Svatební cesta do Jiljí (TV film)

Komedie / Romantický

Československo, 1983, 82 min

Exkurze do duše nastávajícího manžela. Opravdu skvěle napsaný scénář dává oběma hlavním představitelům prostor projevit, co v nich vlastně je. Obzvlášť vnitřní Abrhámovy monology jsou grandiózně napsané.(24.4.2003)

• gudaulin

Kdysi v dávnověku 80. let jsem měl docela v oblibě cyklus bakalářských historek, které v tehdejší chudičké nabídce patřily k tomu lepšímu, co se na televizních obrazovkách objevovalo. Televizní návraty bakalářských povídek současnosti svědčí o tom, že jen málo materiálu obstálo ve zkoušce časem se ctí. Svatební cesta do Jiljí připomíná rozkošatělou bakalářskou povídku a zpracovaná není o nic nápaditěji. Je mi líto, ale tentokrát jsem viděl jiný film než ostatní, to už se holt někdy stává. Z mého pohledu je to tuctový a nevtipný televizní snímek, u kterého možná při hodnocení mnohých hraje roli nostalgie nebo přítomnost osvědčené manželské dvojice Abrhám-Šafránková. Tohle obsazení bývalo často sázkou na jistotu už kvůli jemnému šarmu Šafránkové a fungující chemii mezi oběma členy manželského páru. Tohle je asi první případ, kdy to se mnou vůbec nic neudělalo. Celkový dojem: 25 %. Snad bych se přiklonil i k milosrdnějším dvěma hvězdičkám, ale v posledních dnech jsem viděl několik mimořádných filmových kousků, které nasadily laťku příliš vysoko.(8.2.2014)

Josefu Abrhámovi tyhle ironizující typy chlápků prostě sednou. A to ani nemluvím o tom, jak v tomhle filmu září Libuška Šafránková. Jedna z nejkrásnějších českých hereček zahrála tu postavu tak dokonale, že člověk hned chápal, proč se jejímu nastávajícímu pořád něco nezdá, ale proč zároveň není schopen se na ní moc dlouho zlobit. Prostě ten typ ženy, kterou chlap nemůže nemilovat.(6.3.2009)

Roztomilý film a na svou dobu rozhodně nadprůměr. Také jeden z nejlepších režijních výkonů Jiřího Bočana. Za své kvality ovšem vděčí hlavně chytře napsanému scénáři a herectví dvojice Josef Abrhám & Libuše Šafránková.(10.9.2006)

Naprosto fantasticky a originalni film. Co hlaska, to perla. Vtipny od prvni minuty u ztrat a nalezu. Nejlepsi jsou samozrejme myslenky pana Abrhama, ktere kdyz vyjdou na povrch, je z toho "Me nikdo nema rad" jako reakce na nabizene jidlo. Tenhle film je opravdu klenot!(4.5.2011)