Životopisný / Hudební / Drama

USA, 2015, 147 min (Director's cut: 167 min)

Asi je škoda, že film produkovali Dr. Dre a Ice Cube, protože očividně zastávají politiku "nehodící se, škrtněte". Spoustu věcí milosrdně vynechají, třeba dokonce i některé členy kapely. Nebo například svoje vlastní prohřešky. Nejvíc mi vadilo přikrášlování reality. Nahrává se ve studiu, ale už to zní perfektně zmixovaně a zmasterovaně. Hmm. Jasně. A zejména to, že film dělá z téhle hudby něco, co není. Tohle je hudební žánr, ve kterém ukradnou různé samply z různých starších písní, spojí to dohromady, udělají smyčku a do toho namluví nějaký hatespeech. Kdežto v tomhle filmu to vypadá, jako kdyby tu muziku fakt vymýšleli. Vrcholem je hudební seance, při které jakože náhodou improvizací vznikne song Nuthin' but a 'G' Thang. K pláči. Pokud to tedy budu brát pouze jako film, tak to ujde. Má to své výborné momenty, jako koncert v Detroitu nebo scéna před studiem s policisty. Ale jako nějaká výpověď to hooodně pokulhává ve své uvěřitelnosti....až na O'Shea Jacksona Jr., ten byl zase uvěřitelný velmi.(15.2.2016)

Pánové si o sobě vyprodukovali tenhle nekonečně dlouhý film, to je roztomilé! Nenapadlo by mě, že hláškami jako "Dre, jseš dobrej DJ, ale jseš moc velkej rebel!" a "Na ulici nás nečeká šťastnej konec" se bude ve filmech pohazovat ještě v jednadvacátym století... Kýč a patos hip hopu jede na maximum. Poslouchat beaty multimilionářů, který prodávaj svoje zážitky z mládí, čímž dělají z autenticity komoditu, se mi tu protiví. Ne že bych měl něco proti rapu, občas i něco poslechnu, mám ale problém s celou tou omáčkou okolo, a právě z ní je tenhle film. Sledovat tuhle zcela očividnou sebepropagaci a součást velmi dobře ošetřené mainstreamové obchodní strategie jako něco opravdového a tvrdého mi každopádně přijde legrační.(13.10.2015)

Lepšie to asi natočiť nešlo. Výraznú zásluhu na tom má brilantný casting a výživný scenár, v ktorom je fakt (skoro) všetko to podstatné z histórie NWA. Sem-tam nejaké kiksy (2pac nahrávajúci Hail Mary pred California Love, vážne?), skratkovité pokusy o vážnejší presah (Rodney King) a un-intentional humorné vsuvky (plačúci Jerry Heller, Dre fakujúci Suge Knighta) mi nedovolia dať plný počet. Hodnotím directors cut, nie kinoverziu.(27.1.2016)

• Lacike

Nie som fanusik gangsta raperov ale ani proti nim nic nemam. Vdaka recenziam som dufal, ze tento film bude putava pecka aj ked k teme nemam ziadny vztah. Dokonca som si schvalne pockal na Director's cut, ale samotny film ma prilis nebavil. Pripadalo mi to strasne natahovane a dejovo riedke. Proste taky tuctovy film o trochu nevsednej teme a paradoxne ma najviac na celom filme o bande negrov bavil beloch Giamatti. 5/10.(13.4.2016)

Radšej mám hudbu od chlapcov z East Coast, ale týmto filmom si u mňa urobili očko aj chalani z West Coastu, takže si ich skúsim viac napočúvať. Čo sa filmového spracovania týka, tak ťažko tomu niečo vytknúť a aj nepríliš skúsení herci to dokázali skvele utiahnuť. Určite nadpriemerný životopisný film a keďže ide o môj obľúbený hudobný žáner, tak je to na plný počet. I like these gangsta niggaz, mothafucka.(12.11.2015)

• - Spoiler: Eazy-E vo filme príde o dom kvôli nesplateným faktúram a v dôsledku podvodov Jerry Hellera. Podľa Phyllis Pollackovej mal ale Eazy-E v čase smrti približne 30 miliónov dolárov na svojom účte v banke. (swn)

• - Film se natáčel v Los Angeles a Comptonu, odkud pocházejí všichni členové N.W.A, kromě Ice Cuba. (siky25_25)

• - F. Gary Gray už dříve točil se dvěma rappery ze skupiny N.W.A. S Ice Cubem ve filmu Friday (1995) a s Dr. Drem ve filmu Vabank (1996). (Punisher)