Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

route60

Apollo 13, technicky, réžijně a hercky naprosto dokonalý film o události o které slyšel asi každý, obdihuvodný výkon astronautu J. Lovella, F. Haise, J. Swigerta a celé NASA která vešla do dějin už jen tím legendárním oznámením Jima Lovella "Houstone máme problém". ()

rasto87

Boli tak blízko, ale naozaj blízko a kvôli maličkosti, ako to v mnohých prípadoch býva sa im ich sen rozplynul priamo pred očami. Fantasticky zahraná táto udalosť ()

harycek

Od dětství mám rád kosmonautiku a jako kluk jsem sledoval co se děje v tomto oboru ( ročník1958), takže tento film mě plně uspokojil !!!!!! Příběh Apolla 13 znám nejen z filmu , ale na vlastní oči jsem viděl v ČST let Apolla 8 a přistání Apolla 11 na měsíci a to nelze zapomenout ač jsem byl malý kluk!! ()

Eire

4* za film + jednu za KULT. Lepsie nez gravitacia. Asi preto ze toto je viac nez len rozjebn..ISS a Hubble space telescope.. lebo vesmirne smetie. Toto je cesta na mesiac 400 000 km od modrej planetky a ludstvo za dalsie 4 desatrocia nezmohlo na nic viac... ;-( ()

calculus

Nejsem zastáncem žánru a také nemám potřebu koukat na hvězdičky a pruhy. Ale tento film si šel svou cestou a je to moc dobrý snímek. Takové projekty z doby studené války dnes už připomínají sci-fi, byl to megalomanský hazard, ale tehdy to muselo být pro lidi něco neskutečného. ()

PaTeXx

Na americký patriotismus jsem vyloženě háklivý, ale že by ho v tomto filmu bylo přehršel, to se nedá říct. Obsazení na jedničku jen potvrzují herecké výkony Hankse a Harrise, Hornerova hudba jako vždy pošušňáníčko. Za mě žádná velká Oscarovka, ale za zhlédnutí stojí bez debat. ()

cimrman2.

Houstone máme problém! Vždycky jsem chtěl tuto světoznámou větu nasát trochu více zblízka a Tom Hanks mi to umožnil velmi dobře. Je to autentické napínavé a pořádně americké. Nejlepší byli asi největší mozky světa když se v NASA kanclu domlouvaly co s těma klukama tam nahoře uděláme dál. Těším se na nadcházející mise kdy se má člověk vrátit na měsíc a doufám že zažijeme opět něco co bude sledovat celé lidstvo s dobrým koncem samozřejmě konče. ()

pl4nt

Škoda že některé poměrně klíčové scény byly natočeny "jakože nic", jinak to je povedenej snímek. Nevím jak to bylo doopravdy, ale zajímalo by mě, jak narvali ten čtvercovej filtr do toho kulatého pomocí lepící pásky :D ()

nubeek

Niečo čo sa Ronovi Howardovi naozaj podarilo, veľmi technicky a kontrolkový film s úžastným Tomom Hanksom, Billom Paxtonom a Kevinom Baconom, ktorý stvárnili dramatické pristátie Apolla 13. Prekrásne zobrazená patriotská NASA. ()

Spevo

Do Apolla 13 som išiel s pomerne veľkým očakávaním, ale nakoniec to bol pre mňa len trochu nadpriemerný film. Prvá tretina až polovica sa mi ešte ako tak páčila, ale potom to išlo dolu vodou a dosť som sa začínal nudiť. Ja proste neznesiem ten americký patriotizmus a vety typu: "Keby automatická práčka vedela lietať, môj syn by s ňou pristál!” – otras. Aj docela predvídateľné, klasické a trápne scénky z toho sálu v NASA. Plusmi bola technická stránka filmu, slušné herecké výkony a Tom Hanks, ktorého mám rád. Aj keď jeden z najslabších filmov, ktoré som s ním videl. :) 60% ()

Loranna

Je dobře že jsem taková nevzdělaná nána co si za Boha nemohla vzpomenout jak to s tím Apollem vlastně nakonec dopadlo, protože právě díky tomu jsem ke konci filmu prožila čtyři jednoduše nezapomenutelné minuty... Dlouho jsem někomu nefandila tak silně a upřímně jako právě posádce Apolla 13, jejich osudy jsou totiž zachyceny uvěřitelně, s citem a bez přehnané akčnosti. Jenom trošku škoda přehnané stopáže, ale i tak to byla hotová lahůdka. ()

imaginer21

Dalo by se o mnoha věcech polemizovat. Z historického hlediska například Swigert rozhodně nebyl černou ovcí posádky, naopak bez něho by možná Apollo 13 dneska bylo na černé listině vzpomínek. Stejně tak Ken Mattingly nebyl tím, co se zasloužil o návrat posádky při kominukaci s Houstonem. Ve větší míře za to mohl Alan Shepard. V samotném filmu si člověk všimne i několika trikových hloupostí (proč nepadá Hanksovi na oko stín palce, když si jím tak nostalgicky zakrývá Měsíc?). Ale vem to všechno čert. Ron Howard dokázal natočit víc než slušnou hranou dokumentární podívanou, která byla absolutně dotažená naprosto jedinečnou, nenahraditelnou a poutavou hudbou Jamese Hornera. Samotných záverečých 20 minut na mě téměř vždycky naježí všechny chlupy radostí. To umí dost málo fimlů. Zajímavost: Když Tom Hanks ve svém záverečném proslovu vypráví o osudech lidí mise a začne mluvit sám o sobě, podává si ruku s postarším vojákem v bílé uniformě. Pokud se podíváte pořádně, tím postarším mužem je ve skutečný Jim Lowell, který se na natáčení filmu významně podílel. Štve mě jen nutnost předabování původního dabingu. Ani snaha o zachování většiny hlasů původní podmanivost dialogů nenahradí. Ale Vladimír Dlouhý je naštěstí Vladimír Dlouhý, ten je bezchybný vždycky. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard