Straight Outta Compton

• Česko Rapeři z Comptonu (více)
USA, 2015, 147 min (Director's Cut: 167 min)

Režie:

F. Gary Gray

Jason Mitchell, Corey Hawkins, O'Shea Jackson Jr., Aldis Hodge, Neil Brown Jr., Lakeith Stanfield, Paul Giamatti, Orlando Brown, Allen Maldonado (více)

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů. (CinemArt)

petrsponar

Tak jak bych začal, tento film byl no v první řadě jsem se o něm dozvěděl náhodou nejdřív jsem viděl když vycházel první trailer když to bylo v kině řekla mi o tom sestra a já si řek co to bude za pí*vinu? pak jsem na to šel a bomba!!Film mě okamžitě vtáhl do děje a já si užíval každou sekundu,už na začátku když Jason Mitchell/Eazy-E jde do baráku drogového dealera mi naskakovala husí kůže,film má to kouzlo že dokáže prakticky hned vtáhnout do dějě a prožívat všechno co zažívají hlavní propagonisté.Hudba? no bezesporu na jedničku největší hity od N.W.A typu Fuck tha police,Dopeman,Boyz n tha hood a právě Straight outta comton a tak dále..StraightOuttaCompton je důkladná poctivá filmařina,kde klape všechno.Největší překvapení byl bezesporu O'Shea Jackson Jr./Ice Cube,který ztvárnil svého otce dokonale..Ještě jednou říkám výborný film moc doporučuju těm co neviděli...R.I.P. EAZY-E 10/10 ()

elanista1

Nemám tušenie kto sú títo páni, ale tento film ma donútil nájsť si niečo o nich na internete. Netreba nič osobitne vychvaľovať, Straight outta Compton je kvalita v každom ohľade. ()

Luckyboy

This shit is real... Hip hop ani rap skoro neposlouchám, ale díky filmu jsem pochopil, proč je rap nový rock'n'roll. Když se rapuje, má film absolutní grády, když se začne mluvit, občas to trochu skřípe, ale ne tak, aby se to podepsalo na kvalitě filmu i vyznění. ()

blondboss

Celkom dosť surová hip-hop životopisná dráma hovoriaca v podstate o kultovej skupine, z ktorej vzišlo viacero legiend amerického hip-hopu. Pre fanúšikov tohto žánru určite povinnosť, mňa to zaujalo hlavne po stránke obsahovej a z pohľadu naozaj vierohodného zobrazenia vtedajšej doby v Comptone. Čo mi ale vadí na tomto filme, je jeho jednostrannosť a keďže IceCube a Dr. Dre boli producentami filmu, tak je možné očakávať, že dosť vecí z ich života zamlčali, najmä tých negatívnych. Preto nemôžem dať lepšie hodnotenie ako tri hviezdy a u mňa jemne nadpriemernejších 60 %. ()

rashaverak

Kultura pro me naprosto cizi, jako film zmatecne a nezazivne, nicmene dalo se to vydrzet do konce, neco ve smyslu poznej sveho nepritele. Prijde mi vsak obzvlaste humorne ze dokonce ani film snazici se adorovat tuto bandu primitivu je nedokaze vykreslit jinak nez prave jako bandu primitivu. ()

moviefan4

Žiaden film u mňa nevyvolal taký zážitok. Niečo neskutočné, výnimočné, nezabudnutelné a v každom smere úžasné! N.W.A. 4EVER! ()

Isag1

Krásne zhrnutý životopis NWA a veľmi presný pick skoro na 100% podobných hercov k originálnym predstaviteľom NWA a ich tvorby. ()

Rewisheed

Kluci se dali dohromady, aby nám ukázali jak vlastně vznikl "rap" jako takovej a co to vlastně znamená bejt "real". Na film jsem se těšil převelice, tušil jsem, že Gray, Dre a Cube to nenechají nikoho zkurvit a (jak sami říkají) budou se snažit o co největší autentičnost. Doufám, že si z toho vezme příklad ta hromada pseudoraperů a hip-hoperů co dneska kurví žánr a zamyslí se, jestli by nebylo lepší hodit si mašli. Haha, za mě 90/100, jsem vděčnej, že něco takovýho vzniklo a ještě vděčnější, že i v naší kultuře Troškařů, se tenhle snímek alespoň v pár kinech promítne. Pojďme na to do kina. Vzdělejme se. ()

Wade W.

Damn that shit was dope! Rozhodne najprepracovanejší životopisný film za posledné roky o jednej legendárnej rap skupine, pričom je to žánrovo taký mix filmov Middle Men,The Doors alebo i Tupac:Resurrection. Kam sa pri tomto hrabe 50 centov Get Rich or Die Tryin. Najlepšia scéna filmu - syn Ice Cuba rapujúci No Vaseline. ()

clericuzio

To je síla! Vůbec nemá smysl se tu zamýšlet jak to je natočený a jestli je to všechno přesně tak jak to bylo. Ten příběh je neskutečně silnej. Řikal jsem si, jestli 2 a půl hodiny neni trošku moc, ale bylo mi líto, že to nemá pět hodin. Pro mě jedna z nejpřekvapivějších ale rozhodně nejzásadnějších filmových událostí roku. Zítra na to jdu znova a hrozně se těšim. Nebyl jsem fanoušek gangsta rapu nebo NWA, ale teď to dostalo příběh a pár dní teď nebudu poslouchat nic jinýho. No doporučuju vám to všem. Chápu, že rap nemusí brát všechny ale ten příběh je prostě masakr. Super a *****. Úplně bez debat. ()

tomino28

Straight Outta Compton je poctivým pohledem na vznik jedné skupiny rapperů, kteří byli na svou dobu nepochybně revoluční a svým způsobem definovali tento žánr a inspirovali řadu dalších umělců. Osobně jsem na film šel, protože jsem očekával opravdovou bombu. S ubíhajícími minutami jsem pořád čekal, až se film rozjede, ale nakonec k tomu dle mého názoru úplně nedošlo. Fanoušci N.W.A se mnou jistě nebudou souhlasit a k hodnocení přistoupí nekriticky, ale "něco" tomu zkrátka chybělo. Prvním krokem správným směrem by byl střih, protože 147 minut bylo zbytečně moc - pokud ne pro fanoušky, tak pro širokou veřejnost určitě. ()

