Čistá duše

A Beautiful Mind

Čistá duša

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Russel Crowe (už to kdysi kdosi říkal) dostal Oscara předčasně. Nechápal jsem proč ho dostal za Gladiátora (v té době nominace Hankse za Trosečníka) a nechápal jsem, proč ho nedostal za Čistou duši (politické rozhodnutí pro Washingtona za Training Day). Croweův výkon v Čisté duši je skutečně fenomenální. Je velmi přesný v různých polohách a dává důraz na každý detail. Nádherná je hudba Jamese Hornera - především v okamžicích, kdy je v hlavní roli matematika či luštění kódů. A scénáristu bych ještě pochválil za zajímavý "úkrok stranou" - aneb jak může i tzv. skutečný příběh překvapit. Jinak souhlasím s názory, že Oscar pro film a režiséra byl nespravedlivý - měl to dostat Pán prstenů.(15.12.2003)

Briliantné........ Hanba mi !!!!!!!!!!!! Tento film som si chcel pozrieť už veľmi dávno, no stále som si našiel dôvod si ho nepozrieť čo bola obrovská chyba. Famózne herecké výkony na čele s Russellom Crowom, úžasný scenár, soundtrack a obdivu vhodná režisérska práca Rona Howarda, presne takáto je Beautiful Mind.(3.12.2011)

Tak tohle je zatim nejlepsi film, co jsem od Rona Howarda videl. Sice jsem, podle nekterejch komentaru, cekal nejakou zasadni pointu, ktera celej film prevrati naruby a tudiz bude spravne schizofreni a ty jsem se nedockal, ale i tak to byl vybornej film. Herci jsou, jak se dalo cekat, perfektni, Crowe mel fakt dostat oscara, byl naprosto dokonalej, ale i ostatni za nim nezaostavali. Pribeh je hodne dobrej, misty sice ztrati tempo, ale je to jen vyjimecne. Ale kdyz je podle skutecnejch udalosti, tak to asi jinak neslo. Narozdil od ostatnich mi sentimentalni zaver nevadil. Film ma spoustu perfektnich scen, ale nejvic me dostavalo, kdyz Crowe nad necim premejslel, krom toho to bylo dobre zvladnuty trikove. A vsechno podbarvuje nadherna hudba. Jasnejch 5*.(27.6.2006)

Možná jsem primitiv, protože jméno John Forbes Nash jsem poprvé zaznamenal až v souvislosti s timhle filmem. Nikdy dřív jsem o tomto vědci neslyšel a tim pádem mi byl jeho život celkem ukradenej. Pro mě to je takovej nepříliš zajímavej životopisnej film o jednom chlápkovi, kterýho vůbec neznám. Ale nutno dodat, že život se schizofrenií asi bude celkem "zábava". Když tak nějak spočítám všechny klady a zápory, vychází mi to jako čistej průměr. Jak příznačný, že to režíroval zrovna Ron Howard, což je takovej génius průměrnosti. Nechápu, kde tento film nabral takový vysoký hodnocení. Asi se zkusim zeptat nějakýho imaginárního kamaráda...(27.8.2013)

Nádherný a dojemný příběh o boji se schyzofrenií.(5.4.2004)