Země nikoho

• Bosna a Hercegovina Ničija zemlja (více)

Satirický příběh dvou vojáků z nepřátelských táborů se odehrává uprostřed války v Bosně v roce 1993. Bosenský voják Čiki a jeho těžce zraněný druh se octnou se srbským vojákem Ninem v zákopu mezi nepřátelskými liniemi na území nazývaném země nikoho. Padají urážky a výčitky, zdá se, že hádka o to, který národ rozpoutal kruh násilí, nikdy neskončí. Situace žádá řešení. Mohlo by být na dosah ruky: jednotky UNIFOR jsou nablízku a francouzský seržant Marchand se vší silou snaží pomoci. Jenomže není jednoduché obejít předpisy o chování sil pověřených dozorem nad pořádkem. Velitelé nařizují za žádnou cenu se nevměšovat. Zástupci médií trpělivě sledují vývoj patové situace, a zatímco jim jde o událost, Čikimu a Ninovi jde o život. "Srbští, chorvatští a bosenští hrdinové filmu mluví ve skutečnosti stejným jazykem. Jedni mu říkají srbština, druzí chorvatština, třetí bosenština, ale ve skutečnosti si všichni navzájem rozumějí," říká Danis Tanović. (MFF Karlovy Vary)

jjjerry

Takové satirické drama. Nenazval bych to komedií. Bylo tam dost hluchých míst. Ukazuje nesmyslnost válečného komfliktu, byrokracii. Znovu asi vidět nepotřebuji. ()

BarGoldstein

O demenci a nelidskosti, která bují tak nedaleko od nás. Ti stejní Jogurti, kteří před sotva dvaceti lety zašívali sousedům upižlaná varlata do úst, mávají putovnicama a krouží po Schengenu. Tfuj! ()

misiaq

velmi silne emocie pokial clovek pred aj po konflikte v juhoslavii navstivil zname letoviska a umocnenejsi zazitok divaka sprostredkuje pocit beznadeje a bezmocnosti protagonistov. Velmi mi tento film pripomenula navsteva znamych vulkanickych jazier vo vnutrozemi chorvatska. Este stale su mementom mnohe domy rozstrielane a zbombardovane pri konflikte, ktory v podstate nemal vitaza iba porazenych. Tento film skvelo vyobrazuje tento vysledok konfliktu. Nikto dodnes nevie kde vsade v byvalej Juhoslavii este moze narazit na smrtelne nebezpecenstvo vo forme naslapnych min. ()

Andrrew

Země nikoho je film, který lze vnímat jako komorní drama (odehrávající se v zákopech mezi bitevními liniemi Srbů a Bosňanů, uprostřed války v Bosně v roce 1993), stejně jako trefnou satiru válečných konfliktů, podtrhující jejich absurditu. Těžištěm příběhu se stává situace, kdy se bosenský voják Čiki a jeho těžce zraněný druh ležící na nezničitelné, odjištěné mině (která se v průběhu filmu stává zajímavou a trefnou metaforou – viz Mattyho komentář), ocitnou v zákopu se srbským vojákem Ninem. Vojáci znepřátelených stran, kteří toho mají společného více, než se zpočátku může zdát, si, až na pár momentů, přirozeně nedůvěřují. Hrozí si navzájem zbraněmi a dohadují se o tom, jaká strana začala válku a proč (ačkoliv si tím sami nejsou jisti a jejich jednání nasvědčuje tomu, že jsou si oné absurdity a zbytečnosti odehrávajícího se konfliktu vědomi, nicméně i přesto jsou odhodláni bránit svou „pravdu“ až do konce, snad proto, aby si své činy dokázali sami před sebou obhájit). Nakonec jsou však vlivem nepříznivých okolností, kdy se nemůžou spolehnout ani na svá vojska, ani na mezinárodní krizové štáby v čele s francouzskou jednotkou UNPROFOR (jakkoliv jsou úmysly velícího seržanta, představujícího jednu z mála empatických a racionálních postav celého filmu, správné, nejsou až do poslední chvíle realizovatelné, jelikož nejsou v souladu s víceméně lhostejnými příkazy přicházejícími shora), nuceni spolupracovat. UNPROFOR se rozhodne situaci (zdánlivě úspěšně) řešit až v ten moment, kdy se o ní začnou zajímat novináři, kteří se, lačni po srdcervoucích záběrech a příbězích, sletí poblíž zákopu jako supi. Tento film se vzhledem k tématu a jeho uchopení jeví jako stále aktuální a platný (viz současná situace na Ukrajině), finální záběr na nebohého vojáka, všemi odkázaného k nelítostné smrti, je zdrcující. ()