BrusVejn

Veľmi podarená biografia, ktorá toho ponúka oveľa viac ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Herecky, réžiou a vizuálom to patrí do najvyššej ligy. Čo mi ale trochu vadilo bol miestami skratkovitý scenár, ktorý preskakoval obdobia a vynechával dosť zo životov N.W.A. protagonistov. Filmu to uberalo na celistvosti a mal som pocit, že sledujem len nejaké vypichnuté scénky, ale chápem, že biografiu je ťažko natočiť inak. Vzhľadom na to, že film už bol aj tak dosť dlhý som si po premiétaní hovoril, že by tomu viac slušala nejaká desať dielna produkcia od HBO. Tak či tak veľká kvalita a vhodné aj pre ľudí, ktorých rap nezaujíma. ()

smetak30

You are now about to witness the strength of street knowledge... Na tento film som sa tešil už od doby ako som sa dozvedel že sa chystá natáčať. Som veľký fanúšik hip-hopu a kedže N.W.A mám dosť napočúvané, mi daná tematika bola blízka. Príbeh tejto party som dosť podrobne poznal, a pred videním filmu som si menoval veci ktoré dúfam tvorcovia do filmu zahrnú. Moje očakávania boli kompletne prevalcované, a mne nezostalo nič iném len pozerať na plátno s otvorenými ústami od úvodnej scény až do konca. Straight Outta Compton posúva žáner nudných hudobno-životopisných drám na úplne inú úroveň. Pre mňa určite zatiaľ film roku... ()

PatrikP4

Co k tomu dodat??? Životopisná věc, velmi dobrá... Byl jsme spokojen... Rozhodně jsem se nenudil, i když je pravda že by to mohlo bejt o něco málo kratší, ale rozhodně se to přežít dá, když to člověka doopravdy zajímá a je toto jeho krevní "skupina"... Jiné ohodnocení si to zasloužit ani nemohlo... RIP Eazy... FUCK THA POLICE! N.W.A! ()

987Castiel

Nemám dostatok informácií ani záujem aby som si zisťoval do akej miery sú historické udalosti pravdivé / skreslené, ani k policajnej brutalite, médiám, politike a spoločnosti na druhom konci sveta v čase keď som ani nežil. Či už ste fanúšikom daného show biznisu, alebo nie, minimálne Ice Cube, či Dr. Dre a jeho štúdio Aftermath Entertainment, vám bude (možno) známe. Všetky predsudky a sympatie (či nesympatie) bokom, nejde poprieť obrovskú kvalitu dvoch tretín filmu. Od intra, cez jednotlivé zoznámenie sa s postavami, založenie N.W.A., následný rozpad bol briliantne zrežírovaný. To všetko v tempe, ktoré nemôže nudiť a navyše doplňované "dope" hudbou. Do cca 65% filmu to je pre mňa za 5. Problém nastáva v poslednej tretine, kde réžia akoby stratila kontrolu a všetko je napriek celkovej dĺžke filmu uponáhľané. Uzmierenie postáv behom pár sekúnd. Neskôr nejaké dva zábery na Snoop Dogga a jeden záber na 2Paca bez nejakej hlbšej pointy alebo vysvetlenia ich zásahu do ďalšieho priebehu. Vydarená biografia, ale otázka zostáva: Kto bol skutočne za kormidlom? Pokiaľ správne viem, tak chalani točili film sami o sebe a tým pádom bolo všetko strašne čisté a presladené v ich prospech. Vynechali zrejme všetky ich gangsterské prešľapy a robili zo seba svätých básnikov. Nič z toho ale nie je podstatné kedže film splnil svoj hlavný účel - zabavil. F*ck tha police! & AIDS! #thuglife ()

Sharlis

Určite veľmi dobré, ale to len preto, že som fanúšik a poznám NWA i 90´s scénu. Ak by to pozeral niekto kto nepozná, tak neviem neviem. Mnoho situácií a scén je z pozadia mediálnych káuz, ktoré skrátka nemôže poznať (a naplno pochopiť) niekto kto to nesledoval. Každopádne film ma veľmi prekvapil, nie je to dokument a film je miestami až akčný a to mi veľmi imponovalo a udržalo ma to pozorného pri sledovaní deja. Potešilo stvárnenie postáv, ktoré sa na svoje originály veľmi podobali. Ice Cuba dokonca hral jeho syn. Film sa ale prioritne zameriava na dvojicu Dre, Eazy. Cube z deja absolútne vypadne po rozpade NWA (čo je asi už po hodine filmu), Yella a Ren vo filme viacmenej nie sú. Tiež ma potešila realita, do ktorej bol film zasadený. Film mal preto napätie i spád. Ale ako hovorím... je to film pre fanúšikov. Kto NWA nepozná, ten by sa asi nudil. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Universal překonal dvoumiliardový rekord

Universal překonal dvoumiliardový rekord

17.08.2015

Utržit na americké půdě 2 miliardy dolarů za rok se hollywoodskému studiu podaří jen výjimečně. Nejrychleji se na tuhle metu vyškrábali Warneři, kteří ji v roce 2009 zdolali 25. prosince, teď ale… (více)