Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

robfi

Když se to drželo něčeho, co by se dalo nazvat atmosférou na pomezí života a smrti, dalo se to ještě vydržet. Jakmile se tam ale začaly řešit teploušské vztahy dvou otců k jejich společné milované dceři, šlo to do naprosté pr****. Závěr alá hurá, ať žije Amerika, už tomu moc ublížit nemohl. ()

C.lementine

Obrovský potenciál tématu se mi zdál poněkud nevyužitý. Ale to už bude asi věc scénáře... Nesmyslné honění se za pravdou a temnou stranou, podivné upíří pomsty a velmi nekonkrétní obraz jiného upířího světa... Na druhou stranu mě film bavil především v herectví Dunst a erotickému napětí mezi třemi hlavními hrdiny. Snad jsem nad tím ke konci začala uvažovat poněkud filosoficky... Máme snad být vděční za náš smrtelný krátký život, protože zrovna ona nás činí živými? (asociace s Čapkovou Věc Makropulos). Naštěstí poslední půl minuta s Cruisem v červeném kabrioletu mě naprosto uchvátila a spravila náladu i pohled na film. Tak nějak si sama shodila celou tu nostalgicky melancholickou atmosféru, kterou si celou dobu budovala. A v hereckém souboji Cruise: Pitt pro mne rozhodně vítězí 1:0. ()

SweetCherry

Pro mě jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Tak především se mi moc líbí atmosféra, ta je naprosto bezchybná a přesně mi pasuje do období 18. století. Taky musím vyzdvihnout masky, které jsou možná trošku kýčovité, ale svou roli plní úžasně, a tím ještě dodělává atmosféru. A teď, abych nebyla až příliš pozitivní, musím říct, že příběh je sice dobrý, ale místy se prostě toho najednou děje moc a vy nestíháte pobrat, co že se vlastně s Lestatem stalo a hele! Skočila po něm malá Claudie! A když už jsme u toho, Kirsten Dunst tady, teda alespoň pro mě, zahrála svou nejlepší roli. Co se týče Brada Pitta a jeho Louise, s jeho postavou se dokážete dostatečně vžít a budete cítit každý jeho sebemenší pocit, který vám popřípadě sám dovysvětlí. Takže, jak už jste asi poznali, i Brad Pitt zahrál úžasně. A nakonec tu máme Toma Cruise jako Lestata. U Toma Cruise nejsem opravdu zvyklá na tak skvělý herecký výkon a mile mě překvapil. Lestat, jako zkušený upír, vám okamžitě dodá pocit, jako by se v podstatě točilo jen kolem něj, a do určité chvíle opravdu bude, dokud ho malá Claudie nenechá vykrvácet, a pak ho spolu s Louisem, jako pravý milenci, hodí do temných bažin, ze kterých se stejně později doplazí zpět k nim. Jenom bych to možná nezařadila do "hororu", protože horor to pro mě v žádném případě nebyl:) ale hodnotím ho jako skvělé fantasy-drama, pro mě zatím nejlepší, pěti hvězdičkami. ()

Calypso

Kdyby se nějakému filmu dalo dát tisíc hvězdiček, bez jediné vteřiny rozmýšlení bych jimi tento film ocenila. Po přečtení knihy a zhlédnutí filmu, který ve mně zanechal neskutečně obrovský dojem se opravdu divím, že se nesmysly typu Stmívání odvažují nazývat upírskými snímky. Atmosféra filmu byla dokonalá, byl sice lehce odkloněný od předlohy, ale nedalo se na to zlobit. Historické prostředí bylo na jedničku, herci ve svých rolích dokonalí. Příběh strhující, dalo se tam najít všechno. Žádné nesmyslné, nebo naopak až přemoudřelé žvásty, ale opravdové emoce, opravdová krev. Po knize, která byla po všech stranách procítěná a pocity složitě propleteny, jsem se skutečně bála, co s dějem a postavami udělá film. Sice jsem na něj slyšela snad jen samé pozitivní recenze, ale co sami nezkusíte... Nebyla jsem zklamaná. Byla jsem možná spokojenější, než jsem čekala. Interview se po prvním zhlédnutí zapsalo skoro na pomyslný vrchol mých nejoblíbenějších filmů. Je jasné, že se celý ten dokonalý příběh nedal scuknout do dvou hodin, ale i tak udělali scénáristi tu nejlepší práci. ()

Velislav

Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris. Vlasatí upíri, príjemná dobová hudba, osamelosť, prázdnota, beznádej, ale aj afektovaný scientológ, ktorý zahral, Bradov štandard, mladučká Kirsten a španielsko-severoírsky tandem. 7/10 ()

Kontryhelka

Tenhle film na mně na hodně dlouhou dobu zanechal velmi kladný dojem. Naprosto jsem film hltala, byla jsem naprosto vtažená do děje. Vynikající dílo, výborní herci, všechno hodně sugestivní. Krásné vykreslení starého New Orleansu, otrokářství a vše co k té době patřilo. Brad Pitt jako mladý farmář, který přišel o vše,aby našel něco nového a temného o co prakticky vůbec nestál. Démonický Tom Cruise a miloučká Kirsten Dunst a úžasný Antonio Banderas,který mi jako upír přišel neuvěřitelně sexy. Pro mně jeden z nejlepších upířích filmů.V kině mně tenkrát úplně přikoval na sedadlo a vůbec jsem nevnímala objetí svého miláčka,který mně pozval do kina na rande. ()

BrusVejn

Film sa snažil byť niečim viac, akýmsi umeleckým dielom plným vznešených dialógov a "epickou" chronikou naprieč storočiami. Tá umeleckosť ale príliš nefunguje a sympatický herci to nezachraňujú. ()

Sunwheel

Pre mňa posledný upírsky film, ktorý si viem pozrieť niekoľkokrát a stále to považujem za umelecké dielo. Po všetkých stránkach dotiahnutá snímka s jemným herectvom, skvelou hudbou, nie tupým dejom a nejakou tou hlavnou myšlienkou. Všetko novšie upadalo do postupnej trápnosti až to zavŕšili tie tínedžerské ohavnosti... ()

Salvator

Film se silnou atmosférou a ještě silnější hereckou ekipou. Ocenění si zaslouží také prakticky nulová snaha vykrádat již existující upíří příběhy. ()

Talita1

Upír Lestat (Tom Cruise) dáva mladému Louisovi (Brad Pitt) na výber: smrť alebo život upíra. Aj keď Louis prijíma jeho ponuku na život, predsa má inú povahu, je citlivý a protiví sa mu taký život. No a do deja vstupuje dievčatko (Kirsten Dunst) s kučeravými vlasmi a chuťou po krvi. Pútavý film o upíroch, ktorý necháva diváka v napätí až do poslednej minúty. ()

Chemic

Je to tak nechutný, že jsem to málem v polovině vypnul. A pak se mi o tom ještě zdálo, a proto dávám pět hvězd a pruhů. ()

xander

Trošku divné, dosť humoru a zaujímavý herci. Brad Pitt, Tom Cruise a Kirsten Dunstová sú skvelí, Slater je iba do počtu, Banderas sa objavil až po hodine a pol, Stephen Rea predvádza šialenú kreáciu. Film ma však príliš nenadchol. ()

jcall2bad

Co dělá tento film nejlepší upířinou, kterou jsem kdy měl tu čest vidět? Atmosféra. Ta je prostě jedinečná a neuvěřitelná! Nemluvě o perfektních hercích, hudbě, střihu a všeho toho kolem, interview je jasný král upírského žánru. Neuvěřitelně moc lituju toho, že jsem na to nemohl do kina. ()

Neel

Skvělý příběh z upírského prostředí s úchvatnými kostýmy. Trio Cruise-Pitt-Dunst vypadá sice jako celek dobře, ale nemůžu si pomoct, neustále mám problém s Cruisem, jako herec mi zkrátka nesedí (mimo Posledního samuraje). Johnny Depp by tam seděl skutečně líp. Hvězdičky jsou především za téma, kameru a režii. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)