Je s námi konec?

• Česko Před potopou aneb Je s námi konec? (více)

National Geographic přináší strhující dokument v režii Fishera Stevense. Ústřední postavou snímku je herec a posel míru při OSN Leonardo DiCaprio, který odkrývá alarmující svědectví o současných problémech spojených s klimatickými změnami a hledá řešení, jak předejít fatálním dopadům na náš budoucí život. V pořadu jsou rozhovory s předními osobnostmi jakými jsou Barack Obama nebo Elon Musk a další. (National Geographic)

KRYSIOPICE

Myšlenka natočit další popularizační film o problematice globalní změny klimatu je ušlechtila. Nicméně amíci se hodně soustřeďují na emoce a ne na fakty. Film jako celek klouže po povrchu, aniž by nabídl opravdová řešení a serioznější debatu o tom co bude. Například film nám serviruje elektromobily jako řešení. Auto na elktřinu je podle nich hotová technologie, která není v provozu jen kvůli loby těžařských firem. Je naivní si myslet, že je možné jen tak přejít od spalovacího pohonu na vodik nebo elektřinu. Výroba baterii a elektormobilu spotřebovává energii, která se musí opět získat spalováním fosilních paliv. A elektřina pro jejich pohon se musi take z něčeho vyrobit. Proto pokud jezdím elektromobilem, můžu si bez víčitek jezdit s pocitem, že dělám něco pro planetu, ale ve finále žadne CO2 neušetřím. A jak to bude například s letadly ty budou létat na co? Kurva a co tam děla svatý Franta. Co ten ma společného s klimatem. kdyby místo toho žvanění dovolil těm kudlankam používat šprcku tak nas tady neni 7mld ale míň a planeta by tolik nedostava zabrat. BTW Jaký mělo význam měnit název filmu pro českou produkci? ()

neoBlast

Jako dokument dost zbytečná záležitost. Je smutné, že musíme stále dokola lidem vysvětlovat, že život v přebytku není dlouhodobě udržitelný, ale ušlechtilé poselství nedělá rázem dobrý film. To nejzajímavější na Je s námi konec? je ta masivní, dream-team hudební kolaborace. Sakra, podívejte se kdo je v titulcích za položkou "Original music by:". Rozhodně chci více než jednu závěrečnou, titulkovou skladbu. 35 % ()

terunka003

Důležité, k zamyšlení, reálné, povinně k vidění, zajímavé, poutavé. Dobře a jednoduše udělaný dokument o hrozbách konce planety, konce lidstva. Narážky na Lea mi nepřijdou úplně vhodné, kdyby dokument dělal Franta od vedle, tak by si to asi nikdo nepustil. Leo láká svojí známostí, i většinovou oblíbeností, a tím je tu šance, aby se toto "poselství" dostalo k co největšímu množství obyvatel. Dokument je udělaný logicky, nenásilně a zajímavě, vhodné pro laiky. Neřeší se pouze otázka ekologie, obnovitelných zdrojů, upozornění na kácení pralesů, všemi oblíbený palmový olej, ale také právě o korupci vysoce postavených lidí. ..takže bych začala asi tím, aby si všichni přestali každej den vozit zadky v autech a přemýšleli o tom, co nakupují k jídlu, tj. žádné polotovary a kalorické sračky.. #nebudignorant ()

venison

Krásně natočený dokumentární snímek "Je s námi konec?" laicky zachycuje hlavní problematiky, které podporují globální oteplování.. Leonardo DiCaprio ve spolupráci s National Geographic svižně cestuje po světě a navštěvuje nejrizikovější místa, rozpráví s odborníky i obyčejnými domorodci.. Jednoduchou technikou shrnutá fakta.. Nic nového mne nepřekvapilo, ale pro povrchnější znalce (a polopatické Američany) vysvětleno beze zbytku velmi odlehčenou a poutavou formou.. Doporučuji každému, kterému není jedno, jak to na naší planetě bude vypadat za 50 let.. ()

elanius

(167/2017) / V rámci dokumentárnej tvorby nijak zvlášť film neohromí, trošičku možno pripomína Before the Flood skoršie Moorove veci. Čo je tu dôležitejšie je "message" filmu a s Capriom či bez, je takýto dokument viac ako potrebný. Nemyslím, že niečo zásadné zmení, ale aspoň podáva (smutné) svedectvo o dobe post-faktuálnej, len tak pre pripomenutie, a odkaz do budúcna, že sme o tom všetkom vlastne vedeli. (7/10) ()

Castrator

Velmi slabý dokument, povrchní. V dokumentu dostanou nejvíce času politici a DiCaprio, je to spíš film o tom, proč někdo nebere ekologii vážně než o ekologii nebo změnách klimatu samotných. Vysoké hodnocení mi je záhadou, vždyť u tohodle si nemůže přijít na své nikdo, ani fanatičtí ochránci Země a světa, ani fanatičtí popírači klimatických změn, ani umírněný střed. Informační hodnota nulová, slabota po všech stránkách. Svůj názor na pseudodokument a DiCapriovu "snahu" upozorňovat na problém se rozepisuji více v diskuzi, viz strana 4. ()

Mishqo

90% ... Hlavne vďaka obsahu, ktorý vo mne významne zarezonoval. Ľudia sa naozaj musia spamätať a prestať popierať klimatické zmeny, len kvôli ziskom od korporátov, ktoré robia všetko preto aby túto skutočnosť zahmlili. Už teraz je neskoro, no ešte stále je to zvrátiteľné, ak ľudstvo začne spoločne konať. Parížska dohoda je veľký úspech, no je nutné aby sa skutočne pretavila do praxe, aby neostala len na papieri. Mysli globálne, konaj lokálne! Začni teraz! Podieľaj sa na záchrane našej planéty, ak ti záleží na tvojom živote a živote ďalších (aj tvojich) generácií. ()

Midori_Mike

Velký dík a respekt Leovi, takovéto lidi teď opravdu potřebujeme. Už je skutečně nejvyšší čas něco pro tu naši Zemi udělat. Nikdy nepochopím, proč velká část lidí věří raději mudrlantům typu Klaus nebo Trump, namísto opravdovým odborníkům, vědcům, kteří jsou 100x kompetentnější se k tomuto vyjadřovat. Faktických důkazů o globálním oteplování už "naštěstí" přibývá natolik, že již nebude možné to populisticky bez jakéhokoliv vysvětlení smést ze stolu s tím, že nic takového se neděje. Dokument doporučuji všem! ()

vyfuk

Předem budu mluvit o rádoby ekolozích v komentářích. Já rozhodně taky nebudu hodnotit naši situaci na toto téma, protože tomu nerozumím, ale po tomto filmu tomu právě rozumím. Jde mi o to, že všichni dělají jakože znají skutečnou pravdu a chápou jak je naše situace ve skutečnosti v pořádku. Nevím. Buď filmu dali "odpad!" s tím, že to ani neviděli a nebo při tom honili a koukali v druhém okně na porno. "odpad!" a nebo podobné ohodnocení může dle mého dát jen ignorant a nebo někdo, kdo jen z principu nemá rád Lea. Takže v každém případě buran. Proč? Protože za prvé: tenhle film je neuvěřitelně kvalitně natočen. Hned první scéna, kde Leo vypráví o Boschově obrazu mne vtáhla a tak to bylo i celý film. Obrazová a scenáristická stránka věci je podaná dokonale. I lépe než u normálních hraných filmů. No a za druhé: ten film plní veškeré požadavky k tomu, aby to byl dobrý dokument. Informace jsou podány jednoduše a srozumitelně. I já bych kupříkladu celý onen problém pochopil a dokázal o tom sám mluvit celé hodiny. Samozřejmě pak záleží na člověku, pokud ho film nějak oslovil výjimečně, ale mne ano. Po tomto filmu mám chuť chránit životní prostředí a chci svět zachránit. Jen je škoda, že nám ve filmu nějak přímo ani neřeknou jak. Krom toho, že by jsme měli omezit kravské maso. Navíc je film pro mne lahůdka už kvůli práci mých oblíbenců a to Reznora a Rosse, kteří i s písní A Minute to Breathe odvedli úžasnou práci. Taky tu nejde jen o globální oteplování, ale i o rozkrývání korupce velkých společností s fosilními palivy pro americkou politiku. Tenhle film není špatný. Rozhodně ne. Ten kdo by řekl, že je, tak podle mne nechápe závažnost problému. Jinak nevidím jiný relevantní důvod. Jeden z nejlepších dokumentů vůbec. ()

s.e.p.p

No není ten Leonardo pašák? Už v kolébce meditoval nad významy v Zahradě pozemských rozkoší, konečně vyhrál Oscara a stejně zůstává při Zemi. Tryskáčem, autem, skútrem a vrtulníkem celou matičku zcestoval (uhlíkovou daň ale zaplatil!) a nezapomněl se při tom natáčet, aby nás poučil o tom, jak si to tu ničíme. Nic nového, o tom každý uvědomělý člověk ví. Čemu moc nerozumím je, komu byl ten film vlastně určen. Přijde mi, že ho Leo natočil hlavně o sobě a pro sebe, celé jeho vystavění tomu i tak trochu napovídá. Mně to jeho spasitelství mírně leze krkem. ()

