Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

Nifgai

Já se každoročně na vánoční pohádky moc těším, ale mám pocit, že přímo ta štědrovečerní je horší a horší. Vůbec se mi nelíbil Matouš Ruml jako "princ" nebyla vůbec zábavná. Spíš taková dost obyčejná. ()

Hennes

Na přehnaně ujeté "akční" scény zapomenu. Pak vítězí dobro nad zlem, Bartoška, Nárožný, Kramár jsou výborní a k tomu sympatická hlavní dvojice. Ruml roztomilý hrdina a Timková má zvláštní šarm. Je to zajímavá, krásná ženská. Příběh  je úsměvný a koukatelný, bavilo mě to. ()

Nach

Pohádka s průměrným scénářem, hereckými výkony a na tuzemskou televizi nadprůměrnou akcí. I když se nabízí otázka nakolik zde touha po akci přebila děj. Přesto však nelituji zhlédnutí tohoto filmu a ani mě nijak vyloženě neštval. Problém vidím v jeho zapomenutelnosti. Uteklo dvacet čtyři hodin a již si jen málo z něj pamatuji. 60% ()

Sinn

Nepovedené a na vánoční pohádku neskutečně slabé. Princezna nesympatická, nudná a charakterově dost plochá, Matouš Ruml roztomilý, ale mnohdy přehnaný, jeho akrobatické kousky směšné. O dalších postavách zbytečné mluvit, snad jen kromě Nárožného, ten byl naopak nejzajímavější, nejvtipnější a nejpohádkovější postavou. Velké zklamání. ()

bourec

Tak tahle pohádka jednoznačně porazila dnešní Kdyby byly ryby.Sice jak tady už někdo napsal,příliš pohádkovosti to nepobralo,ale alespoň se člověk nenudí.Navíc slušně obsazený.60%. ()

Rodriguez

Z těch sra*ek co dávaj každoročně by jeden už blil. Klasika neklasika, chce to prostě neustále něco nového a tak jsem rád, že ČT točí!!! A umí v některých svých dílech velmi překvapit a zaujmout... 90% ()

zette

"Nevim, nebylo to zase tak strasne, ale pro decka to urcite nebylo..., nevim". Tak takhle ohodnotila tuto pohadku moje stara, pri dotazu, kolik by tomu dala hvezdicek:-). Mne se to nelibilo, nuda. ()

necisty

Ze začátku mě to fakt děsilo... Vždyť jde pohádka udělat tak jednoduše, proč i z dětí děláte blbce? Nelogické chování postav a řešení problémů tuhle pohádku sune strašně nízko. Je tam toho spoustu, ale čím víc se blížíme konci, tím se mi to líbí víc a občas se i zasměji. Princezna se mi líbila a tak tomu 75% dám. ... Nemáš být ve vězení? Koukej se tam vrátit. Ani náhodou, chtěli mě mučit. Asi sis to zasloužil. ()

pakobylka

Přihlouplá pohádka z přihlouplého království. Bohužel to na vás nehraje, ona taková opravdu je ... zabydlená nepříliš zábavnými a nepříliš přitažlivými postavičkami, které o vtipné kaši jaktěživo neslyšely, neřkuli aby k ní přičichly nebo ji dokonce konzumovaly. A tak s vážnou i nevážnou tváří pronášejí vesměs trapné repliky, které jim nepřidají na komediálnosti ani na důvěryhodnosti. Jejich chování pak vykazuje známky určité mentální nevyrovnanosti či přímo retardace. Klopýtají milou pohádkou jakoby z donucení, jen Matouš Ruml alias Janek čas od času předvede jakýsi akční přemet. Výsledkem je tak jen další z řady podivně zpotvořených nepohádkových pohádek České televize. P.S.: ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Vrcholem demence je z mého pohledu scénka z močálu, kdy se z neznámých a pro mě naprosto nepochopitelných důvodů společně prchající hlavní hrdinové ztratí jeden druhému. Druhé místo bych věnovala útočišti Jankova otce, který patrně po celá léta zbůhdarma vysedával v inkriminované bažině v naději, že právě tady se dočká vrahů, kteří kdysi sprovodili ze světa princezninu matku. ()

KajusaK

Shlédnuto podruhé... Sama bych si to nepustila... Když pominu nějaké trapné scénky, tak fajn pohádka, z těch nových jedna z nej ()

Sabrewulf odpad!

Je mi už na zvracení z těch nových srágor, co se strašně moc snaží tvářit jako pohádky a vůbec pohádkami nejsou. Tím, že tam strčím princezny a krále, z toho automaticky neudělám pohádku!!! Dějem jde spíš o dobrodružný film, který je navíc úplně pitomý: "pane králi, už na vás klepe ten podrazák a zloděj, tak my jdeme někam do háje a necháme vás tu napospas" - no ty vole! Nebo: "Ahoj, královi poddaní a lide, král mi předal korunu a utekl, sežerte mi to i s navijákem" - kdo to vymýšlí tohle? Největším trapasem pak byl úplný konec, kdy po tom, co se ve filmu vlastně skoro nic výrazného neudálo, začne hrát megaepická hudba, jako kdyby ten z Comebacku zachránil celou Středozem před Sauronem. No fuj! ()

