Plukovnice britské armády Katherine Powell (držitelka Ceny Akademie® Helen Mirren) velí mezinárodní misi s cílem zajmout v Keni nebezpečné teroristy. Když však zjistí, že teroristé plánují sebevražedný útok, účel mise se rázem změní ze „zajmout" na „zabít". Na místo jsou povoláni američtí piloti s drony, ale ve chvíli, kdy se na bitevním poli objeví devítiletá dívka, se u pilota Steva Wattse (Aaron Paul, Perníkový táta) dostaví krize svědomí, která má za následek mezinárodní roztržku. (Magic Box)

Necrotongue

Zajímavě pojatý protiteroristický film, zřejmě je tak jiný proto, že je britský. Helen Mirren se své postavy zmocnila dokonale, jak jsem u ní zvyklý, stejně tak byli výborní i Alan Rickman a Jeremy Northham a příběh samotný mě opravdu bavil. Přehazování politické zodpovědnosti mezi ministry bylo natočeno tak dobře, že jsem si chvíli myslel,že se děj odehrává u nás. Naprosto nejlepší na celém filmu byla absence hektolitrů patosu, které by na mě byly vykydány,pokud by šlo o film v americké produkci. ()

luka4615

Eye in the Sky má skvělý námět, který ovšem v samotném zpracování zcela pokulhává za představami tvůrců. Většina stopáže je vyplněna bezduchým politickým "žvatláním", které mě v kombinaci s podivným soundtrackem uspávalo. Povedených scén je zde totiž až trestuhodně málo. Rovněž zamrzí nevyužitý potenciál postavy premiéra Iana Glena, jehož známe ze seriálu Game of Thrones. Avšak navzdory tomuto všemu se přeci jen jedná o unikátní snímek - je to totiž jeden z posledních filmů Alana "Snapea" Rickmana. „Never tell a soldier that he does not know the cost of war.“ ()

Morholt

Film se sice snažíé položit otázku, co je to přiměřená ztráta či přiměřené riziko a do určité míry se snaží i trochu citově vydírat, což umocňuje fakt, že holčička, o kterou tady jde, nepatří k fanatické rodině. Ale to tady na mě nefungovalo. Spíš jsem se soustředil na politické čachry, které se odehrávaly prakticky od začátku, kdy většině přítomných nešlo o to zničit teroristy, kteří by mohli napáchat mnohem větší škody, ale o reakci veřejnosti na případné civilní oběti. To mi přišlo naprosto přesné. Tím ale nechci říct, že zodpovědní lidé jsou v podobných situacích bez citu a že film nemůže odrážet realitu. Nicméně pak se člověk musí ptát, kolik podobných útoků odpískali jen proto, aby oběti na životech byly po sebevražedných útocích mnohem vyšší. Herecky naprosto dokonalé a Helen Mirren ve své roli ještě dokonalejší. Alan Rickman pak dal své symbolické sbohem větou "Nikdy neříkejte vojákovi, že nezná cenu války." a i kdyby za celou dobu řekl jen tohle, znovu by ukázal, jaká je ho škoda. 90% ()

Coleator

Silný divácký zážitek: skvěle obsazený snímek, který přibližuje válku proti terorismu zase z jiného úhlu pohledu... Momentů, kdy budete s napětím sledovat, co se právě odehrává, je zde několik a film vás nenechá klidným ani po závěrečných titulcích... Škoda, že Alan Rickman už další filmy nenatočí - rozloučení se stříbrným plátnem v takovém stylu si ale určitě zaslouží... ()

mm13

To poskakovanie okolo rozhodnutia vybombardovať cieľ aj s civilnými obeťami vrátane dievčatka predávajúceho chlieb bolo síce odôvodnené tým, že sa jednalo o spriatelenú krajinu, nie Afganistan alebo iné legalizované ciele na dronové besnenie bez ohľadu na počet obetí bez rozdielu veku či pohlavia, aj tak som tomu ale nijako extra neveril. Keby si tam aspoň niekto zo zúčastnených zanadával "To sme ich kurva museli objaviť tu?! Máme ich zacielených v Líbyi, tak toľko netancujeme...". To sa žiaľ nestane. Výsledok je teda niekde medzi odpadom! a "z nejakého dôvodu pozornosti hodným filmom", ale keďže sa tu podozrivo veľa ľudí rozplýva, jednu hviezdu uberám. ()

Lacike

Netradicny film, ktory pojednava o dvoch aspektoch. Prvy je moralny o cene vedlajsich strat pri utoku na teroristov. V tomto smere sam nemam jasny nazor a som rad, ze o takychto veciach nikdy nebudem rozhodovat. Rozhodne by ale ludia, ktory o tom rozhoduju mali mat dopredu pripravene nejake pravidla, kedy akciu schvalia a kedy nie, aby o nej nemuseli rozhodovat v poslednej chvili a tym ohrozovali celu akciu. Druhy aspekt je samotny system, kedy ma ruku na spusti dronu neskuseny clovek s pochybnostami. Ked uz sa ti hore nejak rozhodnu, tak by pochybnosti novacika nemali byt prekazkou. Na filme najviac ocenujem, ze tam nebol nejaky sialenec, ktory by sa snazil jednat na vlastnu päst. Vysledkom je rozhodne zaujimavy film, ktory vas donuti zamysliet sa nad tematikou a zaujat nejaky postoj. 6/10. ()

malylada

Tak tohle je neskutečné špionážní válečné drama a pecka, která dokáže strhnout bez skoro jediného výstřelu a akce. Perfektní herci, skvěle napsané postavy, dialogy a scénář nemá chybu. Ve filmu se jedná o likvidaci teroristů, kteří jsou sledování v budově a akce si jedná rychle řešení. Do celé zápletky jsou zainteresované politické špičky, pozorovatelé, armádní činitelé, agenti a piloti Dronů. Ti všichni musí učinit rozhodnutí, když v průběhu akce nastávají nečekané situace a všechny postavy řeší dilema, jak najít shodu. Po dramatické stránce je film vyloženě kule rvoucí, nenechá vydechnout a a je napínavý i v místech, kde by to člověk nečekal. Je to ukázka, jak válka může na každého dopadat z jiného úhlu pohledu a člověk vlastně neví, ke komu se přiklonit, neboť jednání všech dotyčných chápe. Gavin Hood po Enderově hře odvedl další perfektní práci.......9/10 ()

JohnCZ

Skvělý film, který připomíná to nejlepší ze 4. série Homelandu a rozvíjí to do celovečerního filmu. Neskutečně napínavý thriller zobrazující momentálně velmi aktuální problematiku ve velmi přesně režii a s parádními hereckými výkony a bez výraznějšího patosu. Ten se nakonec taky objeví, ale v ne tak obvious formě, byť osobně bych ocenil ještě větší odtažitost a menší zpracovávání diváka ohledně toho, co si má myslet (samozřejmě trochu US/GB na ruku). Ale i tak parádní válečný film, napínavý jako kšandy od začátku až do konce. ()

MartinezZ

To jako vážně? Vážně si autoři chtějí hrát na citovou vydíračku při kosení afrických mohamedánů a čekají, že jim tenhle nesmysl s ochranou holčičky někdo bude žrát? Ten závěr už byl navíc až příliš uměle slzopudný. Tohle se nepovedlo, ani trochu. 1,5* --- To už dokonce byl značně lepší i ten Ethan Hawkeův Good Kill, kde alespoň ten příběh morálně deptaného pilota dronu byl o mnoho lépe vystavěn. Tohle byla jen jeho značně nedopečená kopie. ()

agentmiky

Gavin Hood mě již překvapil výbornými X- Meny, a tak mě zajímalo, jak se popasuje s filmem z válečného prostředí. Myslím si, že se mu to podařilo na jedničku. Už herecké obsazení je nadmíru kvalitní, Helen Mirren s Alanem Rickmanem předvádějí brilantní výkony. Aaron Paul si sice střihl vedlejší roli, ale ukázal, že oplývá hereckými kvalitami. Je sice pravda, že fanoušek akčních momentů a přestřelek se zde takových chvílí moc nedočká, ale o tom tento film není. Film poukazuje na politická rozhodnutí, která se ve válce neustále provádějí. I kvůli tomu byl film velice zajímavý, neboť snímků o daném tématu moc není. Za mě dávám 80% ()

kaylin

Kdyby to nebylo tak dlouhé, ale bylo to zkráceno v podstatě jen na finále, poslední půl hodinu, tak by to bylo super, bylo by to intenzívní, ale takhle se to poselství ztrácí v nánosu pořádného balastu, který je takový nijaký. Líbilo se mi však, že se tvůrci odhodlali k drsnějšímu závěru a ne nějakém u americkému happy endu. ()

slunicko2

Britská ironie ve své vrcholné formě. 1) Spoiler. Celá obrovská mašinerie sledování a zásahu, zahrnující britské, americké a keňské jednotky, somálské dobrovolníky a nejrůznější světové vrcholné politiky se zastaví kvůli holčičce prodávající chléb, která se náhodou vyskytuje na místě úderu. Nechci působit cynicky, ale absurdita celé věci je vskutku hodná britské jízlivosti._____ 2) Spoiler. Komu tedy v tomto nevěrohodném filmu jde o tu holčičku? Možná jen americký střelec, který má odpálit dálkovou střelu, si nechce umazat ruce resp. svědomí. Co čekal pilot dronu, když se dal na tuto dráhu? Že všichni kolem budou mít ruce od krve, jenom on zůstane čistý?_____ 3) Spoiler. Ale ono vůbec nejde o svědomí. Poslankyně, protestující proti použití dronu, ministr zahraničí i ministr bůhvíčeho, přítomný na jednání, ti všichni se obávají o svou budoucnost. Nějaké dítě je jim naprosto u prdele, ale ne tak jejich vlastní kariéra. Co tomu zásahu řeknou lidi? Ať to schválí ti nahoře. Přehazují horký brambor jeden na druhého. Alespoň Američané jsou zobrazeni přímočaře a jasně, i když nikoli sympatičtěji._____ 4) Spoiler. Zpočátku jsem sledoval tuctový film tak za dvě hvězdičky. Jak se ovšem charakter díla proměňoval a z běžného zásahu se stala přehlídka falešných politiků neochotných nést odpovědnost za své činy, kvalita filmu náhle stoupla._____ 5) Spoiler. Realistický konec trochu ubral na výpovědní hodnotě snímku. Více bych ocenil, kdyby mezitím teroristé uprchli a uskutečněný zásah měl jenom zbytečné civilní oběti. Pak by se hledal viník a nejspíš i našel - velitelka zásahu či pilot dronu jsou nabíledni._____ 6) Spoiler. Ale tvůrci nakonec přece jen zvolili konformní pointu, která nikoho neurazí a všechny víceméně potěší. Tedy až na ty mrtvé._____ 7) Zajímavý koment: nascendi****, stret*._____ 8) Komenty vtipnější než film sám: verbal*****, Jezinka.Jezinka*****, resp8533**. ()

