Svatební cesta do Jiljí (TV film)

Komedie / Romantický

Československo, 1983, 82 min

Podle mě těžce nevyužitý potenciál, na což u českých filmů nejsem zvyklý. Přitom předsvatební cesta může nabídnout tolik super momentů, ale tohle bylo nudný a postrádalo to až na pár výjimek klasický český humor. 55%(8.7.2014)

Nejnádhernější československá komedie, u které jsem se bavila od začátku do konce s nejúžasnějším a nejkrásnějším hereckým manželstvím v hlavní roli :-) "Vystupme" ... "Nemůžeme" ..... "Proč ne?" .... "Najeli bychom na kmen" .... "Ale vždyť jsme teď zastavili a klidně stojíme" .... "Co myslíš miláčku, že způsobilo, že klidně stojíme?" .... "Proboha Ty máš naběhlé žíly, Tobě se něco stane, proč tam visíš!? Okamžitě se pusť!" ;-)(22.3.2013)

Hezká partnerská testovačka s rozkošnou a živelnou Libuškou Šafránkovou a odporně chlupatým a systematickým Josefem Abrhámem. Principielně je to trochu obšlehnutý Kulový blesk (Abrhám jako škrobený intelektuál, který vede tiché vnitřní monology), ale navzdory přítomnosti dua Svěrák-Smoljak a několika typických gagů (hlavně ten se ztrátami a nálezy je parádní) to nemá zdaleka tak vysokou úroveň, jako vrcholné výtvory dua Smoljak-Podskalský. Ale stejně je to po všech stránkách kvalitní komedie o tom, jak se dva lidé těsně před svatbou snaží na cestách poznat, zda se snesou, či nikoli. Navíc doprovázená příjemnou hudbou, pod níž je zřejmě podepsán někdo z dvojice Mišík-Hrubý (jestli se nepletu hihihi).(6.7.2004)

Jedna z těch televizních komedií, které se staly nesmrtelnou klasikou. Ani po třiceti letech neztratila kouzlo, švih a humor. Vyšperkované dialogy jiskří jako laskavá, přesto pěkně řízná a ostrá zvonkohra, vtipy se sypou z obrazovky jeden za druhým od úvodní scény "ztráty-nálezy" až po závěrečné titulky a dvojka Šafránková-Abrhám nemá chybu. Zejména Libuše Šafránková mě v roli Petry dokáže odrovnat při každé repríze. Ať už zdraví vodáky, ukecává majitele louky nebo čeká na zrasovaného Abrháma po testu orientace.(8.2.2013)

Nejsem světová jednička ve čtení map, ale to není hlavní důvod, proč jsem neabsolvoval zkoušku pevnosti budoucího manželství. Pokud by totiž má nastávají tehdy viděla mou zoufalou snahu při rozdělávání ohně, mé krkolomné pády při zdolávání horských vrcholů, mou ekvilibristiku na divoké vodě či mou dezorientaci při luštění jízdních řádů, tak by patrně k obřadu nikdy nedošlo. Naštěstí jsem tento snímek viděl dlouho před svatbou, takže jsem věděl, do čeho se nemám pouštět. To Tomáš s Petrou se pro předmanželskou zkoušku rozhodli a já jako divák za jejich utrpení děkuji. Bylo to velmi zábavné, poučné a abych si zacitoval z rozhovoru s německým turistou - grossartig, wunderbar, ausgezeichnet, fenomenal a hlavně epochal.(26.7.2013)

• - Jeden z instrumentálních podkresů filmu je použit jako základní smyčka písně „Starý pro nový“ od Prago Union. (MTHRFCKR)

• - Josef Abrhám a Libuše Šafránková jsou manželé i ve skutečnosti. Vzali se již před natáčením tohoto snímku v roce 1976. (necisty)

• - Filmovalo se na Mělníku, v Krkonoších - Labská bouda, Mumlavský vodopád, hotel Skála ve Vítkovicích. (M.B)