Čistá duše

A Beautiful Mind

Čistá duša

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Film se mi moc líbil, jen si myslím, že Russell nevěděl, zda se má chovat spíše jako blázen nebo jako vědec. Chválím zápletku a to, že nás film až skoro do konce udržoval v pochybnostech - Co je vlastně skutečnost?(31.3.2005)

[imdb: 8.0/10] | me: Sú filmy a sú FILMY ... Toto je FILM aký sa nezrodí často. Ponúka všetko od vynikajúceho hereckého predstavenia cez krásny príbeh (+ réžiu) až po silnú hudbu. Story života jedného veľkého matematika v strhujúcom podaní R. Crowa (a jeho skvelých kolegov: Connelly WOW !, ...). Je to film, ktorý vo mne ešte stále rezonuje, núti ma premýšľať a zamýšľať sa... je to film par excellence, je to filmársky klenot.(13.7.2010)

Čistá duše je dílem zcela mimořádných kvalit a Ron Howard je opravdový tvůrce silných příběhů, kde zvolil formu vyprávění umožňující nám divákům vidět svět i hlavního hrdinu jeho vlastníma očima. Film mě hladil po duši. Tohle je herecký vrchol Russella Crowea, který mě opět nezklamal. Pokud se vrátím k vrcholům Rona Howarda - tady byl výkon Crowea skutečně dokonalý a dokázal mě rozplakat (krása). Nádherný scénář (rukopis Akiva Goldsmana) a dokonalá režie Rona Howarda. Nádherná podívaná, která jde především přes srdce.(29.1.2012)

Čistá duše je neskutečně působivý příběh o lidské odvaze a touze dokázat něco opravdu originálního a velkého. Je to taková sonda do života psychicky narušeného génia, kterého jsem si na první pohled i tak musel zamilovat. To nejhezčí na tom všem je, že to je podle pravdy a že se takové životní příběhy skutečně po světě dějí. Občas bych chtěl být součástí takového příběhu a díky tomuto filmu jsem také byl. Poprvé když jsem tento film viděl, zamiloval jsem si ho tak, že jsem na něj nedokázal dlouhou dobu zapomenout. Je to neskutečně VELIKÝ příběh. Protože když nad tím tak přemýšlím, kolik životů už jsem takto viděl, a s kolika jsem mohl sympatizovat, tak prostě John Nash s převahou vyhrává první místo a myslím, že ho nikdy neztratí. I když, nikdy neříkej nikdy. Hluboká to myšlenka. Každopádně Russell Crowe zahrál svojí postavu dokonale. Já si jí prostě okamžitě zamiloval a ten konec pro mě byl něco jako příchod před branu Nebeskou. Až tak moc jsem to prožil. Čistá duše je prostě film, na který se nazapomíná. Který přes svojí temnou hloubku je vlastně dobrý a přívětivý. Až tak mocný je.(7.9.2008)

Někde před polovinou filmu přichází důležitý zvrat a přijde mi, že od toho okamžiku už u mě Čistá duše nikdy nenavodila ten fenomenální pocit. Tím samozřejme nemyslím, že by byla špatná, Russell je skvělej (mezi námi - toho Oscara by si zasloužil), ale film sám o sobě občas trochu ztrácí (mezi námi - Oscara bych mu nedala), režisérsky by to podle mě mohlo být udělané o něco zajímavěji (mezi námi je vám asi jasné, že by Howard ode mě cenu taky nezískal). Prostě a jednoduše by to bez Crowa nebylo ono. I díky němu je to moc emotivní a příjemný film.(1.3.2007)