V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

Chrustyn

Výborné drama se skvělým výkonem Russela Crowea. Film si výborně hraje s divákem a ten netuší co je pravda a co ne. Nejednou mě příběh překvapil. ()

iamek

Povedené životopisné drama, které je inspirováno skutečným životem geniálního matematika. Osobně si myslím, že film celkem obstojně mapuje život hlavního hrdiny. Nicméně ačkoliv je příběh zajímavý a docela poutavý, tak na mě nějak silně emočně nezapůsobil. Za zmínku snad jen stojí vůle hlavního hrdiny změnit svůj osud. ()

marhoul

Netajím se s názorem, že i můj šicí stroj má pro mě více sexappealu, než-li Russel Crowe. Nicméně dokážu ocenit, když si tento těstovitý, fotříkoidní pán s tuctovou tváří, připomínající 75% mužů, které po celý svůj život potkávám na chodnících, v sámoškách nebo v sousedství (nikoliv však na svém gauči!), zahraje v dobrém filmu. A Čistá duše je film nádherný! Přestože nesdílím nadšení Russelových odevzdaných fanynek, vím, že od něj se dočkáme ještě dlouhé řady kvalitních filmových počinů. ()

heyda

Film podle skutečné události, který se pohybuje mezi nejlepšími filmy, co jsem zatím viděl. Film doprovází jeden z nejkrásnějších soundtracků od James Hornera. Film je sice svým způsobem jasný a průhledný, ale člověk je stejně trochu na pochybách až do závěrečné fáze a to se mi zde opravdu líbilo. Russell Crowe zde předvedl převratný herecký výkon. Lepší výkon jsem od něj ještě neviděl a výkon v Oskarovém Gladiátorovi nesahal tomuto ani po kotníky. Ale není to jen on, na kom stojí tento film, perfektně ho doplňuje i Jennifer Connelly, Ed Harris i Paul Bettany. Film pojednává o slavném ekonomovi a matematikovi jménem John Forbes Nash držitel nobelovy ceny za ekonomii, který stále žije a vyučuje na univerzitě v Prinstonu. Bohužel neustále trpí schizofrenií, ale statečně s ní bojuje. Oskar za nejlepší film roku 2001 je zde jednoznačně zasloužený. 10/10 ()

evulienka3

Ó ako prenádherne, poeticky, idealisticky a zároveň dramaticky stvárnená duševná choroba. Škoda len, že sa v tomto prípade jednalo o reálneho človeka a mne tam chýbala aspoň malá štipka reálneho života duševne chorého človeka. To isté ako v prípade Rivalov...krásna obrazová a príbehová rozprávka, čo by bolo aj v poriadku, ja len jednoducho za skutočným príbehom očakávam aj troška hĺbky. Nuž s filmami pána Howarda mám asi problém. ()

Natascha

Životopisné filmy zrovna nevyhledávám, málokterý ve mně dokáže vyvolat opravdové sympatie a soucit s postavou, jako to dokáží některé fiktivní. Čistá duše je ale čestná výjimka. Při prvním shlédnutí mě několikrát zamrazilo v zádech (scény z blázince, nebo když Alicia objeví Nashovu „pracovnu,“ poté co přestal brát své prášky), ale byla jsem i dojatá (rituál s odevzdáváním per). Bohužel je to film, který napodruhé ztrácí své základní kouzlo, protože napoprvé si sami nejsme jisti, co je vlastně pravda a co se odehrává jen v Nashově hlavě. Škoda jen, že scénarista nevyškrtl konec, místo „dojemného“ přijetí nobelovky, by mě víc potěšila přidaná informace k závěrečným titulkům (no asi to tam dal pro ty, co by náááhodou z celého filmu nepochopili, že Nash byl výjimečná osobnost a že jeho žena byla pro něj velmi důležitá;-). Plus jako bonus velmi příjemná hudba. ()

