Čistá duše

A Beautiful Mind

Čistá duša

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Perfektně zahraný a akademikům přesně na míru vysoustružený zidealizovaný kalkul bez duše; nic více a nic méně.(26.8.2006)

Neskutočne silný príbeh, výborný scenár a skvelá hra v podaní geniálneho obsadenia. Nápis "NEJLEPŠÍ FILM" na posteri nie je až tak ďaleko od pravdy ;)(27.12.2011)

Mám rád čísla, jelikož bez politických úprav nelžou a dá se jimi vyjádřit cokoli. Proto jsem se na film o geniálním matematikovi těšil asi víc, než jsem měl. Z hlediska čísel funguje snímek bezvadně, ale často ukazovaná skutečnost, že génius a blázen jsou dvě od sebe těžko rozpoznatelné osoby, dokonalému zážitku poněkud podrážela nohy.(25.7.2011)

• monolog

A od odpadu to zachránil jen Russell Crowe. Jinak absolutně nechápu pochvalný kritiky, který o tom filmu jedou všude kolem. Asi jsem cvok, ale ve filmu chci taky aspoň trochu zábavy, ale tohle bylo tak strašně nudný, že jsem se málem ukousal. Ještě teď mám na zadku jizvu. Pravda, je to silně dramatický příběh, ale to ho od nudnosti a zdlouhavosti nijak neodvrátilo. Pravda, Russell je naprosto úžasnej psychózami pronásledovanej génius, ale ve skutečnosti mi bylo naprosto fuk, co se s ním stane a to od úplnýho začátku. Howard je poctivej řemeslník (skoro jako Jihlavanka), ale to neznamená, že by se mi vizuální stránka nějak extra líbila. Prostě, tenhel film je pro mě absolutní podprůměr kromě výkonu představitele hlavního hrdiny. Co se týká toho Oskara, jakej by byl rozdíl, kdyby ho místo PP dostala ČD? Sračka jako sračka.(5.12.2005)

Tak tohle je zatim nejlepsi film, co jsem od Rona Howarda videl. Sice jsem, podle nekterejch komentaru, cekal nejakou zasadni pointu, ktera celej film prevrati naruby a tudiz bude spravne schizofreni a ty jsem se nedockal, ale i tak to byl vybornej film. Herci jsou, jak se dalo cekat, perfektni, Crowe mel fakt dostat oscara, byl naprosto dokonalej, ale i ostatni za nim nezaostavali. Pribeh je hodne dobrej, misty sice ztrati tempo, ale je to jen vyjimecne. Ale kdyz je podle skutecnejch udalosti, tak to asi jinak neslo. Narozdil od ostatnich mi sentimentalni zaver nevadil. Film ma spoustu perfektnich scen, ale nejvic me dostavalo, kdyz Crowe nad necim premejslel, krom toho to bylo dobre zvladnuty trikove. A vsechno podbarvuje nadherna hudba. Jasnejch 5*.(27.6.2006)