Čistá duše

A Beautiful Mind

Čistá duša

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Film ušitý poctivě, ale cíleně pro Akademii. 70% Zajímavé komentáře: jahol, Laurent, AND1(15.12.2005)

Čistá duše je neskutečně působivý příběh o lidské odvaze a touze dokázat něco opravdu originálního a velkého. Je to taková sonda do života psychicky narušeného génia, kterého jsem si na první pohled i tak musel zamilovat. To nejhezčí na tom všem je, že to je podle pravdy a že se takové životní příběhy skutečně po světě dějí. Občas bych chtěl být součástí takového příběhu a díky tomuto filmu jsem také byl. Poprvé když jsem tento film viděl, zamiloval jsem si ho tak, že jsem na něj nedokázal dlouhou dobu zapomenout. Je to neskutečně VELIKÝ příběh. Protože když nad tím tak přemýšlím, kolik životů už jsem takto viděl, a s kolika jsem mohl sympatizovat, tak prostě John Nash s převahou vyhrává první místo a myslím, že ho nikdy neztratí. I když, nikdy neříkej nikdy. Hluboká to myšlenka. Každopádně Russell Crowe zahrál svojí postavu dokonale. Já si jí prostě okamžitě zamiloval a ten konec pro mě byl něco jako příchod před branu Nebeskou. Až tak moc jsem to prožil. Čistá duše je prostě film, na který se nazapomíná. Který přes svojí temnou hloubku je vlastně dobrý a přívětivý. Až tak mocný je.(7.9.2008)

O Čisté duši by se dalo napsat spoustu superlativů - jde o vysoce profesionální snímek podložený precizním scénářem, kvalitně obsazený i zahraný, režie je nápaditá a vysoce profesionální. Příběh je emotivní a určitě netradiční - aby byl hlavní postavou duševně nemocný matematik, to chce i kousek produkční odvahy. Podobné filmy automaticky neskýtají záruku snadných tržeb. Na druhou stranu je právě profesionální produkční přístup při výrobě určitou slabinou snímku. Do hlavní role byla obsazena hvězda - velký sympaťák a hezoun Russell Crowe, do něj se pochopitelně musela zamilovat překrásná a charismatická Jennifer Connelly...Film doslova přetéká oduševnělými dialogy a bezbřehým humanismem. Jenže v reálném životě je to všechno těžší, syrovější a mnohem smutnější. Měl jsem v rodině duševně nemocného, vím dobře, o čem mluvím. Ten charakter velkofilmu kalkulujícího už dopředu s oskarovým úspěchem mi v tomhle případě trochu vadil. Pět hvězdiček tomuhle byť velmi kvalitnímu výrobku dát jednoduše nemůžu, na to je moc "vyžehlený". Na druhou stranu stojí řada scén za zmínku, už úvodní hrátky se světelným odrazem na kravatě nepostrádají vtip a v podobném duchu se odvíjí převážná většina filmu. Crowe svého hrdinu pojal tak trochu jako autistu ze snímku Rain Man, nejsem si jistý, jestli je to v případě schizofrenie na místě. Ale při té armádě poradců se snad seknout nemohli...Celkový dojem 80 %.(17.1.2008)

Film se mi moc líbil, jen si myslím, že Russell nevěděl, zda se má chovat spíše jako blázen nebo jako vědec. Chválím zápletku a to, že nás film až skoro do konce udržoval v pochybnostech - Co je vlastně skutečnost?(31.3.2005)

Čistá duše je dílem zcela mimořádných kvalit a Ron Howard je opravdový tvůrce silných příběhů, kde zvolil formu vyprávění umožňující nám divákům vidět svět i hlavního hrdinu jeho vlastníma očima. Film mě hladil po duši. Tohle je herecký vrchol Russella Crowea, který mě opět nezklamal. Pokud se vrátím k vrcholům Rona Howarda - tady byl výkon Crowea skutečně dokonalý a dokázal mě rozplakat (krása). Nádherný scénář (rukopis Akiva Goldsmana) a dokonalá režie Rona Howarda. Nádherná podívaná, která jde především přes srdce.(29.1.2012)