Pejpr

Jak rozeznat iluzi od reality, když jediný poznávací prostředek - vaše smysly, vás tahají za nos? Pro mě je John Nash jediný existující člověk na téhle planetě, který byl schopný doublethinku. ()

BMW12

Velice povedený film o Johnu Forbesovi Nashovi, geniálním matematikovi, který ale trpí schizofrenií. Od Russella Crowe to byl brilantní výkon, fantasticky to zahrál a jen potvrdil, že je jeden z nejlepších herců vůbec (podle mě ten úplně nejlepší). Určitě si za svůj výkon zasloužil Oscara, ale akademici mu ho asi nechtěli dávat 2x roky po sobě (rok před tím získal Oscara za Gladiátora). Co se týče mého hodnocení, tak nemohu dát 5 hvězd, jelikož ve filmu prostě byly pasáže, u kterých jsem se nudil. Ta první polovina filmu mi až tolik nesedla, za to ta druhá byla úžasná a v závěru filmu mi i slza ukápla. ()

Roman.Ticka

Těch dlouhých 135 minut uteklo velmi rychle, to se mi už dlouho nestalo. Jako celek naprosto precizní filmařina ve všech aspektech. O magické přitažlivosti života géniů a záhad vševědy matematiky není žádných pochyb. Že s tím jde v ruku v ruce riziko problémů v normativní společnosti a nástup duševních chorob, potvrzuje řada empirických dat. Ve chvíli kdy jsem měla pocit, že jde děj jiným neeskalujícím směrem, přišel zvrat. Velká vnitřní síla se spojila s velkou láskou, k tomu je ovšem nutné You Are Not Alone..."Dvě návštěvy Pentagonu za 4 roky." "To je o dvě víc než jsme měli my." No jo, páni matematici. ;-) ()

TheEvilTwin

Excelentní vypravěčská práce a jedinečný filmový zážitek o géniovi, psychické nemoci, americké špionáži a finálně i světovém ultimátním uznání a poklony složené od celého světa. Brilantně napsané, sympaticky zrežírované a Crowe je v této roli na vrcholu. Top. ()

Pítrs85

Nevím, co k tomuto filmu dodat, ještě teď sbírám bradu z podlahy. Jeden z nejsilnějších filmových zážitků v poslední době. A ty výborné masky (proměny Russella v průběhu těch padesáti let se povedly na jedničku), a ten krásný soundtrack, a... Tleskám vestoje. ()

MM11

Nepřekona(tel)né opus magnum Rona Howarda... Impozantní vhled do zmatené mysli génia v důmyslném a aktuálním propojení s historickou situací, ve vztahu k vědě o nic méně zaslepené. Russel Crowe zahrál bezchybně, takhle by působil Rain Man při zachování osobní roviny, kdyby nebyl jen „prázdná schránka“ (nic proti, s ohledem na tamější výpověď nejlepší volba), nýbrž měl v sobě vrtochy, traumata a více pocítěnou přítomnost cizích osob kolem sebe. Tato nemožnost opravdového kontaktu a k tomu sebezničující lpění génia na vlastní nepostradatelnosti by utáhlo jakýkoli film a nemuselo by se dodávat žádného slova navíc. O to obdivuhodnější je fakt, že v Howardově snímku je tato rovina pouhou předehrou či lépe mottem pro následující vyjádření. Paranoia osobní v tomto případě určitě není ahistorická, má svého živitele. Ve filmu skrytě vědomá osoba Josepha McCarthyho a přízrak strachu proměnil atmosféru vědeckého bádání. Výzkum v Los Alamos (= atomová bomba) degradoval pozici vědce, učinil ho více než kdy dřív vyslancem zájmů bez ohledu na morální zdůvodnění. Za mccarthismu se pokračovalo v podobném duchu a není náhoda, že nejvyhrocenější část filmu přichází v řijnu 1954, kdy eskalovaly netolerantní nálady. Film ve vztahu k paranoie perfektně klame tělem → kamera jakoby uvádí v život různé vize a divák si nikdy není úplně jistý, čeho se chytit. Nemluvě o podivně skokovém způsobu vyprávění, děj je sice zcela chronologický, jenže silné přeskoky v čase výrazně matou. Když si následně uvědomíme pozici hlavního hrdiny a jeho „čistou mysl“, tak až bolestné spoluprožijeme tento stav. Třeba říct, že na to se tvůrci patřičně pojistí, neboť americká touha po satisfakci a odčinění křivd je snad „nevyléčitelná“... Ale i zde došlo k zajímavé revizi → připuštění pokorného žití s démony mění ustálené šablony běžného vyrovnání s čímsi, o čem nehodláme mluvit. Chytré a podle dokonalé šablony, prostě bezkonkurenční. ()

