Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

rt12

Taťka stihl vyměnit zajatce a ještě koupit marmeládu. Skutečný příběh lidského Donovana stojí za to, ale film měl pro mě jen pár světlých okamžiků + Toma s Markem.To bylo na 142 minut málo. ()

Maq

Film mě nezaujal ničím. Příběh by byl tisíckrát zajímavější, kdyby byl vyprávěn ze sovětské pozice. Alespoň pro mne. Ale to by Spielbergovi diváci asi nestrávili. --- A pokud by to natočili Rusové? To by taky asi nebylo ono. U Rusů je rozdíl mezi tím co si o sobě myslí, a tím jací skutečně jsou, tak obrovský, že pravdu o sobě řeknou jen bezděky, zpravidla na pozadí nějaké slátaniny. ()

PogoJoe

Natočeno výborně, zahráno výborně, ovšem co naplat, když příběh je naprosto předvídatelný a nepříliš zajímavý a chladný až odtažitý... ()

major.warren

Spielberg se vrací na plno. Bez Johna Williamse, ale s Markem Rylancem a Tomem Hanksem ve studeném Berlíně. Most špionů je film roku. Krásná a naprosto dokonalá filmařina, kterou Spielberg jednoduše umí! Sice už mě poslední dobou neohromuje tolik jako dříve, ale stále je to on a Mostem špionů se vrátil na plné čáře. Už Lincoln mi naznačoval, že se Spielberg vrací do starých kolejí svého vyprávění, ale pořád to nebylo ono. Most špionů se mi ale líbil se vším všudy. Příběh jednoho ruského špiona a jednoho amerického právníka vám ukáže jak důležité je právo a spravedlnost. Naprosto brilantní scénář napsali bratři Coenovi a Matt Charman, a zachycují v něm skvělý vyprávěcí oblouk, rozdělený do příběhu Hankse a Rylance, a z druhé strany příběh amerického pilota, jenž je Sověty zajat. Scénář je řemeslně výtečný, nechybí napětí, cit, ani příjemný humor, a skvěle pracuje s osudy postav. Divák vidí, jak je pro Hankse coby právníka těžké zastupovat Rylance jako špiona, zvláště když má svou vlastní rodinu a vlastní právnickou kariéru. Tenké pouto mezi dvěma aktéry ale diváka zkrátka chytne. Nenápadně se spolu dorozumívají až přerostou ani ne tak v přátele, jako spíše v muže, co si dokáží věřit. Technicky je Most špionů výborný. Janusz Kaminski se postaral o vynikající kameru. Trochu víc mě však překvapila hudba. Není časté aby ji ke Spielbergově filmu nedělal John Williams, ale ten dělal zrovna Star Wars: Síla se probouzí, a prý měl i zdravotní potíže. Zde ho nahradil Thomas Newman a hudba byla opravdu krásná. Newman přesně vystihl atmosféru a závěrečná Homecoming diváka dojme. Co se týče herců, tak řeknu jen dvě slova - Byli vynikající. Tom Hanks byl fantastický a Mark Rylance v roli špiona Rudolfa Abela byl nejlepší ze všech na plné čáře, a dokonce Hankse možná i zastínil, ovšem herecká dvojice spolu šla úchvatně. Oscar pro sympatického Rylance byl právoplatný:-). Amy Ryan byla též velmi dobrá a Alan Alda také. Moc se mi líbila scénografie a kostýmy. Nejlepší scéna je dle mě závěrečná výměna. Nikdy nezapomenu hlášku Marka Rylance: "A pomůže to něčemu?" Naprosto skvělé, všechno do jednoho. Podle mě jeden z nejlepších filmů roku 2015. Spielberg je prostě vynikající. Chvíli se mi přestal líbit, protože poté, co natočil vynikající film Mnichov, začal točit filmy, které nebyli nic moc. Ale od Lincolna se všechno zase vrací do starých kolejí. Nejlepší hodnocení. 85%. Jeden Oscar za vedlejšího herce. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. ()

dawe04

Spielbergův velkolepý návrat? Nemyslím si. Spielberg nikam neodešel. Indiana Jones okay, žádný zázrak a Lincoln byl u nás přijat jako zívárna (ale Spielberg nemůže za to, že v Čechách o Abrahamovi víme leda to, že byl americkým prezidentem zastřelený v divadle, který si občas odskočil ulovit pár upírů). Ale na rozdíl od senilnícího Scotta, je Most špionů standardně výborný Spielberg. Skvěle odvyprávěný, zahraný, dostatečně pate a patrio - tický. Nic víc. V kontextu dnešní Evropy navíc alarmující - zejména v paralele o Berlínské zdi... Na každém člověku záleží. ()

dom156

Klobouk dolů, film má možná pomalejší rozjezd, ale jinak mu není opravdu co vytknout. Také spojení dle mého názoru nejlepšího herce (Hanks) a jednoho z nejlepších režisérů (Spielberg), je už o sobě na papíře velmi silné. Zde se přeneslo z papíru do reality tedy na filmové plátno. Dějová linka je po půli filmu lehce předvídatelná, ale to vůbec filmu neubírá. Co více psát... Tenhle film se mi sakra líbil a doufám že tito dva pánové brzy zas natočí další mistrovský počin. ()

JohnMiller

Konečne!!! Konečne som sa dočkal dokonalého filmu od Stevena Spielberga od doby Saving Private Ryan (1998). Hoci medzi týmto obdobím nakrútil veľa zaujímavých filmov ako The Terminal (2004), War of the Worlds (2005), The Adventures of Tintin (2011) žiadny z nich ma nepresvedčil tak, ako tento. V hlavnej úlohe sa nám predstavuje Oscarový Tom Hanks ako právnik veľmi nepríjemného klienta. Samotný trestne stíhaný nieje ako človek nepríjemný, avšak spoločnosť sa naňho pozerá ako na najväčšiu hrozbu dopredu odsúdenú na elektrické kreslo. Nachádzame sa päťdesiatych rokoch, kedy medzi USA a Sovietskym Zväzom zúri studená vojna. Američanom sa podarí odhaliť Sovietskeho špióna a ako diablovho advokáta mu pridelia Toma Hanksa. Tomu sa podarí znížiť trest smrti na 30 rokov. Ibaže spoločnosti sa to samozrejme nepáči a jemu a jeho rodine to dajú patrične pocítiť. Toto je však iba jedna maličká časť filmu. Na druhej strane, V sovietskom zväze zase zostrelia experimentálne špionážne lietadlo Američanom. Na nešťastie pilot prežije a tak z neho chcú vytĺcť všetko čo vie. Dostáva sa do rúk Rusom a ich psychicky krutým vypočúvacím metódam. Sú znázornené neuveriteľne presvedčivo. Nie sú také Hollywoodsko agresívne plné falošných emócií, skôr veľmi realisticky znázornené. Velitelia sa snažia o to, aby si väzeň vsugeroval to, že im oni vlastne chcú pomôcť a sú ich jediná záchrana a priatelia. Medzi USA a ZSSR dôjde k rozhodnutiu, že týchto dvoch špiónov si vymenia pri novo postavenom Berlínskom múry,samozrejme tajne bez médií. Tak sa Tom Hanks vydáva do Socialistického Nemecka aby všetko zariadil. Zničené Nemecko po 2. sv vojne, hrozný socialistický systém ktorý hádže pod nohy vždy prekážky, všade panujúci strach a chudoba sú ďalšie silné aspekty tejto snímky. Inteligentný scenár, skvelé herecké obsadenie, autentickosť prostredia a dokonalo zachytené rozdieli medzi východom a západom robia z tejto snímky skvost. ()

Mr.Pumpkin

Za posledních 10 let mě žádný ze Spielbergových filmů příliš nezaujal a na jeho filmy jsem se v posledních letech díval spíš ze zvyku, než že bych čekal, že mě některý z nich dostane. Mostu špiónů se to ale povedlo. Po řemeslné stránce je film naprosto perfektní a příběh je vyprávěn jednoduše (ale promyšleně!), přímočaře a hlavně nesmírně poutavě i bez nějakých dramatických zvratů nebo srdeční tep zrychlujících scén. Dneska už se takhle filmy moc netočí a v tomhle případě mi ten staromilský Spielbergův rukopis nesmírně sednul. Tom Hanks hraje svůj kvalitní standard a Mark Rylance je výborný. Spokojenost veliká. 90% ()

Lucjen

Spielberg je samozrejme zaručená kvalita, Most špiónov vyzerá krásne, má dobré dialógy, hlavu a pätu a v neposlednom rade T. Hanksa, ktorý je pre postavy typu Jamesa Donovana doslova stvorený. Väčšinu času mi chýbala silnejšia atmosféra, vzhľadom na tému a žáner aj nejaké napätie. Až príliš pohodovo sa mi na to pozeralo. No posledné minúty na moste zdatne dobiehajú zameškané a sú vrcholom filmu. ()

salalala

Poctivá a dokonale vysoustružená podívaná, kterých se dnes už moc netočí a je možná příznačné, že ji stvořil zrovna Spielberg, který podobné filmy umí. Od začátku na diváka dýchne dobová atmosféra, která okamžitě přenese někam do padesátých let, kdy strach a paranoia zachvátily obě světové velmoci. Kaminského kamera je místy naprosto nádherná, hudba potřebně patetická a Spielberg všechno vypráví hodně pomalu a detailně, aby nevynechal žádnou drobnost. Film vlastně rozděluje na dvě poloviny - v té první jde o decentní soudní drama, v té druhé pak o špionské drama. Obě jsou plné dialogů, které mají svůj smysl a obě jsou zajímavé jiným způsobem. V té první exceluje především minimalisticky geniální Mark Rylance, jenž si krade každou chvilku, v níž se objeví a svou postavu dělá opravdu nadmíru sympatickou. V té druhé pak excelují Spielberg a Hanks, kteří jsou jistí a stačí, že se spoléhají na svou zkušenost. Největší škoda ale je, že Spielberg nikdy nedokáže strhnout, protože film je rozehrán tak, že je vesměs jasné, jak dopadne, takže tu chybí jakékoli překvapení nebo jen trošku strhující a emočně silnější moment a vzhledem k častému americkému patosu, pomalému tempu a delší stopáži se někdy může zdát snímek zdlouhavý. Otázkou ale je, zda Spielberg vůbec strhnout chtěl a neměl za cíl "jen" odvyprávět důležitý příběh. Každopádně velká kvalita a výborná dobovka. 80% ()

Ediebalboa

Budoucí klasika. Od Mnichova nenatočil Spielberg nic, co by tak upoutalo, zamrazilo, ale především bavilo. Bratry Coeny je znát ve filmu na každém rohu. Tom Hanks stále hrát charakterní hrdiny umí jako nikdo jiný, to samé Alan Alda a když je někde poslední dobou potřeba německého herce, tak Sebastian Koch je také vždy sázka na jistotu. Koho si bude ale člověk pamatovat po filmu nejvíc je Mark Rylance. Roli rozvážného sovětského špiona ztvárnil bravurně. Skvělou práci odvedl hudebně i Newman. Pokud by měl nahradit do budoucna Williamse u Spielbergových filmů natrvalo, zlobil by se podle mne jen málokdo. ()

kajas

Dokonalá oslava amerických hodnot s přesně zvolenými herci (Hankse nejde nemilovat), precizní režií, výpravou, hudbou. Vážně jsem měla dojem, že ani nesleduji film, ale že ten spletitý příběh prostě prožívám s jeho hrdiny. Taky mě potěšila přítomnost pánů Kocha a Aldy (až mě píchlo u srdce, jak Hawkeye zestárnul). Jenže druhý den po projekci jsem si nemohla vybavit jedinou scénu, která by mi utkvěla v paměti. Té dokonalosti bylo asi až moc. "Would it help?" každopádně aspiruje na hlášku roku. ()

vegetol.mp

Inteligentní a vyvážený politický thriller, který se nesnaží dělat z rusů stupidní idioty a jednou z nejsympatičtějších postav je tu ruský špión. Tahle nestrannost vynikne především ve srovnání s např. žánrově vzdáleně podobným Ondříčkovým Ve stínu. Zatímco češi ve svojí stupidní připosranosti a omezenosti natočili primitivní antikomunistickou agitku, Spielberg a jeho autoři jsou zcela evidentně o něco rafinovanější a především netrpí debilním mindrákem, "že to těm Rusákům musí zase natřít". Dějiny nebyly černobílé a američani to na rozdíl od čechů pochopili. ()

Vědma

Prostě Spielberg. Možná, že prostě chce jenom hrát divákovi na city, ale taky možná že chce říct, že vždycky a v sebehorší době je možné se chovat lidsky a správně, že vždycky záleží nejvíc na obyčejných lidech. Podbízivé? Možná, ale člověk si aspoň uvědomí, jak absurdní a strašné věci se už v historii staly, přestože jsou zaobaleny do líbivé a lehce Coenovsky cynicky humorné mlhy amerického patosu. Ke konci jsem si i chtěla poplakat, ale řekla jsem si - pomůže to? ()

Dont

Po několika letech konečně zase Spielberg, který se mi fakt líbil. Už jsem v to ani nedoufal. ;-) Most špiónů je řemeslně velmi dobře zvládnutý film, umně kombinuje napětí, humor i patos. Těží také z dobře napsaného scénáře. V neposlední řadě se před kamerou sešla slušná herecká partička, takže jsou všechny role zajímavě obsazeny. Mark Rylance by si za svůj výkon zasloužil nějakou tu cenu. ()

Aleee89

Kdybych ten film měla hodnotit objektivně, čtyři hvězdy dám. Ale protože jsou filmová hodnocení subjektivní záležitostí, dám jen tři. Mně osobně totiž příliš dlouho trvalo, než jsem se do snímku ponořila, než mě zaujal, dívala jsem se na něj na třetí pokus. V tomto případě, byť má film nesporné kvality, mi nepomohlo ani to, že tu hrál Hanks, ani to, že se snímek inspiroval skutečností... ()

Foma

Ač to Spielberg spojuje s propagandou "úžasnýho" americkýho systému, tak přece jenom zachycuje humánnost a naději v člověka, který jsou naštěstí nesystémový. On ale Spielberg myslí tu propagandu vážně, věří tomu, což je správný. Je přece dobrý ve věcech nacházet to dobrý :-). To je takovej absolutní rým. ()

Martpod

Spielberg a Hanks jsou dvojice, který se nedá odolat. 140 minut konverzačního atmosférovkovýho dramatu jim žeru i s navijákem. Jen houšť! ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015