Straight Outta Compton

• Česko Rapeři z Comptonu (více)
USA, 2015, 147 min (Director's Cut: 167 min)

Režie:

F. Gary Gray

Jason Mitchell, Corey Hawkins, O'Shea Jackson Jr., Aldis Hodge, Neil Brown Jr., Lakeith Stanfield, Paul Giamatti, Orlando Brown, Allen Maldonado (více)

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů. (CinemArt)

MATTcz

Tak naposled jsem viděl film o světoznámém raperovi Biggie Smallsovi, ale toto abych řekl pravdu se mi líbilo mnohem více. Tím že já skupinu N.W.A. poslouchám už delší dobu tak jsem se náramně vžil do postav. A neumím si představit že bych v prostředí Comptonu vyrůstal, kde údajně vyrůstali všichni známí rapeři jako Eazy-E, Ice Cube, Dr.Dre a další. Opravdu jsem se po celé dvě hodiny nenudil. Dovolím si říct že pro mě snad nejlepší životopisný film co jsem za dlouhá léta viděl. Doporučuji všem co poslouchají rap, ať se na tento film podívají, protože opravdu nemám k tomuto filmu co vytknout. Jejich hudba žije dodnes. ()

Azitras

Čekal jsem, že tam zdokumentujou třeba i to, jak Dr. Dre mlátil svoje ženský a tak. Ale jako největší zmrd je tam vykreslenej kapitalistickej běloch, co se snažil vymlátit prachy z černochů, kteří se v hudbě chlubili kriminálnickým životem svojí komunity. N.W.A mohli za naprostou degeneraci černošské hudby. Když se podívám na jazz ve 20. letech, Jamese Browna v 60. letech, disco v 70. letech nebo černej pop v 80. letech, oslava kriminálního života a prezentace odporu vůči právu jako něčeho naprosto skvělýho je poměrně smutná ukázka regrese černošské hudby. ()

Ferguson

V druhé půli to ztratí náboj hudebního filmu (což je opravdu škoda, protože tuto hudbu mám rád i když s drtivou většinou textů nesouhlasím nebo k nim nemám žádný vztah - pokud jim tedy zrovna rozumím) a stane se z toho propletenec vztahů, kde se řeší, kdo koho podvedl, k jakému vydavatelství přešel apod. Celá tato část totiž nemá žádný drtivý dopad ani na duševní či materiální bytí jednotlivých aktérů - bohatí jsou všichni a v pohodě taky. Nakonec tak k pořádnému konci musí pomoci nemoc Easy E. Jinak souhlasím s tím, že Ice Cube a Dr. Dre se zde odprezentovali velice kladně. Až člověka napadne, kde Ice Cube bral inspiraci k takovým textům, když byl vlastně celý život takový hodný kluk. ()

floppy4

Hodne priemerný a sakra dlhý prierez kariéry členov NWA, akurát že kto ich nikdy nesledoval, tak sa bude nudiť asi raz toľko. Rozprávačský štýl veľmi neosobný, nejde z toho žiadna emócia a to hovorím ako fanúšik rapu od jeho počiatkov. Tých 82% je pre mňa absolútne overrated. ()

FlyingGentle

Je to vynikající životopisné drama, se skvělými hereckými výkony. Skoro jsem nemohl poznat Paula Giamattiho v roli hudebního manažera, ale samozřejmě nejsilnější výkon odvádějí všichni aktéři N.W.A. Ani se nechce uvěřit, jak to tenkrát na přelomu 80. a 90. let v té lokalitě hudebně i sociálně vřelo. Chtěl jsem u filmu něco dělat, ale nedalo se to - musí se to sledovat a i když je někde přemíra vulgarismů, musí to člověk chápat jako odraz prostředí a doby. Trochu mi chybělo více hudby a romantiky, ale o tom tyto životopisná dramata někdy ani tolik nejsou. Kéž by takovýchto filmů vznikalo více. ()

BrokyyS

Parádní!! Pokud máte rádi rap tohle je pro vás! Film o jedné z nejlepších skupin co kdy byla N.W.A. ! Film má 2 a půl hodiny, ale rozhodně se nudit nebudete ;)) Rip Eazy-E! :( Doporučuji!!! Straight Outta Compton brutha ;) ()

Erosenin

Good old times! Film nemá chybu. Tohle byla nejlepší hudba tohoto žánru. Good old times! Nikdy už nebude nic takového. Zakladatelé gangsta rapu. V té době nadčasové a velmi originální. Mám tuhle hudbu moc rád a v mládí mě hodně provázela. Jsem rád,že taková hudba vznikla a k tomu super film co dodá spoustu dalších informací a pomůže nakouknout jak to bylo a celé to vznikalo. Takže do třetice.. GOOD OLD TIMES! Peace! ()

Milonak

Není nad to zhlédnout film, který vás utvrdí v tom, že váš názor na určitou skupinu lidí je v pořádku. Navíc když ten film natočí přímo "výstavní" zástupci jejich komunity. Jinými slovy - banda převážně lenochů, povalečů a grázlů se rozhodla začít mluvit do mikrofonu, říkat tomu zpěv a díky tomu vydělat majlant. No a vzhledem k tomu, že nejen z řad jejich soukmenovců se rekrutovalo velké množství posluchačů, tak se jim to podařilo. Nicméně k filmu - je zajímavé nakouknout do komunity těchto lidí, ale časem to začne nudit, protože člověk nepřekvapivě zjistí, že sleduje bandu, která touží hlavně po všem možném, jen ne po práci a takovém životu, jaký znají běžní lidé u nás = jinými slovy sledujeme jejich poflakování a mutherfuckování. V součtu nic zvláštního. ()

K1K0

Kvalitný životopisný a hudobný žáner ktorý sprevádza tento film, ulice comptonu ktoré nikdy nespia, a pár ľudí ktorý sa rozhodli vydláždiť si svoju cestu v hudobnom smere a žiť na vysokej nohe, páčia sa mi herecké výkony “nasratych” “negrov” a všetkých ostatných hercov, film pomaly graduje takže pribehova línia za mňa úplne fajn. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Universal překonal dvoumiliardový rekord

Universal překonal dvoumiliardový rekord

17.08.2015

Utržit na americké půdě 2 miliardy dolarů za rok se hollywoodskému studiu podaří jen výjimečně. Nejrychleji se na tuhle metu vyškrábali Warneři, kteří ji v roce 2009 zdolali 25. prosince, teď ale… (více)