kocik1

Začátek vypadal tak nadějně, asi tak 5 nebo 10 minut, ale pak sklouznul scénář k obvyklé koncepci a už to jelo. Princezna zdrhající po zdech zámku za pravého poledne a nikdo si jí nevšimne. Kopýtka ve zlatých střevíčkách má jako srnka a tak překoná každou střechu, zeď či cimbuří. Hádám, že i Sylvester Stallone by nad její akčností olízl všech deset, zvlášť když stráže si na střeše nevědí rady. Tomu bych snad neuvěřila, ani kdybych byla dítkem školkou (ne)povinným. Celá pohádka je prostě směskou trapných rádobytaškařic a nepravděpodobností, jako jediný klad vidím pěkné exteriéry a vůbec její obrazovou stránku. A poučení pro děti? Tentokrát ještě horší než jindy. Sedávej panenko v koutě a sedávej a sedávej tam 20 let. No a když se na dvacetileté výročí vrátí manžel z lesíka vzdáleného 2 km od hradu, šup! Pusu a odpustit a "byli spolu šťastni až do smrti" Vždyť to znáte.:-)) ()

panMartin

Chyběl tomu nějaký nápad a působilo to moc uměle. Děj nic moc, princezna (ne že by nebyla hezká) taky zrovna nenadchne, takže z mého hlediska zachraňuje velmi dobrý Matouš Ruml. Přišlo mi, že princezna vůbec neumí hrát. Snaha byla... ()

otík

Štědrovečerní pohádka roku 2014. Že by se nám z Janáka stával novodobý Troška? Nemyslím to zas tak špatně, jak se to může zdát. Obě jeho pohádky se mi líbily, jenže zatímco pohádka o Marušce držela pohromadě bez problémů, tady je zase tolik nedodělávek až to bolí. Stejně jako Troškovi nedělá Janákovi problém vizuál, ale děj a kouzlo chytré pohádky jim oběma chybí. Je hezké dostat do pohádka šermířské scény, jenže co je to platné, když ty souboje jsou tak špatně nachoreografované, že je to přímo do očí bijící. Příběh celkem drží pohromadě, ale má spoustu hluchých míst, ale sem tam má i vtipné a podařené momenty. Hlavní hrdinové mi vůbec nevadí, chemie mezi nimi sice není ani zbla, no ale budiž. Celkově, myslím, na Štědrý den se pohádka hodila a nedopadlo to nijak špatně. ()

misulka03

Příjemná pohádka, která nepostrádá humor. Sympatická dvojice i zajímavý příběh. Ještě trochu ubrat ze snahy udělat z pohádky japonský akčňák a budu spokojená. ()

sir-dave

Ke štědrovečerním pohádkám jsem byl vždy optimistický a líbily se povětšinou. Letos nevím nevím.. Lepší než o den pozdější Ryby, ale neoslovila mě ústřední dvojka Ruml / Timková. ()

Swansea

Nad těmito každoročními počiny štědrovečerních televizních pohádek visí jeden problém; očekávání je tak malé, že je jen otázka, zda se dokouká, dokouká se studem a nebo nedokouká. Dokoukáno, stud nenastal, protože atributy klasické pohádky byly splněny. Malá výhrada na závěr. Skutečně se nenašla herečka nebo studentka herectví ve věku 18-24, která nevypadá jako transvestit? M.Timková může příští roky překvapit, ale tady byl casting hodně mimo. ()

Skuby47

K Vánocům neodmyslitelně patří pohádky a to pro děti i dospělé. Televize má celý rok na to, aby k této slavnostní příležitosti připravila pro své diváky něco nového a hezkého. Připravila. Tak nejdřív to hezké. Pohádka se natáčela v přírodním prostředí s náročnou výpravou, krásnými kostýmy a pro mne i s řadou nových herců, a to spíše jako dobrodružný příběh. A teď to méně hezké. Zhyzdit Jirku Bartošku a pana Nárožného příšernými parukami nebyl dobrý nápad a princezna taky nebyla z nejkrásnějších. Honičky po střechách i lesích už tady byly v různých pohádkách, kde však byly provedeny s větší lehkostí a nadsázkou. V příběhu byly spousty nelogičností, které odhalí i dítě, třeba proč byl král takový slaboch a hned nevypráskal moci chtivého Maroše Kramára, když měl tolik vojáků, nebo jak se v močálu utopení milenci dostali bez újmy na zdraví a ošacení do opuštěné chatrče, kde dvacet let v bažinách marně a osaměle pátral písařův otec po lupičích. Tam je sotva mohl objevit. A kam se poděla poetika? No televize se moc nevytáhla. ()

Doudis19

Pohádka bez jediného fantasy momentu 🤷🏻‍♂️?! Díky sympatickému obsazení v čele s “démonickým” Kramárem, to i tak jde přežít. Z vánoční televizní tvorby dokonce lehký nadprůměr. ()

HonzaBez

Tahle pohádka Karla Janáka začne mít jiskru spíš až poté, co písař Janek s princeznou Amalkou musí utíkat před zlosynem Dietrichem (slušně slizký Maroš Kramár). Dobrodružný duch tu krásné vrcholí závěrečným soubojem Matěje Rumla s Marošem Kramárem. Přiléhavou hudbu k tomuto příběhu napsal Ondřej Brzobohatý. ()