Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

listr

Další originalní dílko z pera Charlího Kaufmana a jeho bratra. Ve srovnání z Malkovichem ovšem slabší, ale stále to nejlepší co jsem zatím za tento rok z oblasti komedie viděl. Kaufman asi jako jediný scénarista dokaže ze své tvůrčí krize udělat vtipný a zajímavý film. Nicolas Cage a Meryl Streep jsou ve svých rolích dost dobří. Zajímalo by mne jestli ta kniha o zlodějích orchidejí opravdu existuje. ()

willis

Opravdu se nedá říct, že by byl scénář neoriginální. Cage hraje překvapivě dobře a sluší mu to :). Ale konec se nám nějak zvrhnul. ()

Alf

docela zajímavé, škoda, že tam nebylo víc záběrů na ty orchideje, třeba i na úkor záběrů na hlavní postavu :-) jinak mi ale připadá, že dělat z Kaufamana jakéhosi scénáristického boha, je tak trochu snobská záležitost, poznatek, že geniální věci jsou vpodstatě jednoduché, přeci není tak nový, mně osobně to připadá tak trochu jako scénáristická masturbace, pardon... ()

dehlie

v momente keď meryl povedala cooperovi, že charlieho bude musieť zabiť ma úplne myklo a akoby začal úplne iný film, o žánri ani nehovoriac. veľmi originálny, predpokladám autobiografický scenár o písaní scenára a film, ktorý ma zo začiatku nehorázne nudil a štval a pri pohľade na toho loosera charlieho som mal sto chutí sa na to dvdčko vykašlať. neviem ani kde nastal ten zlom, ale postupne ma to veľmi chytilo. btw. meryl streep som ešte nevidel hrať takú mrchu. po druhom zhliadnutí 4*. ()

geimz

Ja ani presne neviem, čo si o tomto filme mám myslieť. Začne to ako veľmi inteligentný, precítený film s vynikajúcim scenárom, ktorému neskôr dojde dych, len aby to v závere vystriedala kopiaca sa nezmyselnosť a chovanie postáv, ktoré mi do predchádzajúceho deju nesedeli (áno, hovorím o tebe, Meryl Streep) a celý koniec sa tak stáva niečím, čo sa do tohto filmu vôbec nehodí, čo vyzerá ako vystrihnuté z tradičnej hollywoodskej citovej ždímačky a nasucho nalepené na dobre rozohratý dej tohto filmu. Mal som sa tomu radšej vyhnúť. ()

aLPaC

Znal jsem Kaufmana už z jiných děl, takže jsem dostal to, co jsem čekal. Teda až na tu žánrovou změnu v poslední třetině, tohle vyústění mě tedy naprosto dostalo, hlavní tím, jak absolutně nekorespondovalo s předchozím vnímáním snímku. Cage byl odpudivý, ale herecky výborný. Opravdu dlouho, dlouho jsem se rozmýšlel, zda dát tři nebo čtyři. Nakonec, i když ani nevím proč, dávám tři. ()

Garch

Bezpochyby nejlepší herecký výkon který kdy předvedl Nicolas Cage (ono jich, krom Leaving Las Vegas moc nebylo)... PS: Andy Kaufmana si snad ani nemohu dát mezi oblíbené scénáristy. Andy Kaufman je samostatná kategorie. ()

Klajnik

Tenhle film o spisovateli zápolícím s adaptací knihy, která nemá pořádný dramatický oblouk (zrovna jako tento film) je rozhodně zajímavý, protože je meta a komentuje sám sebe (protagonistou je navíc samotný scénárista filmu, kterého hraje Cage). Nepřišel mi ale příliš zábavný/humorný - navzdory tomu, že pro to rozhodně je velký prostor. Podle mě je režisér, Spike Jonze, prostě příliš velkej suchar, protože mě nestrhl ani jeho předchozí film, V kůži Johna Malkoviche - ani jeho poslední film, Ona. Film se totiž potýká s podobnými problémy, které řeší protagonista snažící se o onu adaptaci: Nevadilo by však, že film není toliko dramaticky silný, kdyby protagonista dovedl více bavit tím, jaký je (i pro to prostor je): Ono by totiž vůbec nevadilo, že je ubožák - já totiž mám rád postavy, které jsou poněkud ujeté, vyjebané a směšné, jelikož mi přijdou zajímavější a více se jimi i bavím. Zde jsem měl ale pocit, že se ode mě spíše žádala empatie než výsměch, ačkoliv já bych s postavou spíše sympatizoval, kdyby si mě nějak získala - třeba přes pobavení. Osobně bych rád, kdyby to tvůrci ještě trošku víc vyhrotili (prostor pro to je), páč tohle na mě bylo stále příliš uzemněný. Momentálně poslední Cageův film, Dream Scenario, je tomuto podobný, ale rozhodně jsem se u něj bavil více. Ač oba filmy nemají dotaženou pointu, tak tomuhle to toliko neodpouštím. ()

hacho

Zatimco ostatni jsou jak vidno uneseni, nemuzu se mezi ne uplne zaradit. Film jiste patri mezi lepsi, ale... po slibnem zacatku se zanru filmu na zaver prihodilo neco, co jsem nepobrala. Prestoze konec byl "akcni", ja se paradoxne zacala nudit. Dojem z filmu mi to take pokazilo. Proste mi byly sympaticke Kaufmanovi myslenky "chci film bez akcnich scen a zazracnych zmen charakteru". :o( ()

Jacek

„Adaptace“, požírající svůj vlastní ocas (jak Charlie Kaufman sám konstatuje), je druhoplánově ironickou, sofistikovanou hříčkou, komentující sebe samu. O čem všem vlastně je? O tvůrčí krizi, o hledání vlastní cesty, o teorii filmové narace, o nesmyslnosti pravidel a principů, o sebeklamech, o útrapách onanie? Těžko hledat jistotu – jde o film interpretačně velmi otevřený a veškeré odpovědi Kaufmanem nabízené jsou stejně zásadní, jako vylhané a parodické. Ti, kdo mají dokázat jejich platnost, fatálně selhávají. Kaufman nechává selhat i sebe sama, tvrdící, že se nechce „cpát do zbraní a automobilových honiček a dávání základních životních lekcí hrdinům a do jejich růstu a vzájemného setkávání nebo překonávání překážek jako cesty k úspěšnému konci“. To vše nakonec dopouští – s nadsázkou a nečekanou surovostí zároveň. Kaufmanova „Adaptace“ ovšem vůbec není nudným, nekoukatelným intelektuálním knedlíkem – je zábavným a svěžím kouskem. Není se čeho bát. Dokonce ani Nicolas Cage v dvojroli bří Kaufmanů není negativem – je to překvapivé, ale hraje (!) opravdu a dobře. Vedle „Hodin“ tu zkrátka máme druhý filmový vrchol tohoto léta. ()

alenka

budu se opakovat, ale je to tak: dost dlouhe a tudiz nudne. velice dobre zahrane, toz to jo, a meryl na me zase jendou udealal dojem, ale musela sem se premahat dokoukat to do konce. ovsem ten zase stal za to :) finalovy narez me sokoval asi jeste vic nez zfetovana meryl. ()

Brejlil

Filmy podle Kaufmanových scénářů je nutné vidět, a to ne jen jednou. Popsat se nedají. Je Kaufman génius nebo šílenec? Oboje je možné. ()

klokyn

Čakal som niečo zábavnejšie, ale nebol som sklamaný. Celkom fajn bolo vidieť natáčanie filmu "V koži Johna Malkovicha", také príjemné osvieženie. A najgeniálnejšie boli zrážky áut - také reálne a mraziace havárie som vo filme ešte nevidel. ---- Po druhom pozretí musím hodnotenie zvýšiť na plných päť. Ten film je dokonalý a Kaufman je génius. ()

crozet

Výborně zfilmované téma "vypravěč vypráví, jak jeho hrdina, vypravěč, vypráví"... Připomnělo mi to Irvingův Svět podle Garpa, kdy autor v románu otiskuje texty svého hlavního hrdiny, spisovatele. Docela úžasná literární schopnost. I šílený vývoj hrdinky Susan Orlean hodně asociuje obrazy z Garpových děl. Jinak film samotný měl dějový spád, nešlo jej nedokoukat. Obsahoval pekelně umíchaný koktejl humoru, romantiky, zamyšlení ...i brutálně existenciální mezní situace. Skvělá nejen Meryl Streep. ()

CamperCz

Divný film, ale to jsem od Kaufmana a Jonzeho vicemene cekal. Obcas to skripe, ale celkove se mi libil...zajimavy napad. Normalne by to bylo na 3*, ale herecke vykony Cage a Streepové mě nutí jít výš. ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra