Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

MikyAff

Nikdy jsem herectví Toma Cruise neobdivovala, až teprve v tomto snímku si mě získal. Neočaroval mi pouze on, ale samozřejmě i Brad. Dokud byli na scéně jen oni dva, hltala jsem každý okamžik. Bohužel malá Klaudie mi to už trochu narušila a její kecy o tom, jak Louise miluje mi přišly dost úchylný. Škoda, že si film neudržel takovou atmosféru, jako první polovinu, možná bych uvažovala i o vyšším hodnocení. Usměvavé je, že celou dobu jsem nemohla spustit oči z vlasů hlavního hrdiny. Sakra když má i chlap hezčí vlasy než já, je někde problém. ()

dANo

Jeden z mála dobrých filmov o upíroch, ktorý sa pozerá na (takmer večný) život upírov s celkom zaujímavej perspektívy... Konkrétne ma zaujal nápad ohľadne dlhodobého postoja upírov k zabíjaniu, k životnému štýlu, či k prejavovaniu citov. Tieto veci sú vo filme podané veľmi pekne a množstvo postáv (spolu s parádnym hereckým obsadením) umožňuje tvorcovi niekoľko pohľadov na povahové črty upírov. Záver ma pri prvom videní filmu potešil, pri druhom mi už však prišiel trochu nedotiahnutý... ()

nevermore

Líbí se mi ta pouť časem, líbí se mi ta atmosféra, líbí se mi Pitt, Cruise a Banderas v jednom filmu, a celkově upíří tematika. Paráda ()

PetrPan2

Velmi dobrý upírský film, v němž jsem si poprvé všiml Brada Pitta, Kirsten Dunst (ta ale vyrostla) a Tondy Banderase. ()

Mishqo

Spomedzi upírskych žánrov najlepší film. Nie je jak každý upírsky film len o vyvraždovaní, ale je tu vidno aj hlboký príbeh.Konečne! Malá Kirsten bola vynikajúca. ()

Tomesh

Nejvíc mi pije krev to, že je tento film tak podceňovaný. Škoda jen, že se tam už nemohl objevit River Phoenix. Brad, ten hraje bez diskuze skvěle ve všem. 5 upířích hvězd na nebi tohoto filmu září a zářit bude, aspoň do té doby, co budu mezi smrtelníky.. Sympathy for devil thumbs up ()

shantim

Neil Jordan točí samé tak trochu úchylné filmy, kde se nebojí ukázat skrytou tvář lidského bytí. Nejinak je tomu i u snímku Interview s upírem, ve kterém je zpodobena lidská touha po krvi, smilstvu a absolutní svobodě v až absurdní rovině. 85% hvězdiček ()

Maagggdddda

Tom Cruise jako plavovlasý=wow! Možná jsem od toho čekala více, více hororu. Roztomilá holčička Kirsten Dunst, nemilosrdná 'vražedkyně-upírka' byla skvělá! Kostýmy a výprava vůbec se taky předvedla. Pousmála jsem se nad lehkým sexuálním napětím mezi třemi hlavními mužskými postavami. A ve finále, asi to nebude film, který bude v mých top a který bych musela vidět tisíckrát. Ale ke knize se možná jednou dostanu:) ()

Sany33

Interview s upírom je veľmi náročné opísať nie to ešte ohodnotiť. po dosledovaní filmu som mal pocit, že som len stratil čas a film mi nič nové do života nedal. Ale na druhú stranu keď som sa pozrel na hodiny zistil som, že ubehlo 125 minút a ja som to vnímal ako veľmi krátku chvíľu, čo svedčí o tom, že som bol daným filmom tak vtiahnutý do deja, že som si časové kontinuum vôbec neuvedomoval. ďalšia vec, ktorá stojí za zmienku je herecké obsadenie, ktoré je vážne TOP. nepoznám film z tohoto obdobia v ktorom by sa ukázala podobná herecká elita a ich herecký výkon v tomto filme bol naozaj dokonalý. O horor v podstate ani nejde, ak teda idete pozerať film s tým, že sa chcete báť je to úplná hlúposť. je to mysteriózna dráma ktorá stojí za dve hodiny životného času a za mojich 79%. ()

VanTom

Až fascinující, atmosférická a v rámci možností temná výpověď o dlouhém životě a krvavém prokletí jednoho ctnostného upíra, který se nechtěl vzdát posledního zbytku lidství. Jen mi celé společenství přišlo, jaktoříct, velmi "přiteplalé" (vzájemné city trojky Pitt-Cruise-Banderas se těžko dají nazvat jinak). Nicméně z postavy jejich osudové dívky a hereckého výkonu 12leté Kirsten Dunst úplně mrazilo. ()

venalce

Jeden z nejlepších (a dost možná i ten úplně nejlepší) film o upírech. Film není ani tak hororem jako spíš pochmurně poetickou procházkou životem jednoho upíra. Jinými slovy vás to nemá vyděsit, ale dojmout. Upíři nebyli nikdy tak sladkobolně romantickými hrdiny jako právě v tomhle filmu, všude je vidět dekadence a zvrácenost jejich světa, které si podávají ruku s bezvýchodností jejich situace. Touha po krvi se nedá zapřít a věčné mládí taky nemusí být zrovna výhra, když se svět kolem vás neustále mění. Herci jsou ve svých rolích fantastičtí (však kdo by nechtěl vidět Pitta, Cruise nebo Banderase jako upíry?), ovšem nejsilnější herecký výkon podává Kirsten Dunst jako žena navždy uvězněná v těle dítěte. Tragická poetika v celé své kráse. ()

JohnSmith

Zpověď upíra o tom, jak se stal upírem a nedokázal se s tím smířit. A aby to nestačilo, byl donucen k pomstě, když přišel o své nejbližší. Kdysi jsem na tomhle filmu byl v kině, byl to tenkrát neskutečný boom. Dvě ikony v jednom filmu. No, tenkrát mě to moc nechytlo a upřímně se můj názor po letech moc nezměnil. Je to sice zajímavý příběh, ale je neskutečně zdlouhavý. ()

JekoRek

Bál jsem se, že po druhém shédnutí to bude tak o půlku horší, ale co se nestalo? Bylo to lepší. Nejlepší upírský film všech dob. 94% ()

Gurtha

Kirsten je famózní jak málokdy a Lestat je krásně "zvrhlej" proč tedy tenhle film nemám ráda? Hollywoodská smetánka zkrátka neumí nosit paruky a záplavu krajek - navíc tady bylo opravdu až moc hvězdno, snad i toho posledního žebráka hrála nějaká ta topstar - ne, děkuji. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)