Kriminální román Johna Balla V žáru noci (1965, česky 1992), líčící vyšetřování vraždy podnikatele v malém jižanském městečku, jehož se ujme projíždějící policista černé pleti, se stalo podkladem jednoho ze stěžejních filmových titulů šedesátých let. Z víceméně standardního detektivního příběhu se na plátně stala aktuální výpověď o stavu společnosti na americkém jihu, kde i po podepsání Zákona o občanských právech (1964) neustále doutnaly rasové konflikty. Snímek je postaven na hereckém mistrovství dvou naprosto odlišných představitelů, černošské hvězdy na vrcholu popularity Sidneyho Poitiera a předního exponenta Stanislavského herecké metody Roda Steigera. Jejich přístup k herectví je stejně rozdílný jako postavy, jež ve filmu vytvářejí. Na jedné straně elegantní, vzdělaný a sebevědomý černý detektiv Virgil Tibbs a proti němu zavalitý, životem ostřílený, ale bigotní jižanský šerif Gillespie. Rasové napětí mezi oběma protagonisty se postupně mění ve vzájemné pochopení a dokonce respekt, a díky oběma hercům je tento posun uvěřitelný, jakkoli se může zdát scenáristicky vykonstruovaný. Snímek se při oscarovém účtování dočkal pěti zlatých sošek, které si odnesli producent Walter Mirisch, scenárista Stirling Silliphant, herec Rod Steiger, střihač Hal Ashby (jemuž toto ocenění velmi pomohlo při startu režijní kariéry) a zvukaři filmu. Naprázdno vyšel režisér Norman Jewison (ten prohrál s Mikem Nicholsem, režisérem Absolventa) a také kameraman Haskell Wexler, který dokonce ani nebyl nominován. (Česká televize)

Jenda

Pro mne sice dobrá detektivka, ve které mě spíše než provedení, zaujala sociopolitická situace čerdnochů v USA šedesátých let. Už jen to, že běloch může dát na venkově černochovi facku a požadovat jeho linč, pokud mu jí černoch vrátí je dost drsné. Jinak jako detektivka spíš průměrné, nebýt v roli Virgila Tibbse Sidney Poitier, určitě by se moje hodnocení, už tak dost pohnuté, snížilo. ()

Necrotongue

"Tady je Spartaaa!!!" Takhle by snímek zřejmě uvedl Gerard Butler a docela by to sedělo, pokud nahradíte mrzáky černochy. Jinak je to samozřejmě poučný film o tom, jak největší exportér "demokracie" řešil a stále řeší situace, za něž kritizuje ostatní, na svém vlastním písečku. No, vlastním... Ale vlastně jo, když někomu něco uloupíte a projde vám to, je to prostě vaše. Nepatřím k lidem, které přivede k slzám, když parta policistů "nešťastnou náhodou" až příliš důkladně zaklekne zasloužilého feťáka a násilníka, na druhou stranu jsem se nikdy nebál, že se po kontaktu s černochem nakazím černotou, takže to dělení na "Pouze pro bílé" a "Pro barevné" nějak nechápu. No, a to vlastně znamená, že s Virgilem Tibbsem a s černochy v nesnázích způsobenými rasistickými vypatlanci sympatizuji, až do chvíle, kdy se objeví někdo s nápisem BLM na tričku a s plnou hubou důvodů pro to, abych si šel kleknout na stadion. V té chvíli mi pokaždé dojde, že jsou rasističtí vypatlanci na obou stranách a já jsem rázem velmi vděčný za svou šedou zónu. Tento snímek mě bavil a za jiných okolností bych hodnotil čtyřmi pěticípými, protože jsem si mimo jiné velmi užíval výkon Roye Steigera, šel jsem ale přece jen o jednu níž, protože to byla paradoxně právě stereotypní figurkovitost postavy náčelníka Billa Gillespieho, která mi kazila výsledný dojem. / Poučení: Zadrženého vždy legitimuj. ()

mm13

Poctivo vyrozprávaný príbeh s antirasistickým akcentom, ktorý zbytočne netlačí na pílu, úspešne sa vyhýba akýmkoľvek klišé a okrem pozornej réžie sa môže oprieť o naozaj vynikajúcu hereckú dvojicu Steiger a Poitier. Práve ich zásluhou sa tu kdesi na pozadí črtá myšlienka, že tentokrát nešlo ani tak o vyšetrenie vraždy, ako o skôr záchranu duše jedného šerifa. ()

Fleur6

Dobrá detektívka tvoriaca pozadie pre ukážku rasizmu v jednom mestečku na juhu USA v 60. rokoch 20. storočia. Človeka poteší, keď vidí vo filme tak dobre vykreslené charaktery postáv a ešte väčšmi, ak sa počas deja vyvíjajú (viď zmena vo vzťahu Gillespie/Tibbs). Príjemná soulová hudba a detto herecké výkony Sidneyho Poitiera a Roda Steigera. Nenapadá mi dôvod, pre ktorý by ste sa mali vyhýbať tomuto filmu. ()

