Čistá duše

A Beautiful Mind

Čistá duša

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

rozpocet $58 million trzby celosvetovo $313,542,341(11.11.2006)

O oprávněnosti oscarového vítězství by se sice dalo trochu pochybovat, jedno však filmu upřít nelze - brilantní výkon Russela Crowea ( a nic na to nemění ani fakt, že šlo o vděčnou, těžko přehlédnutelnou roli) Po shlédnutí filmu si už dávám větší pozor, jestli někdo z mých přátel nevypadá trochu podezřele:)(23.5.2002)

O Čisté duši by se dalo napsat spoustu superlativů - jde o vysoce profesionální snímek podložený precizním scénářem, kvalitně obsazený i zahraný, režie je nápaditá a vysoce profesionální. Příběh je emotivní a určitě netradiční - aby byl hlavní postavou duševně nemocný matematik, to chce i kousek produkční odvahy. Podobné filmy automaticky neskýtají záruku snadných tržeb. Na druhou stranu je právě profesionální produkční přístup při výrobě určitou slabinou snímku. Do hlavní role byla obsazena hvězda - velký sympaťák a hezoun Russell Crowe, do něj se pochopitelně musela zamilovat překrásná a charismatická Jennifer Connelly...Film doslova přetéká oduševnělými dialogy a bezbřehým humanismem. Jenže v reálném životě je to všechno těžší, syrovější a mnohem smutnější. Měl jsem v rodině duševně nemocného, vím dobře, o čem mluvím. Ten charakter velkofilmu kalkulujícího už dopředu s oskarovým úspěchem mi v tomhle případě trochu vadil. Pět hvězdiček tomuhle byť velmi kvalitnímu výrobku dát jednoduše nemůžu, na to je moc "vyžehlený". Na druhou stranu stojí řada scén za zmínku, už úvodní hrátky se světelným odrazem na kravatě nepostrádají vtip a v podobném duchu se odvíjí převážná většina filmu. Crowe svého hrdinu pojal tak trochu jako autistu ze snímku Rain Man, nejsem si jistý, jestli je to v případě schizofrenie na místě. Ale při té armádě poradců se snad seknout nemohli...Celkový dojem 80 %.(17.1.2008)

"Některé mozkové a myšlenkové chutě prostě neživím."(8.10.2006)

Nemám co dodat .. nádhera!(24.5.2008)