poster

Velká ryba

 • USA

  Big Fish

 • Slovensko

  Veľká ryba

Drama / Fantasy / Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 2003, 120 min

 • BadoXXII
  *****

  V příbězích jsou naše sny. A právě proto je vyprávíme ostatním...... S Ospalou dierou a Batmanom najlepší Burtonov film. Nádherná až rozprávková atmosféra, pekné myšlienky a pútavý dej plný zaujímavých scén. Veľká ryba je veľkým filmom..... Jsi jako Santa Claus. Stejně úžasný a stejně falešný.(17.9.2011)

 • Arx
  *****

  Brilatní, geniální, dokonalé. Tim Burton opět přesvědčil, že dokáže natočit výborný film v kterém skloubí tajemnost spolu s originálním příběhem a citovým prožitkem. Ewan McGregor zde odvádí obrovský kus práce spolu s dalšími hollywoodskými star ve vedlejších rolích. Jediné co bych filmu vytknul je možná až místy přilišné natahování děje. I přesto mu ale dávám 5 hvězdiček. Výborné...(7.7.2007)

 • Marigold
  *****

  Ovšem, tohle se Burtonovi náramně povedlo. Ačkoli mohla Velká ryba snadno skončit jako snůška sentimentálních a barevně opulentních historek, stalo se z tohoto snímku nádherně vypointované a myšlenkově soudržné dílo. Edward Bloom není po stránce psychologické velká postava, je to překrásný symbol lidské imaginace a toho, kterak se skrze fantazii můžeme stavět ke světu. A celá Velká ryba je vlastně jednou velkou hrou, ve které Burton staví diváka do pozice toho, kterému není přisouzeno jen uvěřit, ale musí především pochopit, proč Edward svůj život přetváří do neskutečných historek. Proč je Edward velkou rybou a proč je "pravda" vyprávění irelevantní. Tim Burton líčí příběh svým typicky pitoreskním způsobem, nezapře horrorovou manýru, ale především nezapře svou lásku k zobrazenému fantasknu. Prolínání imaginativních sekvencí se sekvencemi ze "skutečného" světa je provedeno velice citlivě, byť mi v některých místech film připadal trochu nešťastně zrytmizovaný a tím pádem pozbývající na tempu. Jenže konec vše napraví – konec, který je definitvním stvrzením toho, jak citlivě vystavěný je film a jeho myšlenka. Vlastně máte dvě možnosti: buď přijmete sucharský pohled Edwardova syna, nebo přijmete Edwardovu fantazii. Rozhodnete-li se pro druhé, čeká vás nádherný filmový zážitek, který po formální stránce nezapře inspiraci starými mistry evropského "narativního" filmu. Vzhledem k několika slabším místům bych se klonil ke čtyřem hvězdám, ale za ty upřímné slzy v nádherném finále vlastně nemůžu jinak než...(24.3.2004)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Film chtěl původně točit Steven Spielberg s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. (Kulmon)

 • - Rychlý růst malého Edwarda (Ewan McGregor) byl demonstrován například ve scéně, kdy mu znenadání v kostele popraskaly knoflíky na košili. Hned v dalším záběru však byly knofrlíčky zpět na svém místě. (Anthro)

 • - Když mladý Edward (Ewan McGregor) přistane v Korei, břichomluvec a jeho loutka mluví tagalštinou (jazyk Filipín), zatímco siamská dvojčata a Edward mluví kantonštinou (čínský dialekt). Vojáci, kteří posléze vytáhnou břichomluvce z pódia, mluví mandarínskou čínštinou (jazyk pevninské Číny a Tchaj-wanu), zatímco ostatní vojáci mluví korejštinou. (Rozige)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace