Země nikoho

• Bosna a Hercegovina Ničija zemlja (více)

Satirický příběh dvou vojáků z nepřátelských táborů se odehrává uprostřed války v Bosně v roce 1993. Bosenský voják Čiki a jeho těžce zraněný druh se octnou se srbským vojákem Ninem v zákopu mezi nepřátelskými liniemi na území nazývaném země nikoho. Padají urážky a výčitky, zdá se, že hádka o to, který národ rozpoutal kruh násilí, nikdy neskončí. Situace žádá řešení. Mohlo by být na dosah ruky: jednotky UNIFOR jsou nablízku a francouzský seržant Marchand se vší silou snaží pomoci. Jenomže není jednoduché obejít předpisy o chování sil pověřených dozorem nad pořádkem. Velitelé nařizují za žádnou cenu se nevměšovat. Zástupci médií trpělivě sledují vývoj patové situace, a zatímco jim jde o událost, Čikimu a Ninovi jde o život. "Srbští, chorvatští a bosenští hrdinové filmu mluví ve skutečnosti stejným jazykem. Jedni mu říkají srbština, druzí chorvatština, třetí bosenština, ale ve skutečnosti si všichni navzájem rozumějí," říká Danis Tanović. (MFF Karlovy Vary)

jojo-Jozin

Takřka celý film se odehrává na několika čtverečných metrech bez přemíry speciálních efektů. Když jseš nepříteli tak blízko, že mu vidíš do očí a cítíš jeho dech, tak se ukazuje absurdita toho všeho. ()

Arequipa

Jako komedie mi to rozhodně nepřipadalo, spíše válečná satira. Skvěle nasnímaná zápletka je šokující a pro mě dost těžko vydýchatelná, i proto že je předvídatelná... Nemohl jsem uvěřit, že to opravdu udělali! ()

Perr

Skvělá tragikomedie o válce na Balkáně a o účásti jednotek UNPROFOR v ní, k úplné dokonalosti tomu chybí jen místy rychlejší tempo. ()

kwaicheng

Dávám plný počet bodů, protože na takovéhle věci by se nemělo zapomínat. Naopak, měly by být dnes a denně připomínány, abychom se jednoho dne neprobudili a nezjistili, že jsme opět v tom samém průseru. Mino a Čiki, jedno neřešitelné?? dilema, voják na mině... během filmu jsem se trochu začal nudit, ale závěrečný záběr mi nejspíš zůstane v paměti dlouho. Opravdu síla. Rubali se tam až by jeden zvracel a nejhorší bylo, že všichni ostatní jenom přihlíželi. OSN se nálepky organizace na baterky nejspíš už nezbaví. ()

bakeero

Válka je jen pokračováním politiky. Ve svém důsledku jí tedy musí zákonitě sloužit. A je jedno na čí straně stojíte - i nečinnost je svým způsobem volba. ()

Pepper_x

Země nikoho je nesmírně zajímavej snímek, kde se brilantně střídaj prvky komedie a tragickýho dramatu. Výborně je zachycená absurdnost války, kdy nikdo neví, proč se tam vlastně řežou. Hyenismus médií je smutně pravdivej. OSN jako bezbranná organizace, která skomíra na vlastnim byrokratickym aparátu a v důsledku je platná jak hadovi boty...to jsou hlavní důvody, proč jde pro mě osobně o nejlepší film zobrazující válku. Není nutný, aby ve válečnym filmu byly zobrazený půl hodinový scény, kde zemřou stovky lidí, aby si člověk dokázal představit její nesmyslnost. Po poslední scéně si zkuste odpovědět na otázku: Kdo začal tu válku? Na odpovědi ale stejně vůbec nesejde... ()

Mitisko odpad!

Veľmi amatérsky udělaný snímek, totálně předvídatelný a celé mi to přišlo nudní a amatérský, dokonce na poprvé jsem u toho zaspal tak jsem tomu ještě jednou dal šanci, pomyslel jsem si: "vždyť takové hodnotní nemůže mít zlej film" ale co čert nechtěl se naplnilo fakticky mi to příde jako kravina. A to že se snaží zobrazit tú zbytečnost války a té špinavosti kolem vždyť to je "normální" a nič z toho mně vůbec nepřekvapilo... Ještě jednou NUDA NUDA NUDA radši si zahrajte piškvorky ()

Acrobat

Toho zomierajúceho nikto nevyspovedal a tak idúc okolo neho, zahral som sa na zostupujúceho spasiteľa, a preto mi pošepol, že vo vojne jednoducho niet víťaza. Absolútne z akejkoľvek strany to vezme, nik nevyhráva, lebo ľudstvo prehráva. Bojujeme, aby sme dosiahli mier. Mier ako posolstvo Olympijských hier? Nikdy si nie sú kraijny tak bližšie, než vo vojne. Srbská snímka naznačuje v beznádejných paralelách ódy na tragédiu života a následne na jeho komédiu. Ó, násilná Božská komédia. Ja som to nezačal, to on.... ()

Henry Morgan

Podivně natočeno! Aspoň myslím. V kontextu a v důsledku návštěvy Sarajeva jsem tam moc nerozpoznal tu komediální linku. Jinak teda doufám, že ti herci v hlavních rolích sami sebe nepovažují za herce, neboť jinak bych musel hodnocení poněkud více promyslet. Tedy - bylo to odfláklý, jak je na balkáně patrné v mnoha podobách. Ale taky to bylo nevšední a zapamatovatelné.Takže si myslím, že snaha o reflexi doby se moc nepovedla, ale film t byl dobrý, měl myšlenku, jen prostě chybí kumšt, který je bližší západním tvůrcům. ()

netWoor

Fajnové, byť s komedií to nemá nic společného. I když je pravda, že nejvíc se smějeme tragédiím druhých. Film mi trochu sráží herci-neherci a přílišná plochost toho všeho. Dalo se z toho vymačkat víc a proto to na plný 4 hvězdy nemá ... ()

junxi91

Země nikoho je oblast mezi protějšími zákopy, které patří znepřáteleným stranám, tudíž jakmile se v ní ocitnete, začnou na Vás pálit z obou stran. A to se stalo také v tomto filmu, který je situován do války v Bosně. Zde byly nasazeny také "mírové sbory OSN", sestávající z neschopných modrých helem, které nesmějí do ničeho zasahovat. V současnosti na Ukrajině na ně nenarazíte. Do země nikoho se dostanou dva srbští vojáci, z nichž ten nadřízený ukáže tomu podřízenému jménem Nino nastražení skákavé miny pod domněle mrtvého bosenského vojáka. Celé to sleduje Bosňák Čiky z bunkru, pak si jej ti dva všimnou a Čiky zastřelí nadřízeného. Zůstane pouze jemu podřízený voják Nino, kterého Čiky pouze postřelil. Po krátké hádce o tom, kdo tu válku začal (samozřejmě Srbové), se ukáže, že zdánlivě mrtvý bosenský voják Cera je ve skutečnosti jen raněný. Nemůže se však ani pohnout, protože by pod ním mina okamžitě vybouchla. A navíc se mu chce srát...velice nepříjemné. Čiky a Nino pošlou zprávu nedaleké jednotce UNPROFORU, které velí francouzský seržant Merchant. Ten i přes nesouhlas velení vyrazí se třemi muži v OT do země nikoho. Chce po velení pyrotechnika, ale ti mu nechtějí vyhovět, protože jejich úkolem je pouze střežit humanitární konvoje. Naštěstí si je odchytne šikovná anglická reportérka a vše se dostává do televize, a vznikne tím mediální tlak na vrchní velení OSN. A tak na místo toho pyrotechnika pošlou, protože nemohou přece vypadat jako úplní břídilové! Čiki a Nino se začnou opět hádat, jelikož Nino chce odejít s jednotkami OSN, za což jej Nino postřelí. Navíc pyrotechnik zjišťuje, že skákavou minu nelze zneškodnit. A co dělat teď, když máte zákop plný novinářů, modré helmy si neví rady a Čiky s Ninem se chtějí navzájem zabít? No, to se dozvíte v tomto filmu, který je sice charakterizován jako komedie, ale ten konec mi teda moc komický nepřišel. A pokud nabídnete Balkánci obvaz, tak Vás s ním pošle do prdele, i když mu krvácí ruka. To je hlavní poučení tohoto filmu. ()

Mocoft

Že jsou jednotky OSN na houby,všichni dávno víme. Ale vidět to "naživo" je dost tvrdé. A nezapomeňme, Balkán není tak daleko! ()

awokado

výborný film zachycující v sobě mnohé absurdity války na Balkáně,ale hlavně nemohoucnost jednotek UN něco vyřešit. Také trefně ukazuje senzacichtivost novinářů.Na druhou stranu právě pod jejích mediálním tlakem se velitelé UN rozhodli situaci řešit. Myslím, že nám tento snímek ukazuje to, co by si lidé měli rychle uvědomit - myslet srdcem a přestat zahajovat zkurveně zbytečný války neboť... Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. John Fitzgerald Kennedy ()

winstonik

Snaha presvedčiť o tom, že vojna nikdy nič nevyrieši, je síce dojemná, ale zavádzajúca. Táto vojna, tá totiž vyriešila veľkú časť sporov na Balkáne. Dalo sa jej však vyhnúť? Dalo sa zabrániť rozpútaniu všetkých tých svinstiev, ktoré vzišli aj zo samotného dopytu národov? Žiaľ, film sa príčinám vojny s katastrofálnymi dôsledkami vôbec nevenuje, v porovnaní s "Pred dažďom" naozaj nemá čo povedať. Takto je to, žiaľ, "len" veľmi vydarená satira na úlohu jednotiek UN v konflikte. Nie je to na Oscara dosť málo? ()

sigi2

Slovo ktoré asi najviac charakterizuje tento film je - presný. Presné zobrazenie nezmyselnosti vojny, predstaviteľov znepriatelených strán, i nepochopiteľného postoja európskych mocností a názoru američanov naň. Veľmi presný a vzhľadom na vzniknutú situáciu nevyhnuteľný záver. Po technickej stránke snímok nie dokonalý, ale s veľkým historickým presahom. Presný. ()

MRPitivier

Snímek je bohatý na kontrast a zároveň podobenství dvou znepřátelených stran, jako v každé válce! Černý humor v počátcích filmu vystihuje zbytečnost bojů, této války, války jiných... Úloha mírových jednotek je dána do pravé roviny a přiznejme si, nejsou to jenom jednotky Spojených národů, které mají takovýhle přístup k dění na frontě mezi nepřátelskými liniemi! Silný příběh, velice! Skvěle podán, zahrán... Výjimečnost spočívá v přímosti, a jak nám bez jakýkoliv vedlejších a nepotřebných emocí režisér ukázal odlišnou tvář války! Oceňuji i zvraty ve filmu okolo vlastnictví pušky a následných dialogů, kdo způsobil X nezpůsobil válku! A gradující otevřený konec si vychutnáte! No otevřený, všichni asi víme, jak to dopadlo! ()

stan87

Za vkusným sarkasmem se skrývá drsná realita lidí (lidových milicí, jednotek OSN a dalších) v době zuřícího konfliktu na Balkánu. Hrozné je závěrečné konstatování neschopnosti (především omezené možnosti) mírových jednotek UNIFOR, ve kterých se jakákoliv snaha trestá... ()