Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix) je už víc než rok emocionálně na dně. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, z ničeho se nedokáže radovat. Cokoliv kdy zkusil, mu nepřináší uspokojení. Jeho jediným spolehlivým přítelem je alkohol. Abe přijíždí učit na fakultu do malého městečka. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone) se okouzlená stává jeho nejbližší kamarádkou. Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje. Přesto, když se Jill snaží jejich přátelství změnit v romantický vztah, Abe ji stroze odmítá. Při jednom obědě vyslechnou Abe a Jill zvláštní konverzaci cizích lidí u vedlejšího stolu. Tento okamžik Abea změní a on si začne plnými doušky vychutnávat život. Jeho rozhodnutí ke změně spustí řetězec událostí, které ovlivní jeho, Ritu i Jill navždy... (Bioscop)

Martinko991

Prvý film W. Allena čo som videl a film sa mi páčil či už atmosférou, hudbou, ale hlavný hrdina sa mi k postave hodil tiež. Isto sa v blízkej dobe po jeho tvorbe ešte pozriem. ()

Pignon

Vzkaz všem nablblým sluníčkářkám: podívejte, kam až vede Vaše zasnění se do pana Vyvoleného. Heslo pro nás by mělo znít: Nikdy se nedej!! ()

thorax65

Vzhledem k poslední tvorbě jsem očekával spíše šedý průměr. Ale chyba lávky, příjemně jsem byl překvapen nejen velmi uvěřitelným panem Phoenixem (ten pupek maskoval co mohl), ale hlavně i výtahovou scénou. Pan Allen se nebojí vstoupit do stejný řeky (Match Point), ale plavky jiný má a to se cenivá. 70/100 ()

ragtime

Skvelý casting a trochu predvídateľný príbeh. Ale výprava a prostredie, v ktorom sa dej odohráva je divácky veľmi príťažlivé. Ku koncu som už tak tak predpokladal, že sa bude opakovať Match Point, ale nie. A to ma , priznám sa, trochu sklamalo. Čo je to so mnou? ()

surprise

Začne to pěkně zostra. Citátem z Kanta. A pak už filosofování o filosofii nepřestane, jen kategorický imperativ dostane velmi konkrétní podobu. Aneb jak znuděný filosof k prchavému štěstí přijde. Vážné téma, za kterým se skepticky usmívá Woody Allen. Perfektní práce. ()

Pythonator

A nemělo by se to spíše jmenovat Iracionální žena? Ta bonzačka totiž jednala poněkud ukvapeně, vzhledem k tomu, že bez toho zkorumpovaného soudce byl svět opravdu lepší. Jo, jako filozofické zamyšlení nad smyslem a cenou života to bylo hodně zajímavé, i když to bylo postavené celé především na Woodyho nekonečném dialogování. Popravdě bych v tom ani Woodyho rukopis nepoznal, takže se dá říct, že jde v jeho filmografii o jeden z těch vyčnívajících snímků. Karma se nakonec o vrahouna postarala, takže všechno dobře dopadlo a divákovi zůstal jen pocit hrůzy z toho, kolik takových iracionálních lidí žije mezi námi a kolik z nich se sem tam splete a odkrágluje někoho, kdo si to vůbec nezaslouží. ()

gizi

Od zajímavého, ale nijak zvláštního začátku jde postupně stále k lepšímu a lepšímu konci. Tradičně výborná hudba. 75-80%. ()

Awer

I když Allen má tu schopnost z vraždy skutečně a nepsychopaticky učinit něco legračního, ten film na tom základě spíš vrávorá než stojí a chybí mu v podstatě jakékoli silné situační ideje. Divný, asi jako Abe. ()

mellon.a

Woody tentokrát beze stopy humoru. Takže pro mně překvapení. Ale jinak stará dobrá klasika. Motiv tisíckrát omletý, ale stejně to zaujme, člověk si pro sebe vymýšlí možné konce a zase se netrefí. A samozřejmě opět lahůdka pro pseudointelektuála, jména ve filmu zmiňovaných filosofů už určitě někde slyšel. ()

Orbeek

Vzhledem k Woodyho věku, množství jím autorsky stvořených (i literárních) děl okopávajících "jeho témata" a při srovnání s mnohými "díly" většiny "tvůrců", je IrratioMan opět velmi nadprůměrným, chytrým, vtipným a milým filmem. A to včetně autorovo tvrdošíjnosti ve stále stejném fontu úvodních titulků, nehvězdném uvádění hereckých představitelů v abecedním pořadí a jím oblíbené hudby, tentokrát díky klavírním hodinám hlavní ženské postavy v "mazané" kombinaci Bach vs. jazzzzzzík ;) Dle ponoření se Joaquina do Woodyho alter ega je zřejmé, jakou pro něj bylo poctou moci si v Allenově snímku zahrát. Emma je zajímavá natolik, že se stala současnou Woodyho múzou a všichni ostatní tam prostě "patří". Bude smutné až jednoho léta Allenovka kinosály neosvěží..... ()

Eterna

Víte, že je něco špatně, když člověk, co odjakživa "nechápe ty allenovský intelektuální blbosti" po odchodu z kina podotkne, že TENHLE film konečně pochopil. Pořád je to ale Woody, nenechává se strhnout všim tím proudem okolo a i když tohlen není Annie ani Láska se smtí, mám dojem, že má Allen, i když už ne jako hlavní postava s typickými obroučky, pořád co říct! ()

nelde

Variace na Dostojevského, která vlastně nepřináší nic nového. Herci a kamera vynikající, ale režisér a hlavně scénárista zklamání. Jako kdyby už neměl Woody Allen co říci. ()

uholpohladu

Preexponované, pritiahnuté za uši, skrátka slabota... Ako tak to zachraňujú herecké výkony Joaquina Phoenixa a Emmy Stone. Ach Allen, Allen, toto si fakt prehnal. ()

rybinin

Za 4 * určitě, film mě bavil, užil jsem si ho, ale na pět by to nebylo. Woody už uměl vymyslet poutavější zápletky tohoto charakteru. Myšleno zápletky filosoficko-kriminální. Ale i tak herecky velmi pěkné a dívalo se na to dobře. ()

Adelaides

Tak to z Woodyho mělo jen tu jednu jedinou scénu (kdo viděl, ví, kterou myslím) - to ostatní je cosi jako romantická tragikomedie (už asi nevím, jak to nazvat). Takže jedna hvězda za tuto scénu (z nostalgie), druhá za Phoenixe (protože mám jeho herectví prostě ráda). Upřímně - Woody, přestaň točit a věnuj se jazzu. Poslední Woodyho film, na který jsem vyrazila. Bohužel. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

27.11.2015

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)