Čistá duše

A Beautiful Mind

Čistá duša

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Nedříve stručně popíšu můj vztah k filmu ještě před projekcí. Jelikož je pro mě Společenstvo prstenu jedním ze tří nejlepších filmů, které jsem zatím viděl, tak jsem byl velice rozhořčen nad tím, že Oscara za nejlepší film dostala nějaká Čistá duše. Byl jsem připraven každou malou chybičku ve filmu zveličit a hodnocením si tak trochu vybít zlost. Nebudu to protahovat. Ten film mě naprosto odrovnal. Nemám potřebu se v ničem rýpat, i když pořád si myslím, že sošku mělo dostat Společenstvo. O to víc mě udivuje, že Russell Crowe odešel bez Oscara. Pro mě to byl jeden z nejpřesvědčivějších hereckých výkonů všech dob. Pokud nevíte nic o životě Johna Nashe, tak se máte opravdu na co těšit.(13.4.2010)

Čistá duše je neskutečně působivý příběh o lidské odvaze a touze dokázat něco opravdu originálního a velkého. Je to taková sonda do života psychicky narušeného génia, kterého jsem si na první pohled i tak musel zamilovat. To nejhezčí na tom všem je, že to je podle pravdy a že se takové životní příběhy skutečně po světě dějí. Občas bych chtěl být součástí takového příběhu a díky tomuto filmu jsem také byl. Poprvé když jsem tento film viděl, zamiloval jsem si ho tak, že jsem na něj nedokázal dlouhou dobu zapomenout. Je to neskutečně VELIKÝ příběh. Protože když nad tím tak přemýšlím, kolik životů už jsem takto viděl, a s kolika jsem mohl sympatizovat, tak prostě John Nash s převahou vyhrává první místo a myslím, že ho nikdy neztratí. I když, nikdy neříkej nikdy. Hluboká to myšlenka. Každopádně Russell Crowe zahrál svojí postavu dokonale. Já si jí prostě okamžitě zamiloval a ten konec pro mě byl něco jako příchod před branu Nebeskou. Až tak moc jsem to prožil. Čistá duše je prostě film, na který se nazapomíná. Který přes svojí temnou hloubku je vlastně dobrý a přívětivý. Až tak mocný je.(7.9.2008)

Miluju Jennifer Connelly. No, měl bych mluvit spíš o filmu. Takže, miluju Jennifer Connelly. No tak, co jsem to, jo, aha. Miluju Jennifer Connelly. No dobře, už dost. Film Čistá dusice není nijak originální svým obsahem, nicméně vytahuje z něj prakticky všechno, co se vůbec dá. Příběh duševně nemocného matematika Johna Nashe a jeho obětavé manželky je vyprávěn tak citlivě a poutavě, že to vtáhne a nepustí. Precizní filmařinou jsou Nashovy vize, jak ty teoretické (mizející holky v baru), tak schizofrenní. Herecké výkony Russela Crowea (toho oscara měl dostat), kterého jsem vlastně začal registrovat až po tomhle filmu, Eda Harrise, Paula Bettanyho a samozřejmě Jennifer Connelly (ještě jsem neřek, že jí miluju) jsou vyloženou lahůdkou, Horner složil velmi působivé party, zkrátka výborný citlivě lidský film.(16.11.2006)

Russelle tleskám ti!! Nikdy jsem nepochybovala, že ten chlápek umí hrát, ale co dokázal tady.. kam se hrabe můj oblíbenej Gladiátor!! Naprosto strhující příběh o člověku trpící schizofrenií a jeho boj o normální život.. jeho osud mě zasáhl přesně tam, kam režisér směřoval.. a to do srdce.. můžete mi někdo poradit, kde se vypínají slzný kanálky??(24.5.2009)

Dráma nie AKO vyseknutá, ale VYSEKNUTÁ podľa amerických a oscarových šablón. Pre mnohých "americky nestráviteľné", ale... zachraňovaná režijným Howardovým umením, kúzelnými scénami (súhvezdia) a hereckými výkonmi. Hlavne Crowea - má sa za to, že získal Oscara o rok predčasne (GLADIÁTOR) a "skutočne" si ho zaslúžil práve až za ČISTÚ DUŠU, za ktorú bol však "len" nominovaný. Jennifer Connellyová (PHENOMENA) je krásna a verná (a to túto "herečku" nemám v láske) a zaujímavé (ale pozor, veľmi zradné) úlohy dostali Ed Harris s Paulom Bettanym. Kino Považan 2002(13.1.2005)

• - Ve filmu nikdy není přesně zmíněno jméno Johnova (Russell Crowe) syna. Jeho jméno je John, po otci. I on studoval matematiku a taktéž trpěl schizofrenií. (vyfuk)

• - Postava manželky Johna Forbese Nashe (Russell Crowe), kterou hraje Jennifer Connelly, se ve filmu představila jako Alicia Lorenová, ale ve skutečnosti se za svobodna jmenovala Alicia Lopez-Harrison de Lardé a pocházela ze Salvadoru. (Saur.us)

• - John Forbes Nash zemřel se svojí ženou tragicky při nehodě taxíku 23. května 2015 ve věku 86 let. (Moiseiwitsch)