Perfektní den

• Španělsko Un día perfecto (více)

První obětí všech válečných konfliktů bývá zdravý rozum. A přesně to se stalo i skupince humanitárních pracovníků z mezinárodní organizace Aid Across Borders, která pomáhá ve válečné zóně kdesi na Balkáně. Sophie (Mélanie Thierry) je v partě nováčkem a chce spasit svět. Mambrú (Benicio Del Toro) už všechno viděl a chce domů. Káťa (Olga Kurylenko) kdysi chtěla získat Mambrúa a tlumočník Damir (Fedja Stukan) chce, aby válka už konečně skončila. „B" (Tim Robbins) ani neví, co vlastně chce. Teď mají na krku jednu z posledních studní uprostřed hor, která je zdrojem vody pro několik vesnic a právě teď v ní plave mrtvola, kterou tam někdo neznámý hodil. Vytáhnout tělo a vyčistit studnu je zdánlivě jednoduchý úkol, ale pro naše humanitární hrdiny se postupně stává neřešitelným úkolem s několika rébusy. Počínaje marným sháněním pevného provazu přes bloudění horskými cestami, na kterých leží zaminované krávy, až po nesmyslné příkazy od velitelů mírových vojsk OSN. Při řešení úkolů tak občas musí sáhnout k netradičním nebo rovnou šíleným řešením. Zároveň nesmí zapomínat, že jsou na území, kterým se prohnala válka a ta se může zase kdykoliv probudit. Prostě je to jen další Perfektní den z mnoha. (Cinemart)

Ampi

Konec války nemusí ihned znamenat mír a klid. U občanských válek to plátí asi dvojnásob a dlouho trvá než se rány zacelí.  Bosna a Hercegovina taková byla a možná i trochu i je. Pro humanitárních pracovníky z mezinárodní organizace Aid Across Borders je sisyfovská práce jak dostat jednoho umrlce ze studny v tento čas a v tomto místě. Přes veškerou snahu je někdy problém mezinárodních organizací velmi složitá. Někdy je ovšem těmto organizacím i tlumočit.  Herecké obsazení je dobře zvoleno a hraje dobře ve filmu se silným tématem a dobře natočenému. Temné pohlazení na konci písní Where Have All the Flowers Gone zpívanou Marlene Dietrich má jemné světlé paprsky naděje lepších dnů než je tento perfektní. ()

Fiftis

So serióznosťou zobrazovania vojny na Balkáne sa stretávame sporadicky. Oveľa väčší dôraz kladie neznými scenárista a režisér Aranoa na obtiažne používanie zdravého rozumu. Občas detinsky ladené dialógy, trošku zdĺhavé napredovanie a lacno prepieraný románik sa podpisujú pod ideovo mierne nesúrodý príbeh. S postupom minutáže už divák tuší, že nesleduje žiaden historicky pevne ukotvený masterpiece proti vojnovým zverstvám. A Perfect Day bez citového vydierania vypovedá o čistej remeselníčine, kde sa pohnuté miestne osudy miesia s tými záchranárskymi v odvážnom absurdnom humore. Španieli vyprodukovali priemernú satirickú frašku, pričom sa nebáli umiestniť ju do vážneho, vojnou zdevastovaného prostredia. S chápavou láskavosťou hlavných postáv, ale s ich nevyhnutným nadhľadom a účelne vypestovaným humorom. Obsadením hviezd ako Del Toro, Robbins a hlavne Kurylenko sa ojedinelé absurdné posolstvo Perfektného dňa snáď dokáže predrať do masovejšieho povedomia. ()