Lacike

Detektivky ma prilis nebavia, takze som mal trochu obavy z tohto filmu. Ale mal som chut na nieco s Poitierom a vysoke hodnotenie spolu so spickovym reziserom ma presvedcili, aby som to riskol. A hned mozem povedat, ze rohodne to nelutujem. Nastastie samotny pripad, ktory sa vysetruje nie je az taky dolezity. Ale je rozhodne kvalitne napisany a identita vraha ma prekvapila. Film je postaveny na rasovom pnuti medzi ciernym policajtom z velkomesta a vidlakoch z malomesta a hlavne na chemii medzi Poitierom a zbrklym ale spravodlivym serifom v podani Roda Steigera. Chemia medzi nimi funguje na 100% a kazdu jednu ich spolocnu scenu som si neskutocne vychutnaval. Hlavne vdaka ich vztahu film dokonale funguje a neviem si predstavit ako mozu fungovat dalsie dve pokracovania v ktorych hra uz iba Poitier. Pripada mi to skoro nemozne, kedze Poitierova postava je vlastne dost plocha a zaujimave na nej je len to ako ostatne postavy reaguju na cernocha vo vysokom postaveni. Nastastie v tomto filme to uplne staci. 8/10. ()

malylada

Ve městečku zavraždí známého průmyslníka a hrozí, že mohou být ztraceny veškeré investice. Policie má podezřelého, ale při vyšetřování se omylem připlete inspektor černé pleti, což je na tehdejší dobu značný problém. Střet šerifa s barevným inspektorem se daří perfektně budovat po celý film. Nejdřív nevraživost, která se mění ve vzájemný respekt. Během celého vyšetřování je vidět názorný kontrast dobovou Amerikou, rasové nesnášenlivosti. Jde vidět, že celý film cílí na obrázek společnosti, možná i na úkor detektivního příběhu, který není tolik poutavý.......8/10 ()

Hwaelos

Závěrečná variace na téma "tohle je začátek nového krásného přátelství" byla fajn, ale to, co tomu předcházelo, tak fajn není. Scénář vypadá, že ho tak pětkrát přepsali, až ztratil elementární souvislosti. Což u detektivky, kde policajt sleduje stopy, které by mohl použít pro svoje dedukce, zkrátka vadí. Na místo klíčových scén se pak dostávají scény zcela náhodné, které sice dokreslují karikaturní obraz buranského maloměsta, ale divák může jen nevěřícně kroutit hlavou nad tím, jakou jinou funkci v příběhu plní. Jedno se filmu musí nechat - natočený je na svou dobu poměrně progresivně (např. využívání POV záběrů), ale to je taky to jediné, co tolik nezestárlo. Oproti tomu herci (snad s výjimkou Poitiera) předvádějí natolik přehnané a pitoreskní momenty, že by se mohli kvalifikovat do němých grotesek. ()

Terva

Dnešní krimálky mají spoustu akčních scén, dramatu a hezkých žen. Rasové pohnutky jsou už dávno minulostí. ()

corpsy

Tak trochu kontroverzná kriminálka oscarových kvalít, pri ktorej si položíte mnoho otázok, ale možno si na ne nebudete vedieť jednoznačne odpovedať. ()

nervoznideda

na to že je to staré 47 let je na co koukat oba dva jsou skvělí . Kam se hrabou nové filmy . Tehdy to byl rasizmus dnes je to terorizmus o to je to hnusnější . No coment deda :-) ()

ledzepfan

Hodně dobře tady funguje chemie mezi tou ústřední dvojicí.. Má to atmosféru a spoustu barvitých charakterů.. Jen ten příběh je slabší..s tím, že samotné odhalení vraha je vlastně jalově působící.. ()

Cimr

Upřímně - na to, kolik jsem toho o tomto filmu slyšel, jsem trochu zklamaný. Není tu žádná scéna, co by utkvěla v hlavě, šikanování černého policisty bylo asi v roce ´67 atraktivním tématem, ale z dnešního pohledu to dost vyčpělo a zamrzí hlavně to, že film nepřináší de facto žádné vypjaté nebo umělecky zajímavé momenty. Prostě černošský detektiv není nikomu v malém konzervativním městečku na jihu USA po chuti a tak mu všichni nadávají. On je ale díky své inteligenci všechny převeze a oni zjistí, jak se mýlili a kdesi cosi... No, nevím. Sice mi to příjemně a rychle uteklo, ale znovu si to asi jen tak nedám. Film se navíc soustředí hlavně na téma rasové nesnášenlivosti a krimi linka je dost slabá, takže to celé působí jako trochu lepší díl To je vražda napsala. ()

frashmaker

Stará dobrá Amerika. Ještě než začla být přehnaně moralistická. Poitier je jedním z mých nejoblíbenějších herců a hraje skvěle naprosto všude. Takový film by se měl promítat všem dementním a natvrdlejm rasistickejm untermenchům, aby se jim aspoň trošku rozsvítilo v té jejich ubohé hlavě bez úcty. Lidi se dělej na hodný a zlý a né na zelený a fialový. Rozumíte? ROZUMÍTE? To jsem rád! ()

Alqarin

Přesně tyhle příběhy miluju. Boj s bigotností na všech frontách a pozvolna a nelehce se utvářející přátelství mezi usedlíkem a nežádoucím. Boží duo, skvělá režie a perfektní kamera. Co víc si přát... ()

GodComplex

Atmosfericke 60's krimi retro z jednoho vyprahleho americkeho vidlakova, jehoz obyvatelstvo se ridi primarnim zivotnim mottem - "Na takove negry jako ses ty si tady nepotrpime." Docela prekvapeni, ze mel podobny film takovy uspech na Oscarech (vcetne nejlepsiho filmu), s ohledem na to, ze v tech letech akademici temer vyhradne ujizdeli na muzikalech a podobnych blbostech.7/10 ()

Orlau32

Dvě hvězdy: Sidney POITIER a Rod STEIGER. Proti sobě v bravurním filmu Normana Jewisona. Myslím, že oba herci si zahráli tyto skvělé role s obrovskou chuti. Na výkonu to bylo znát. Člověk se musel zamyslet nad hloupýma předsudkama bělochů. ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison