Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix) je už víc než rok emocionálně na dně. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, z ničeho se nedokáže radovat. Cokoliv kdy zkusil, mu nepřináší uspokojení. Jeho jediným spolehlivým přítelem je alkohol. Abe přijíždí učit na fakultu do malého městečka. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone) se okouzlená stává jeho nejbližší kamarádkou. Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje. Přesto, když se Jill snaží jejich přátelství změnit v romantický vztah, Abe ji stroze odmítá. Při jednom obědě vyslechnou Abe a Jill zvláštní konverzaci cizích lidí u vedlejšího stolu. Tento okamžik Abea změní a on si začne plnými doušky vychutnávat život. Jeho rozhodnutí ke změně spustí řetězec událostí, které ovlivní jeho, Ritu i Jill navždy... (Bioscop)

Allgreen

Joaquin si svojho profesora filozofie hrá svedomito po svojom a ide mu to. Ryšavá plochá škaredka tu viac zacláňa ako robí osoh a ešte k tomu jej postava vyústi v hnusného potencionálneho udavača. Ale po odstránení všetkej vaty okolo dôjdeme k veľmi jednoduchej pointe a to, že netreba veriť ženám. ()

DonBraso

Co bylo na tomhle příběhu jinýho než v ostatních filmech?Nic.Byl to takový kýč,že normální fanoušek kýčovitých romanťáků zákonitě řekne,že to je pořád na jedno brdo,ale v čem tohle bylo jiné?To,že to natočil brejla Allen neznamená,že tu budu kroutit údy do všech světových stran.Hlavní tahák tam byl J.Phoenix,který mi dělá radost stále co ten chlapík zahraje.Jenomže to je bohužel i zde naprosto málo.Mluvit stále o tom,jak je emociálně v háji,občas si zajít trochu provětrat pérko k profesorce a do toho zde silně nesympatická Emma Stone,která ho chtěla sbalit.Bože,to je už lepší koukat na Prcičky než na tohle.Allen nám sdělil zvysoka kulový,chtěl to uhrát na dialogy,ale natočil mizernej film,který v koustku duše byl naprosto romanťák z pár kecama do větru.Jakmile jsem čekal,jestli tohle bude chtít hrát 40 minut stále dokola,že on kamarád,já bych chtěla,tak jsem si říkal,že proč tu nedát i detektivní nádech.Co asi tak přišlo.Vyšetřování.Tím jsem vypnul film a basta.Hodnotit film,který se nedodívá je hřích,ale jestli tohle bylo emocí nabitý mysteriózní film,tak Kopečkovic rodina z Tele Tele je opravdická :) ()

sunjata

Začátek je celkem dost uzývaný, a když se začne něco dít, tak už napůl spíte, a kýžené napětí se nedostaví. Woody Allen má novou múzu, nemůžu se ale pomoct Scarlett má větší šťávu. To břicho Phoenixovi nějak přilepili, nebo se kvůli roli přežíral? ()

Trumper

Už jsem ani nedoufal, že by mě Woody Allen dokázal ještě někdy něčím pobavit bez použití „intelektuální masáže“. Žádný ukecaný neurotik v hlavní roli, žádná snaha analyzovat život pomocí Freuda ani žádná sebelítost z vlastní neschopnosti… iracionální muž je přímočarý film, který se po první půlhodině rozběhne jako mozek a trávicí trakt po dvojité kávě vypité na ex. Chvilka hledání, dětinská radost z nalezení dávno ztraceného, adrenalinové balancování na ostří nože a ultimátní „karma is a bitch“.___ Jednoduchý, neokázalý a svěží film a když se nad ním zamyslíte, pak i nějaký ten allenovsky philosophycký přesah si v něm najdete. /90+% ...a jakto že v označení filmu chybí žánr komedie? ()

Eywa11

Podľa môjho názoru je tento film jeden z Woodyho lepších filmárskych počinov, preto nechápem tie nízke hodnotenia, ale budiš. :) Phoenix bol skvelý, Emča roztomilá ako vždy, neide ju nemať rád :) Polemizovanie a morálke a tie filozofické žvásty ma bavili. Nuž a tá osudová baterka na záver........ to bol rehot. Tak pôsobí Woody. V momente, kedy čakáte, že budete vyšokovaný z priebehu celej situácie vás donúti smiať sa nad iróniou " osudu" ()

blondboss

Tvorba Woodyho Allena mi nikdy nebola po chuti a vždy, keď som videl, že niečo natočil, zhruba som vedel, že to bude proste nuda. Tento snímok mal síce pozvoľné a melancholické tempo, počas ktorého sa postupne vykreslili jednotlivé charaktery postáv, avšak mal niečo navyše, čo ma primälo si tento film dokonca aj celkom slušne vychutnať. Keď už má Allen dostať odo mňa štyri hviezdy, tak určite za tento snímok. Joaquin Phoenix a Emma Stone toto moje presvedčenie len prehĺbili. 70 % ()

solisoli

Dráma o filozofickej analýze s intelektuálnym myslením sa dopracovať k vražde, ktorá bola dejovo rozložená , ako dobromyseľná. Trochu sa to vlieklo, ale v pôsobivej komornej atmosfére. Dej bol príliš prešpikovaný psychoanalýzami úvahami, prečo sa len tak prostoducho vraždilo. Až do skutku. Potom už ďalší priebeh deja bol jasnejší a vnímavejší. Štýl projektu pripomínal staré neprekonateľné a nezabudnuteľné klasické detektívky, čo určite tento film, skoro naplnil, ak by bol detektívne podnietený. ()

Kunderion

Sice s tím závěrem nesouhlasím, Woody (v Zločinech a poklescích mi finálový vyznění sedlo víc), ale jinak je to geniální film (jo a ještě: Emma Stone má sice krásný oči i líčka, ale ten účes je příšernej...) ()

Aniki

Abych pravdu řekl, víc než Woodyho rukopis vidím za tímto příběhem spíše filmařské postupy Romana Polanského, což ale není stran hodnocení snímku jakkoliv důležité. Ač se ve filmu objevují určité alibistické zkratky, je tento nadmíru poutavý a zajímavý a to i přes svou na první pohled předpokládanou obyčejnost. Phoenix je zde vskutku výborný, jeho mladistvý protějsek Emma Stone moc, moc roztomilá a kolegyně z profesorského sboru Parker Posey...hmmm, ta tedy měla něco do sebe. Se závěrečnou pointou (byť zakončenou v obráceném gardu) jsem od poloviny vyprávění samozřejmě počítal, no výtahová šachta byla při mém uvažování jaksi málo pravděpodobná, asi bych se držel více při zemi. Každopádně jde o velmi svěží a neotřelý biják, který si zájem diváctva určitě zaslouží. Mé hodnocení - rozhodně nadprůměrné. ()

papuchalk

Od Jasmíniných slz jsem neviděl žádnýho woodyho film. Podle recenzí je tohle asi jeho poslední dobrý film. Je to celkem příjemný, pořád umí udělat pěkné postavy a rozhovory. Nečekaná docela drsná zápletka. Ale skončit to mělo trochu jinak, aby z toho byl správný feel good movie. Takhle to skončilo, jako když se miluješ s krásnou modelkou, a neuděláš se : / Nové filmy woodyho nemá asi smysl sledovat a radši se vydám tempem jeden film za rok objevovat osumdestáky, a pak devadesátky. Perel tam je požehnaně. Tak snad to do důchodu stihnu. ()

dom1niq

Jednoduchý film obalený filozofickými žvástami, ktoré určite nie sú pre každého. Oživením boli akurát zvraty na konci filmu a herecké výkony hlavnej dvojky, kde Phoenix a Emma Stone podávajú svoj klasický štandard. ()

rigby

Omlouvám se, ale nijak mě to nezaujalo. Celou dobu se vlastně téměř nic neděje, kromě Emmy Stone se vlastně není ani na co dívat. I když se na ni kouká moc pěkně, tak to na celovečerní film nestačí. Jedna malá zápletka jak z tragikomiksu a ještě tragičtější závěr, který jsem asi nepochopil, protože jeho rozuzlení je spíše k smíchu. Ale asi to tak mělo být, protože není větší frajeřiny, než když si režisér sám ze sebe dělá legraci. Ale nějak jsem nepochopil, proč si ji dělal i z diváka. ()

stanyko

Film na jedno pozretie, kt. sa zdaleka nechyta na Match Point. Celkovo to nebolo zle.. ale 1. caste a najma prazdne snobske akoze intelektualne dialogy ma velmi neoslnili 2. obrat profesora o 180 stupnov v piebehu jednej sceny bol priehladny az chaby 3. neskutocne ma sral jeden hudobny motiv, kt. bol vo filme pouzity aspon 30 krat. spociatku to do niektorych scen zapadalo, ale ku koncu uz mi to liezlo na nervy.. Woody je asi riadny drzgros, ked kupil prava len na jeden song.. ()

cinemafil

Nový Woody Allen je kvalitně natočený film, úsporný, nezapírá inspiraci Dostojevským a nenudí. Scény mají spád, Postav Abeho je zahrána přesvědčivě. Do poslední scény si Woody pohrává s diváky jako kočka s myší. Vydařený biják. Woody do toho a více filmů, tentokrát už na digitál.4* ()

meatball

Zajímavé. Co Woody v Match Pointu začal (a čemu se od té doby nevěnoval), k tomu se v Irrational Man vrátil. Jen kulisy se změnily. Díky. ()

LencaN

Film, který vidět znovu nepotřebuji a ani nechci. Předně Phoenixe nemůžu ani cítit. Dělá se mi z pohledu na něj maličko zle. Na druhou stranu na tuhle šílenou roli se hodil přímo fantasticky, protože celou dobu byl o to víc hoden dostat facku či kopanec. Životem znuděný, unavený pijan, do toho učitel filozofie a milovník polemizování nad čímkoli, kterému je všechno ukradené. Nechápu, jak by takový člověk byl vůbec schopen učit a být u studentů tak oblíbený, jak se ve filmu několikrát zmínilo. Navíc tak přitažlivý pro ženy? Nějak jsem v tom filmu nespatřila hlubší smysl nebo něco, co by mě obohatilo. Spíš mě to ze začátku řekněme skoro až nebavilo. Ale jak se začlo s plánováním vraždy, nabralo to víc na otáčkách. Bohužel jsem z toho měla takový pocit úzkosti, že nevím, jestli to bylo z Phoenixe nebo z morální stránky té vraždy nebo z té studentky, která nevěděla, co vlastně chce, případně z té, která čekala na nějakého chlapa, se kterým by mohla utéct od manžela. Asi všechno dohromady. ()

david666

Woody prostě umí na stará kolena zpracovat látku, nad kterou člověk přemýšlí a někdy se neubrání, že by něco podobného taky udělal. ()

DjLibnei

Za mě to byl již po několikáté ohraný film, tentokrát se bralo z předešlého Match Point-Hra osudu... Nebyl to zlý kousek, nenudil jsem se, ale čekal jsem to. Allen podle mě už nemá z čeho brát a ztrácí tak svou originalitu. 50% ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

27.11.2015

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)