Čistá duše

A Beautiful Mind

Čistá duša

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

rozpocet $58 million trzby celosvetovo $313,542,341(11.11.2006)

Russel Crowe (už to kdysi kdosi říkal) dostal Oscara předčasně. Nechápal jsem proč ho dostal za Gladiátora (v té době nominace Hankse za Trosečníka) a nechápal jsem, proč ho nedostal za Čistou duši (politické rozhodnutí pro Washingtona za Training Day). Croweův výkon v Čisté duši je skutečně fenomenální. Je velmi přesný v různých polohách a dává důraz na každý detail. Nádherná je hudba Jamese Hornera - především v okamžicích, kdy je v hlavní roli matematika či luštění kódů. A scénáristu bych ještě pochválil za zajímavý "úkrok stranou" - aneb jak může i tzv. skutečný příběh překvapit. Jinak souhlasím s názory, že Oscar pro film a režiséra byl nespravedlivý - měl to dostat Pán prstenů.(15.12.2003)

Rozpočet $58miliónovTržby USA $170,742,341Tržby Celosvetovo $313,542,341Famózny film s bravúrnym hereckým predstavením v podaní hercov ako Russell Crowe a Jennifer Connely. Od Rona Howard to je jednoznačne najlepší film čo natočil. V tomto filme všetko funguje(kamera, hudba) a nesmierne ľadí. /videl v kine: 100%/(18.5.2005)

[imdb: 8.0/10] | me: Sú filmy a sú FILMY ... Toto je FILM aký sa nezrodí často. Ponúka všetko od vynikajúceho hereckého predstavenia cez krásny príbeh (+ réžiu) až po silnú hudbu. Story života jedného veľkého matematika v strhujúcom podaní R. Crowa (a jeho skvelých kolegov: Connelly WOW !, ...). Je to film, ktorý vo mne ešte stále rezonuje, núti ma premýšľať a zamýšľať sa... je to film par excellence, je to filmársky klenot.(13.7.2010)

Mám rád čísla, jelikož bez politických úprav nelžou a dá se jimi vyjádřit cokoli. Proto jsem se na film o geniálním matematikovi těšil asi víc, než jsem měl. Z hlediska čísel funguje snímek bezvadně, ale často ukazovaná skutečnost, že génius a blázen jsou dvě od sebe těžko rozpoznatelné osoby, dokonalému zážitku poněkud podrážela nohy.(25.7.2011)

• - Čistá duše byla časopisem Premiere zařazena mezi dvacet nejpřeceňovanějších filmů všech dob. (becki_tu)

• - Film se točil v příběhově chronologickém časovém sledu kvůli tomu, aby Russell Crowe mohl lépe zachytit charakter, změny chování a vývoj své postavy. (becki_tu)

• - Rovnice napsané na tabuli křídou, ve skutečnosti napsal John Nash. (mmajjkii)