Stejnojmenný básnivý román Vítězslava Nezvala posloužil režiséru Jaromilu Jirešovi k vytvoření jakési surrealistické koláže, v níž se mísí romantické ladění s hrůzostrašnými prvky. Hrdinkou je třináctiletá dívka Valerie (J. Schallerová), která se do svých zhmotnělých představ natolik zaplétá, až přestává rozlišovat mezi skutečnem a halucinacemi. Pitoreskní i děsivé události kolem Valerie se posouvají do roviny sice hrůzostrašného, ale přece jen slastného snění. Postavy se vyznačují silně symbolickým zabarvením, ani jednotlivé dějové motivy nejsou vázány striktní logikou. Sám Nezval kdysi k příběhu uvedl, že jej utkal „z lásky k tajemství starých vyprávěnek, pověr a romantických knih, psaných švabachem, jež se kdysi mihly před mýma očima“. Valerie a týden divů uzavírá experimentující linii v naší kinematografii 60. let. (Česká televize)

carl.oesch

U filmu, ale i třeba knihy, chci vědět, co mi chce autor (autoři) vlastně říct. Neznám Nezvalovu předlohu, ale tady jsme nepochopil samotný smysl filmu. Některé části mi připomínají dnešní videoklipy (Ester Krumbachová uměla), některé obrazy jsou zajímavé, ale jako film to na mě vůbec nefunguje. Horror? Nevím. Hezounká Lolitka, jak si ji asi představoval Nabokov? Ale proč? Lesbická scéna v době, když už homosexualita nebyla skoro 10 let trestná (její dekriminalizaci provedlo čerstvě socialistické Československo už v roce 1961), takže senzace se taky nekoná a nějaká vzpoura proti režimu nebo společnosti? Taky ne. Jestli u spousty jiných filmů přemýšlím o tom, co v nich bylo řečeno a ukázáno, tady pouze uvažuji, proč ten film byl natočen a koho si Vláčil představoval jako svého konzumenta. Sice to s ohledem na již zmíněnou Schallerovou (a to mě polodětské položenské dívenky nijak zvlášť nepřitahují) a kostýmy Ester Krumbachové (už ne za její podíl na scénáři) není na odpad, ale stejně. Třeba její kostýmerská práce na filmech typu Všichni dobří rodáci nebo ta scénaristická na Kladivu na čarodějnice nebo Faunově velmi pozdním odpoledni jsou poněkud jiná "káva". U všech tří děl (a řady dalších, na kterých se podílela) chápu jejich smysl. Tad ne. Asi nejsem dostatečný intoš... ()

gédé

Nečetl jsem předlohu, ale zpracování gotického hororu bych čekal méně pohádkové. Bylo by zajímavé vidět totéž v podání Švankmajera. ()

JohnTheOne

Pro mě nejlepší film z LFŠ 2008. Absolutně jsem netušil, že v roce 1970 by mohlo vzniknout něco tak úchylného, nekrofilního, pedofilního, plného incestu, ale taky něco tak dokonalého a poeticky krásného. Valerii jsem pochopil až na druhý pokus, ale pořád v sobě skrývá mnoho nového, takže další projekci se nebráním. Kam se hrabe Alenka v říši divů. ()

Skretule

Pro oko naprosto dokonalé surrealistické orgie, pro duši krásně goticky temné. Skvost mezi českým "hororem", který svým lechtivým podáním boří zajetá československá filmová klišé. Jen se divým, že mi tak dlouhou dobu mohl protékat mezi prsty....P.S: v té době byly ženy nejkrásnější a měli svůj nezaměnitelný půvab. ()

Pisoarec

,,Dobrou noc,má tmavovlásko, dobrou noc a sladce spi, až se probudíš, má lásko, nevyzraď své tajemství" tak odtud má česky zpívající slovenská skupina Tornado Lou, svůj motiv! No, zase jsem o něco chytřejší. Být mladou Schallerovou, tak si napříští účinkování ve filmu asi hodně rozmyslim. Nejdřív ocicmávání se slizkým a úchylným (jako ostatně vždy:D) Janem Klusákem, který vtipně sedí za stolem během hostiny, na čestném místě a nelze si tak nevzpomenout na dřívější film O slavnosti a hostech, kde na jeho místě seděl pochopitelně pan Vyskočil a kde Klusák hrál jen o trochu menšího šílence (:D), potom trocha té nezbytné, lesbistické erotiky a docela malých, zcela všedních a kažodenních upírských hrátek a setkání s oběšencem. zpočátku jsem se těšil na hravou pohádku s kouzelnou hudbou a malebnou kamerou a půvabným hereckým projevem Jarky Schallerové, pak se na mě začala doslova chrlit erupce různých žánrů a ve výsledku je to ironicky řečeno taková Svatba upírů. Nezvalovu předlohu znám pouze pasivně a jsem obeznámen dobře s českým poetismem a surrealismem, ale nechce se mi věřit, že by tam Nezval zamýšlel až takové ,,orgie". To mě trochu zklamalo, spíš jsem se těšil na hravý a magický svět, na fantasy vize světa dospívající slečny - průzkumnice, která ale, nakonec to vlastně chápu, přechází ze světa dětského, do světa přeci jen dospělejšího a že prochází zrovna ,,sexuální branou", není nikterak nelogické. Nakonec to přeci jen Jireš pojal s citem a určitou komorností, asi kdyby se toho ujal Fellini nebo Pasolini či snad Lynch, tak z toho máme přeci jenom audio-vizuálně docela jiný film (:D). Rozhodně byste tenhle film měli vidět. A za mě můžu říct, že jsem fakt rád, že tu něco takového máme. Je to umění a je to film, opravdu. Právem patří do ,,Zlaté kolekce". Dávám trojku, to je spravedlivá známka pro filmy, které jsou tzv. na rozcestí. Kam se kdo z vás vydáte, je čistě na vás, ale na tuhle ,,týdenní cestu divů" byste se určitě vydat měli ()

Themyth

Výborný surrealistický film o snivých predstavách dospievajúcej Valérie, ktorú stvárnila vtedy ešte iba 14 ročná Jaroslava Schallerová. Magická atmosféra sparného leta, ktoré Valéria trávi u svojej babičky priam zadúša. Je to nesmierne bizarný snímok. Prvky hororu a upírskej tematiky sa tu miešajú so scénami plnými nehy, oslnivej detskej fantázie a zľahka eroticky ladených lesbických scén. Ja priam žasnem, ako toto mohli natočiť v roku 1970, t.j. v dobe keď započala u nás tvrdá normalizácia. ()

Scaevola

Kombinace naivní pohádky, těžkého psychologického horroru a dráždivě erotické povídky fascinuje svou roztomilostí a (zřejmě zdánlivě) nikam nevedoucí naivitou. Jednoduše mám rád díla, která ponechávají velký prostor pro interpretaci. ()

sibskyn

Mám rád surrealismus, a místy mi to příjde geniální(upálení Valérie, koupání ve fontáně), ale těch scén, které by se dali pochválit je strašně málo. A nezanechalo to ve mě nějaké hlubší myšlenky a ani dojmy. A pak už to pro mě, bohužel, nabralo směr, který směřoval do studně plné nudy. Zajímalo by mě, čím tenhle film tak zaujal americké recenzenty, že umístily Film na seznam. 101 hororů, které musíte vidět, než zemřete. Každopádně bych měl být rád, že tam vybrali aspoň i jeden český "horor". ()

lukas11the

Složité, ohodnotit objektivně tento film, rozhodl jsem se pouze pro dvě hvězdičky, i přes skutečnost, že jde o kultovní film české kinematografie. Kdybych ho hodnotil v roce 1970 asi bych se rozhodoval mezi 4 až 5 hvězdičkami. Prostě si mě pan režisér Jireš nezískal. Nutno říci, že ani jeho filmy Žert, Křik. Mě příliš nenadchnuly. Co je na filmu nutné pochválit je výtvarné a estetické provedení. I využivání různých symbolů. Obrazově vypadá velmi dobře. Další pro mě vítaným bonusem, které mi pomohlo přežít 73 minut, byli erotické scény, o které ve filmu nebyla nouze, a výrazně mě zaujala milostná scéna lesbická, protože v roce 1970 to nebylo tak volné jako dnes. To platí i pro ukázání, že faráři jsou úchylní a pedofilní. ()

Kassandra

Dosti mě překvapilo, že něco takového ze své mysli vypudil český autor, takže jsem po zhlédnutí filmu ihned stahovala knihu a do večera jsem ji přečetla. Kniha je pochopitelně jako vždy lepší a má v sobě mnoho skryté symboliky, nicméně i tak film hodnotím pěti hvězdičkami, protože mi opět rozšířil obzory, co se týče upírské mytologie, což je pro úchyla, jako jsem já, balzám na duši ;) ()

vooddoo

Po přečtení obsahu jsem si říkala, že to bude velmi zajímavý děj. Relativně byl zajímavý, ale bohužel jsem si zpracování představovala úplně jinak. Snímek má ale úžasně kouzelnou atmosféru, bohužel jsem se místy velice ztrácela v ději. Tchoř měl působit děsivě, ale bohužel jsem měla pocit, že by se mu Valerie velmi snadno zvládla ubránit. Dost mě šokovala veliká spousta sexuálních scén, i s Valerií, jejíž představitelka neměla určitě v době filmování ani patnáct. Pěkný snímek, ale něco mu chybělo. Možná dám po druhém zhlédnutí více hvězdiček, zatím však zůstanu jen u tří. ()

