Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

Unka

Tři a pul hvězdy. Rozhodně lepší než Tři bratři, které jsem znechuceně vypla... Princezna byla zvláštní, ale neurazilo to, nezhnusilo, místy pobavilo a nebylo to vůbec špatný. Kór v dnešní době, kdy moc kvalitních pohádek nevzniká. A Marošovi ta role sedla. ()

MartinTerran

Povedená pohádka, která se akorát hodí na Vánoce. Příběhová linka je v celku klasická, i když příběh je trošku složitější a zamotanější než bývá zvykem. Je zde i pár akčnějších scén v podobě šermířských soubojů a skrývání ala Assassin's Creed, což rozhodně není na škodu, spíš to přidává na dramatičnosti a svižnosti pohádky. Herecké výkony super a nepřekonatelný Nárožný je boží jako obvykle. Za mě tedy palec na horu a 4*. Hodnocení: 80/100. ()

pekas

Ukázky příšerně oparukovaných Bartošky a Nárožného mě dopředu naladily negativně. Takže jsem nakonec relativně příjemně překvapený, že to nebyl zas až takový průšvih. Na naši produkci je to zase jeden jednooký mezi slepci. Lehký nadprůměr. 60% ()

maoc

Pohádka vychází z méně známé předlohy o uložení pokladu do úschovy u věrohodné osoby, která je později ošulena a od podvodníků vydírána. Náhodou jsem ji dokonce ve dvou verzích nedávno četl. Je to ale předloha dost pitomá a neobstojí ani u dětí. Zbytek zápletky, jak ji dorouboval scénárista, je bohužel ještě horší (Přibíkovo dvacetileté pátrání, zbytečná záchrana z bažin a další ještě marnější Přibíkovo působení). Co se povedlo a na čem měl příběh stavět, byl bezprostřední vztah mladíka k princezně, prostě postupné sbližování proletariátu se šlechtou, pak nějaká ta záchrana, povýšení do šlechtického stavu, sňatek a zvonec konec. Ale kdeže, na jednoduchou, ale silnou dramatickou linku producentská skupina Barbary Johnson nikdy nesází, to by nebylo moderní. Ještě bych zkousnul útěky po střechách a kanály, boje a là moderní Prince of Persia, ale už ne to, že se půl stopáže utíká a skoro celá druhá půle filmu je s logikou na štíru. Naštěstí jsou v pohodě herci až na Moniku Timkovou, která je sice na první pohled pěkná, ale už na druhý to není ono, je o půl hlavy vyšší než Matouš Ruml a na princeznu mi přišla, omlouvám se za neomalenost, moc stará. Povedl se i celkový outfit pohádky (kostýmy, interiéry, exteriéry, atd.). Všechno IMHO zabíjí scénář a dramaturgie. Propána, dejte mi 30 tyček zálohy, za hotový 50 dalších, a já vám napíšu scénář na pořádnou vánoční pohádku. Trumfnout tyhle výšplechty přece nemůže být tak těžké.****** I když po druhém shlédnutí musím uznat, že dialogy jsou fajn a docela vtipné. Scenáristovi se zpětné omlouvám a přisuzují největší díl viny na tom, že pohádka nenaplnila očekávání, ..., chvilka napětí, ..., dramaturgii. Přesto, po té, co jsem viděl některé jiné pohádky z dílny ČT, musím říct, že Princezna a písař jsou vlastně ok. Někde mezi 2 a 3 astrami. Vánoce 2019 ()

macetoma

Nebylo to tak špatné (ústřední dvojice se k sobě pěkně hodí), ale k dokonalosti to má daleko. Směr je dobrý (nemám nic proti Prince of Persia), ale provedení mírně pokulhává. Docela dobrý začátek a odfláknutý, zkratkovitý konec. Prostě 3 hvězdy. ()

AgnesDee

Tato pohádka mě velice překvapila. Byla vtipná, princezna nebyla jen nafintěnou pipinou, ale dokázala, že si umí stát za svým a postava Matouše Rumla byla učiněný unikát. Sice se neučil jen na písaře, ale celkově i jiným věcem, proto je název trochu nepřesný, ale to se dá lehce přehlédnout. Co se nedá přehlédnout je postava Ditricha, který byl příšerný. Jeho postava a vůbec zápletka s nějakým hlýdaným pokladem byla vyloženě vytvořena jen jako důvod ke společnému trávení času Janka a Amálky. Je vlastně naprosto zbytečný a nemusel by tam vůbec být. Pro film by úplně stačilo, aby se zápletka motala čistě kolem lásky Janka a Amálky, a ne nesympatický záporák, který je jednorozměrný a jeho nápady a argumentace stojí za starou bačkoru. Ale abych nepíchla jen do záporáků, tak setkání otce a syna mi přišlo dost odbyté, Nárožný přehrával tak, že to ani nebylo vtipný, a dokonce mi připadá, že některé scény chybí. Že některé věci byly dost odfláknuté a scény, které by mohly nějak do děje pasovat, zcela chybí a jen se o tom mluví. ()

knihovna

Za mě překvapivě zábavná pohádka. Páni Bartoška, Nárožný i Kramár jsou jasní tahouni, ale ostatní postavy rozhodně nezaostávají. Má to šmrnc, a nenudí to. Jedna z nejlepších vánočních pohádek za poslední roky. ()

Tominni

Celkem podařená pohádka Karla Janáka. O akci zde není nouze, hodně se skáče, utíká, ujíždí a topí. Aneb.....nevadí, že jsem se nestal písařem, ale králem? Asi nevadí...... ()

ostravak30

Další z celé řady pohádek, které nenadchnou, ale neurazí, na to prostě jiné označení není. Nejedná se o špatný matroš, ale na druhé straně se pohádka prostě jen zařadí do fronty průměru. Ocenit lze velmi Matouše Rumla, kterého si v posledních letech filmaři pro pohádky oblíbili. A není divu. On se na to vyloženě hodí. Naopak Monika Timková mi jako princezna nesedí a není mi sympatická ani ve chvíli, kdy jí už nosánek přeci jen trochu klesne. Film provází orchestriálně-dramatická hudba, která mě ale nezaujala. A konec je dost dramatický, ale první věta ji vystihuje trefně. ()

kocicar2

Určitě byly horší štědrovečerní premiéry.Začátek byl povedený a vypadalo to po delší době na celkem koukatelnou pohádku nicméně jak plynul čas (asi tak v polovině) ,tak to ztrácelo štávu,div,že sem u toho neusnul ! Chyběl tomu nějaký nápad a působilo to moc uměle. Potěšil mě výborný herecký výkon Rumla.Snažím se to posoudit objektivně a faktem je,že na starší pohádky to nemám ani náhodou.Nebudu na truc dávat odpady nebo 5 hvězdiček.Třeba taková zlatovláska tu mám myslím 68% (ano není to ta nejlepší pohádka ale o míle lepší než tahleta...) a tento počin má prozatím 54% .Rozdíl pouhých 14 % .Zdá se mi,že reálně by měla mít kolem 40-45% max.Hold někdo to třeba považuje za vrchol pohádek a dá tomu 5 hvězd.Připádá mi ,že lidi už si zvykli na nic moc pohádky,které každoročně potvrzují svojí nekvalitu :D Já pořád marně doufám,že se snad někdy dočkám alespon průměrné nové pohádky :) Snad příští rok :) ()

Fíma

Tak trochu zklamání, ale to se u vánočních pohádek prostě stává. Člověk každý rok čeká, jestli právě ta letošní pohádka bude zase jedna z těch, na které se nezapomíná. No a na tuhle se asi zapomene. Děj nic moc, princezna (ne že by nebyla hezká) taky zrovna nenadchne, takže to k mému údivu zachraňuje velmi dobrý Janek (Ruml), při jehož sledování jsem měl místy dojem, že se dívám na francouzský historicko-dobrodružný film (a já mám rád francouzské historicko-dobrodružné filmy). Honička sice není úplně v každé pohádce (Krasomila ale také utíkala), ale to asi na nějakou velkou zapamatováníhodnost stačit nebude. ()

jendamaty

nadhodnocuju, ale opravdu mi to přišlo jako nejlepší pohádka od dob Anděla Páně, čemuž zatím hodnocení moc neodpovídá, jasně, mělo to díry ve scénáři a tempo občas kolísalo, na druhou stranu velmi solidní herecké výkony, choreografie, kamera, hudba, dialogy... ve spoustě disciplín nadprůměr, který bych rád ocenil! ()