Big Bear

,,Zajímá mne, jestli tu vůbec něco dáte do pořádku! '' ...Koukám, že Španělé opravdu umí a hlavně umí točit filmy o Balkáně devadesátých let a válce tam. Vzpomeňme skvělých Guerreros (2002) ! Perfektní den je filmem o práci humanitárních pracovníků kdesi na Balkáně po bosensko-srbském konfliktu. Na rozdíl od současných sluníček, která boří ploty a radí nelegálním ekonomickým migrantům kudy proniknout do zemí EU, tyhle pracovníky respektuji. Dělají svou práci v terénu, v místě konfliktů, často za válečného stavu. Vyzbrojeni jen odhodláním a nadšením pomáhat s vědomím, že rodinu mít nikdy nebudou, protože oni si zvolili mít rodinu všude tam, kde je potřebují... Ačkoliv film je výrazně komediální a to hlavně díky skvělým dialogům, trochu vás z něj i mrazí a padá na vás beznaděj. Nakonec si řeknete, proč tam ty lidi nenechají si to vyřešit mezi sebou? UN (Spojené nic - United Nothing :-))) !!! ) stejně jsou vždy bez mandátu zasahovat a k čemu tam jsou když jen dokumentují masakry a objevují masové hroby? Absurditu války promíchanou černým šibeničním humorem otrlých členů Aid Across Borders ještě zhusta dohušťuje přítomnost UN a jejích vojenských regulí a lpění na dodržování úmluv. Z jedné mrtvoly ve studni odkud lidé berou vodu a kterou je třeba rychle vytáhnout se tak odvine celkem dobrodružný příběh plný absurdit a vypilovaných inteligentních dialogů. A popravdě u večerní rozpravy Del Torra a Robinse o oběti a nutnosti přefiknout Káťu jsem se nasmál jak už dlouho u žádné čistokrevné komedie! Film je vlastně road movie a já se opravdu kochal při leteckých záběrech na jedoucí bílé teréňáky hornatou krajinou s valícími se oblaky prachu za auty.... Film mi připomněl Zemi nikoho (2001), která byla stejně absurdní a přitom velmi reálná. Super je i soundtrack, který byl sice namíchán ze samých známých hitů, ale tak vkusně, že i když ty písně znáte slovo od slova do filmu vám zapadnou jako by byly z něj... Marlene mě se svou písní (byť ji znám) ,,Where have all the flowers gone....'' opravdu dostala. Dávám za 5 krav. * * * * * ()

Omnibus

"Člověk člověku vlkem, soused vražedným monstrem." Nelidská zvěrstva, etnické čistky, popravy zajatců, masové hroby. To vše v 90. letech v Evropě... Která od druhé světové války půl století žila v míru a naivním přesvědčení, že takové hrůzy se již nikdy nebudou opakovat. Občanská válka v Jugoslávii znovu otevřela brány pekla (stejně jako nyní Putin, očividně reinkarnace Hitlera). Un día perfecto však neukazuje PROČ, ale jen realitu všedního (zbytečného) humanitárního dne, s pár jako šrapnel ostrými střípky. Podminované krávy, na věky zaminované sousedské vztahy, chlapcův míč v garáži, kde někdo oběsil jeho rodiče, ale on o tom ještě neví. Benicio Del Toro už není zapálený revolucionář "Che", jen tichý pozorovatel zešílevších dějin, řešící už jen otázku kolik koňských sil (či sil úředních šimlů) má motor obrněného transportéru modrých přileb. Frustrace tváří v tvář místním lidem "To vy cizinci jste sem přinesli válku", s rukama od krve "Provaz potřebný k vyčištění studny neprodáme, potřebujeme ho na věšení." Balkán nikoli Kusturicův, mile svérázný, ale ten skutečný, náboženskou nesnášenlivostí prolezlý a v (místními lidmi schválně vhozenou mrtvolou) kontaminované studni utopený. ()

Anderton

Antimilitaristická konverzačka so superhviezdnym obsadením. Čiže i keď sa jedná o malý španielsky film, má právo na okupáciu tunajších kín. Je to miestami veľmi vtipné, o humor sa stará najmä Robbins, miestami drsné, pretože sme na území vo vojne, ale nedochádza tu v podstate k žiadnemu poriadnemu konfliktu s druhou, alebo aspoň "našou" stranou. K spokojnosti mi teda chýbala nejaká silná scéna, podobná tej z Troch kráľov, kde Wahlbergovi lejú naftu do hrdla. P.S.: Kurylenko je najkrajšia žena planéty aj v ohoze z 90. rokov. ()