italka63

Tohle snad zamává s každým. Děti a válka, fanatici, politici, konflikty. Byznys, který se vplížil a zneužil bídu. Ten mizerný pocit mne neopustí ještě dlouho, výborně natočené a obsazené. ()

scroochy

O dost lepší než Niccolův Good Kill. Sice is myslím, že takhle nerozhodné a komplikované situace jako ve filmu nejspíš v reálu téměř nikdy nenastávají a pohybujeme se skoro až v teoretické rovině, ale i tak je dobré o nich takhle přemýšlet a nahlížet ze všech možných stran. Rozhodnutí není snadné a na argumentech každé strany něco je. Připomíná mi to teoretické debaty o samořídících autech, kde se řeší, jak má software morálně rozhodnout o tom, jestli je lepší přejet čtyři mrzáky, nebo jednu těhotnou ženu – zkrátka zajímavé myšlenkové cvičení, které nemá s praktickou realitou nic společného. ()

PP66

Podobně jako dánský Boj i britské Oči na obloze přibližují dilema moderní války - civilní oběti. Tentokrát jde o válku špionážní a ještě umocněnou stisknutím tlačítka z velké dálky. Klidně se rozbíhající film vrcholí v několika zvratových scénách. ()

Miseet

Oko v oblacích mě opravdu dostalo a hodně dlouho jsem na tímhle filmem přemýšlela. Suprové špiónské drama z vojenského prostředí o tématu o kterém se moc nemluví. Nicméně není to film, který by mi uvízl v paměti. Už teď trochu pátrám po detailech. ()

johny89

Aneb jak to vypadá, když se válčí s byrokracií, pacifistkou, politikou a lidmi, co nejsou schopni udělat zodpovědné rozhodnutí, za které ponesou vlastní zodpovědnost. Moc zajímavě zpracovaný film. ()

M.i.k.e

překvapivě dobrý a hutný film,který ukazuje válku tak trochu z jiného úhlu.Ta volba zda obětovat jeden život (navíc dítěte) a tím teoreticky zachránit desítky dalších životů musí být v reálu krutá a víc než těžká (jakkoliv reálném světě to takhle těžko funguje a nedá se úplně věřit že by se řešili podobná dilemata)...sám nevím jak se k tomu postavit...jako otec je to celkem jasné,ale...na minimálním prostoru,s relativně minimem herců ve výsledku mnohem působivější,než leckerý válečný "akčňák"...70% ()

Lischai

Příjemné překvapení z filmotéky Student Agency. Film popisuje jednu uspěchanou vojenskou operaci s dronem Predátor, kdy na začátku nadechnete a na konci vydechnete, na víc není čas. Je tam velká dávka vojáků a rozkazů a telefonování, trocha morálního rozhodování a málo nudných věcí a patosu. Takže jeeej, super film. ()

Aljak

Nuž, niekedy žiaľ treba niečo obetovať a minimalizovať straty. Aj keď je to v podstate krutá hra s osudom nevinných ľudí, ale čo je lepšie? Ohroziť život jedného náhodne okoloidúceho človeka, alebo riskovať masaker desiatok nevinných obetí? To je hotová morálna dilema, do ktorej je zamotaný celý tento film. Po obsahovej stránke veľmi dobré, ale miestami sa to až zbytočne naťahovalo a tamtie vyvolávačky pomaly celému vládnemu kabinetu, to bol fakt des. Ešteže sa tam tí teroristi tak dlho motkali a promenádovali, inak by bolo po akcii... ()

Zemřel Alan Rickman

Zemřel Alan Rickman

14.01.2016

Drony na velkém plátně

Drony na velkém plátně

18.03.2015

Když vyděláte s 50 odstíny šedi půl miliardy dolarů, jak ty peníze nejlépe utratit? Přece za remake akčního béčka z roku 1983! Takhle nějak přemýšlí producent Dana Brunetti (Social Network, Kapitán… (více)