MonarC

Už od začátku se vás chrlí jedna věc za druhou a vy si říkate:"co to sakra je?! Co to má znamenat?!" Asi po deseti minutách už rezignujete a necháte se vtáhnout do děje-neděje. A nejednou film skončí a vy jste zpátky v každodenní realitě. Tady nemá smysl hledat vysvětlení, děj nebo se ptát proč. Prostě proto. ()

Birter

Pro mě zatím největší zklamaní z Československé nové vlny. Málokdy si stěžuji na to, že jsem film nepochopil, ale nejsem si jist zda kromě klubíčkově překombinovaného příběhu vůbec bylo co chápat. A věřte mi, že málo "surreálné fantazie" opravdu nemám a při šíleném mixu erotiky a laciné pohádky si nejsem ani jist zda měl být divákem kdokoliv ve střízlivém stavu. Možná intoši z Criterionu, o kterých jsem dlouho přemýšlel jako o soulmates. Chtěl jsem dát hvězdu navíc za kameru a kostýmy, ale nakonec mě Valerie jako celek tak odpuzuje, že nemám na výběr a Jirešovi (jehož vysoký talent je jinde vidět na sto honů) udělit takto nízké hodnocení. ()

Ironhead

Lidé kteří se to snaží do puntíku pochopit a analyzovat reálnou logikou asi moc nechápou pojem surrealismus a myslím že podobná díla prostě pro ně nejsou určena. Za mě dlouho neobjevený klenot naší kinematografie a spolu s Případem pro začínajícího kata dvě skvělé surrealistické pecky přelomu šedesátých a sedmdesátých let. ()

PTuranyi

Poetický až baladický rozprávkový príbeh plný fantaskného deja a Valéria akoby žila v Alenkinej ríši divov, ale pozor táto nora je omnoho temnejšia. Kým Herzova Panna a netvor je len strašidelná, tu je v podobnej poetike použitá aj nezakrytá sexualita, takže nie je určená pre deti. Freud by asi tento film analyzoval ako prebúdzanie dievčenskej sexuality a vstup do dospelosti. Príbeh manipuluje s identitami postáv a prechodmi akoby medzi svetmi. Treba pozorne sledovať nitky príbehu aby ste sa v tejto nore nestratili. Podobu nemení len Tchoř, ale aj babička, každý z nich má svoje prekliatie. Valéria týmto sureálnym Jakubiskovsko-Lynchovským svetom blúdi majúc len pár záchytných bodov a ani tie nie s isté. Produkcia je veľmi dobrá film napriek kaleidoskopickosti sveta drží pohromade. Z hercov som mal zmiešané pocity. Kým Jaroslava Schallerová sa zhostila postavy Valérie celkom dobre a Jiří Prýmek je v úlohe Tchora diabolský, v Orlíkovom prípade sa mi zdal výkon Petra Koprivu nepresvedčivý. ()

Kaleidoskop

Režisér Jaromil Jireš se řadí ke generaci československé nové vlny a do podvědomí se asi nejvíce zapsal svou adaptací Kunderova románu Žert. Méně známým dílem je ovšem jeho adaptace knihy Vítězslava Nezvala Valérie a týdne divů. Upřímě řečeno, původní knihu jsem nečetl, ale samotný film je z mého pohledu nádherný. Podobně jako jiní autoři té doby, zde autor inklinuje k surrealismu, přičemž s celovečerní a hranou stopáží se jedná o jedinečnou ukázku surrealismu v praxi. Ocenit je třeba též kameru, která ve spojení s originální scénografií dokresluje krásu samotného příběhu. Autorů si vážím také pro to, že divákům v socialistickém československu předkládají nejen filmový surrealismus, ale i např. téma lesbických vztahů, či nevšední pojetí tématu smrti. Valerii a týden divů tak lze doporučit každému, koho zajímá surrealistická kinematografie a chtěl by vidět i něco jiného, než Švankmajerovi animáky. ()

Ywo

Fantazia s hororovymi prvkami. Romanticke, vytvarne skvele spracovane. V detskom veku moje prve stretnutie s hororovym zanrom, z ktoreho som sa dlho spamataval. V niecom podobny filmu KYTICE. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

20.10.2020

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)