Perfektní den

• Španělsko Un día perfecto (více)

První obětí všech válečných konfliktů bývá zdravý rozum. A přesně to se stalo i skupince humanitárních pracovníků z mezinárodní organizace Aid Across Borders, která pomáhá ve válečné zóně kdesi na Balkáně. Sophie (Mélanie Thierry) je v partě nováčkem a chce spasit svět. Mambrú (Benicio Del Toro) už všechno viděl a chce domů. Káťa (Olga Kurylenko) kdysi chtěla získat Mambrúa a tlumočník Damir (Fedja Stukan) chce, aby válka už konečně skončila. „B" (Tim Robbins) ani neví, co vlastně chce. Teď mají na krku jednu z posledních studní uprostřed hor, která je zdrojem vody pro několik vesnic a právě teď v ní plave mrtvola, kterou tam někdo neznámý hodil. Vytáhnout tělo a vyčistit studnu je zdánlivě jednoduchý úkol, ale pro naše humanitární hrdiny se postupně stává neřešitelným úkolem s několika rébusy. Počínaje marným sháněním pevného provazu přes bloudění horskými cestami, na kterých leží zaminované krávy, až po nesmyslné příkazy od velitelů mírových vojsk OSN. Při řešení úkolů tak občas musí sáhnout k netradičním nebo rovnou šíleným řešením. Zároveň nesmí zapomínat, že jsou na území, kterým se prohnala válka a ta se může zase kdykoliv probudit. Prostě je to jen další Perfektní den z mnoha. (Cinemart)

runner85

Krásna Olga Kurylenko vo filme kde hľadajú povraz. Tá byrokracia organizácie spojených nádorov ma neskutočne iritovala. Prečo ich tam nenakopali do vajec? P.S tie rozhovory medzi Del Torom a Kurylenko boli skvelé, ale k úplnej dokonalosti ich mohlo byť viac. Tento film by si to určite zaslúžil ... ()

PP66

Černý humor humanitárních pracovníků jako obrana před hrůzami války i před byrokratickými nařízeními. Svěží, zábavné i kruté. ()

radektejkal

Un día perfecto by se dal nazvat jako šťastný den. Nic se nestalo. (Na rozdíl od Remarqueova "Im Westen nchts Neues"). Přesto se ale celý den řídí podle rozpočítávadla: lano, kráva, míč (ve španělštině to zní možná i o trochu lépe: cuerda, vaca, pelota). A tyhle tři běžné pojmy, na kterými člověk v běžných podmínkách příliš neuvažuje, jsou za jiných okolností skutečným problémem: kolem krávy můžeš jet napravo, nalevo, můžeš jet přes krávu, ale taky tudy vůbec nejezdit. Zvláště, když je tak kráva pokaždé jiná. Kdybych byl posedlým folkáčem, možná bych na konec představení zvolal: Fernando León de Aranoa umí!, neboť hlavním podílem na této Una obra perfecta má právě režie (a k té patří i vady na kráse). ()

dee-key

Perfektní den je podle všeho drama z Balkánské války a já se u něj parádně pobavil, kvůli čemuž se cítím trochu provinile. Překlasifikovat to na černou komedii, cítil bych se trochu líp. ()

sofiapetra

Zajímavý film z poválečné balkánské zóny, málo viděné reálie. Tempo sice místy drhlo, ale zase to vynahrazovala skvostná komunikace zejména mezi Beniciem - který to celé jako obvykle táhl - a Timem Robbinsem. Dojemné scénky tam pochopitelně byly, ale jen jakoby mimoděk, žádné citové vydírání. A humanitární pracovníky ukazuje z nezvyklé stránky - téměř jako kovboje. ()

Axis

Na Balkáně by chtěl žít každý, teda mimo mě...7,5/10 Po shlédnutí mě ještě víc štve konec seriálu Brink. ()

easaque

-4* mezi mými spřízněnými dušemi je to docela vysoce hodnocený snímek, tak není divu že mě nalákal, protože s přiblížením humanitární pomoci kdesi na Balkáně ke konci války se asi jen tak někde nesetkáme. Přeci jen je tento stav plný absurdních situací a jinak než s nadhledem to předat ostatním nejde a líp to vše vystihne. Rozhodně je to hodně poučné a za to dám nakonec 4 hvězdičky. A i když jsem se docela bavil, tak je to pro mě film jen na jedno podívání. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Aljak

Už dlho som nezažil toľko sympatických postáv pokope v jednom filme. Naozaj pútavý a zaujímavý príbeh zasadený do prostredia Bosny a humanitárnej misie, ktorá sa snaží zachrániť čo sa ešte zachrániť vôbec dá. Áno, aj okolo jednej jedinej studne sa dá vystavať celý príbeh, ktorý sa pekne postupne rozvinul a nadobudol skutočne výborný spád. A to najmä vďaka sympatickým postavám a dokonalej irónii v pohybe, ktorá harmonicky kontrastovala so všadeprítomnou absurditou (bohužiaľ v dôsledku nezmyselnej byrokracie až príliš realistickej). Ale práve takýto typ filmov dokážem oceniť! Štyri hviezdy, no málo chýbalo k piatim, ktoré však dávam len vo výnimočných prípadoch. ()

Rajesh_K.

