Země nikoho

• Bosna a Hercegovina Ničija zemlja (více)

Satirický příběh dvou vojáků z nepřátelských táborů se odehrává uprostřed války v Bosně v roce 1993. Bosenský voják Čiki a jeho těžce zraněný druh se octnou se srbským vojákem Ninem v zákopu mezi nepřátelskými liniemi na území nazývaném země nikoho. Padají urážky a výčitky, zdá se, že hádka o to, který národ rozpoutal kruh násilí, nikdy neskončí. Situace žádá řešení. Mohlo by být na dosah ruky: jednotky UNIFOR jsou nablízku a francouzský seržant Marchand se vší silou snaží pomoci. Jenomže není jednoduché obejít předpisy o chování sil pověřených dozorem nad pořádkem. Velitelé nařizují za žádnou cenu se nevměšovat. Zástupci médií trpělivě sledují vývoj patové situace, a zatímco jim jde o událost, Čikimu a Ninovi jde o život. "Srbští, chorvatští a bosenští hrdinové filmu mluví ve skutečnosti stejným jazykem. Jedni mu říkají srbština, druzí chorvatština, třetí bosenština, ale ve skutečnosti si všichni navzájem rozumějí," říká Danis Tanović. (MFF Karlovy Vary)

wydesenej

Film zaujme především svou originalitou, která se skrývá ve velice netradičním pohledu na válku. Místa s nádechem černého humoru střídají dramatické scény boje o život a to dodává filmu jedinečnou atmosféru. Film se také zajímavě dotýká role médií ve válce. ()

jack_scott

Vynikající žánrový mix, který své ocenění získal vskutku zaslouženě. Jiný takový totiž prakticky není, a snímek ode mně získává body i za svou originalitu. ***** a 90% ()

sunjata

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film je pro mě dokladem toho, že oscary se mnohdy udělují spíše za angažovanost. Tahle tragikomedie, sklouzávající chvílemi nemístně do parodie, mě nedokázala prostě vtáhnout do děje. Symbolika filmu je pro situaci v rozvrácené Jugoslávii příznačná, nikomu se nestraní (respektive ti špatní/trapní jsou UNPROFOR a Brusel), ale herci i řada situací mi přijdou nějaké jalové. ()

Beda

Film, který asi nejlépe vystihuje tragédii balkánských válek. Od věčného obviňování všech zúčastněných stran, kdo je viníkem toho všeho, přes naprostou neschopnost modrých přileb podniknout jakýkoliv účinný krok, až po účelovou mediální interpretaci a hledání senzací. To vše v tomto případě zabalené do tragikomického příběhu několika málo lidí, kteří marně hledají cestu ze "země nikoho". ()

CrazymanM

Zajímavý tragikomický snímek,který ukazuje nesmyslnost a hrůzy války,i když spíše veselejším stylem.Trochu mi to připomnělo ruské Svérázy,i když se to samozřejmě nedá porovnávat. ()

ANTI-frog

Válka. Válka stále trvá. Lidi se nepřestanou škubat, ´sou už takoví. Pak se hádaj´, kdo to začal, všichni to hážou na toho druhého. Každý vidí jen to své utrpení a ty druhé automaticky jako nepřátele. Nenávidí. Každý si najde ten svůj důvod. „On mě postřelil; on mě chtěl zabít mou vlastní kudlou;“ Každý si najde svůj důvod, vždycky. Tak to pořád pokračuje. Nejhorší je, že lidé, co to jen sledují pak dojdou s kamerama a vydělávaj´ na nich prachy a hrajou si přitom na soucitný andělíčky a oni by byli resp. jsou úplně stejní (já ale neříkám, že špatní). Oni pak bojujou, až ani neví za co a proč, ale ty automatické důvody se jim v hlavě stále zjevují a nenávist přeroste do takových rozměrů, že zabíjení náhle dostane nový “smysl“. Nechápu, proč se ten chlápek na té mině, když už viděl, že mu už nehodlají pomoct, prostě neodvalil?! On už stejně neměl co ztratit a aspoň by dal co proto těm pitomým novinářům a dalším. Vidíte, takhle to nikdy neskončí. Ale on se stejně ´dycky najde někdo, kdo s tím bude pokračovat. Jednou se všichni pozabíjíme a bude klid. ()

marivet

Asi jsem divná a stále se mě něco nelíbí, ale opět nechápu těch hvězd a opěvujete toto dílo až do nebe! Příběh o dvou kamarádech co jeden schodou okolností musí ležet na mině a všude přítomní zlí vojáci mírových sil, tedy jejich kápo. Příběh o ničem, žádný náboj ani poenta snad na ten konec, kdy na nosítkách odnášejí deku místo ubožáka s minou.Špatný film,vááááááážně. ()

Belerofon

Krásný film o tom, jak je válečný konflikt absurdní záležitost a jak byli modré přilby častokrát zbytečnou pomocí, jazyková bariéra v komunikaci je výborná a defakto celá scéna s granátem absurdně krutá... ()

lehkoživka

Geniální film o válce ze tří různých pohledů: vojáků, novinářů a válečného "managementu". Neuvěřitelně trefné, výstižné, silné i tragikomické v nejlepším slova smyslu. Neváhám dát 100 %. ()

Mullholand

překvapivě civilně a vtipně zvládnuté válečné drama s mrazivým koncem, který připomene, že on vlastně byl docela mrazivý i zbytek ()

Laci

Originálny príbeh, aký som vo vojnovom filme nečakal. Veľmi dobre je tu ukázaná nezmyselnosť vojny, pričom sa tvorcovia neprikláňajú k žiadnej strane (veď obe strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, kto vlastne vojnu začal). Pekne vidieť aj postup OSN, ktorej je nakoniec život vojáka ľahostajný... Chýba hudba, ktorá by dotvorila už tak dosť napínavú atmosféru, no v každom prípade nemôžem inak, ako 5* (už len pre ten krutý koniec). ()

punco

Tak musím povedať že takýto parádny film som od toho nečakal. Prvú polku som sa parkrát aj z chuti zasmial a v druhej mi neraz slza do oka nabehla, krasne vyvážená satira a dráma v jednom na pozadí veľmi dobre známemu konfliktu. Prostredie bolo tiež krásne, aj typológia postáv podla národností. Veľký zážitok !! ()

Desmi

Tenhle film je jedna velká nuda, kterou jen zřídkakdy pročísne lehký humor. Ten je však servírován takovým způsobem, že si ho nakonec ani nevychutnáte. Proč se s tímhle někdo točí je pro mě stejná záhada jako to přestřelené hodnocení... ()

Saxos

Málokdy se stane, že DVD, na jehož obalu je uvedeno DVD HIT s cenou 49,-Kč, prodávané za 10,-Kč, obsahuje slušný film. O válce v Bosně, Srbsku toho moc natočeno nebylo. Nikomu se do toho nechce. Genocida, nenávist, bratro-otco vražedná válka. Nevidím nic komického, válka je vždycky jen tragická. ()

Kozlowski8

Představení Srbsko-Bosenské války z pohledu dvou bosenských a jednoho srbského vojáka, uvízlých společně v zákopu v neutrální zóně. Černohumorně až satiricky pojaté dílo, jehož zvolení neanglicky mluveným filmem roku nevnímám jinak, než jako tendenční záležitost. Kromě zřejmé základní myšlenky neměl snímek žádnou zvláštní hodnotu a úroveň, co se herectví a filmařského řemesla vůbec, týče. 60%. ()