Čistá duše

Beautiful Mind, A

Čistá duša

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Univerzitní uklízečky přicházející o Okenu po litrech z něho šílí, ale to je zkrátka John Forbes Nash ml. Schizofrenní génius, nositel Nobelovy ceny a v biografii podle Rona Howarda dokonce i majitel největšího bicepsu v matematických kruzích (zřejmě důsledky tréninku v římských arénách).. Režisér, věren svých tradic, jede dle příručky "Jak natočit film na Oscara" a všechny potřebné prvky (vévodí Hornerova hudba a nosné téma jedince stojícího mimo společenské standardy) mu i díky melodramatizaci a přikrášlení faktů dokonale zapadnou do vzorce připraveného zaútočit na vjemy akademiků i diváků. Jen jedna osobní poznámka k názvu filmu - Beautiful Mind vlastnila spíše Nashova žena Alicia, která nesla svůj úděl člověka, podporujícího blízkou osobu s duševní poruchou, zcela výjimečně..(26.10.2011)

Film, který chytí za srdce, nejenom kvůli tomu, že je based on the true story. Je jenom škoda, že geniální lidé jsou často nepochopitelní a neuchopitelní. Měl jsem takový pocit u diváků v kině, dobrá třetina šla na ten film nevím proč. A ještě něco: když jsem vcházel do kina, měl jsem hlad. Ten mě v průběhu snímku dokonale přešel...(8.8.2002)

Někde před polovinou filmu přichází důležitý zvrat a přijde mi, že od toho okamžiku už u mě Čistá duše nikdy nenavodila ten fenomenální pocit. Tím samozřejme nemyslím, že by byla špatná, Russell je skvělej (mezi námi - toho Oscara by si zasloužil), ale film sám o sobě občas trochu ztrácí (mezi námi - Oscara bych mu nedala), režisérsky by to podle mě mohlo být udělané o něco zajímavěji (mezi námi je vám asi jasné, že by Howard ode mě cenu taky nezískal). Prostě a jednoduše by to bez Crowa nebylo ono. I díky němu je to moc emotivní a příjemný film.(1.3.2007)

Vyborný film! Téma, které asi nikdy nebude dokonale rozluštěno, jestli je genialita bláznoství nebo ne?! Velice povedený scénář (Oscar za něj je poprávu) a skvělé herecké obsazení. Ódy na výkon Russella Crowa už jsem si tu přečetl víc než dost a mě nezbývá než to odsouhlasit a znovu říci, že Oscar měl skončit v jeho rukou! Jennifer Connelly podala také velmi povedený výkon a Oscara si zasloužila. Ron Howard mi vykreslil svět Johna Nashe tak působivě, že mě nezbývá než dát pět hvězdiček.(7.10.2007)

Nemám co dodat .. nádhera!(24.5.2008)