Země nikoho

• Bosna a Hercegovina Ničija zemlja (více)

Satirický příběh dvou vojáků z nepřátelských táborů se odehrává uprostřed války v Bosně v roce 1993. Bosenský voják Čiki a jeho těžce zraněný druh se octnou se srbským vojákem Ninem v zákopu mezi nepřátelskými liniemi na území nazývaném země nikoho. Padají urážky a výčitky, zdá se, že hádka o to, který národ rozpoutal kruh násilí, nikdy neskončí. Situace žádá řešení. Mohlo by být na dosah ruky: jednotky UNIFOR jsou nablízku a francouzský seržant Marchand se vší silou snaží pomoci. Jenomže není jednoduché obejít předpisy o chování sil pověřených dozorem nad pořádkem. Velitelé nařizují za žádnou cenu se nevměšovat. Zástupci médií trpělivě sledují vývoj patové situace, a zatímco jim jde o událost, Čikimu a Ninovi jde o život. "Srbští, chorvatští a bosenští hrdinové filmu mluví ve skutečnosti stejným jazykem. Jedni mu říkají srbština, druzí chorvatština, třetí bosenština, ale ve skutečnosti si všichni navzájem rozumějí," říká Danis Tanović. (MFF Karlovy Vary)

Petike

WOW. Ukážková facka všetkým sentimentálnym vojnovým megadrámam. Trefnejšiu satiru na obzvlášť debilný charakter juhoslovanských vojen som jakživ nevidel. Zem nikoho som zatiaľ vzhliadol iba raz (pred asi šiestimi rokmi), ale doteraz si z neho pamätám takmer každú scénu. Myslím si, že to hovorí za všetko... Často uvažujem, ako dopadol Čikiho kamarát, ktorého tam nechali ležať na tej nešťastnej míne. :-( Apropo, je hanba, že trailer filmu ho veľmi neférovo prezentoval ako nejakú pochabú vojnovú frašku. //// Naj fóry vo filme : Bosniansko-srbský vojak čítajúci v zákope noviny a s malou dušičkou referujúci kolegovi o "hrozných veciach, čo sa teraz dejú vo Rwande". | "Šmolkovia." | "Vaša televízia ukazuje naše dediny a tvrdí, že sú vaše." //// Zaujímavé komentáre : Rex Mundi, Malarkey, kiddo, Marius, Jossie, Hal_Moore, Trellíno, gr8 escape, Ruut, Isherwood ()

SkupaCorba

Ničija zemlja pre mňa splna všetko co by dobrý film mal mat. Humor, jednoduchý ale vinikajúci príbeh ako aj skvele herecké podania Djurica a Bitorajaca. Skvelý film ktorý ukazuje Srbský a Bosenský pohlaď na celý konflikt. Nezabudnuteľná scéna o tom kto začal vojnu. Pre mňa najlepší film z Balkánu, a to je čo povedať. 101% ()

Shitonit

No. A to je právě ten moment, kouzlo nečekaného, řekl bych.. Toto jsem si šlehnul pouze ze zoufalství, páč jsem neměl sílu přemýšlet, a několik předchozích filmů mě udyndalo natolik, že jsem se chtěl oběsit. No tak jsem se vrhnul po hlavě do Země nikoho, a nelituji, páč to jest poněkud komorně natočené veledílo, pojednávající jednak o neschopnosti domluvit se.. ať již na úrovni geniálních armád, potažmo unprofóru, a druhak neschopnost domluvit se mezi dvěma válčícíma stranama, a konečně neschopnost domluvit se mezi dvouma týpkama, mluvícíma navíc jedním jazykem. (nemyslím tím, že by k vyjadřování používali jeden jazyk..jako tu placku v puse, ale jazyk jakožto řeč..). celkově super film, se super koncem, se super dějem, a bez jediinýho kousku pochybnosti, tomuto dílku, daruji krev. Teda pět hvězd. ()

Arccos

Velice dobre, doporucuji vsem. Originalni a vyborne napsany scenar o zname nezname valce. Smutna vypoved o "politicky korektnim" reseni konfliktu v podani OSN. ()

pepino

Příběh odehrávající se během srbsko-bosenské války je vlastně ukázkou toho jak je válka nesmyslná. V jednom zákopu se při neuvěřitelně absurní situaci setkají vojáci 2 různých stran. Nejdřiv bosenský voják a jeho raněný kamarád se srbským mladíkem, taktéž vojákem. Ocitnou se v dosti nezáviděníhodné situaci. Na "pomoc" jim přijíždějí zástupci třetí strany- členové UNPROFOR jednotek. Jejich zásah je však tak zmatený a nesmyslný, že je jasné proč jsem dal slovo pomoc ironicky do uvozovek. Nebudu prozrazovat jak vše doapdne, jen musím všemi deseti doporučit. ()

Mes-siah

Tento film ma trošku sklamal. U mňa to ma film za 3*, ale to preto lebo film to bol sice krásny, ale čakal som omnoho hlbší príbeh. Tak ako to v Europe chodí, film ma zanechať hlboku brázdu v duši. Ono však nic. Film bol mierne naivný, hlavne s novinármi. Neverím tomu, že vojak má rád novinára. Tomu proste neverím. Hlavne vo vojne, s ktorou nemajú nič spoločné (hovorím o UNIFOR - to su tý čo sa robia, že robia, ale nič nerobia) Film odporúčam hlavne skusenejšim filmovým divákom. ()