PetGriDus

Dechberoucí film o tom, že silou vůle se dají překonat i zdánlivě nepřekonatelné překážky. Sonda do světa lidí, kteří neměli takové štěstí a musejí se prát se svojí špatnou psychikou. Filmů s touto tématikou není mnoho a zas je to trochu jiný pohled než v Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo ve filmu The Soloist. Film dokázal opravdu realisticky zachytit, co vlastně takový nemocný člověk se schizofrenií ve své nemoci prožívá. Je to dá se říci souboj sám se sebou, se svým mozkem. John Nash tento boj nevzdal a my díky filmu můžeme ocenit jeho nezlomnou vůli, která ho dovedla až k zaslouženému úspěchu. Četl jsem i knihu, která byla předlohou k filmu, a musím uznat, že filmové zpracování knihy je mistrné. ()

AlfaNumerO

TOP10. Od Russela Crowea naprosto fenomenální výkon. Člověk až koketuje s myšlenkou, že mu rozhodně není cizí Stanislawského metoda. Z mého pohledu naprosté nepochopení neproměnění Oscarové nominace - jedno z největších pochybení ze strany akademie za její historii. 94% PS.: Jennifer Connelly je šílená kost a své role se zhostila též perfektně. ()

claudel

Film věnující se působivě těžkému břemenu duševní choroby, které podléhají i geniální lidé. Russel Crowe podává strhující výkon a dodnes nepochopím, a to se vší úctou a respektem k Denzelu Washingtonovi, jak nemohl získat Oscara. Paul Bettany a Jennifer Connely mu skvěle sekundují. ()

kajda.l

Nádherný snímek. Dokonalý pohled na člověka nemocného schizofrenií, pokud chcete vidět opravdu reálný film z prostředí psychiatrie (i když se neodehrává přímo v ústavu)!? Tak zapomeňte na Přelet a jemu podobné bláboly a koukněte na tento skvost. Velmi citlivý film s naprosto úžasnými hereckými výkony, kterým vévodí můj oblíbenec Russel Crowe (jakto, že ten chlap za toto nezískal Oscara!!, no dva roky po sobě, to by asi akademici po Gladiátorovi nedali, ale Washington si ho asi také zasloužil), Jeniffer Connelly (krásná,bezchybná) a "hlas" Paul Bettany rovněž nepotřebuje rozsáhlejší komentář. A když se vrátím ke Croweovi a jeho výkonu (jeho pohyby, gestikulace, grimasy) jestli toto zahrál bez nějaké důkladné studie té nemoci(schízy), nebo dokonce netrávil nějaký čas v ústavu, tak je opravdu blázen-bezchybný výkon. A když už se tu nad tímto snímkem rozplívám, tak nemůžu nezmínit naprosto úžasnou hodbu, která mi stále zní v uších.A už konec, prostě sečteno, podtrženo 95%, skvělý zážitek a tento snímek se právě zařadil mezi mé nesmrtelné.. Jo a navíc můj 500tý ohodnocený film.. ()

ARI50

Další trošku lepší svět kde čísla hrají slušnou roli a tak mi film nabídl zajímavý příběh jen bohužel ne pro mé oči a uspokojení, herecky solidní tak snad jednou přijde matematické číslo co mě zaujme. ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

22.06.2017

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)