70% Kdo jinému jámu kopá aneb docela fajn filmová hříčka Woodyho Allena. Jen je trochu škoda, že k postavě Joaquina Phoenixe (opět vynikajcí, nepřestávám fandit) nebyly vybrány o trochu živější a kožnatější herečky než Emma Stone a Parker Posey.(10.2.2016)

Woody je originál. Kašle na to, co si o něm budou žvandat odborníci a dělá co ho zrovna napadne. Aspoň takový dojem mám z jeho filmů. Velká klika, že tu pár takových samorostů ještě zbylo, protože tomu co já hledám u filmu se neříká dokonalost, nýbrž život. Pošahaný Joaquin a Emča připomínající nejlepší kámošku z dětství rozdýchali těchhle 96 minut tak, že z toho byl na konci docela slušný průvan v neklimatizovaném sále. Navrhoval bych plynule pokračovat Iracionální ženou, ona pořádná smršť by se teď v těch vedrech hodila.(13.8.2015)

Film, který si lze vcelku bezproblémově užít, ale stejně tak se jím dát i slušně otrávit - záleží na tom, kolik už jste toho od Allena viděli. Osobně mám blíž k té druhé možnosti. Allen zde variuje (recykluje, chcete-li) celou řadu motivů ze svých předchozích filmů, a pro člověka obeznámeného s jeho filmy zde lze jen těžko najít něco nového - spíše se do duše vkrádá podezření o pomalém, leč nepřehlédnutelném kvalitativním sestupu, kterého jsme u tohoto tvůrce svědky a o kterém mnozí mluví už mnoho let (osobně jsem se těm řečem dosud bránil, ale už jsem nalomený i já). Ten film je sice s přimhouřenýma očima stále ta stará dobrá allenovka, tzn. inteligentní film postavený na kvalitním scénáři a dobrém obsazení, ale i nejlepší kaše se prostě jednou přejí, je-li stále stejná. A tak je možná na čase si přiznat, že už několik posledních let chodím na nové Allenovy filmy v bláhové naději, zda mě ještě někdy dokáže překvapit, ale už tomu popravdě moc nevěřím. V kontextu toho, co se dneska točí, jsou Allenovy filmy samozřejmě fajn, ale už nějak přestávám vidět důvod, proč na ně - resp. třeba konkrétně na Iracionálního muže - chodit do kina, když je to stále totéž (a hlavně když v minulosti na podobné téma à la Dostojevského Zločin a trest natočil lepší filmy - za všechny budiž zmíněny Zločiny a poklesky a Match Point).(30.7.2015)

Změna je život... i kdyby ho měla někoho stát! Allen svěží, jako téměř pokaždé, rozverné piano, jedinečný kostýmní styl a rozumná stopáž výhodou, jinak též vcelku zábavná existencionálně-detektivní hříčka s nádechem knihomolské romantiky a morálním dilematem. A taky ráda vidím Joaquina Phoenixe... akorát že mě nutil podumávat, jestli pupek, kterým se na plátně pyšní, je dílem přírody, potažmo nezdravé výživy, a pokud tomu tak není, a pro roli Abeho musel snad přibrat, proč mně uniká smysl? Toho pupku. Každopádně si přes všechno myslitelství měl pan profesor nejprve zjistit, kým byla ve skutečnosti matka ze soudní kauzy, tady vidíme, jak je teorie zrádná, téměř vždy se zachováme... prostě iracionálně! Tak si to zrekapitulujem - příjemné, jemně humorné a přitom rozhodně ne plytké... jen ten pupek se ukázal být rušivým elementem ;-) a vlastně ještě Parker Posey.(23.6.2016)

Kdybych si po zhlédnutí filmu nepřečetl, že ho natočil Woody, hádal bych se do krve, že to nemohl být on. Buď je to tím, že už stárne, nebo jsem si na jeho poslední filmy zvykl tím, že už nejsou tak originální a třaskavé, jak před pár desítkami let. Jinak jsem dostal zhruba to, co jsem očekával. Jeden velmi bizarní příběh, Jaquina v poloze, která je mu asi souzená a překvapivě i Emmu Stone, jejíž výkon byl pro mne tím největším překvapením. Už to nebyla ta praštěná dívka z povětšiny komedií, ale sebevědomá, mladá žena, která, hlavně na konci musí začít uvažovat racionálně, když její protějšek se chová zjevně tak iracionálně. Za mě dobrý.(30.1.2016)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 2. (Stanley619)

• - Joaquin Phoenix (Abe) kvůli postavě přibral 15 kilo, což se projevilo zejména na jeho břichu. (T081)

• - Natáčelo se v Newportu na Rhode Islandu. (Terva)