ghatos

Leo si pojezdil po světě, aby viděl ten bordel na vlastní oči. Obrovským problémem je přelidnění. Tam to začíná a končí. Z jedné strany lidský druh je extrémně přizpůsobivý, z druhé strany konečná sebedestrukce v jeho podání se zdá být téměř nezvratná. Možná by bylo lepší přemýšlet o stavbě intergalaktického korábu nebo alespoň kocábky, co nás vyplivne na Marsu (na tom se už maká). 74%. PS: Evropa bude chladnější...cool. ()

Jaro.Krafcik

Di caprio a jeho slušný herecký talent sa dal na dokument. Na dosť tažkú ale podstatnú tému pre náš svet. Bolo to na slušnej úrovňi. Ale stále to je pre mňa len dokument, síce sa tam jednalo o scény ktore boli v revenantovi ale to je nepodstatné. Skôr šlo o krajiny a ich vyjadrenie na súčasnú globálnu problematiku. Ťažka téma, niekto sa pri tom nudiť nebude a niekto áno. Di caprio ale ukázal že je správny človek a stará sa a zaujíma o našu planétu. 3* ()

Autogram

Dokument, ktorý chce povedať a hovorí všetko, čo si DiCaprio zaumienil. Za dlhé roky svojho aktivizmu toho zozbieral dosť a teraz to zrekapituloval, keď to vyzerá tak, že je už neskoro, a asi je s nami koniec. Najpresvedčivejším momentom bola jeho debata s indickou vedkyňou zoberajúcou sa životným prostredím. Pekne a polopatisticky ozrejmila, že kým Európa a Čína sa snaží byť ekologickejšia, Amerika o tom uvažuje, tak India sa so svojimi obrovskými zásobami uhlia a rastúcim obyvateľstvom túžiacim po energii dostáva do stavu, kedy ešte len začne podľa svojich vyspelejších vzorov produkovať emisie, ktoré to všetko definitívne dorazia. Z hľadiska súčasného stavu sú najdesivejšie obrázky vypaľovania pralesov na Sumatre kvôli palmovému oleju a pojednanie o chove hovädzieho dobytka. Niekto by mohol dokument pochopiť aj tak, že sa už nič nedá robiť, a treba si užívať, ako sa len dá a kým s nami ešte nie je definitívny koniec. ()

Soweek

Leo na výletě po světě. Potkává se s všemožnými mocnými lidmi a vede s nimi debatu na úrovni střední školy. Nabudgetované to je jak hollywoodský blockbuster a pro jistotu si zaplatili i Reznora s Rossem, aby Vaše emoce hudebně umocnili stejně jako to dokázali v Gone girl. Celý dokument, ač poukazuje na závažné věci, tak působí velmi povrchně. ()

bari68

Podobné dokumenty, ktoré hraničia s konspiračnými teóriami a zaťahujú do toho ešte politiku USA sú vždy horkým zemiakom v ruke. Táto myšlienka ale keď už nič iné, tak aspoň vedie k zamysleniu nášho života a hlavne k budúcnosti našich detí. P.S. : Je pár dní po volbách prezidenta USA a dá sa teda predpokladať, že svetlá budúcnosť nás ohľadom globálneho oteplovania nečaká. ()

klukluka

Extrémně důležitý dokument- snad se mu dostane/dostalo dostatečné pozornosti..? (Leč obávám se, že nikoliv 😔. ) Není ale vlastně nijak objevný, pouze je důkazem, že se něco konečně začíná dít, že bití na poplach dolehlo i do míst, kde ho dlouho nikdo nechtěl slyšet, a že odtud - shora (na úrovni vlád, včetně té americké) můžeme očekávat nařízení, která zmírní nebo možná dokonce zcela zastaví dosavadní negativní trend likvidace životního prostředí. Od vládnoucích elit to v konkurenčním politickém prostředí vyžaduje nemalou dávku odvahy, protože podobná nařízení budou nepopulární. Možná proto jsem zatím konkrétně třeba u nás žádnou změnu ve skutečnosti nezaregistroval..? Přání a sliby vs. realita a lidstvo balancující na okraji propasti. ()

Probíhá festival budoucnosti AFO

Probíhá festival budoucnosti AFO

28.04.2017

V úterý 25. dubna 2017 započala již 52. kapitola příběhu vědy a filmu. Pro festival vědeckých snímků Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 25. dubna. Cenu za… (více)