Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix) je už víc než rok emocionálně na dně. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, z ničeho se nedokáže radovat. Cokoliv kdy zkusil, mu nepřináší uspokojení. Jeho jediným spolehlivým přítelem je alkohol. Abe přijíždí učit na fakultu do malého městečka. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone) se okouzlená stává jeho nejbližší kamarádkou. Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje. Přesto, když se Jill snaží jejich přátelství změnit v romantický vztah, Abe ji stroze odmítá. Při jednom obědě vyslechnou Abe a Jill zvláštní konverzaci cizích lidí u vedlejšího stolu. Tento okamžik Abea změní a on si začne plnými doušky vychutnávat život. Jeho rozhodnutí ke změně spustí řetězec událostí, které ovlivní jeho, Ritu i Jill navždy... (Bioscop)

karnifex

Snobské prostředí americké maloměstské univerzity, jejíž osazenstvo "zoufale touží žít", prožívat životní muka, jako hrdinové Dostojevského románů, jako existencialisté. Jenže v jejich podání vše nakonec vyznívá jalově a banálně.. Jedinou světlou chvilku prozření zažívá hrdinka ve chvíli rozčílení: "Něco takového nemůžeš ospravedlnit těmi prázdnými kecy, tím podělaným francouzským poválečným racionalizováním!". Ale je to jen krátký okamžik, po kterém se sama vrací k "prázdným kecům" - vražda je pro ni jen "epizoda, díky níž jsem získala lepší pohled na život, lásku a na to, kdo jsem." Woody Allen je ve své kritice snobských (pseudo)intelektuálů a jejich děsivé povrchnosti a pozérství stále vynikající! ()

VLADEK odpad!

Nejhorší scénáristický počin Woodyho Allena. Až se divím jaký sentiment tady na serveru panuje, protože jiným tvůrcům by toto neprošlo. ()

bonovox

Kvalitný Allen po všetkých stránkach, priznám sa ,bavil ma viac v druhej polovici. Phoenix a Emma Stone si výborne sadli a zdá sa, že v Emme našiel Woody Allen ďalšiu svoju múzu. ()

Sharkman

Na Woodyho jednoduche dialogy s naprosto predvidatelnym postupem k cili. Ukazky realne zenske "logiky", s krivortovou zrzkou Emmou, ktera nedojde zaslouzene odmeny v podobe vstupu do Valhally. ()

Wolves_dreaM

Zajímavý a pozvolné plynoucí snímek. Z počátku působí jako tuctová romantická komedie. Diváka u ní drží víceméně jen Joaquin Phoenix, který posouvá nudnou zápletku lehce nad průměr žánru. Někdy v polovině filmu se film razantně změní a díky jeho perfektnímu hereckému výkonu dostaneme přesvědčivý náhled do mysli psychopata. Závěr je dle mého názoru trochu uspěchaný. Film si v druhé polovině budoval půdu pro mnohem zajímavější finále. Dle mého názoru zde chybí dost nevyužitého materiálu a díky tomu dávám jen silnější 3 ***, nic méně film rozhodně stojí za shlédnutí, víceméně jen díky výkonu hlavní mužské filmové role. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

PTuranyi

Woody Allen výborne pretavil intelektuálny príbeh do existenciálnej drámy. Hrdinovia nie sú žiadne dokonalé hollywoodske superbytosti hoci Emma Stone je prototyp krásnej americkej vysokoškoláčky aj s rodinou. Tento stereotyp však narušuje Joaquin Phoenix ako deprimovaný pupkatý filozof, ktorý fascinuje nie len Jill. Hýbateľom príbehu sa stáva vražda skorumpovaného sudcu. Ale jedna vražda vedie ku druhej. Karma je však zdarma, takže dôjde aj na nečakaný zvrat. ()

anaad

Tento film se mi docela těžko hodnotí.......atmosféra je povedená, příběh není vysloveně špatný i když je naprosto jasné, že je to jen další variace na téma, které Woody již zpracovával. Celý film táhne nahoru výborná Emma Stone. Ani Phoenix nehraje špatně, ale místy je dost poznat, že hercův charakter je od profesora filozofie hodně vzdálený a to je celkem problém. ()

foils

Woody Allen se tváří, že zfilmoval Barettův úvod do existenciální filozofie. Pokud by si to skutečně myslel, jednalo by se o naprostou ztrátu soudnosti, protože ve skutečnosti je Iracionální muž podobně jako předchozí Allenův film s Emmou Stone hlavně směsicí motivů známých z dřívějších autorových počinů. Vztah studentky a profesora vzal auteur snad přes kopírák z Manželů a manželek (učitel slečnu vlastně nechce, nejvíc ho zaujme, když s ním nesouhlasí atd). Spřádání plánů na vraždu, Dostojevského Zločin a trest, vražda milenky nebo vražda vedoucí k další vraždě zase těžko může nepřipomenout Match Point. Vražda ve prospěch někoho jiného se objevuje např. v Kasandřině snu, ale zatímco tam šlo o formu zištné vraždy na zakázku, Iracionální muž věří, že zabíjí ve jménu všeobecného dobra. Tuto poněkud výstřední myšlenku Allen ospravedlňuje nejen názvem filmu, ale hlavně protagonistovým filozofickým zaměřením. Celý film přesto působí dost kašírovaně - v tom se Woody trochu přiblížil české kinematografii :) Navíc odhaluje, že Emma Stone není úplně s to celý (nijak výjimečně dlouhý) snímek utáhnout. Představitelka Rity Parker Posey asi jako jediná z hlavní čtyřky pochopila, že je k vystižení její postavy třeba přistupovat s určitou nadsázkou. Vůbec komediální momenty působí osvěžujícím dojmem a drží film nad vodou - jen škoda, že jich je tak poskrovnu. ()

ondrzej

3 a 1/2 pacičky. Pár postřehů: Woodyho obsese vraždou mě začíná děsit, stejně jako x-tá a tentokrát, stejně jako v případě Casandřina snu, méně povedená variace na Zločin a trest. Na to, že se jednalo o profesora filozofie, bych té filozofie ve filmu snesl klidně i více. Závěrečná pointa filmu jak z povídkového cyklu "Alfred Hitchcock uvádí", motiv prstenu v Match Pointu měl sílu, až mrazilo v zádech, motiv baterky v Iracionálním muži nutká spíše k pousmání. Z dvouhodinového dramatu v posledních deseti minutách zábavnou komedii neuděláš, i když pár zábavných momentů by tu bylo. Jinak skvělé herecké výkony, atmosféra i pěkná odvolávka na Felliniho v nočním lunaparku a bludišti zrcadel. Woody budu se těšit na léto 2016! ()

lucienecek

Mám Allena ráda, ale tohle mě, jako jeho fanynku, poněkud zklamalo. Námět je docela zajímavý, ale zfilmování by mohlo být víc dramatičtější, víc chytlavější. Příběh mě po tom "převratném rozhovoru" v restauraci začal trochu nudit. Je pravda, že konec byl trochu překvapení, ale tak nějak to k tomu celou tu dobu směřovalo. Phoenix v hlavní roli je super. Postavu vykreslil dobře, dokonce i s fyzickou stránkou. Přesně se mi na to hodil. Emma Stone je zde sympaťačka, rozhodně ve filmu "nevadí". Film by mohl být mnohem víc propracovanější, příběh víc tragičtější a dokonce i myšlenkové pochody hlavních postav by se daly vykreslit trochu více, lépe, do hloubky. ()

hanca.uh

Film hodnotím veskrze kladně, pro mě celkem zajímavý myšlenkový počin i nápaditá zápletka, bavilo mě to a celkově bych ho zařadila do sekce "lehké psychologické drama", neočekávejte ovšem žádné extra šokující překvapení (tedy - kromě úplného závěru - ten se fakt povedl:-)). Phoenix herecky byl obzvlášť skvělý a přesvědčivý. 4 hvězdy. ()

rakosabasta

Občas je fajn nevědět, na co člověk jde. Stačí jen jméno režiséra, znalost jeho ukecaného rukopisu, který se jako vrtule stáčí a protáčí až ke konci, který je překvapivě překvapivý. A to mě úplně ke spokojenosti stačí. Hawk. ()

robbez

I když je magor inteligentní, citlivý, zajímavý, charismatický a třeba i svým způsobem geniální, zůstává stále především magorem aneb opravdu tvrdé vystřízlivění z naivně romantické zamilovanosti. Zároveň ale chápu "profesorovu" touhu po nějakém skutečném činu. Když se někdo profesně věnuje filosofickým teoriím, které jsou opravdu často jen jakousi verbální masturbací, musí nevyhnutelně propadnout frustraci. Touha po činu, který by skutečně přinesl něco pozitivního konkrétnímu člověku ovšem bývá zrádná. Může totiž způsobit následky a vyvolat věci, které si nedokážeme ani představit. ()

Fracek

Woody se stává přehlídnutelným. První třetina filmu ani náznakem neukázala, jaký že je to ten pan profesor uznávaný profesor filozofie. Jen pseudointelektuální blábolyo ničem hltané jeho fanynkou taktéž pseudointelektuální zakomplexovanou studnicí hlouposti. Nuže, divák mohl trochu šlápnout na plyn v druhé třetině filmu, plánovaná vražda pro blaho lidstva a nakopnutí vnitřního motoru pseudo vyhořelého profesůrka může chvilku bavit, kdyby ovšem nemusel koukat na jeho vycpané bříško s nafukovacím polštářkem ... to bylo opravdu nechutné. No a třetí třetina už zase tragedie. Studentka zjistí, že ho vlastně nemilovala, jen chtěla souložit s vybranou částí profesorova mozku. K této psychické masturbaci ale neseděl morální křesťanský kodex, který studentka řádně oprášila. Scéna s výtahem je natolik profláklá, že je o ní škoda se rozepisovat. Když všechny tři třetiny slepíme dohromady, zjistíme, že film neuspokojí vlastně nikoho. Ani intelektuály,ani dobrodruhy,ani romantiky a ani mysteriozníky. Je to jen taková spanilá jízda mezi vyhasínajícími popelnicemi Woodovy umělecké tvorby. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

27.11.2015

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)