebo druhej díl a tak dále ... A navíc mám rád Jane Levy už od Evil Dead, i když to není žádná super-modelka, tak právě proto, je fakt v pohodě a má talent. ()

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

21.01.2020

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

16.10.2016