Hrdina

Rozpočet historického válečného velkofilmu HERO několikrát překročil prostředky vložené do oscarového filmu TYGR A DRAK. Režisérem filmu je dvojnásobný laureát Zlatého Medvěda a ceny BAFTA, třikrát nominovaného na Zlatou Palmu Zhang Yimou. Hereckými hvězdami jsou Ziyi Zhang (která zazářila v již zmiňovaném filmu Tygr a drak) a Jet Li (Romeo musí zemřít). Děj se odehrává před 2000 lety za vlády dynastie Qin a vypráví příběh hrdinného válečníka a ochránce krále, před kterým stojí obrovský úkol - sjednotit Čínu a krále tak učinit Imperátorem. Producenti při natáčení spolupracovali s čínskou armádou a tak mohly vzniknout jedny z nejefektnějších scén dějin historického válečného filmu. Tvůrci zvedli laťku pořádně vysoko. (oficiální text distributora)

kusper

Geniální námět a velkolepé bitevní scény, kam se hrabe pán prstenů, tolik šípů by nebe nad Thermopily nejen zastínila, ale rovnou zničilo. ()

Martrix

Dějiny žádné země nejsou přijímány bez rozporů a téměř žádná historická postava není viděna černobíle. Tudíž je mi úplně jedno, jestli byl sjednotitel Číny despotický maniak, nebo moudrý tatíček lidu. Hrdinu vnímám spíše jako příběh z dob, kdy ještě žil duch starodávných etických kodexů. Bojové scény nejsou samoúčelné rubačky, ale choreograficky nádherně zvládnutý výrazový prostředek, podobně jako tanec. Rozdělení příběhu do tří verzí, odlišených barevným odstínem, nás celou dobu ponechává na vážkách, jak to vlastně bylo. Vše je podkresleno úchvatnými smyčci, herci hrají jako o život, příběh má smysl a dialogy jsou vedeny tak, že neobsahují žádná zbytečná slova. Celým filmem se jako černá nit táhne předurčenost. Všechny postavy mají své místo, svůj úkol, který je nadřazen jejich osobním potřebám. Že to zní povědomě propagandisticky? Víte co? Mě to u Hrdiny nevadí. Těch důležitých myšlenek je tam tolik, že celkové vyznění nepokazí ani nějaký ten rudý virus. ()

Andre3000

Kdepak Tygr a Drak, Hero je tím pravým filmem. Naprosto neotřelý, vitální a záživný. Plný myšlenek, zvratů a krásných soubojů. Už dlouho sem nebyl tak překvapen jinakostí s kterou lze natočit film. ()

emo

Ó, jak je tvůj meč rychlý. Ó, jak je ten film trapný... Pre mňa je táto pseudopoetická zlátanina trvalým zdrojom pobavenia. S kamošmi už máme na túto tému kopec insider-jokes... ()

Šimpy

S hodnocením jsem dlouho váhal, neb jsem se neubránil srovnávání s tygrem a drakem. Pak bych musel dát tři hvězdičky, Tygr je nepřekonatelný a tohle působilo jako slabý odvar. Ale pak jsem na to kouknul bez vzpomínání na Anga Leeho a tenhle filmek má taky něco do sebe. ()

Deverant

Vizuálně opravdu nádherné, natočené jistě překrásně, ale ideologicky velmi pochybné. Tedy: pro západního diváka, který je uvyklý přikládat individuu a individualitě nezpochybnitelné hodnoty, které čnějí nad jakýmkoli společenstvím (ne náhodou se v evropské humanistické tradice neustále objevuje onen známý výrok že "kdyby jen jediný člověk měl nespravedlivě trpět třeba pro celé lidstvo, pak ono nestojí za to"). Proto se možná nejedná ani tak o konkrétní úlitbu čínskému režimu, ale o artikulaci obecnějšího paradigmuta vztahu části a celku (nezmiňoval to snad v souvislosti s Asií už Montesquieue?), která nemůže západnímu divákovi nepřinášet jisté nepohodlí, od kterého může naštěstí utéct právě do formální a výtvárné stránky. Kvůli této neporovnatelnosti (okcident-orient) mi připadá zbytečné vést polemiku s ideologickou stránkou filmu z hlediska západního myšlení, ale přijdu mi vhodné vzít si na pomoc o čtyři roky novější snímek Muk gong, kde se ideologie a politika neukrývá za tak (opravdu velmi) krásný vizuál, ale stává se hlavním tématem filmu (viz můj komentář k němu). A právě ve srovnání s "myslícím" a kriticky reflexivně vystavěným Soubojem stratégů působí Ying xiong jako jednoznačná apologie etatismu a imperialismu, protože společenství, ona Gemeinschaft, tak důležitá pro Muk gong, se v Hrdinovi vůbec nevyskytuje. Na scéně je jen panovník, který svou pozicí hlásá "etat est moi", nejsem jen tyran, já jsem sama říše, beze mne jí není. Ale apologie je to krásně udělaná. ()

mortak

I ten nejpropracovanější vizuál pořebuje myšlenku a ta tady chybí. Jistě, vychovává se tu k totalitnímu režimu (utrpení jednotlivce není nic proti možnému utrpení zástupů), jenže v západních zemích zatím nikoho nenapadlo zfilmovat Platónovu Ústavu s podobným myšlenkovým vyzněním. Nabízí se srovnání s filmem Černý jestřáb sestřelen (Amíci se k problému staví přesně opačně - No man behind!), jenže ten pomocí podobně promakaného vizuálu rekonstruoval skutečnou akci, zatímco Zhang nám servíruje baletní představení, ve kterém nás jednotlivé scény mohou uchvátit komiksovou pohádkovostí, ale bohužel se nespojují do výrazného celku. Vata mezi nimi pak odpuzuje svou patetičností. ()

campix

Esteticky a technicky naprosto vybroušená záležitost, které prostě asi díky kulturní bariéře nedokáži plně ocenit. Kdo čekal něco jiného než klasicky asijské ujeté souboje, kde je gravitace na obtíž je hlupák. Já si Hrdinu užil, ale pět hvězd s čistým svědomým nemohu dát. Rozhodně stojí za to vidět. ()

WolfR

Čert vem, že v Číně asi tehdy měli jiné fyzikální zákony, ale tohle je úžasný film. Sice zde hravě vítězí forma nad obsahem, obvšem to mi nemůže tenhle nádherný a epický audiovizuální zážitek zkazit. Čest choreografům a Jetu Li, 4 hvězdy. ()

majo25

Keď človek čaká megasúboje medzi takými akčnými legendami ako sú Jet Li a Donnie Jen a po pár minútach v úvode je hneď aj po nich. A ja som tu chcel básniť, o koľko je Donnie Jen lepší herec vo všetkých aspoktoch oproti Li-ovi. Miesto toho sa tu skrýva podivná hra o pomste, ktorá by sama o sebe bola ešte fajn, pokiaľ by sa do neho nezaplietalo romantické žužu dvoch nezaujímavých a pre dej iba málo podstatných postáv, ktoré ma nudilo. Divák by sa mohol tešiť aspoń na súboje s prepracovanou choreografiou a majestátnymi akčnými scénami, ale oni do toho musia vtesnať tie svoje bizardné wuxia prvky. A je ich také množstvo, že sa mi ich nepodarilo všetky spapkať - okrem "tradičných" leteckých dní a všemožných výbrtiek tvorcovia okopírovali aj Ježišovu chôdzu po vode, či skôr beh. Napriek pompéznemu vizuálu mi počas filmu zostávali rozpačité dojmy. Čerešničkou na tejto čínskej torte je, že sa to chce tváriť ako historično. ()

otík

Velkolepý epos o sjednocování Číny natočený skvělou kamerou, nádhernými až dech beroucími triky a s nádhernou hudbou a přírodními scenériemi. Krásný, i když určitě ne lehký film. ()

okkac

Mám rád kung-fu filmy, ale wuxia filmům jsem nikdy nepřišel na chuť. To lítání prostě nepřekousnu. Přesto je Hrdina vizuálně velmi zajímavý. Každý úhel pohledu je vyprávěn v odlišných barvách a souboj v padajícím listí je nádherný, ale jak jsem řekl: to lítaní zkrátka ne. ()

DarkDemon

Opravdu nechápu jak můžete tyto „vizuální orgie“ posuzovat stejnou optikou jako tuctovou mlátičku. Tady se lze jen kochat. A hlavně ten konec ... ()

Josh Brolin od Matky boží

30.11.2008

Jet Li láme rekordy

Jet Li láme rekordy

28.11.2007

Kromě končetin svých protivníků, samozřejmě ;-). Možná vám po jeho průměrných filmech natočených v Americe a několika lehce nadprůměrných v produkci Luca Bessona přijde, že Jet už má dny své největší… (více)