RobbieM@N

Mírně nadhodnocený film, podává humorně-tragický pohled na "nesmyslnou" válku, často přechází až do absurdity, např. hádka o to, kdo začal válku měla nadmíru vypovídající charakter, výkony herců jsou velice uvěřitelné, ale je to spíš taková 90 minutová sonda do zabsurdizovaného života pár vojáků. PS: Co se filmu podařilo vykreslit perfektně byla naprosto směšná úloha jak mírových vojsk tak i novinářů. ()

monty.cl

Tohle jsem viděl poprvé na fesťáku v Litoměřicích a byl to nášup. Ze začátku se to tváří trochu jako Kusturica, je to docela vtipný, na válečnej film, takovej fajn černej humor, ale to finále...fakt drsný!!! 90% ()

MDesign

Dobrý snímok, avšak výrazne mi tam chýba nejaký zvukový doprovod. Filmy, v ktorých 98 minút počúvam v pozadí len cvrčky, ma viac uspia ako zaujmú. ()

V.N.

Příběh tak absurdní až reálný, vracející se k velkému a důležitému tématu války na Balkáně, podpořený účastí dnes již legendárních Šmoulů. Vy co čekáte velkolepou válečnou akci, hoďte voko radši na něco jinýho. ()

B.Jay

Nesmyslnost války, impotence OSN, pseudo objektivita médií...malý film, malé země, ale s obrovským dopadem do nás všech...z řemeslné stránky věci se nejedná z daleka o dokonalé dílo, ale v příběhu s krutou nálepkou reality všechny chyby vyletí do luftu, doslova. ()

Olafsson

Tragikomický příběh který na malém prostoru a v krátkém čase nádherně zobrazuje absurdní podstatu konfliktu včetně směšné úlohy UNPROFOR.. ()

dzberry

Pocity z filmu dost podobné těm, které člověk občas zažije ráno po obskurním degustátorském večírku, na kterém spořádáte vše, co vám do huby přijde – feferonkovo-šlehačkovo-burčákový výbuch... Geniální směs tragikomiky, neuvěřitelností, dialogů, hlášek („nepokoje ve Rwandě!“), ironie, trefné kritiky a.....a vůbec hromady dalších zaminovaných témat... ()

Guran

Dlouho jsem čekal na povedený evropský válečný film a dočkal jsem se. Země nikoho je jeden z nejlepších evropských filmů, lepší je už jen Pád třetí říše. Nejprve musím pochválit režii. Je vidět, že Danis Tanović zná Jugoslavský konflikt velice dobře a aby ne, když je Bosenské národnosti. Co se mi na filmu ale líbilo nejvíc je propracovaný scénář a vynikající dějová zápletka, kde se z nepřátelských vojáků v jednom zákopu stávají na chvilku přátelé. Vynikající ná,ět samozřejmě doprovází sympatičtí Jugoslavští herci a válečné efekty, které ale už jsou slabší stránkou filmu. Proto dopředu upozorňuji, že snímek nemůžete vizuelně srovnávat s americkým Ryanem, nebo Černým jestřábem. Přece jenom ti Američané stále vládnou světové kinematografii. Stejně těch válečných scén tu není tolik a je vidět né moc veliký finanční rozpočet celého snímku. Už i kvůli tomu, že v celém filmu neuslyšíte hudbu, která by film oživila, či doprovázela různé scény, což si myslím, že je škoda. Co mi trochu utkvělo v hlavě bylo rozhodnutí vojáků OSN vydat se sami do nepřátelských vřad a pomoc našim hrdinům v zákopu. Účel byl samozřejmě dobrý a Georges Siatidis mi přirostl k srdci, ale přišlo mi to nereálné. Opravdu si nemyslím, že si v reálu jedna vojenské četa dovolila sama od sebe opustit svou základnu a bez rozkazu odjet na území nepřítele, ale budiž, přijal jsem to. Ve filmu je sice minimum akce, ale výborné dialogy a dějové zvraty vás připoutaj ke křeslu a budete mít chuť Tanovićovo dílo pochválit, jako já. Sečteno a podtrženo. Film není americký, obsahuje minimum akce s průměrnými válečnými efekty, ale děj, zápletka, dialogy, herci, výprava a filmový štáb v čele s Tanovićem natočili pěknou podívanou a na to, že to natočili Bosenci musím snímek pochválit. Takže ještě jednou dobrá práce! ()

iz67

Poměrně zdařilé podobenství o válce v Bosně a Hercegovině. Má to jedinou chybu, že podobenství je tak zdařilé, že film ničím nepřekvapí. ()

Frix

Přiznám se, že na Zemi Nikoho jsem šel bez jakýchkoliv znalosti o ni a o nějakém vyhraném Oscarovi jsem netušil už vůbec nic. O to více mě tento perfektní snímek příjemně překvapil, daří se mu ideálně skloubit satiru, drama a humor. Spojence budu hledat asi stěží, ale tento snímek si onoho Oscara skutečně zaslouží více než Amélie. ()

Jenda1

Absurdita války, navíc občanské je zde jednoznačně doložená. Působení vojáků OSN je na nic, to je zde taky slušně vykreslený, stejně jako např. v dokumentu Poslední spravedlivý. Je to vtripnej film, ale zděluje fakt tragický věci, na mě zapůsobil, ale obávám se, že běžnému divákovi film zůstane v paměti pouze jako černá komedie a to je škoda, proto chybí pátá hvězda. ()