Země nikoho

• Bosna a Hercegovina Ničija zemlja (více)

Satirický příběh dvou vojáků z nepřátelských táborů se odehrává uprostřed války v Bosně v roce 1993. Bosenský voják Čiki a jeho těžce zraněný druh se octnou se srbským vojákem Ninem v zákopu mezi nepřátelskými liniemi na území nazývaném země nikoho. Padají urážky a výčitky, zdá se, že hádka o to, který národ rozpoutal kruh násilí, nikdy neskončí. Situace žádá řešení. Mohlo by být na dosah ruky: jednotky UNIFOR jsou nablízku a francouzský seržant Marchand se vší silou snaží pomoci. Jenomže není jednoduché obejít předpisy o chování sil pověřených dozorem nad pořádkem. Velitelé nařizují za žádnou cenu se nevměšovat. Zástupci médií trpělivě sledují vývoj patové situace, a zatímco jim jde o událost, Čikimu a Ninovi jde o život. "Srbští, chorvatští a bosenští hrdinové filmu mluví ve skutečnosti stejným jazykem. Jedni mu říkají srbština, druzí chorvatština, třetí bosenština, ale ve skutečnosti si všichni navzájem rozumějí," říká Danis Tanović. (MFF Karlovy Vary)

-ETIENNE-

veľmi dobrý film. "hovorí sa, že pyrotechnik urobí v živote len dve chyby. dve?... ako to myslíš? no prvá je tá, že si to povolanie vôbec vyberie." ()

mopy

Výborná ukázka nesmyslnosti války. Skvělý námět, reálný podklad, výborně natočeno. Doporučuji na shlédnutí ()

BGH

Tohle neni komedie... tohle je vyborny, ale strasne tragicky film. Nezasmal sem se ani jednou, zato clovek porad musi premyslet o lidske podstate, soucasnem svete, nasem euroamerickem alibismu... nechapu, jak tohle nekdo muze nazvat "oddechovkou" (komentar Pohrobek) ()

shyanar

Vtipné, smutné, nečekané, naléhavé, a dost děsivé, když si člověk uvědomí, že to není ani daleko, ani dávno, co se tenhle příběh odehrál… ()

3logix

Skutocne velmi zaujimavo natoceny film... na jednej strane ma clovek pocit, ze pozera komediu a na strane druhej je v pozadi dokonale vykreslena nezmyselnost bratskej vojny na balkane a tiez bezmocnost a zmatocnost konania vojsk UN...Rozhodne stoji za pozretie ()

Polda99

Těžko se píše komentář k takovému filmu, navíc většina podstatného už tady zazněla. Zem nikoho je vynikající nestranný film ukazující absurditu války. Přesto si nemůžu odpustit poznámku, že kdyby se příběh věnoval namísto zobrazení zbytečnosti francouzských vojsk a hlouposti zahraničních novinářů spíše vztahu dvou nepřátelských vojáků, asi bych film ocenil pěti hvězdičkami. V každém případě Zem nikoho přináší velmi silný zážitek... minimálně ve Vás vyvolá vztek nad chováním a "nicneděláním" přihlížejících. ()

Kaloon

Nedávné dějiny nenáročnou formou. Skvělý příběh z Jugoslávského konfliktu, nesmyslnost války dovedená ad absurdum. To vše vystihuje tento snímek. Náhoda svede nepřátelské vojaky tak blízko, jak to jen jde a nedává jim možnost úniku. Konfrontace názorů vede k filozofické debatě o původu války a viníka označuje ten, kdo momentálně drží prst na spoušti. Přitom hrozí kamarádům smrt a "ten špatný" prostě není k nalezení. Zásahy zvenční představují západní síly, které se snaží pomoci. Ne vždy ovšem pracují ku prospěchu postižených válkou. Satira o politikaření a zejména o blízkosti a současné odlišnosti balkánských národů. Po stránce filmařské oceňuji herecké výkony a výstižné dialogy. ()

Evziiik

Tenhle film jsem, stejně jako mnohé další, zhlédla v rámci školních filmových projekcí a upřímně, většinu z nich jsem opravdu protrpěla. Asi na ty filmy "vyššího levelu" nemám buňky. Ale Země nikoho mě opravdu bavila. Ač v takovém prostředí a takové situaci, byla vidět nadsázka, humor a neskutečná přirozenost postav. Nesmyslnost války, nesmyslnost rozhodnutí "těch nahoře", které pěšáci ani v nejmenším nezajímají a jak lehce mohou manipulovat lidé lidmi. Lidská hrdost silně hraničila s hloupostí, tak jak tomu bývá a konečná scéna tomu všemu dodala korunu. Kdyby to byl fantasy film, určitě bych se zasmála. Ale tohle bohužel není jen snůška výmyslů. ()

cyglos

Na malém prostoru, drobné, ale zároveň velké drama. Tragikomedie, kterou vymyslí jen život. Myslím si, že takových je ve všech válkách plno. Nic v dialozích nekulhalo, nikdo nepřehrával. Děj uměl vtáhnout. Ukázka toho, jak je vše nesmyslné, a jak tam, kde končil zdravý rozum nastupila politika a diplomacie, která stejně nic nevyřešila. Osobně si myslím, že tohle by naplnilo sál akorát filmového klubu. Škoda, protože navodit důvod o věci přemýšlet je cestou, a to se v konzumu nikomu moc nechce. ()

gazosh

Válečný film pojatý trochu jiným stylem, než na kterej jsme zvyklý od amerických kolegů. Nestranným pohledem na věc ukazuje nemohoucnost všech zúčastněných a zbytečnost týhle války, kterou vlastně nikdo nechtěl. Bosňák a Srb uvíznou ranění ve stejném zákopu, který se nachází uprostřed mezi dvěma základnami znepřátelených stran. Proto se tam také nikdo neodváží vejít a pánové tam tak musí spolu nějak vydržet. Oba se navzájem nenávidí, zároveň jsou však celou tou válkou unavení, což je tak nějak sbližuje. Sílu na to, aby někdo někoho zabil nemají a tak už to místy i vypadá, že se snad budou i kamarádit. Do toho je tam ještě třetí voják, který raněný leží na nevybuchnuté mině a aby nevybouchnul, nemůže se pohnout. UNIFOR se dozvídají o dané situaci a jako obvykle se velení rozhodne pro diplomatické řešení nic nedělat. Naštěstí se objeví francouzský voják, který proti nařízení vyjíždí prozkoumat situaci a snaží se všemi silami pomoct. Nakonec s pomocí médií dokáže rozjet záchrannou akci, která se pod očima novinářů mění v absurdní představení pod názvem Modré přilby. ()

dragon'88

Videl som to asi tretikrat, prvykrat velke prekvapko kedysi v noci na STV2 a mozem si to dat kazdych 10 rokov. Keby som mal vybrat jeden najlepsi 5* film, ktory je hodnotny a vazny, tak to bude asi tento. ()

andy60

Srbský a bosenský voják se setkají v jednom zákopu. K tomu ještě jeden voják, ležící na mině, takže se namůže ani pohnout. Film, který se snaží pohlédnout na balkánský konflikt s humorem, někdy dost černým. ()

stuj

Velmi dobré. Trochu konverzačka v zákopech. A jestli je to má být i trochu komedie (což mě během sledování ani nenapadlo), tak tedy hodně drsná satira. ()