Drama a zároveň výborná černá komedie.. Jednoduchá zápletka, super obsazení, kde u mě herecky opět přesvědčil Benicio a skvělý dialogy. Myslím, že nejsme jediní, kdo zažíval "Perfektní den"..:-) Závěrečný soundtrack byl super. Příjemná oddychovka. Rád bych se na to podíval někdy znova. (85%) => 4★ ()

kaposlav

Takže si to zhrnieme. Španielsky film, americká hudba, juhoslovanské prostredie a ukrajinská herečka ako lákadlo pre oko diváka, ktorá tam avšak bola zbytočná a pôsobila nafetovaným dojmom Keď už tu Kurylenkovú obsadili do filmu na zbytočnú vedľajšiu rolu, tak aspoň mohla niečo ukázať, lebo ináč nechápem jej zvučné meno v tomto filme. Slabé 3* ()

M.i.k.e

přesně jak už tu padlo...malý velký film.Zdánlivě se v tomhle Perfektním dni nic neděje,ale přesto tu máme mix výborných dialogů,dobrých herců,černé komedie a zároveň silného dramatu.To drama sice nakonec převažuje,ale přesto je divákovi servírováno tak nenásilně,že ve finále zůstává z filmu spíš dobrý až skoro příjemný pocit.Na plné hodnocení moc nechybí...80% ()

peiton

Preferujem a fandím španielskej kinematografii.Vždy ma dokážu milo prekvapiť inokedy šokovať...Ich nápady sú vskutku originálne.Na jednej dá sa povedať zdanlivo jednoduchej maličkosti ako je konk.v tomto snímku na hľadaní lana,dokázali vyvstavať celý príbeh.S odľahčenou military tematikou sa dostávame s našimi humanitárnymi pracovníkmi kdesi na Balkán a popritom sa vyhýbame mínam a mrtvym kravám :-) Trocha smutno-smiešne parodie,naviac pri tomto trocha road-movie snímku ma napadá myšlienka,či naozaj má zmysel sa o niečo nezištne snažiť.V závere sa presvedčíme,že nie!No i napriek tomu môžete ľudom brániť robiť správne skutky,aj tak sa problém vyrieši celkom náhodne i sám. ()

C0r0ner

Docela povedená taškařice o pár lidech ve smutné době na špatném místě. Moc se mi líbila režie Španěla Aranoy, protože dokázal poskládat zajímavou mozaiku příběhu do kompaktního celku s tím bonusem, že to navíc bylo i vtipné. A samozřejmě bylo příjemné sledovat bezzubost a demenci RB OSN. 85% ()

laik_60

Ako toto môže niekto označiť za komédiu ??!!!! Slušná dráma z vojnového Srbska, zbytočne doplňovaná "vsuvkami" z rodinného života niektorých členov "posádky". ()

JohnRambo

Síce jednohubka, ale dokonalá. S myšlienkou aj humorom. S perfektnou hudbou, skvelým obsadením, poetickým koncom.  Must see. Netreba váhať. ()

Martrix

Komedie? Ne, jen skvělý scénář, který pracuje se schopností člověka zlehčovat složité situace a vtipkovat, aby byl schopen ustát těžké chvíle. Aby mu strach a bolest, které mu svírají srdce dali sílu nekřičet a neplakat, když se cítí bezmocný. Takže ano, postava Tima Robbinse je vtipná, ano zasmějete se absurdním diskuzím, ale hned vzápětí vás zamrazí, nebo budete nevěřícně zírat a kroutit hlavou. A to přestože jste četli články, viděli reportáže, nebo dokumenty...máte představu, jak hrozné to bylo. Jenže když to vidíte a skrze výborně napsané postavy prožíváte, tak na vás ta tíseň a spoluúčast stejne dolehne. Parta humanitárních pracovníků se snaží dostat mrtvolu ze studny. Zní to vcelku triviálně, ale Farias a Aranoa nás zavedli do země extrémů, kde není nic tak jak jednoduché, jak se zdá. Navzdory tomu, nemá tento příběh skličující vyznění. Sdělení, které se skrze A Perfect Day dostalo ke mě je, že život je někdy kurevsky těžký, ale kdo ví? Třeba bude zítra, nebo pozítří...prostě nějaký ten další den, perfektní. ()

Juto

Film je pozdravom tvrdo pracujúcich a očarujúcich humanitárnych pracovníkov z celého sveta, mužov a žien, ktorých vysoké ideály rozdrví globálna byrokracia a lokálne vzdorovanie. 8/10 ()

dr.fish

Jó, to je film dle mého gusta. Etno- eko- komediální drama z Balkánu. Jemný humor pánů Del Torra a Robinse. Pořád ovšem ve válečné zóně. Nadsazené, přesto k zamyšlení. Utopenec ve studni kalí vodu a celý film je o tom jak sehnat provaz, aby ho mohli vytáhnout a zprovoznit odběr vody. 80% Po druhé projekci musím zvýšit na pět, ta úžasná lehkost vyprávění, navíc není malých rolí, prostě paráda. ()

BoXBe

A Perfect Day vyznívá pro dlouholetého diváka dokumentů z Jednoho světa možná už krapet jinak. Ne proto, že bych tlačil tendenci rozlišovat mezi reálností a příběhem nebo se nějak snažil hyperrealisticky hodnotit příběh a lidi na plátně, ale spíše proto, že ty dokumenty mají prostě jiné kosti a jiné maso, protože jsou tak i točeny a zážitek z nich je prostě silnější. Každopádně se dá o Perfect Day říct, že co by černým humorem odlehčeným dramatem, je film hodně v pohodě a musí potěšit nejednoho diváka s otevřeným večerem a dobrou náladou. Už jen proto, že na rozdíl od americké produkce, ani jednou nepřetlačil scénář na pilu a nikdy nepřepnul napětí. Tu a tam tam lehké napětí nebo drama bylo, ale v klidu vyřešeno, bez stresu, celkem si to cením. A dobře jsem se zasmál, několikrát pokroutil hlavou, občas užasle zíral na magickou krajinu a příjemně se bavil s hlavními protagonisty, které režisér vybral dokonale, protože sehráli přesně, co se od nich očekávalo. Hodně jsem si to užil a jsem moc rád za doporučení ;) ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna