Čistá duše

A Beautiful Mind

Čistá duša

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Velmi citlivý a silně emocionální snímek, který i přes své matematické pojednání působí mnohem více na srdce než na mozek - toto citovové zaměření a pro cynické duše až patetická emocionální podbízivost je hlavním rozdílem oproti Klubu Rváčů. Howardova snaha o hluboký zážitek, který by se nesmazatelně zapsal do našich čistých duší se i přes menší nesrovnalosti, co se věrohodného vykreslení nemoci týče, povedla na sto procent. Film má své nesmírně smutné i krásné pasáže, jimiž nás ladně provede geniální herectví R. Crowa a překrásné J. Connelly. Ovšem ještě víc než zatlačenou slzu oceňuji a obdivuji propracovanou hru s divákem na to, co je reálné, co je iluze a čemu (ne)věřit. 9/10(1.10.2009)

Čistá duše je dílem zcela mimořádných kvalit a Ron Howard je opravdový tvůrce silných příběhů, kde zvolil formu vyprávění umožňující nám divákům vidět svět i hlavního hrdinu jeho vlastníma očima. Film mě hladil po duši. Tohle je herecký vrchol Russella Crowea, který mě opět nezklamal. Pokud se vrátím k vrcholům Rona Howarda - tady byl výkon Crowea skutečně dokonalý a dokázal mě rozplakat (krása). Nádherný scénář (rukopis Akiva Goldsmana) a dokonalá režie Rona Howarda. Nádherná podívaná, která jde především přes srdce.(29.1.2012)

Tak tohle je zatim nejlepsi film, co jsem od Rona Howarda videl. Sice jsem, podle nekterejch komentaru, cekal nejakou zasadni pointu, ktera celej film prevrati naruby a tudiz bude spravne schizofreni a ty jsem se nedockal, ale i tak to byl vybornej film. Herci jsou, jak se dalo cekat, perfektni, Crowe mel fakt dostat oscara, byl naprosto dokonalej, ale i ostatni za nim nezaostavali. Pribeh je hodne dobrej, misty sice ztrati tempo, ale je to jen vyjimecne. Ale kdyz je podle skutecnejch udalosti, tak to asi jinak neslo. Narozdil od ostatnich mi sentimentalni zaver nevadil. Film ma spoustu perfektnich scen, ale nejvic me dostavalo, kdyz Crowe nad necim premejslel, krom toho to bylo dobre zvladnuty trikove. A vsechno podbarvuje nadherna hudba. Jasnejch 5*.(27.6.2006)

Univerzitní uklízečky přicházející o Okenu po litrech z něho šílí, ale to je zkrátka John Forbes Nash ml. Schizofrenní génius, nositel Nobelovy ceny a v biografii podle Rona Howarda dokonce i majitel největšího bicepsu v matematických kruzích (zřejmě důsledky tréninku v římských arénách).. Režisér, věren svých tradic, jede dle příručky "Jak natočit film na Oscara" a všechny potřebné prvky (vévodí Hornerova hudba a nosné téma jedince stojícího mimo společenské standardy) mu i díky melodramatizaci a přikrášlení faktů dokonale zapadnou do vzorce připraveného zaútočit na vjemy akademiků i diváků. Jen jedna osobní poznámka k názvu filmu - Beautiful Mind vlastnila spíše Nashova žena Alicia, která nesla svůj úděl člověka, podporujícího blízkou osobu s duševní poruchou, zcela výjimečně..(26.10.2011)

9 / 10 Asi si nepomôžem, ale takéto filmy mám rád - hlavný hrdina, génius, ktorý neustále vedie vojnu so svojim okolím, bojuje proti predsudkom a obavám z vlastného zlyhania... Neviem ako vás, no mňa takéto filmy vždy pomyselne kopnú do zadku a poriadne na mňa zrúknu: "Hej, blbeček! Čo tak robiť niečo osožné, aby si ťa ľudia pamätali aj keď už budeš brkom nahor!" Podarilo sa to Dobrému Willovi Huntingovi a do väčšej miery aj Čistej duši, aj keď sa z toho filmu vykľulo niečo celkom iné ako som čakal. Určite ale stojí za vzhliadnutie, minimálne kvôli prekvapivo vynikajúcemu Russelovi a krásnej Jennifer Connelly. Priznávam, že v istom momente filmu môžete mať pochybnosti, prečo všetky tie vysoké hodnotenia okolo, konkrétne v momente, keď 'John stretne Aliciu' a celý dej sa stane snáď až príliš preromantizovaný, no stačí chvíľu vydržať a Čistá duša vás prekvapí zvratom, ktorý by ste od nej určite nečakali...(14.5.2005)

• - Postava manželky Johna Forbese Nashe (Russell Crowe), kterou hraje Jennifer Connelly, se ve filmu představila jako Alicia Lorenová, ale ve skutečnosti se za svobodna jmenovala Alicia Lopez-Harrison de Lardé a pocházela ze Salvadoru. (Saur.us)

• - John Nash nedostal Nobelovu cenu sám, ale s kolegou Reinhardem Seltenem a Janosem Hasányim. (Kulmon)

• - Ve filmu bylo vynecháno několik věcí z Nashova života: byl několikrát ženatý, měl mnoho hetero i homosexuálních vztahů, ve dvaceti zplodil nemanželské dítě. (Kulmon)