Čistá duše

Beautiful Mind, A

Čistá duša

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Velice sympaticky natočený film, dobrá pointa, zajímavý příběh. Russel Crowe byl v roli Johna Nashe naprosto skvělý a nemohu mu nic vatknout. I ostatní herecké výkony se mi líbily. Něco tomu však chybělo, i když to nedokážu přesně definovat. No to je jedno. Spolubydla, matfyzák, který fil vidl již několikrát, mi doporučil, ať se na film podívám ještě jednou, a to co nejdřív, pač podruhé už je to uplně jiný zážitek, a snad ještě lepší.(21.7.2008)

Čistá duše je neskutečně působivý příběh o lidské odvaze a touze dokázat něco opravdu originálního a velkého. Je to taková sonda do života psychicky narušeného génia, kterého jsem si na první pohled i tak musel zamilovat. To nejhezčí na tom všem je, že to je podle pravdy a že se takové životní příběhy skutečně po světě dějí. Občas bych chtěl být součástí takového příběhu a díky tomuto filmu jsem také byl. Poprvé když jsem tento film viděl, zamiloval jsem si ho tak, že jsem na něj nedokázal dlouhou dobu zapomenout. Je to neskutečně VELIKÝ příběh. Protože když nad tím tak přemýšlím, kolik životů už jsem takto viděl, a s kolika jsem mohl sympatizovat, tak prostě John Nash s převahou vyhrává první místo a myslím, že ho nikdy neztratí. I když, nikdy neříkej nikdy. Hluboká to myšlenka. Každopádně Russell Crowe zahrál svojí postavu dokonale. Já si jí prostě okamžitě zamiloval a ten konec pro mě byl něco jako příchod před branu Nebeskou. Až tak moc jsem to prožil. Čistá duše je prostě film, na který se nazapomíná. Který přes svojí temnou hloubku je vlastně dobrý a přívětivý. Až tak mocný je.(7.9.2008)

Popravdě - čekala jsem víc. Ano - Russel Crowe hraje fantasticky, Jennifer Connelly také a ani k ostatním hercům nemůžu mít výhrady, ale ... od filmu, který dostal Oscara bych čekala trošku jinačí vyprávění. Je pravda, že život Johna Nashe nebyl opravdu tuctový, ale je to přesně ten film, na který akademici slyší. Je sice technicky skvělý, od hudby po kameru, ale ničím nevybočuje z řady jiných, také dobře natočených životopisných filmů, chybí mi tu některé blíže těžko specifikovatelné věci.(1.12.2003)

• - Producent Brian Grazer vyhrál boj o práva na tento projekt poté, co si jej vybrali John Nash a Alicia Nash na úkor druhého uchazeče o práva - Scotta Rudina. (becki_tu)

• - John Forbes Nash zemřel se svojí ženou tragicky při nehodě taxíku 23. května 2015 ve věku 86 let. (Moiseiwitsch)

• - Ve filmu bylo vynecháno několik věcí z Nashova života: byl několikrát ženatý, měl mnoho hetero i homosexuálních vztahů, ve dvaceti zplodil nemanželské dítě. (Kulmon)