DwayneJohnson

Patra různorodých lidí, kdesi na humanitární misi. Dvě krásky, jeden, co to má všechno totálně v paži a druhý, snad ani neví, co chce. Jeden, zdánlivě malý problém, postupně přerůstá téměř v neřešitelný rébus. A hlavně ukazuje, jak dokážou být někteří lidé hloupí a lhostejní, když mají řešit něco, co se jich až tak osobně netýká. A tak nastávají hodně absurdní situace s jednou studnou, jejíž voda není určitě vhodná k pití. Jak už název sám napovídá. Perfektní den..... ()

Arsenal83

Veľa drámy tu nenájdete napriek tomu, že ide o opis práce humanitárnych pracovníkov. Natočené je to tak sucho, ale niekedy aj vtipne. Žiadnu streľbu určite nečakajte, niekedy ale napriek tomu je tu isté napätie. Dejová línia je jasná, ide len o naháňačkou za lanom a starosť o jednu mŕtvolu. Práca, ktorá sa môže zdať trochu zbytočná a nakoniec sa zbytočnou aj ukáže. Film vám ale poskytne ponaučenie, že ten život humanitárnych pracovníkov si málokto váži a že sú to len malé ryby s dosahom v podstate na nič. ()

Slarque

Kdo jsou vlastně ti humanitární pracovníci, kteří beze zbraní nasazují životy v cizích konfliktech? To vám ukáže tahle balkánsky černá komedie ze Španělska s mezinárodním obsazením (které vzhledem k námětu výjimečně dává smysl). Ale nenechte se mýlit, tenhle film táhnou Benicio Del Toro a Tim Robbins, ostatní jim jen přihrávají. Pokud máte smysl pro humor na hraně tragédie, jste tu každopádně na správné adrese (70%). ()

Happens

Na první pohled triviální linie příběhu ohledně vyčištění studny se rozvine ve spletitou zauzlovanou smyčku ve stylu válečných oblastí: "Co se může pokazit, to se pokazí." Černá komedie, která trochu bruslí za hranou do sekce dramatu, hlavně v druhé polovině, nicméně pobaví a zároveň uvědomí diváka. Toro jako vždy famózní. ()

Chrustyn

Silné téma v průměrné režii, která výrazně kazí výsledný dojem z filmu, který mohl být díky vážnému tématu opravdu silný. Takhle máte pocit, že se celou dobu vlastně nic moc neděje a film, jakoby stál na místě. Výsledný dojem už bohužel nezachrání ani silné herecké obsazení. ()

klerik

Na prvý pohľad nevýrazný, až televízne pôsobiaci filmík. Lenže má v sebe niečo (skvelú interakciu medzi postavami), čo artového (festivalového) diváka poteší. Všetka tá ošumelosť (vrátane vyžitosti v tvári Del Tora) je sympaticky oživovaná živšími scénami (obídenie míny). Film, kde sa téma vojny rozvíja akoby mimovoľne na pozadí. Páčilo sa mi to viac ako na podobné publikum mieriace ĎALEKO OD ĽUDÍ... ()

