Straight Outta Compton

• Česko Rapeři z Comptonu (více)
USA, 2015, 147 min (Director's Cut: 167 min)

Režie:

F. Gary Gray

Jason Mitchell, Corey Hawkins, O'Shea Jackson Jr., Aldis Hodge, Neil Brown Jr., Lakeith Stanfield, Paul Giamatti, Orlando Brown, Allen Maldonado (více)

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů. (CinemArt)

Warhorr

Jak si na tenhle styl hudby rychlých básniček nepotrpím tak tohle mě neskutečně bavilo. Když se podívám na všelijaký ty dnešní dementy co jsou voháknutí nejrůznějšíma pičovinama a hrajou si na největšího el diabla v okolí se svýma křivejma kšiltovkama pak trochu chápu poslání/ukázku tohoto filmu. Vznik gangsta rapu a ukázka hip hopu kdy si nikdo na nic ještě nehrál a byl to opravdu životní styl pro mnoho lidí. Navíc bejt nigga v 80tých letech v USA nebyla hold žádná prdel a to buzerování ze strany policie je tady předvedeno perfektně. Žádný med a gumoví medvídci. Niggaz with attitudes dostávali skutečně na prdel. Tahle parta si však na hlavu nasrat nenechala a vytvořila nejen nový styl rapu ale také svým odhodláním dala najevo, že se nenechává vyjebávat ani od štubáků ani od nechápající ve své době společností. Pro mě jednoznačně jeden z nejlepších hudebních filmů, který jsem kdy viděl a věřím, že na své si tady přijde právě i člověk, kterému tato hudba k srdci nikdy nepřivoněla. ()

rekkky

There are several things, which works very well in Straight Outta Compton. The fact that Ice Cube and Dr. Dre put money in this project created promising environment, so the certain scenes act generously. This so to say documentary has very rare and authentic atmosphere, when you can see that the birth of gangsta rap was not provided without problems. Issues showed in the movie speaks about internal disagreements among N.W.A members and also the problems with impact of the brand new music era on several sides such as state institutions, fans or even mood in society (within USA). Interpretation of each storylines and characters is on great level, so the audiovisual mix is adding on perfection of the movie. Straight Outta Compton must be attractive also for those, who are not so much into rap genre, because storytelling is done with great deal of truthfulness. It has been one month after release and lifetime grosses are 180.000.000 $ and the production budget 28.000.000 $, so there do not exist more successful example in this type of movies. Like it or not, the audience loves the rap also on screen. ()

BOURQUE

„Čo je meno tvojho zasraného vydavateľa?“ „Aftermath!“ PS.: Post scény so „skutočnými postavami“ pri titulkách boli zo strany F. Gary Gray dobrým nápadom. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

P.J.2

Predne bych chtel upozornit ze nejsem fanda takzvaneho gangsta rapu (ve smyslu ze ho uplne nesnasim). Neprijde mi totiz vubec jako druh umeni ale prosta konverzace do par tonin. Takovej radobyrychlej hit. Proto jsem, i pres skvele ohlasy kritiku a nadsene fanouskovske reakce, dva roky obchazel kolem Straight outta Compton (SaC) velkym obloukem. Jenze kazdeho z nas obcas potka nemoc a pro filmaniaky to znamena maraton filmu ktere nestihl zkouknout nebo je ma napsane v osobnim blacklistu. Mne zaroven postihla filmova krize (spatne zvolene filmy, vetsi ocekavani u jiz shlednutych, chut na neco originalniho atd. takze po projizdeni csfd jsem opet na SaC narazil. "No co." rikam si, prinejhorsim u toho usnu. Udelam si caj, davam si prasek, zalehavam, poustim film a najednou zustavam 2 a pul hodiny PRIMRAZENEJ k obrazovce, jake prekvapeni bylo kdyz v ocekavani variace na 8. Mili dostavam cernosskou hubedni variaci million dollar baby. Z hudebniho filmu se vyklubalo drama jak prase, ktere se neboji snad 3x za vterinu nekoho fuckovat, neboji se ukazat rasizmus a diskriminaci sve doby a jde na to chytre a sveze. Jeste 2 hodiny po shlednuti jsem na wiki hledal pribeh N.W.A (kulervouci nazev). Casting se povedl, hlavne Ice Cube byl naprosto brilantni a Paul Gilliamatti opet jako vzdy excelentni. Ted jsem zjistil ze existuje jeste o 20 minut delsi verze takze jdu shanet. ()

helloween93

Většina momentů je zajímavých, ale snímek je emocionálně plochý, bělochy vyobrazuje v negativním světle a záměrně se vyhýbá některým tématům - domácí násilí Dr. Dre vůči manželce. Ve výsledku dobré, ale čekal jsem příběh více dramatický. Eazy-E si život posral sám a nebýt jeho hlouposti, N. W. A. mohla ještě nějakou dobu jet. 4* ()

Folky

Vzhledem k tomu, že rap obecně mi moc neříká a N.W.A jsem nikdy neposlouchal, mě až překvapuje, že jsem si to docela užil. Sice to silně smrdí sebepropagandou a musel jsem prokousat první třičtvrtě hodinou, ale když se to rozjelo, nepřestal jsem se bavit až do krapet patetického konce. Nakonec příjemné překvapení. ()

Rathalos

Takto si predstavujem dokonale natoceny zivotopisny film o zalozeni najznamejsej rap-ovej skupine N.W.A.,v ktorej sa zoskupili najjagavejsie mena hudobneho sveta,perfektna praca rezisera,ale i vsetkych hercov,ktori sa podielali na tejto zalezitosti,nie je o com,plny pocet...:-) ()

scarpz

Na tenhle film jsem se velmi těšil, ale dopředu nevěděl, co od něj čekat. Výsledek je však parádní! Bezkonkurenčně jeden z nejlepších životopisných filmů, který dokonale dokázal přiblížit tento styl života širším masám a to se všemi jeho pro i proti. Ice Cube junior parádní výkon, stejně tak jako zbytek jeho kolegů. ()

Kingjiri

Černošskejch filmů, který za něco stojej, fakt moc neni. SOC je ale výjimka, ať už je to kvůli překvapivě schopnejm neznámejm hercům, slušnýmu námětu nebo schopnýmu (černošskýmu) režisérovi. První půlka o vzestupu N.W.A., je fakt dobrá a měla dostat víc prostoru. Druhá půlka sledující rozpad má sice dobrý momenty, ale taky dost hlušších míst, takže se v tomhle případě mohlo víc stříhat. Taky si myslim, že se mohlo rappovat ještě o něco víc, koneckonců tohle šlo chlapcům z N.W.A. nejlíp a kvůli tomu se dali dohromady. Čtvrtá hvězda za solidní atmosféru, herecký výkony a soundtrack (jak ten dobovej rapovej, tak "klasickej" filmovej). ()

tompaulman

Dobrá připomínka historie pro nás, kdo jsme vyrůstali na N.W.A. a Dr. Dre. Ale nemá smysl na to koukat, pokud vás rap nezajímá. 3.5* ()

Stíba

Úplně vidím ty narvaná kina v Comptonu a dalších černošských městech a čtvrtích po celé Americe. Pro mnoho kluků to musí být epická kultovka o cestě nahoru, pro mě je to především hodně povedené zpracování a poklona naprostým legendám rapu, se skvělým obsazením v čele se synem samotného Ice Cuba. ()

phoenixer

"Damn nigga, that shit was dope!" Další americký sen z ghetta v Comptonu. Čekal bych víc gangsterku, protože v 90 letech tam schytal kulku každej druhej. Mohlo to být trochu víc syrový, přesto že to není úplná procházka růžovou zahradou. Celej film jsem i tak hltal. Tuhle hudbu znám už z dob kdy jsem byl malej fakan na základce. Tady jednoduše nemůžu dat menší hodnocení. ()

Sweat55

Jelikož je N.W.A nejlepší old school hip hopová skupina so far, nemohl jsem si Straight Outta Compton nechat ujít.Eh... prostě 5/5 já nemám slov. Tak a teď něco podobnýho o Tupacovi. ()

rublik05

Ačkoliv jde tento hudební styl úplně mimo mě, tak musím uznat, že pro fanoušky žánru „gangsta rap“ nebo rapu obecně je snímek takřka ideální a určitě udělá radost spoustě fanoušků. Mně osobně se na filmu nejvíce líbila zejména povedená sonda do různých sociálních skupin, zobrazení tzv. lidí z ulice a celkově mě zaujal příběh celé kapely i jednotlivých členů. Herecky je film zvládnutý perfektně, příběh šlo možná zpracovat trochu lépe, protože se nemůžu zbavit dojmu, že celý projekt je cílený primárně pro užší spektrum diváků. Ve výsledku je pro mě film takovým lepším průměrem. 6/10 ()

bearmeedek

Nedokoukal jsem to. Neuvědomil jsem si předem, že tato hudba je vzdálená mým hudbám a že ve filmu bude chybět alespoň nějaký prašivý běloch. ()

ER

Skvělá hudba a režie. O těžkých poměrech v takových čtvrtích se ví a bylo toho i dost natočeno, ale tady fimu prospívá autentičnost i z pohledu vzniku gangsta rapu. ()

Nix

N.W.A a jejich legendární songy proti policii. Tenhle příběh mne bavil, je skvěle zahraný a podaný. Ale kdo nemá ani ponětí co je hip hop, tohle je skvělá možnost jak se s ním seznámit. Ice Cube je legenda. ()

Mngwa

Film, kde se američtí občané tmavě hnědé pleti perou, rapují, perou, pak se někdy i perou, nebo rapují, a když zrovna nerapují, tak se perou, případně rapují. A celé to trvá neuvěřitelné dvě a půl hodiny. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Universal překonal dvoumiliardový rekord

Universal překonal dvoumiliardový rekord

17.08.2015

Utržit na americké půdě 2 miliardy dolarů za rok se hollywoodskému studiu podaří jen výjimečně. Nejrychleji se na tuhle metu vyškrábali Warneři, kteří ji v roce 2009 zdolali 25. prosince, teď ale… (více)