JohnDeRooy

Výborně natočené "tragikomediodrama" z období bosenské války. Nechybí mu nápad, vtip, trocha lidskosti i zoufalosti. Sebevědomá a odhodlaná reportérka, dobrosrdečný francouz... Takovou směsku přeměnit v dobrý film---to je umění. 90%. ()

dccz

Jsou filmy, které vás nutí dlouho přemýšlet "proč, jestli, jak, kdyby atd." a to je přesně Země nikoho. Já osobně jsem o filmu takhle přemýšlel možná týden. Tak moc mi utkvěl v hlavě. Hodně blízké jsou v tomto směru a podobné tématu třeba filmy: Střelba na psy a Hotel Rwanda. Filmy šokující a otřesné svou reailčností mnohdy psané podle pravdivých událostí, přesto nádherné a úchvatné svými hrdiny a lidmy, kteří se dokaží zachovat jinak než ostatní. Navzdory nebezpečí, rasovým předsudkům, nebo jinému náboženskému vyznaní dokáží pomoci lidské bytosti v nouzi. ()

MrClansman1

5* Skvelé situovaný príbeh. Jedna vzniknutá situácia a niekoľko rôznych pohľadov na ňu. Diváci sú stavianí do pozície verejnosti i prostredníctvom živých vstupov z neštastnej situácie. Okrem iného film rieši vzťahy nadriadených a podriadených v zložkách jednotiek UNPROFOR, črtajúce sa priateľstvo medzi dvoma ľuďmi dvoch znepriatelených strán, ktoré sa však následne zvrhne vo vražednú nenávisť, ale i i snahu novinárov vytvoriť pre verejnosť akú takú predstavu, čo sa tam v skutočnosti deje. Popri tom všetkom predovšetkým nesmieme zabudnúť na jedného neštastníka, pre ktorého toto všetko musí byť jedno veľké nešťastné medzinárodné divadlo. Režiserová snaha vyjadriť nezmyselnosť vojny sa teda vydarila na výbornú. ()

David2309

Tak tady mi vadí ten přívlastek komedie,podle mého,to s komedií nemá nic společného.Jinak jako lehko-drama....možná ()

StanleyVanH

Normálně na tyhle typy filmů nejsem, ale strašně mě zajímalo, jak dopadne ten blb, co leží na mině, tak jsem to prostě dokoukal. ()

sk.Martin

FIlmy s podobnou tématikou mám hodně rád, proto nechápu, proč mě tenhle snímek nedokázal tolik pohltit jako třeba Mandariinid. Poukazuje na nesmyslnost konfliktu stejně tak jako na absurdní přístup OSN a honbu médií za senzací. Snad při znovu-shlédnutí budu moct hodnoceí zvýšit. ()

demovka

Jde o válečný film z blízké minulosti. Sešli se dva z opačných táborů. Chvilku to vypadalo, že dostali rozum. Ale pak se to zvrtlo. A člověk si z toho vezme ponaučení: když se dva chtějí zabít, stejně tomu nikdo nezabrání. A taky nám film pomůže pochopit, jak asi fungovali jednotky UNIFOR: hlavně jako zásobování a pro média. Přimlouvám se, ať takových filmů vzniká více. ()

surprise

Vynikající válečné drama z největší války v Evropě po té světové. Šlo to bez velkých bitev a potoků krve, za to s empatií a hořkým humorem. ()

Accuphose

Ten film jako takovej není žádnej zázrak, ale co se mu povedlo, je vykreslit věrně absurditu války na Balkáně, a za to si 3 hvězdičky právem zaslouží :-) ()

Flashheart

Skvělý, i když občas by ten příběh mohl být o kousek uvěřitelnější. Nevím, kde vzal ten týpek ze zajímavostí, že rozpočet byl 30k e, ale dost mě vadí, že se tady člověk dočte takové hovadiny. ()