classic

Pomerne dosť zvláštny a divný film, situovaný do roku 1995. , rok výroby - 2015, vlastne výprava, je kvalitná, že mám reálny dojem, že vidím spustošenú krajinu na Balkáne + akosi sa zastavil ľudský vývoj, že si pripadám, ako byť 100. rokov za opicami, pritom nachádza sa tu, skupinka ľudí s ochotou a chuťou pomôcť, majú ale zo seba vydať nadľudský výkon v podobe, dostania tučnej mŕtvoly zo studne, aby nebola voda, kontaminovaná, k tomu, aby ho dostali von zo studne, musia mať lano, ktoré im nestačí, aby tohto suma, vyprostili von, tak sa rozhodnú, že pôjdu, do tejto, chaosom poznačenej destinácie, zohnať lano, ale zistia, že to nie je, až tak jednoduché, zaujímavé sa nakoniec stáva ich MISIA za lanom, kde stretávajú rôznych ľudí, ako samotná mŕtvola v studni, ktorá si nakoniec pomôže, akosi, sama... Herecké výkony sú pozoruhodné, trochu atypické, Benicio je tradične charizmatický, tak úplne stačí, že tam je, akoby mal zo seba vydávať - strhujúci a vysilujúci výkon, to ani nie je za potrebu, Tim Robbins, jeho mám navždy zafixovaného, z toho - Kultu - Vykúpenie z väznice Shawshank, kde bol o 20. rokov mladší, teraz sa na ňom podpísali - šediny, ktorých sa už nezbaví, dámy na palube sú - Oľga a Mélanie, kde prvá je na vychutnanie, že vôbec JE, druhá je trošku hysterická, ale i vďaka tomu sa film stáva, o čosi zaujímavejším... Ešte i tlmočník Damir, či miestny chlapec - Nikola, sú k celkovému vyzneniu, prospešní, ale aj tak, mi niečo na filme vadilo, asi to, že sa strašne vlečie ! ()

Yardak

Perfektní den je velmi ironický název tohoto španělského snímku, který se příběhově odehrává na konci války na Balkáně. Výborná herecká sestava, dobrý scénář (výborně vypointované scény) a perfektní hudební soundtrack. Další film z řady snímků o humanitární pomoci, kde bohužel byla často hlavním problémem byrokracie, než přímo válečné běsnění. Sice malý snímek, který nepřináší nic nového do svého subžánru, ale je dobře natočen a nenudí, proto silné 4 hvězdy. PS: Výborný Tim Robbins! ()

heyda

Celý film jen o tom, jak shání kus provazu??? To jako fakt??? Pěkné záběry pohoří a herecké výkony jsou fajn, jinak film o ničem. ()

evulienka3

Nie najhoršie, ale vadili mi tie romantické a iné "rodinné" vsuvky. Iste aj pracovníci mierových zložiek môžu mať svoj súkromný život, ale keď už tak taspoň dobre spracované. Tu mi to jednoducho pokazilo celkový dojem, ktorý by inak nebol naozaj zlý. ()

Flego

Príbeh jedného perfektného dňa ( irónia ako vyšitá ) zo života humanitárnych pracovníkov na Balkáne v čase podpisovania mierovej dohody. Že nič nefunguje ako má byť, ani to prímerie, je všeobecne jasné. O to viacej vyznieva byrokracia medzinárodných organizácií v riešení problémov a bezbrehé kupčenie s vodou u miestneho obyvateľstva. Film je natočený parádnym sposobom, technicky dokonalým, hudobne vyšperkovaným. Emócie a bezmocnosť sú na každom kroku a voľba humoru je azda tým najsprávnejším rozhodnutím. ()

BMW12

Zajímavý a pohodový filmík z válečného prostředí Balkánu. Je to celkem i humorné, takové odlehčené. Ale zároveň se film snaží být i trochu vážný. Dostane mě konec, kdy se vojáci opravdu řídí přesnými rozkazy a prostě jim nedovolí vytáhnout tělo, to je jako fakt nepochopitelné. ()

poz3n

Malý velký film. Dramaturgicky výborně zvládnuté vyprávění, chvílemi vtipné a chvílemi hodně husté (intimní duet Benicia a Mélanie Thierry v rozpadlém domě s dramatickým vyvrcholením v garáži byl pro mě odzbrojující). Provaz a míč se stávají představitely definice snažení všech hrdinů, kdy veškerá snaha vychází, alespoň zdánlivě, vniveč a nakonec se ukáže, že nejlíp si stejně dokáže poradit příroda a paní s krávama. 8,5/10 ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna