Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

Zagros

Výpravný film o jedné nepovedené cestě na Měsíc a o záchraně posádky. Prvního člověka na Měsíci si dokáže vybavit každý, ty další už téměř nikdo. Proč tam znovu létat, když už to nikoho nezajímá? Nebo to začne lidi zajímat, až se blíží možná tragédie. Pro mě má Apollo 13 právě v tomhle tu největší sílu. Zprvu nezájem veřejnosti se mění v celonárodní live show. Tak to na světě chodí. Každopádně film je to řemeslně parádní, i když se někomu může zdát dlouhý. Za mě se pozvolný rozjezd k tomuto filmu hodí skvěle. O to víc pak graduje ve druhé polovině. Napoprvé (a pokud o tom dopředu nic nevíte) je to hutné drama hodné silných čtyř hvězd. Na opakované setkání se už ale napětí vytrácí a hodnocení ode mě klesá o jednu hvězdu. ()

klukluka

Když se daří, tak se daří. Nevím, na kolik to odpovídá realitě, ale tahle filmová verze tohohle (téměř katastrofického) příběhu má grády. Aby ne, když tam měli Toma Hankse… Vděčí všechny ty filmy za svoji nadstandardní kvalitu tomu, že se na nich podílel tenhle člověk, nebo měl při volbě rolí prakticky pokaždé tak šťastnou ruku..? ()

Stružák

Ať chcete nebo ne, pořád budete film vnímat jako dokument. Je to dobře zpracované dílo o (ne)úspěchu NASA a tamních kosmonautů. Což ovšem není málo. Bude se líbít, než o snímku začnete uvažovat jako o "skutečném" filmu. Naprostá nutnost pro všechny, kdo se zajímají o vesmír, kosmonautiku apod., ale neurazí ani ostatní, kteří se chtějí jen tak odreagovat. :) Obzlvášť se mi líbila role Garyho Sinise. ()

Nons3nse

Nepoznám človeka, ktorý by nepoznal vetu "Houston we have a problem". Táto veta sa stala legendou hlavne kvôli slávnemu letu programu Apollo. Cieľom tejto posádky bolo uskutočniť tretie pristátie ľudskej posádky na povrchu Mesiaca. To však už Američana brali ako rutinný let, pokiaľ sa niečo nepokazilo (Presnejšie počas letu však došlo k výbuchu jednej z kyslíkových nádrží, ktorý vážne poškodil servisný modul.) Tým sa „sen“ o pristáti na mesiaci rozplynul, a nastali vážnejšie problémy. Hlavný z nich bola záchrana životov, a následný bezpečný návrat domov. Mňa, ako bežného človeka, veci okolo NASA zaujímajú, a preto som si musel pozrieť tento film. Začiatok bol skvelý, prípravy na let atď. ma veľmi bavili. Ale po tom, čo vzlietli do kozmu, nastalo dlhé rozprávanie. Viem, vo vesmírnej rakete sa toho moc robiť nedá, ale predsa, predstavoval som si to trochu inak. Po veľmi dôkladnom zvážení (medzi 3 a 4 *) som sa rozhodol za 4 hviezdy, za autentický príbeh, a za herecké výkony... ()

Hanys_

K plnému hodnocení přece jen něco chybí (emocionálně mě to všechno nechalo dost chladným), ale i přesto s Apollo 13, narozdíl od posádky, nemám žádný velký problém. Technicky a herecky perfektní. 7.5/10 ()

Paity

Velkofilm se vším všudy, který se paradoxně vešel do dvou místností ve studiu. Ale alespoň je vidět, že to kolikrát jde i bez velikých výprav a všeho dalšího kolem. Apollo 13 si navíc pomáhá výrazným příběhem. ()

bloodline

Veľmi citlivo a majstrovsky sfilmovaná ozajstná skutočná udalosť. V prvom rade nejde o masturbovanie amerického ega, ale s prehľadom rozvrstvenú drámu, ktorá musela chytiť za srdce aj kádre v KGB. Pre Apollo 13 síce zostal Mesiac v iluzórnej rovine, ale režisérsky dosiahlo cieľ misie so správne zvolenou hviezdnou posádkou, ktorá si za výkon zaslúži maximálne uznanie. Poctivé 90-te roky znovu potvrdili čestné úmysly vo vizuálnych končinách a naservírovali efektný zážitok bez všadeprítomných CGI oblbovačiek. Aj po štvrť storočí máme dočinenia so skvostom po technickej a umeleckej stránke. ()

Radim

Jako trochu netechnický typ jsem se místy ztrácel - těch "kosmických" detailů tam bylo zkrátka hodně -, ale celkově jde o velice povedený film. Pro mě tady zazářila Katleen Quinlan, která podala opravdu skvělý výkon v roli manželky Hankse. ()

Prochy38

Kouzelný snímek, který patří mezi moje TOP50. Skvělé obsazení, nádherný příběh, úžasná režie i kamera. Tomu nechybí vůbec nic. ()

unagi

Ďalší s filmov, ktorí som prežíval akoby som sám zažil niečo podobné. Chválim vo filme mnoho a mnoho vecí, no v prvom rade určite to geniálne možno až bezchybné prepracovanie technickej záležitosti, logickosti, úpadok morálky na lodi, a morálku ľudí na zemy, fyzikálne vlastnosti(alebo ako to mám napísať), dôverihodnosť hecov . . . . . . možno aj preto tak perfektné, lebo mali s čoho brať námet, ktorý sa zakladá so skutočnej udalosti. Tom Hanks zasa nesklamal....sklame dakedy tento človek ak dostane hlavnú úloho vo filme? Celý film som s otovrenými očami dokorán pozeral a držal palce, aby sa dostali späť na zem (aj keď som vedel ako to dopadne). Po "hladkom" pristaní do mora mi slzi vyhŕkli z očí od šťastia. Pekne prežitý zážitok počas celého filmu. ()

_ksilt

Nemuzu uverit ze uz je tomu patnact lety od kinopremiery. Dnesni zasnezene odpoledne primo vybizelo ke skouknuti vytecne natoceneho pribehu o velkem dramatu tam nahore. Neprestavam zirat nad tim kam jsme jako lidstvo technicky dospeli. Kvalitu snimku potvrzuje fakt, ze ac jsou nam znama historicka fakta a tedy je nam znam zaver pribehu, vas tenhle snimek dokaze pripoutat ke kreslu a s napetim ocekavate jak vse dopadne. Vynikajici herci s nutnymi patetickymi momenty, pro ktere vsak zrovna v tomhle pripade radi prihmourite oko. ()

Hanes88

Prostě člověk si ani nedokáže představit, co ti tři chlapi a jejich rodiny doma museli prožívat. Tahle herecká parta včele opět s úžasným Tomem Hanksem to v tomhle filmu ukázali se vším všudy. S efekty, vynikající hudbou a legendární větou :-) nám z toho činí fantastický film. Nemám problém dát 5*. ()

DannyBoy80

Solidní film podle skutečné události. Zahráno dobře. Příběh je zajímavý, ovšem až druhá půle má pořádné grády. První půle je spíše taková úvodní pasáž. Každopádně celá záchraná akce musel být heroický výkon a převod na plátna kin se podařil velmi dobře. ()

Schuldiner

Asi by bylo trochu lepší, kdyby to nebylo tak pompézní a megalomanské. Ale to je prostě Hollywood. Trochu té syrovosti by vůbec neuškodilo, naopak. Chvílemi jsem se nudil. Rozhodně se na to už nikdy nepodívám. Co oceňuji je to, že se nejedná o sci-fi, protože je to zkrátka podle skutečné události. Kdyby to byl smyšlený příběh, hodnotil bych každopádně hůře. Ale momentálních celkových 84% je dost přehnané. Já bych to srazil na těch 60%, to by asi tak odpovídalo.. ()

Darik

Nejkrásnější film dle skutečné události - skvělé herecké výkony, boží efekty a hlavně příběh - chytí a nepustí. 110% ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard